Ερωτησεις απο εναν ασχετο!!

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Καλησπερα! Εχω πολλες αποριες σχετικα με τον ηχο!!

Πως γινεται τα ηχεια του λαπτοπ ή τα Logitech z3, να παιζουν ταινια με ηχο DTS; Κανουν downmix ( λογικα το προγραμμα το κανει αυτο;; ) ή εχει και απλο audio source και παιζει εκεινο;

Επισης τι γινεται με το dolby surround; Μπορουν τα ηχεια 2.1 να παιζουν dolby surround; Και γιατι υπαρχει στην επιλογη του laptop μου; Λεει οτι υποστηριζει το dolby surround theater v3.

Γενικα οταν βλεπω μια HD ταινια, ποιες ρυθμισεις ειναι καλυτερες να κανω, ωστε να απολαμβανω στο max τον ηχο; Και σε περιπτωσεις που την βλεπω στο λαπτοπ ( με τα ηχεια του λαπτοπ ή με δικα μου ), καθως και οταν την βλεπω στην τηλεοραση με ηχεια Logitech z3 και το egreat. Για το egreat δε ξερω απο ρυθμισεις, στο λαπτοπ εχει το dolby surround και audio enhancer καθως και διαφορα equalizer.

Η καρτα ηχου τι ρολο παιζει; Και γιατι δε μπορω να βρω ποια εχει το laptop μου; Λογικα θα ειναι ενσωματωμενη στην μητρικη, αλλα ουτε το μοντελο αυτης δε μπορω να βρω. Γενικα, πως μπορω να δω τι χαρακτηριστικα σε οτι αφορα τον ηχο, εχει το λαπτοπ μου;

Τελος, μπορει καποιος να μου πει ρυθμισεις για το WMPC Home-Cinema; Εχει απειρες επιλογες και δε ξερω τι να κανω! Οχι πως εχω καποιο προβλημα, αλλα να βελτιωσω τον ηχο!!
 


Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Καλησπερα! Εχω πολλες αποριες σχετικα με τον ηχο!!

Πως γινεται τα ηχεια του λαπτοπ ή τα Logitech z3, να παιζουν ταινια με ηχο DTS; Κανουν downmix ( λογικα το προγραμμα το κανει αυτο;; ) ή εχει και απλο audio source και παιζει εκεινο;

Επισης τι γινεται με το dolby surround; Μπορουν τα ηχεια 2.1 να παιζουν dolby surround; Και γιατι υπαρχει στην επιλογη του laptop μου; Λεει οτι υποστηριζει το dolby surround theater v3.

Γενικα οταν βλεπω μια HD ταινια, ποιες ρυθμισεις ειναι καλυτερες να κανω, ωστε να απολαμβανω στο max τον ηχο; Και σε περιπτωσεις που την βλεπω στο λαπτοπ ( με τα ηχεια του λαπτοπ ή με δικα μου ), καθως και οταν την βλεπω στην τηλεοραση με ηχεια Logitech z3 και το egreat. Για το egreat δε ξερω απο ρυθμισεις, στο λαπτοπ εχει το dolby surround και audio enhancer καθως και διαφορα equalizer.

Η καρτα ηχου τι ρολο παιζει; Και γιατι δε μπορω να βρω ποια εχει το laptop μου; Λογικα θα ειναι ενσωματωμενη στην μητρικη, αλλα ουτε το μοντελο αυτης δε μπορω να βρω. Γενικα, πως μπορω να δω τι χαρακτηριστικα σε οτι αφορα τον ηχο, εχει το λαπτοπ μου;

Τελος, μπορει καποιος να μου πει ρυθμισεις για το WMPC Home-Cinema; Εχει απειρες επιλογες και δε ξερω τι να κανω! Οχι πως εχω καποιο προβλημα, αλλα να βελτιωσω τον ηχο!!


Καταρχάς είναι λάθος η κατηγορία...
Κατά δεύτερον, και μέχρι να την αλλάξει κάποιος mod,
να σε ενημερώσω ότι όλα αυτά τα dolby-hd κτλ,
για να τα "ζήσεις", πρέπει να έχεις 5 ηχεία,
και ένα σαμπ... Τώρα, να τα πάρουμε ένα ένα...

Τα ηχεία του λαπτοπ, και τα λοτζιτεκ,
δεν μπορούν να υποστηρίξουν 5.1...

Η κάρτα ήχου ναι, είναι ενσωματωμένη στην μητρική του λαπτοπ.
Τα ηχεία τα έχεις συνδέσει με usb από όσο καταλαβαίνω,
πράγμα που δεν μπορεί να σου προσφέρει παρά ένα απλό 2.1.

Κοίτα μην έχει το λαπτοπ σου έξοδο S/pdif ή αν δεν ξέρεις,
κάνε μια ανάρτηση το μοντέλο του λαπτοπ σου μπας και βοηθήσουμε!!

Στον πίνακα ελέγχου - διαχείριση συσκευών - ελεγκτές ήχου για να δεις (αν μπορείς) τι κάρτα ήχου έχει...
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Απάντηση: Ερωτησεις απο εναν ασχετο!!

Την καρτα ηχου δε τη λεει, αλλα εχω τα Realtek HD audio codecs.

Εχω το μοντελο Sony Vaio VPCF11Z1EI.

Και δλδ μια ταινια με ηχο DTS, απλα την κανει downmix;

Εικονικο 5.1 δε μπορω να εχω με τα ηχεια 2.1; Τo egreat μπορει να δημιουργησει τετοιο εικονικο ηχο;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.733
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top