Ερωτηση για Πηγη

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Καλησπερα σε ολους... εδω και χρονια εχω στο αυτοκινητο ((accent του 2001) ενα Pioneer DEH-80PRS... οδηγει , με 3 ενυσχητες, τα μπροστινα διαιρουμενα , και το 12 ari sub.. τα εχω δηλαδη ενεργα, χρισημοποιοντας το ενσωματωμενο κροσοβερ της πηγης...
Εχει ξεκινησει ομως εδω και καιρο να κανει καποια νερα...και πολυ φοβαμαι οτι πνεει τα λοισθια.. και εχω αρχησει να σκεφτομαι την αντικατασταση της...
Τι επιλογες εχω?.. Υπαρχουν πηγες 1din , ισαξιας ηχητικης ποιοτητας με το 80prs, με ενσωματωμενο 3way crossover?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Φανταζομαι οτι μια εναλακτικη λυση, ειναι οποιαδηποτε αξιολογη πηγη, και χρηση ενος εξωτερικου dsp, σωστα?. φανταζομαι, ενα dsp τυπου Audison bit Ten , με καλυπτει σωστα?
Διαιρουμενα Woofer - tweeters αριστερα/δεξια μπροστα και sub στιο πορτμπαγκαζ..
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Ναι, αν δεν επισκευάσεις το 80 θα χρειαστείς εξωτερικό dsp. Εκτός κι αν πάρεις αυτό που είναι 3way με συμπαθητικό dsp μέ ρύθμιση μέσω κινητού.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ναι, αν δεν επισκευάσεις το 80 θα χρειαστείς εξωτερικό dsp. Εκτός κι αν πάρεις αυτό που είναι 3way με συμπαθητικό dsp μέ ρύθμιση μέσω κινητού.
Υπαρχει σερβις για πηγες αυτοκινητου?.. βασικα εχει αρχησει να κανει τρελα η πρόσοψη.. τα κουμπια next/previous και ωρες ωρες και το volume μεσα στα μενου, κανουν τρελες... αλλιως δεν εχει καποιο αλλο θεμα...
Εαν δεν φτιαχτει, και εφοσον δεν βρεθει κατι αξιολογο σε πηγη 1din, νομιζω ποιο σωστα να παω σε εξωτερικο dsp.. και εφοσον εχω το iphone/apple music ως πηγη, με μια πηγη τυπου SPH-20DAB νομιζω θα γινει αρκετα καλη δουλιτσα..

Εξωτερικο dsp , κατι σαν το Audison bit Ten , με καλυπτει σωστα?
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Μπορείς να πάρεις και ενισχυτή με dsp ή ενισχυτή με καλά φίλτρα αλλά έτσι θα χρειαστείς και έξτρα πηγή αφού η δική σου χάλασε. Πάντως σαν την 80 prs δεν υπάρχει κάτι άλλο τώρα στην αγορά μιας και στην έξοδο έχει 4βολτ πέρα απ το 3way... Μόνο η τοπ p99rs αλλά είναι αλλού η τιμή της... Προσωπικά έχω την 5000bt είναι σαν την 520bt που αναφέρθηκε πιο πάνω, τα μειονέκτηματα που έχω βρει είναι ότι δεν έχει φίλτρο subsonic και πρέπει να το ρυθμίζω απ τον ενισχυτή και δεν αλλάζει το sub σε mono ... Βέβαια έχει πολλά καλά bluetooth, εφαρμογή για ρυθμίσεις και υποστηρίζει όλα τα κινητά android, ios
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Καλησπερα σε ολους... εδω και χρονια εχω στο αυτοκινητο ((accent του 2001) ενα Pioneer DEH-80PRS... οδηγει , με 3 ενυσχητες, τα μπροστινα διαιρουμενα , και το 12 ari sub.. τα εχω δηλαδη ενεργα, χρισημοποιοντας το ενσωματωμενο κροσοβερ της πηγης...
Εχει ξεκινησει ομως εδω και καιρο να κανει καποια νερα...και πολυ φοβαμαι οτι πνεει τα λοισθια.. και εχω αρχησει να σκεφτομαι την αντικατασταση της...
Τι επιλογες εχω?.. Υπαρχουν πηγες 1din , ισαξιας ηχητικης ποιοτητας με το 80prs, με ενσωματωμενο 3way crossover?
Καλύτερα να επισκευασεις απο την προσοψη τα κουμπια και να την κρατησεις. Ειναι απο τις καλύτερες πηγες της pioneer. Υπαρχουν ηλεκτρονικοι γατόνια να την φτοιαξουν..
 

Μηνύματα
25
Reaction score
38
Επισκευάσιμη είναι!
Πλέον πάντως οι περισσότερες πηγές Alpine και Kenwood έχουν εξαιρετικά ενσωματωμένα DSP που τα κάνουν όλα, εκτός αν πάει κανείς για εξωτερική λύση όπως πχ της Audison.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
καποιο σωστο σερβις center για την πηγη μου ποιο θα προτεινατε;.. αν δε γινεται δημοσια, εστω με pm..

πηρα ηδη ενα audison bit ten.. αλλα θα ηθελα να σωσω και το pioneer αν γινεται με λογικο κοστος…
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top