Ερωτηση για ηχεια

Μηνύματα
25
Reaction score
1
Καλησπερα συμφορουμιτες!

Μια ερωτηση θελω να κανω,εχω εναν ενισχυτη(παλιο μοντελο) yamaha rx v596rds

Ο ενισχυτης γραφει στις οδηγιες οτι

Minimum RMS Output
(0.06% THD, 20 Hz – 20 kHz)
Main: 70 W +70 W (8 Ω)
Center: 70 W (8 Ω)
Rear: 70 W + 70 W (8 Ω)
Multi-Mode

δεν αναφερει τιποτα για 6ωμ

μου δωσανε ηχεια δαπεδου σε αριστη κατασταση της roister emphasis 25 τα οποια γραφουν πανω

Power : 140WRMS
Sensitivity : 92dB
impedance : 6 Οhm
Frequency response : 37 - 25.000Hz

Η ερωτηση λοιπον ειναι αν θα παιξουν κανονικα εφοσον τα συνδεσω στον ενισχυτη και μεχρι ποσο μπορω να ανεβασω τον ηχο στον ενισχυτη χωρις να "καουν".

Αν εχω καταλαβει σωστα ΕΑΝ τα ηχεια εγραφαν 100watt 8ωμ (οπως γραφει ο ενισχυτης) θα μπορουσαν να παιξουν με τερμα την ενταση

Αλλα δε βλεπω πουθενα αναφορα στο manual του ενισχυτη για τα watt σε συνδεση με ηχεια 6ωμ.

Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Εφόσον ο ενισχυτής αποδίδει 70W ανά κανάλι στα 8Ω χονδρικά θα αποδίδει 90W στα 6Ω, μια χαρά θα παίζει. πρόβλημα ενδεχομένως να προκύψει όταν και εάν ανεβάσεις το volume τόσο πολύ που ο ενισχυτής μη μπορώντας να δώσει στην έξοδο του το απαραίτητο ρεύμα θα αρχίσει να κλιπάρει, σε αυτήν την περίπτωση κινδυνεύουν να καούν τα tweeters των ηχείων.
 


Μηνύματα
25
Reaction score
1
Εφόσον ο ενισχυτής αποδίδει 70W ανά κανάλι στα 8Ω χονδρικά θα αποδίδει 90W στα 6Ω, μια χαρά θα παίζει. πρόβλημα ενδεχομένως να προκύψει όταν και εάν ανεβάσεις το volume τόσο πολύ που ο ενισχυτής μη μπορώντας να δώσει στην έξοδο του το απαραίτητο ρεύμα θα αρχίσει να κλιπάρει, σε αυτήν την περίπτωση κινδυνεύουν να καούν τα tweeters των ηχείων.
και ειχα την εντυπωση οτι αν τα watt του ενισχυτη ειναι λιγοτερα απο το peak των ηχειων τοτε δεν υπαρχει θεμα οσο και ν ανεβασεις
σ ευχαριστω!
Καλησπέρα φίλε μου, ο ενισχυτή σου αναφέρει πίσω τι ηχεία οδηγεί.

View attachment 212870
ακόμα καλύτερη φώτο .... και θα πας το διακοπτάκι αριστερά

. View attachment 212871
αμα εισαι στραβος τελικα χαχα

ναι εχεις δικιο η αληθεια ειναι οτι εχω basic προς μηδαμινες γνωσεις σ αυτα...

ευχαριστω!
Τωρα λοιπον γλυκοκοιταζω εναν ενισχυτη με διαφορα καλουδια πανω hdmi wifi κλπ που ο δικος μου ειναι παλιος για να εχει,

ο οποιος ενισχυτης που κοιταω γραφει αυτο που κυκλωσα

σημαινει οτι τα ηχεια που ανεφερα τα ροιστερ,ταιριαζουν γαντι πανω του;
και ειχα την εντυπωση οτι αν τα watt του ενισχυτη ειναι λιγοτερα απο το peak των ηχειων τοτε δεν υπαρχει θεμα οσο και ν ανεβασεις
σ ευχαριστω!

αμα εισαι στραβος τελικα χαχα

ναι εχεις δικιο η αληθεια ειναι οτι εχω basic προς μηδαμινες γνωσεις σ αυτα...

ευχαριστω!
Τωρα λοιπον γλυκοκοιταζω εναν ενισχυτη με διαφορα καλουδια πανω hdmi wifi κλπ που ο δικος μου ειναι παλιος για να εχει,

ο οποιος ενισχυτης που κοιταω γραφει αυτο που κυκλωσα

σημαινει οτι τα ηχεια που ανεφερα τα ροιστερ,ταιριαζουν γαντι πανω του;
Βεβαίως το κυκλωμένο από κάτω γράφει 200 W δεν ξέρω ποια η διαφορά
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
25
Reaction score
1
Τωρα λοιπον γλυκοκοιταζω εναν ενισχυτη με διαφορα καλουδια πανω hdmi wifi κλπ που ο δικος μου ειναι παλιος για να εχει,

ο οποιος ενισχυτης που κοιταω γραφει αυτο


Power Output (6 ohm, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive)140 W
Power Output (6 ohm, 1 kHz, 10% 1ch Drive)200 W

σημαινει οτι τα ηχεια που ανεφερα τα ροιστερ,ταιριαζουν γαντι πανω του;;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top