Ερώτηση Για Καλώδιο Οπτικής Ίνας

Μηνύματα
231
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος ξέρει απο που μπορώ να προμηθευτώ έτοιμο καλώδιο οπτικής ίνας για να ενώσω την ψηφιακή εξοδο του dvd με τον ενισχυτή. Το πρόβλημα είναι οτι ψάχνω για μήκος 15m.
Φιλικά
Γιάννης
 

Μηνύματα
202
Reaction score
45
ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ 10Μ + ΑΛΛΗ ΜΙΑ (1) ΤΩΝ 5Μ =15Μ

Τήν οπτική ίνα των 10m την προμηθεύεσαι από τον Φ.Νάκα μάρκας "Κlotz'' στην τιμή των 27Ε και την άλλη των 5m επίσης απο τον ίδιο ή το Ακτίνιο στην Πατησίων.
Από το Ακτίνιο - ηλεκτρονικά, θα βρείς επίσης το Coupler για την διασύνδεση τους χωρίς καμία απώλια - είναι της εταιρίας Τransmedia (made in Germany) και κοστίζει επίσης κοντά στα 2,5 Ε.
Πάντως παλαιότερα φαίρνανε μονοκόματες των 15 και 20 μέτρων Singlemode και Moultimode τώρα δεν θα βρείς στην Ελλάδα πουθενά γιατί απλά δεν έχουν ανάλωση.
Πάντως μήν προβληματιστείς να κάνεις την ένωση που σου προαναφέρω - δέν θα έχεις καμιά εξασθένηση γιατί απλά έχουμε μεταφορά συχνότητας με δέσμη φωτός.
ΟΚ ?
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Nίκο πάλι έγραψες.......................
(πολύ οικονομική μου ακούγεται στα 27 ευρώ τα 10 μέτρα............
Μήπως είμαι κορόιδο που πλήρωσα 0.5 μέτρο ecosse 60 ευρώ?)
 


Μηνύματα
202
Reaction score
45
Παιδιά οι διαφορές στον ήχο δεν είναι αντιληπτές με (γυμνό) αυτί μετριένται όπως καταλαβαίνεται μόνο στα όργανα.
Δύναται να υπάρχει όμως διαφορά στην τιμή απο την κατασκευή γενικά της οπτικής ίνας όσον αφορά το Fusion Splasing (τρόπος συγκόλισης του κονέκτορα με την ίνα) ή στον τρόπο κατασκευής άν είναι δηλ. με υλικά που είναι μή αγώγιμα στο φώς, στην υγρασία (out door\in door), επιδερμικό φαινόμενο κλπ.
Κάποια στιγμή θα σας κάνω μία ολοκληρωμένη παρουσίαση για τις οπτικές ίνες μόλις όμως βρώ χρόνο.......
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Nίκο πάλι έγραψες.......................
(πολύ οικονομική μου ακούγεται στα 27 ευρώ τα 10 μέτρα............
Μήπως είμαι κορόιδο που πλήρωσα 0.5 μέτρο ecosse 60 ευρώ?)
60????
Απο που?
Νακα, θα μου πεις...
Γυρω στα 30 εχει θα σου πω εγω...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Nίκο πάλι έγραψες.......................
(πολύ οικονομική μου ακούγεται στα 27 ευρώ τα 10 μέτρα............
Μήπως είμαι κορόιδο που πλήρωσα 0.5 μέτρο ecosse 60 ευρώ?)
60????
Απο που?
Νακα, θα μου πεις...
Γυρω στα 30 εχει θα σου πω εγω...
Ναι Γιώργο......Νάκας!
Υπάρχουν δύο είδη.....(και έχω και τις δύο. Την "καλή" στο DVDp & την λιγότερο ακριβή στο PS2)
Η "ακριβή" (των 60 ευρώ) είναι η μπλε (αν θυμάμαι καλά μοντέλο TOSLINK T 2 T Deluxe)


και η "οικονομική" (των 30 ευρώ) είναι η πορτοκαλί (η TOSLINK T 2 T Superior)








Spec:

Optical grade Polymethyl Methacrylate Acrylic Fibre
Wide frequency bandwidth (10MHz) with extremely low-loss (<0.1 dB @ 1.0m).
Speed of light digital transmission
100% rejection of EMI.
Unique and patented anti-shock spring loaded 'jack' mechanism connector keeps fibre in optical alignment for maximum data transfer
Satin -nickel plated
Triple clad Polyethylene, low density PVC Jacket
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Δηλαδη αν επαιρνες μια με 5Ε (και πολλα βαζω) θα ακουγες διαφορά?

Ψηφιακο σημα περναει και ουτε καν ηλεκτρικο, αλλα οπτικο, με μια σταθερη συχνοτητα, αναλογα την πηγη. Στην ουσια το ψηφιακο 0 (0V) & 1 (5V), ειναι σκοταδι & φως...

Αυτες που εχω εγω ειναι no name και εχουν 1-2Ε...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
1-2 ευρώ? Είσαι σίγουρος ότι βγάζουν 0 1 0 1 και όχι 0 9 0 9? :lol: :lol:

Σοβαρά τώρα, πριν αρκετά χρόνια που αγόρασα με αρκετή δυσκολία μπορώ να πω την πρώτη μου οπτική ίνα διότι ήταν κάτι το εξειδικευμένο ήταν χωρίς θωράκιση ήταν μόνο το optical fiber, υπήρχε διαφορά στον ήχο σε σχέση με την επόμενη που αγόρασα και μάλιστα αρκετά μεγάλη. Όταν όμως την πέρασα σε αυτοσχέδιο Jacket οι όποιες διαφορές χάθηκαν.

Δεν ξέρω αν σήμερα αν υπάρχουν φτηνές τέτοιου είδους πάντως καλύτερα να αποφεύγονται.
:D
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Μπορεί τα data να μεταφέρονται αυτούσια αλλά αν υπάρχει δυσκολία ανάγνωσης από τους ψηφιακούς μετατροπείς πολύ πιθανόν να αγνοούνται με επακόλουθο την χαμηλότερη ποιότητα αναπαραγωγής.
 

Μηνύματα
130
Reaction score
0
Για να επανελθω στην αρχικη ερωτηση του θεματος γιατι δεν συνδεεις το dvd player με τον ενισχυτη με coaxial που μπορεις να βρεις χειροποιητο σε οτι μηκος θελεις;
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Hi-Q said:
Για να επανελθω στην αρχικη ερωτηση του θεματος γιατι δεν συνδεεις το dvd player με τον ενισχυτη με coaxial που μπορεις να βρεις χειροποιητο σε οτι μηκος θελεις;
The above is the best way....
Αν πας σε ίνα να προσέξεις τις οδεύσεις αλλά και τις απολήξεις (τα βύσματα), που είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα των ινών. Κατά τα άλλα νομίζω ότι όλες κάνουν την ίδια δουλειά.
 

Μηνύματα
231
Reaction score
1
Στο ερώτημα γιατί δεν πάω σε coaxial δεν έχω απάντηση. Μάλλον ψυχολογικό είναι :) ¨
Πήρα τελικά δυο κομμάτια απο το Ακτίνιο και μαζί και μια ένωση και έκανα την δουλειά μου.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Φιλικά
Γιάννης
 


Μηνύματα
47
Reaction score
3
Απάντηση: Ερώτηση Για Καλώδιο Οπτικής Ίνας

Εγώ αγόρασα από e-bay 10m οπτική ίνα περίπου 16€ μαζί με τα μεταφορικά!!!

Βέβαια......... παρατήρησα ότι από το κεφαλάκι του βύσματος εξέχει η "Ψαροκλοστή" σαν μικρό κεφάλι σπίρτου. (πράγμα που δεν συμβαίνει σε μία άλλη 1.5m οπτική που έχω αγορασμένη από Ελλάδα)

Αν και σκέφτηκα να το κόψω ή να το λιώσω για να το κοντύνω μόνος μου,
το ψιλό φοβάμαι μιας και παίζει καλά. Απλά δε κουμπώνει τέλεια πάνω στον αντάπτορα προς την κάρτα γραφικών μου.

Ψάχνω να βρω πληροφορίες στο Internet για τροποποίηση του καλωδίου, κ δεν βρίσκω τίποτα!!!!

Το ποιό κοντινό θέμα ήταν αυτό εδώ!!!
Έχει κανείς καμία ιδέα σχετικά με το αν μπορώ να βάλω «χέρι» στο βύσμα και να το κοντύνω κατά 1 χιλιοστό; Υπάρχει περίπτωση να αχρηστέψω το καλώδιο;

Επίσης από οπτική ίνα μπορείς να στείλει ήχο 5-κάναλο 5.1ch που υποστηρίζει ο ενισχυτής μου?

Θα βοηθούσε πολύ όποιος έλεγε καμιά ιδέα/εμπειρία!
Ευχαριστώ
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Απάντηση: Ερώτηση Για Καλώδιο Οπτικής Ίνας

Επίσης από οπτική ίνα μπορείς να στείλει ήχο 5-κάναλο 5.1ch που υποστηρίζει ο ενισχυτής μου?
Ναι.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ερώτηση Για Καλώδιο Οπτικής Ίνας

Βέβαια......... παρατήρησα ότι από το κεφαλάκι του βύσματος εξέχει η "Ψαροκλοστή" σαν μικρό κεφάλι σπίρτου. (πράγμα που δεν συμβαίνει σε μία άλλη 1.5m οπτική που έχω αγορασμένη από Ελλάδα)

Αν και σκέφτηκα να το κόψω ή να το λιώσω για να το κοντύνω μόνος μου,
το ψιλό φοβάμαι μιας και παίζει καλά. Απλά δε κουμπώνει τέλεια πάνω στον αντάπτορα προς την κάρτα γραφικών μου.

Μη το κάνεις.
Για δύο λόγους.
Αφενός θα την χαλάσεις, αφετέρου δεν υπάρχει λόγος να την πειράξεις αφού αποδεδειγμένα δουλεύει!!! :121:
 

Μηνύματα
47
Reaction score
3
Απάντηση: Ερώτηση Για Καλώδιο Οπτικής Ίνας

Λοιπόν, δεν άντεξα...
Σήμερα το δοκίμασα και έκανα την επιδιόρθωση στο καλώδιο!!!

Ζέστανα ένα κολλητήρι που έχω και με προσοχή έλιωσα ότι προεξείχε, με μία καθαρή επιφάνεια από το κολλητήρι. Επίσης θέλει προσοχή να μείνει μία μικρή "πατούρα" στην άκρη, διαφορετικά υπάρχει περίπτωση να μπει μέσα η "ψαρό κλωστή" και μετά για χιλιοστά να μην δουλεύει η σύνδεση.
Αν και το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο λείο όσο ήταν αρχικά... δουλεύει μια χαρά και επίσης κουμπώνει πλέον κανονικά!

Τώρα ψάχνω τρόπο για να το κάνω ακόμη πιο λείο, ώστε να αποφύγω τυχόν μείωση ποιότητας. Σκέφτομαι να το τρίψω το βύσμα πάνω σε ζεστή μεταλλική λεία επιφάνεια... κ βλέπουμε

Σχετικά με το 5.1, εγκατέστησα AC3 filter, CoreAVR και MPCHC. απενεργοποίησα όλες τις τροποποιήσεις του σήματος στο software και πλέον ο ενισχυτής μου αναλαμβάνει την αποκωδικοποίηση και αναγνωρίζει το σήμα σαν 5.1 (3/2/1)!

Αυτά σε περίπτωση που κάποιος συναντήσει άντίστοιχο πρόβλημα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.526
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top