Ερώτηση - βοήθεια για service Benq W2000

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Παιδιά καλησπέρα!

Αυτό είναι και το πρώτο μήνυμα που στέλνω στο forum.

Έχω εδώ και 3 χρόνια τον W2000 της Benq (εκτός εγγύησης πλέον). Πρόσφατα παρουσίασε τα εξής προβλήματα:

1. Κάποιο ανεμιστηράκι ή ο χρωματικός τροχός, δεν είμαι σίγουρος, κάνει έναν πολύ έντονο θόρυβο, σαν τρακτέρ (καθ' υπερβολήν) ας πούμε. Ο θόρυβος εντοπίζεται περισσότερο προς το κέντρο του προτζέκτορα.
2. Στη λειτουργία smart eco και low η εικόνα τρεμοπαίζει. Στο high παίζει κανονικά.
3. Κάποιες φορές εμφανίζονται στιγμιαία, σαν φλας, σε οριζόντιες λωρίδες ή σε ολόκληρη την οθόνη, χιόνια ή άσπρο (είναι συνδεδεμένος με υπολογιστή με κάρτα γραφικών nvidia geforce 1070). Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι αυτό το κάνει κυρίως στο Netflix.
4. Κατά περιόδους εμφανίζονται στα άκρα της οθόνης κάποια πράγματα σαν τριχούλες ας πούμε, που σιγά σιγά αλλάζουν θέση. Να υποθέσω ότι πρόκειται για σκουπιδάκια που έχουν μπει κάπου στην οπτική μηχανή; Στο dmd chip ίσως;
Φαντάζομαι επίσης ότι χρειάζεται καθάρισμα εσωτερικά έτσι κι αλλιώς, μια και τον έχω 3 χρόνια.

Τον πήγα λοιπόν στη CPI, η οποία μου έστειλε για έγκριση το παρακάτω κοστολόγιο (σημειωτέον ότι αυτήν τη στιγμή ο W2000 καινούριος είναι στα 798€):

1,00 x color wheel 85€

1,00 x 3.PJ.10.B107 ΛΑΜΠΑ LΑΜΡ ΜΟDULΕ W1110 W2000 ΡRJ 143,7€

1,00 x dmd 300€

1,00 x dmd pcb 80€

Κόστος απαιτούμενης εργασίας: 84,45€

Σύνολο μαζί με ΦΠΑ: 859,51€

Προφανώς και δεν θα αποδεχτώ την επισκευή, το πολύ να αλλάξω το χρωματικό τροχό, εάν είναι αυτός που ευθύνεται για το θόρυβο. Θεωρώ πάντως πως με καθαρισμό, τον οποίο και ζήτησα αλλά πιστεύω ότι δεν έγινε, και δοκιμή μετά, τουλάχιστον ο θόρυβος μπορεί να σταματούσε. Ίσως επίσης να ήθελε λάδωμα κάποιο μοτέρ, κάποιο ανεμιστηράκι. Πιστεύω πως αυτή η λύση δεν δοκιμάστηκε, αλλά απλά με βάση τα προβλήματα που περιέγραψα πρότειναν απευθείας αντικατάσταση όλων των παραπάνω. Προφανώς και δεν μπορώ να το αποδείξω, αλλά η τόσο γρήγορη πρόταση για αντικατάσταση μού δημιουργεί βάσιμα ερωτηματικά πιστεύω.

Τι θα μου προτείνατε; Έχετε υπόψιν σας κάποιο άλλο service στο οποίο θα μπορούσα να απευθυνθώ (Αθήνα);

Ευχαριστώ!
 

TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
Το ύποπτο είναι το [3]. Για εμένα σημαίνει ότι το DMD πνέει τα λοίσθια και αργά ή γρήγορα θα κολλήσουν τα μηχανικά μέρη του τσιπ. Μάλλον πας για καινούργιο.
 



Μηνύματα
13
Reaction score
2
Πάντως μου κάνει εντύπωση που με μόλις 1800 ώρες λειτουργίας σε εσωτερικό χώρο, σε σταθερή θέση και συνδεδεμένος μόνιμα σε UPS έβγαλε τέτοια προβλήματα. Είναι φυσιολογικό;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top