Ερώτηση για ακουστικά

Μηνύματα
16
Reaction score
13
Γειά σας,

Θα ήθελα να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά και έχω καταλήξει ανάμεσα στα beyerdynamic dt 1990 pro ή τα sennheiser hd 800. Θα μου πείτε η διαφορά τιμής είναι μεγάλη μεταξύ τους....Ναι το ξέρω αλλά θα σας εξηγήσω πως ακούω τελευταία μουσική ή οτιδήποτε άλλο και θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω ένα Pc με κάρτα ήχου την creative soundblaster z και με ακουστικά τα sony mdr-cd770. Τα ακουστικά τα συνδέω τώρα πάνω στον ρυθμιστή έντασης από τα 7.1 ηχεία creative inspire T7900 που μου δίνει μία έξοδο Mini jack για να συνδέσω ακουστικά. Xρησιμοποιώ αυτή την λύση κυρίως για ευκολία σε ότι ψηφιακό υλικό θέλω να δω - ακούσω εκείνη την στιγμή.

Η κάρτα ήχου που έχω έχει τα εξής χαρακτηριστικά στην έξοδο της.

Output Level
  • Front Channel Out : 2Vrms
  • Headphone (33 ohms): 1.3Vrms
  • Headphone (600 ohms): 2Vrms

Δεν ξέρω αν το ρυθμιστικό της έντασης έχει άλλο ενισχυτή για τα ακουστικά ή όχι. Και ρωτάω:

Θα πρέπει να συνδέσω τα ακουστικά απευθείας στην κάρτα ήχου ή όπως τα έχω τώρα?
Μπορεί η κάρτα ήχου να οδηγήσει τα ακουστικά που αναφέρω?
ΠΙστεύεται ότι πρέπει να πάρω κάποιον ενισχυτή ακουστικών για να τα οδηγήσω σωστά?
Αν ναι ποιον προτείνετε

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Τα HD-800 είναι και αυτά 300 ωμ όπως τα HD-600;
Αν ναι, τότε ίσως σου φανεί χρήσιμο αυτό που θα σου πω.
Συνδέω τα HD-600 πάνω στο εξωτερικό USB DAC μου που βγάζει μέγιστο 2,4 volt όταν παίρνει σήμα 0 dB. Όταν ακούω σύγχρονη μουσική (γραμμένη δυνατά) παίζουν πολύ δυνατά (όχι τέρμα, αντέχουν κι άλλο τα ακουστικά). Όταν ακούω κλασική μουσική που είναι γραμμένη χαμηλά, τότε δεν με ικανοποιεί η έντασή τους. Φαντάζομαι και εσύ το ίδιο πρόβλημα θα έχεις. Αν πας στα 800, θα θες και έναν αξιοπρεπή ενισχυτή ακουστικών.
Για τα άλλα, δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
13
thanks για το tip.Ναι είναι 300 ohm και τα δυο. Κλασική μουσική δεν ακούω! Απλά επειδή μέσω net μπορείς με ένα κλικ να ακούσεις ότι θέλεις από επιλογές με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις από κάποιους που το κατέχουν
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να πάρεις ακουστικά των 500€ ή των 1000€ και να τα "καρφώσεις" πάνω σε μία κάρτα ήχου? Δε σου φαίνεται κάπως ασύμβατο? Θα χρειαστείς dac/headamp έτσι κι αλλιώς. Το ποιον θα πρέπει να πάρεις θα εξαρτηθεί από το budget και από τα ακουστικά.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
13
zabbalos το θεμα είναι αν είναι απαραίτητοσ κάποιος dac ή όχι. Αν ναι μπορεί κάποιος να μου προτείνει 2-3 λύσεις? Για να δίνω αυτά τα χρήματα σε ακουστικά θα ήθελα να το κάνω σωστά
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Και τα δύο μοντέλα που θέλεις είναι πολύ υψηλής ποιότητας...

Θα παίξουν και με την κάρτα, ωστόσο, δεν θα πάρεις αυτά τα πολλά που μπορούν να προσφέρουν...

Θέλεις και Ντακ και ενισχυτή, που μπορεί βέβαια να είναι σε μια μονάδα....

Τώρα το ποια θα είναι αυτή η μονάδα εξαρτάται από τον προϋπολογισμό σου...
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Και τα δύο μοντέλα που θέλεις είναι πολύ υψηλής ποιότητας...

Θα παίξουν και με την κάρτα, ωστόσο, δεν θα πάρεις αυτά τα πολλά που μπορούν να προσφέρουν...
(Δις)


Ένας επανασχεδιασμός του μπάτζετ σου απαιτείται.
Αλλιώς, αν σχεδιάζεις να χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου,
μάλλον πετάς λεφτά...
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
προφανώς και με έναν ξεχωριστό ενισχυτή και dac θα είναι καλύτερα.
Αλλά μην φανταστείς, θα είναι ίσως ένα 15%
(το ποσοστό ξέρεις, τελείως αυθαίρετο, τι σημαίνει 10 % στον ήχο τρέχα γύρευε)
Εγώ θα τα έπαιρνα και μετά από 6 μήνες-2 χρόνια που θα είχα περιέργεια θα έπαρνα και τα υπόλοιπα.

ΑΛΛΑ:
Το θέμα με τη σχέση χρημάτων/απόδοσης είναι λογαριθμικός: Μετά από ένα σημείο δίνεις πολλά για να πάρεις λίγη ακόμα λεπτομέρεια. Αν πας για το χιλιάρικο και μείνεις εκεί θα είναι όντως πεταμένα κάποια κατοστάρικα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Γειά σας,

Θα ήθελα να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά και έχω καταλήξει ανάμεσα στα beyerdynamic dt 1990 pro ή τα sennheiser hd 800. Θα μου πείτε η διαφορά τιμής είναι μεγάλη μεταξύ τους....Ναι το ξέρω αλλά θα σας εξηγήσω πως ακούω τελευταία μουσική ή οτιδήποτε άλλο και θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω ένα Pc με κάρτα ήχου την creative soundblaster z και με ακουστικά τα sony mdr-cd770. Τα ακουστικά τα συνδέω τώρα πάνω στον ρυθμιστή έντασης από τα 7.1 ηχεία creative inspire T7900 που μου δίνει μία έξοδο Mini jack για να συνδέσω ακουστικά. Xρησιμοποιώ αυτή την λύση κυρίως για ευκολία σε ότι ψηφιακό υλικό θέλω να δω - ακούσω εκείνη την στιγμή.

Η κάρτα ήχου που έχω έχει τα εξής χαρακτηριστικά στην έξοδο της.

Output Level
  • Front Channel Out : 2Vrms
  • Headphone (33 ohms): 1.3Vrms
  • Headphone (600 ohms): 2Vrms
Δεν ξέρω αν το ρυθμιστικό της έντασης έχει άλλο ενισχυτή για τα ακουστικά ή όχι. Και ρωτάω:

Θα πρέπει να συνδέσω τα ακουστικά απευθείας στην κάρτα ήχου ή όπως τα έχω τώρα?
Μπορεί η κάρτα ήχου να οδηγήσει τα ακουστικά που αναφέρω?
ΠΙστεύεται ότι πρέπει να πάρω κάποιον ενισχυτή ακουστικών για να τα οδηγήσω σωστά?
Αν ναι ποιον προτείνετε

Ευχαριστώ!
Και τα δύο υποψήφια μοντέλα είναι ανοικτής αρχιτεκτονικής,κάτι που σημαίνει ωφέλιμα γι ακροάσεις σε εσωτερικούς χώρους και ανώφελα σε εξωτερικούς.

Δύσκολα θα έπεφτε κανείς έξω αποκτώντας τα HD 800 : Ουδετερότητα κι ευρεία στερεοφωνική απεικόνιση με αίσθηση έξω από την κεφαλή.

Χρειάζεται όμως στιβαρός ενισχυτής ακουστικών,που να αποδίδει 500 mWatt απαραμόρφωτα σε φορτίο 600 Ωμ.
Αλλιώτικα,έστω και αν σου ακούγονταν αρκούντως ζωηρά - που δεν το πιστεύω - στα συνηθισμένα προγράμματα του youtube, ποτέ δεν θ'αποκτήσεις χορταστική αντίληψη των πρώτων οκτάβων και τις κατάλληλες ρεπρίζ κατά τα μεταβατικά φαινόμενα.Οπότε τι θα τα ήθελες τα (αβανταδόρικα) ακουστικά άμα ήταν να συμπεριφέρονται αυτά όπως διάφορα τυπικά οικιακά ηχοσυστήματα;;)

Και θα προτεινόταν για λόγους απλοποίησης συνδυασμός dac/ενισχυτή σαν αυτόν,άμα επιθυμούσες κάποια ευφωνική πινελιά στην ουδετερότητα χωρίς να σε ξίνιζε ο προσεταιρισμός των λυχνιών και η συμβίωση με τα παρελκόμενά τους .
Και όποτε θέλεις να πέσεις ΄΄στα βαθιά΄΄ ,περνάς σε αμιγή ενισχυτή όπως ο παρακάτω:
https://ifi-audio.com/products/pro-ican/
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
13
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αρα εχουμε και λεμε στανταρ θελω ενισχυτη!

Ποιον απο ολους; transistor η λυχνιες;
Η καρτα ηχου εχει αναλογικες και ψηφιακες εξοδους! Ειναι προτιμωτερο να παρω ενισχυτη με ψηφιακη εισοδο ηχου η σετ ενοσχυτη dac με αναλογικα σταδια;
Εχουν διαφορα σε ποιοτητα ηχου;

Εχει κανεις δοκιμασει τα εν λογα ακουστικα και να μου πει εντυπωσεις; Γνωστος μου αναφερει οτι ειναι μερα με την νυχτα αλλα τα συνδεει σε εξοδο ακουστικων ολοκληρωμενου ενισχυτη dolby atmos οπου πιστευω οτι ειναι ενα καλο δειγμα ενισχυσης.

Αλλα δεν εχω ακουσει ποτε ακουστικα με ξεχωριστο ενισχυτη και δεν μπορω να εχω αποψη. Εξου και λεω αν αξιζει να δωσω 500 για τα ακουστικα και αλλα τοσα για ενισχυτη η αν παω στα 2000 η διαφορα θα με αποζημιωσει πληρως.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... εξοδο ακουστικων ολοκληρωμενου ενισχυτη dolby atmos οπου πιστευω οτι ειναι ενα καλο δειγμα ενισχυσης.
...
Τσου...

Και ως γενικό σχόλιο,μην περιμένεις από τίποτα να σε αποζημιώσει πλήρως.;)
(αλλιώς δεν θα χρειαζόσουν κάτι τέτοιο εκ προοιμίου - Κωδίκελλος 22)
 

Μηνύματα
16
Reaction score
13
Ποιος καλος ανθρωπος εχει ενισχυτη ακουστικων να με δεχτει για κανα μισαωρο να δω φως!! Χεχε
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Ποιος καλος ανθρωπος εχει ενισχυτη ακουστικων να με δεχτει για κανα μισαωρο να δω φως!! Χεχε
Αν δεν βαριέσαι να έρθεις Μαρκόπουλο Ωρωπού, ευχαρίστως να σε ''δεχθώ''... ¨έχεις ήδη πάρει τα ακουστικά ; Θα μπορείς και να τα συγκρίνεις και με τα HiFiMan HE 500 μου ... [ άλλο αν μετά έχουμε θέματα, μετάνοιες, πισωγυρίσματα, κλπ. :) :) :) ] ....

Το μόνον πρόβλημα είναι ότι μπορώ μόνον μεσημέρι /απόγευμα Σαββατοκύριακου ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.497
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top