Ερώτηση για "θόρυβο" από καλώδια Oyaide XLR male to RCA female

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα σε όλους!

Τι τραβάω....

Που λέτε, πήγα χθες να συνδέσω το καινούργιο Dac το "Pro-ject Pre Box S2 Digital" (ουφ!) με τον υπολογιστή μέσω USB και τα ηχεία Yamaha HS5.

Επειδή αυτά τα κωλοηχεία έχουν εισόδους XLR και "καρφί 6.3mm" και το παπάρι το ντακάκι έχει εξόδους RCA, αγόρασα και δύο καλώδια "Oyaide Neo D+ TXM Class B 1.0 m" (ουφ!).

Τα συνδέω όλα, λοιπόν, και μόλις ανάβω τα ηχεία (πριν "ανάψει" το ντακ) ακούω ένα "zzzzz" από τα τουίτερς!

Μόλις άναψε το dac, το "zzzzz" εξαφανίστηκε!

Φοβόμουν ότι έφταιγε το DAC, τα ξεσυνδέω όλα, και βάζω το ένα καλώδιο στο ένα ηχείο (από την μεριά XLR φυσικά) την άλλη μεριά (την RCA), την ακουμπάω στο ξύλινο γραφείο (χωρίς να την συνδέσω κάπου).

Λοιπόν, το "zzzzz" ακουγόταν πολύ έντονο!

Βγάζω το γαμωκαλώδιο και συνδέω ένα άλλο "XLR σε XLR" που είχα (χωρίς βέβαια να συνδέσω πουθενά την άλλη μεριά την XLR) και, ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ.

Βγάζω το "XLR σε XLR" και συνδέω ένα "XLR σε 3.5mm" (που είχα για να συνδέω τα Yamaha με την κάρτα ήχου της μητρικής) - ΧΩΡΙΣ να συνδέσω πουθενά την άλλη άκρη, και, ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ.

Ακούστε και το πιο παλαβό:

Συνδέω τα καλώδια αυτά (τα OYAIDE τα XLR σε RCA) στα ηχεία και στο DAC.

Όπως είπαμε και πιο πάνω, όταν είναι "σβηστό" εντελώς το DAC, ακούγεται αυτό το "zzzzz".

Αν ξεσυνδέσω π.χ. το αριστερό καλώδιο που μπαίνει στο αριστερό RCA του DAC και το βάλω στην Coaxial είσοδο του DAC, τότε ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ!

Πάντως, το DAC, είναι μια χαρά, το συνέδεσα με κάτι άλλα καλώδια "RCA to RCA" στην τηλεόραση με οπτική και στον ενισχυτή μου, και είναι εντελώς αθόρυβο.

Ερώτηση: Είναι δυνατόν να κυκλοφορούν / πουλιούνται τέτοια καλώδια το 2019, να είναι και "επώνυμα" και να κοστίζουν και 27 ευρώ;

Αύριο θα πα' να πάρω ένα κολλητήρι, κόλληση, 4 βύσματα Neutrik και 2 μέτρα καλώδιο το πιο φτηνό, να τα φτιάξω μόνος μου να ησυχάσω.

Τελικά, τα "επώνυμα" καλώδια είναι μεγάλη ΜΟΥΦΑ.

Διαβάστε τις παπαριές από το επίσημο site τους: (Οι υπογραμμίσεις δικές μου)

d+ series bring the highest quality and a cool designed in your sound system such as DJ gears, audio interface, speaker, mixer, effector, synthesizer and all sound gears.

About the product planning for the d+ series, we contemplated the best combination of materials and the structure for today’s music and situations.

You might already have seen d+ class B series somewhere. That’s why they always have a desire to improve the sound quality and the cable’s transmission influences the total sounds.


Many professionals are using the d+ series and you can easily get the goodness on your sound system.
  1. The conductor of d+ class B is 18 AWG pure oxygen free copper prevent the cheap sound by signal loss and to bring dense information of signal on the all sound systems.
    And the flat architecture of cable prevents the signal distortion by the interference of conductor spacing.
  2. The soft PVC outer and the stereo sprit cable have a high degree of usability for cable connection.

Λοιπόν, καλή Κυριακή σε όλους.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δε νομίζω πως είναι θέμα καλωδίου. Ground loop πρέπει να είναι.

Συνηθισμένη βλακεία όταν μπλέξεις balanced με unbalanced συνδέσεις. Έχω άλυτο αντίστοιχο θέμα.

Ίσως εχει νόημα να να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο. Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος πως θα δουλέψει κι αυτό.
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Λοιπόν, ακούστε τι έκανα και τέλος το πρόβλημα.

Πήγα στον ΑΒ Βασιλόπουλο και αγόρασα δύο RCA ακροδέκτες, της πλάκας, με 10 λεπτά τον έναν.

Είχα δυο καλώδια του ενός μέτρου Proel XLR σε "καρφί" 6.3 mm, έκοψα τα "καρφιά" μ' ένα τραπεζομάχαιρο, ξεγύμνωσα τα καλωδιάκια, και τα έπιασα "τυλιχτά" (χωρίς κόλληση) σ' αυτούς τoυς φτηνιάρικους ακροδέκτες RCA.

Τα τρία καλωδιάκια του XLR τα συνέδεσα ώς εξής στους δύο conductors του RCA:

Το 2 (Red), το τύλιξα στον center contuctor του RCA και,
το 3 (Black) μαζί με το 1 (Shield), τα τύλιξα μαζί στον outer conductor του RCA.

Έβαλα και λίγη μονωτική ταινία, τράβηξα μέχρι την άκρη και τα "καπάκια" που είχαν τα "καρφιά", τα συνέδεσα στα ηχεία και:

ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ, ΤΙΠΟΤΑ!

Τα έβαλα και στο DAC, έβαλα να παίξει κάτι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, τα πάντα ακούγονται τέλεια!!!

Οπότε, σίγουρα θα έπεσα σε ελαττωματικά καλώδια της OYAIDE.

Άντε να τρέχουμε για αλλαγή τώρα...


Patenta.png

[DOUBLEPOST=1557062403][/DOUBLEPOST]
Δε νομίζω πως είναι θέμα καλωδίου. Ground loop πρέπει να είναι.
Συνηθισμένη βλακεία όταν μπλέξεις balanced με unbalanced συνδέσεις. Έχω άλυτο αντίστοιχο θέμα.
Ίσως εχει νόημα να να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο. Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος πως θα δουλέψει κι αυτό.
Το "μαμημένο" το καλώδιο ήταν.

Αύριο, θα πα' να πάρω ένα κολλητήρι, λίγη κόλληση, δύο ακροδέκτες XLR Neutrik, δύο ακροδέκτες RCA Neutrik, δυο μέτρα καλώδιο XLR και θα κάτσω να φτιάξω μόνος μου ένα πολύ καλύτερο καλώδιο απ' αυτά τα "ετοιματζίδικα".
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μετρησε αν μπορεις στο καλωδιο αν το pin 1 του xlr εχει επαφη με το πλην του rca.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αύριο, θα πα' να πάρω ένα κολλητήρι, λίγη κόλληση, δύο ακροδέκτες XLR Neutrik, δύο ακροδέκτες RCA Neutrik, δυο μέτρα καλώδιο XLR και θα κάτσω να φτιάξω μόνος μου ένα πολύ καλύτερο καλώδιο απ' αυτά τα "ετοιματζίδικα".
Μια χαρά σε βρίσκω!:drinks:


Και μην ξεχάσεις ν αλλάξεις καλώδιο ρεύματος.:lolsign::lol:
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Με τι να το μετρήσω;

Πρέπει να 'ναι όλα καλά, επειδή ακούγεται ΤΕΛΕΙΑ!

Και επειδή κάποιοι με ρώτησαν αυτό το DAC ακούγεται - κατά τη γνώμη μου - πιο ολοκληρωμένο, πιο καθαρό, πιο διαυγές, απ' ότι το Dacmagic Plus.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Με τι να το μετρήσω;

Πρέπει να 'ναι όλα καλά, επειδή ακούγεται ΤΕΛΕΙΑ!

Και επειδή κάποιοι με ρώτησαν αυτό το DAC ακούγεται - κατά τη γνώμη μου - πιο ολοκληρωμένο, πιο καθαρό, πιο διαυγές, απ' ότι το Dacmagic Plus.
Εννοω το oyaide .Δεν εχεις θορυβο με αυτο ειπες?
Ισως για καποιο λογο το shield να μην ειναι ενωμενο στο πλην του rca στο oyaide.
Οπως το εφτιαξες εσυ με το καλωδιο που ειχες, ειναι σωστο.Με πολυμετρο να μετρησεις (συνοχη)
 
Last edited:

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Εννοω το oyaide .Δεν εχεις θορυβο με αυτο ειπες?
Ισως για καποιο λογο το shield να μην ειναι ενωμενο στο πλην του rca στο oyaide.
Οπως το εφτιαξες εσυ με το καλωδιο που ειχες, ειναι σωστο.Με πολυμετρο να μετρησεις (συνοχη)
A, ok, τώρα σε "έπιασα".

Πολύ πιθανόν να συμβαίνει αυτό που λες, γι' αυτό όταν το συνδέεις στο DAC και το ανάβεις να μην κάνει αυτό το "zzzzzz".

Δεν έχω πολύμετρο, όμως, ακόμα και να 'χα και να το μέτραγα και να διαπίστωνα ότι υπάρχει πρόβλημα, το Oyaide δεν ανοίγει, είναι "σφραγισμένο", δεν είναι "βιδωτό" και ούτε θα 'θελα να το πειράζω, επειδή θέλω να το επιστρέψω.

Θα το πάω αύριο στο κουτάκι του, από εκεί που το αγόρασα και θα ζητήσω να το πάρει πίσω και να μου δώσει ακροδέκτες Neutrik και καλώδιo.

Ελπίζω μόνο, να δεχτεί να μου το αλλάξει, διαφορετικά, θα χαλάσουμε τις καρδούλες μας για 27 ευρώ.

Φχαριστώ!
 

D

Dimkal

Guest
Οι γιατροι και οι νοσηλευτες αρχιζουν με ενεσεις στα πορτοκάλια και μετα σε σαρκες.
Παρε ενα εστω φθηνό πολύμετρο ενα κολλητηρι και αρχισε κολλησεις με απλα καλωδια και μετα σε ακροδεκτες.
Καλως οριζεις λοιπόν στο diy εστω και με ενα καλωδιο.
Συντομα θα μαθεις οτι με χυμα βαν ντεν χουλ για παραδειγμα θα φτιάχνεις ωραιοτατα καλωδια και δεν θα εχεις αναγκη κανενα "εξωτικο φιξ".
Ασε που τρώγοντας ερχεται η όρεξη.
Ποτε δεν ειναι αργα φιλε.
Αν σου πει κανεις οχι ειναι σαν να καταδικαζουμε φοιτητες 60 ετων σε ΑΕΙ
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Και τα δικά μου τα XLR σε TRS για κάθε ηχείο, φτιαχτά είναι. Αλλά το δικό μου έχει έξοδο balanced.
 



Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Τα balanced σε unbalanced εχουν φορά ,μηπως αγορασες απο rca σε xlr και οχι xlr σε rca γιατι εχουν διαφορετικη συνδεσμολογια;
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Εννοω το oyaide .Δεν εχεις θορυβο με αυτο ειπες?
Ισως για καποιο λογο το shield να μην ειναι ενωμενο στο πλην του rca στο oyaide.
Οπως το εφτιαξες εσυ με το καλωδιο που ειχες, ειναι σωστο.Με πολυμετρο να μετρησεις (συνοχη)
Γραψε λαθος σε αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ γιατι αν ηταν αναποδα δεν θα ειχες καθολου ηχο,αυτο που σου γραφει ο φιλος εδω πρεπει να ειναι.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η πιο απλή λύση, για να μην παιδεύεστε σε τέτοιες περιπτώσεις (σύνδεση se με ενεργά balanced) είναι ένας τέτοιος αντάπτορας: https://www.emimikos.gr/IBIZA-ADAPT-3/ και χρησιμοποιείς τα rca καλώδια που ήδη έχεις. Αν γουστάρεις χαϊλίκια είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει furutech με κανά κατοστάρι ;).
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Η πιο απλή λύση, για να μην παιδεύεστε σε τέτοιες περιπτώσεις (σύνδεση se με ενεργά balanced) είναι ένας τέτοιος αντάπτορας: https://www.emimikos.gr/IBIZA-ADAPT-3/ και χρησιμοποιείς τα rca καλώδια που ήδη έχεις. Αν γουστάρεις χαϊλίκια είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει furutech με κανά κατοστάρι ;).
Ακόμα πιο απλή λύση είναι να πουλήσω τα Yamaha HS5 και να πάρω τα Adam T5V που έχουν XLR και RCA, οπότε να χρησιμοποιήσω κάτι VDH RCA καλώδια, που τα 'χω κούτα.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ακόμα πιο απλή λύση είναι να πουλήσω τα Yamaha HS5 και να πάρω τα Adam T5V που έχουν XLR και RCA, οπότε να χρησιμοποιήσω κάτι VDH RCA καλώδια, που τα 'χω κούτα.
Το έχω περάσει κι εγώ αυτό που λες. Είχα πάρει έναν καναπέ που δε χωρούσε στο σαλόνι, έβρισκε λίγο στη γωνία. Σκέφτηκα λοιπόν να το πουλήσω. Ε λοιπόν το πούλησα το σπίτι και πήρα ένα καινούργιο που χωράει ο καναπές μία χαρά. :beach:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.255
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top