Ερώτηση για "θόρυβο" από καλώδια Oyaide XLR male to RCA female


Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Για μένα αν υπάρχουν βασικές γνώσεις δεν χρειάζεται τα σπαταλάς χρήματα για ετοιμα "επώνυμα"

Mogami + neutrik εγγύηση
Ωραίος!

Ποιο μοντέλο mogami προτείνεις και ποιο μοντέλο Neutrik?

Αν και - μάλλον - θα αλλάξω τα ηχεία, θα πάω σε Adam.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ωραίος!

Ποιο μοντέλο mogami προτείνεις και ποιο μοντέλο Neutrik?

Αν και - μάλλον - θα αλλάξω τα ηχεία, θα πάω σε Adam.
Χρησιμοποίησα το 2534 το οποίο είναι με 4 αγωγούς των 0.22 τους οποίους ζευγάρωσα ανά χρώμα και για να μεγαλώσει η διατομή αλλά και είναι καλύτερο από αυτά που διάβασα σε θορύβους rf.
Και κονέκτορες έβαλα τους neutrik 3 f-mxx b με gold pins.
Αυτά τα έφτιαξα για σύνδεση pro με τελικούς και sub. Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλος για τα ενεργά. Πολύ πιθανό να είναι.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μιας που συζητάτε για balanced καλώδια, να ρωτήσω κάτι. Έχει ουσία το να χρησιμοποιήσει κάποιος xlr απο τη μια πλευρά και rca απο την άλλη; Για παράδειγμα, έχω τον προενισχυτή μου που έχει balanced aux, αλλά το dac μου βγάζει μόνο rca. Θα υπήρχε κάποιο όφελος με το να χρησιμοποιούσα αυτή την είσοδο ( μπορώ να φτιάξω το καλώδιο αν χρειαστεί );
Σόρι για το οφτόπικ, αλλά μιας που αναφερθήκατε σε αυτή τη συνδεσμολογία, να μου λυθεί η απορία χωρίς να ανοίξω νέο θέμα. Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν βρίσκω ούτε τη χρησιμότητα ούτε το κέρδος που θα μπορούσες να έχεις.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Δεν βρίσκω ούτε τη χρησιμότητα ούτε το κέρδος που θα μπορούσες να έχεις.
Αν η μία συσκευή έχει μόνο balanced XLR και η άλλη μόνο unbalanced RCA, τι κάνεις, τις πετάς;

Απλά, τις συνδέεις με καλώδιο RCA to XLR και χάνεις τα - όποια - πλεονεκτήματα της balanced σύνδεσης.

Γι' αυτό έχουν βγάλει εκατό χιλιάδες converters, για να καλύπτονται όλες οι ανάγκες (Που να δείτε τι γίνεται στο χώρο των υπολογιστών, των οθονών, των smart TVs και των smartphones / tablets).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν η μία συσκευή έχει μόνο balanced XLR και η άλλη μόνο unbalanced RCA, τι κάνεις, τις πετάς;

Απλά, τις συνδέεις με καλώδιο RCA to XLR και χάνεις τα - όποια - πλεονεκτήματα της balanced σύνδεσης.

Γι' αυτό έχουν βγάλει εκατό χιλιάδες converters, για να καλύπτονται όλες οι ανάγκες (Που να δείτε τι γίνεται στο χώρο των υπολογιστών, των οθονών, των smart TVs και των smartphones / tablets).
Προφανώς και όχι. Απλά μπήκα σφήνα με ένα μηχάνημα που έχει και balanced και unbalanced.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αν η μία συσκευή έχει μόνο balanced XLR και η άλλη μόνο unbalanced RCA, τι κάνεις, τις πετάς;

Απλά, τις συνδέεις με καλώδιο RCA to XLR και χάνεις τα - όποια - πλεονεκτήματα της balanced σύνδεσης.

Γι' αυτό έχουν βγάλει εκατό χιλιάδες converters, για να καλύπτονται όλες οι ανάγκες (Που να δείτε τι γίνεται στο χώρο των υπολογιστών, των οθονών, των smart TVs και των smartphones / tablets).
Η απάντησή μου αφορούσε μόνο το σχόλιο του Νίκου Σταθόπουλου στο οποίο απάντησα, όχι στη δική σου περίπτωση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top