Ερώτηση για κουτί subwoofer και bass reflex ports

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα σας.

Έχω 2 subwoofers Boston Acoustics Generators GS1200 12" συνδεδεμένα σε σειρά, σε μια κλειστή κούτα προοριζομενη για αυτοκίνητο.

Τα έχω συνδέσει στο sub έξοδο ενός denon x2600h με έναν US Blaster USB 7120 δικαναλο, σε bridged mode.

Όλα δουλεύουν ικανοποιητικα για τα μη απαιτητικά αφτιά μου :)

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Ο κατασκευαστής των ηχειων δίνει στο spec sheet τρύπα bass reflex 3" διάμετρο με 7" μήκος του port.

Θεωρούμε πως αν ανοίξω μια (ή 2) τρύπα/ες στην κούτα και βάλω 1 (ή 2) bass reflex ports θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα ηχητικά στο σαλόνι;

Αν ναι, σε ποιο σημείο του κουτιού προτείνετε να ανοίξω τις τρύπες;

(δεν ξέρω αν έχει σημασία μεγάλη, αλλά μπορώ να φτιάξω το port ακριβώς στις διαστάσεις που ζητάει, με 3d printer)

Παραθέτω φωτογραφίες του κουτιού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιοδήποτε input.
 

Attachments


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οι 3 ίντσες διάμετρος είναι εύκολες να γίνουν ανάμεσα στα μεγάφωνα. Το βάθος που είναι 18 εκ σχεδόν δεν ξέρω αν σε παίρνει , για να κάνεις 2 ρεφλέξ , ανάμεσα , ένα πάνω και ένα κάτω.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Οι 3 ίντσες διάμετρος είναι εύκολες να γίνουν ανάμεσα στα μεγάφωνα. Το βάθος που είναι 18 εκ σχεδόν δεν ξέρω αν σε παίρνει , για να κάνεις 2 ρεφλέξ , ανάμεσα , ένα πάνω και ένα κάτω.
Άρα θεωρείς πως 1ον πρέπει να γίνουν, θα βελτιωθεί ο ήχος και 2ον πρέπει να κοιτάνε μπροστά, μαζί με τα ηχεία;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι εντελώς διαφορετική η λογική κατασκευής και απόδοσης ενός υπογούφερ που προορίζεται για σπίτι και ενός για αυτοκίνητο.
Οι μικρές κούτες βολεύουν στο αμάξι και η απόδοση υπερ-αρκεί. Δεν μπορεί η ίδια κούτα να δουλέψει σωστά και με συντονισμένο σωλήνα. Κάπου θα έχεις έντονη κορύφωση στάθμης και μπουμάρισμα.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
Είπε ότι δεν τον πολυενδιαφέρει.
Όντως τα αυτιά μου δεν είναι πολύ απαιτητικά.
Απλά ψάχνω τον τρόπο να βγαλο το μέγιστο από την υπάρχουσα κατάσταση χωρίς έξτρα έξοδα.
Σε επόμενο βήμα μπορούμε να συζητήσουμε την κατασκευή μιας σοβαρής κουτας για σπίτι, αλλά ας δούμε τι μπορούμε να βγάλουμε από εδώ.

Άρα όπως τη βλέπετε, σε χώρο ~60τμ, θα πρεπε να έχει bass reflex ή όχι, και αν ναι, που πρέπει να ανοίξω τις τρύπες;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Το σωστό είναι αυτό που είπε ο petermeni .
Τώρα από κει και πέρα , είναι , όλα συμβιβασμοί.
Τι λίτρα έχει η κούτα που έχεις?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Το σωστό είναι αυτό που είπε ο petermeni .
Τώρα από κει και πέρα , είναι , όλα συμβιβασμοί.
Τι λίτρα έχει η κούτα που έχεις?
Ναι, αντιλαμβάνομαι πως το καλύτερο είναι να φτιάξω μια νέα κούτα και θα σας συμβουλευτώ όταν θα έρθει η ώρα για προτάσεις.
Προς το παρόν θέλω να δω τι είναι το καλύτερο που μπορώ να λάβω από αυτή με μηδαμινό κόστος και μετά βλέπουμε.

Την κούτα τη μέτρησα, είναι συνολικά 75Lt (σύμφωνα με τις εξωτερικές διαστάσεις - άρα λίγο λιγότερο) και φαντάζομαι μείον τον όγκο των ηχείων.
1619443449978.png

Τ
ο Spec-sheet των ηχείων ζητά 1.5ft3 - Που μετατρέποντάς το σε λίτρα είναι 42Lt
1619443422273.png

Άρα δεν είμαστε και πολύ μακριά από τον κατασκευαστή (για δεδομένα αυτοκινήτου πάλι).

Τελικά να τις κόψω τις τρύπες τι λέτε;
Και σε ποιό σημείο του κουτιού; στην ίδια μεριά με τα ηχεία ή πάνω / πλάι;

έκανα και 3d print το ένα port, στις διαστάσεις που λέει πάνω (3"Dx 7.3"L)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Θα χρειαστείς και σωλήνες έτσι? το ξέρεις αυτό.
Οπως σου ξαναείπα , στο επάνω μέρος χωράει σωλήνας μήκους 18-20 εκ?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Χωράει, αλλά οριακά, λες στην μπροστινή μεριά κέντρο, ανάμεσα απο τα ηχεία;
Κάπως έτσι;
1619444148843.png
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Βάζοντας σε μια τέτοια κούρα reflex στην αρχή θα σε εντυπωσιάσει αλλά μετά θα σε κουράσει και ίσως υπερκαλύψει τα υπόλοιπα μέρη (κακό ταίριαγμα με τα υπόλοιπα ηχεία). Αν σώνει και καλά θέλεις να πειραματιστείς, βάλε την δίπλα ή πίσω, όχι μποστά. Όμως καλύτερα, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, άστο όπως είναι. Θα βοηθήσει χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα. Καινούργια κούτα μάλλον θα μπερδέψει τα πράγματα (και την τσέπη σου) ανεπανόρθωτα...
Γιάννης
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top