Ερώτηση για μετασχηματιστές

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Παιδιά έχω μια απορία. Ένας πολύ καλός φίλος παρήγγειλε ένα μετασχηματιστή απομόνωσης 1:1, ο οποίος είναι E+I και δουλεύει μια χαρά, αλλά βουίζει λίγο, (είναι «στεγνός», δεν εμβαπτίσθηκε σε λάκα). Το «πρόβλημά» του είναι πως, ακόμη κι αν είναι στην πρίζα χωρίς φορτίο, μετά από 2-3 ώρες ζεσταίνεται πολύ, σε σημείο που να μη μπαίνει χέρι επάνω του. Το ίδιο έχω παρατηρήσει σε καναδυό σπίτια ακόμα, που το σύστημα ηλεκτροδοτείται με μετασχηματιστές του Χάιτα, οι οποίοι επίσης «καίνε» κυριολεκτικά. Το ίδιο "κάψιμο" έχω παρατηρήσει και σε έτοιμους 1:1, που χρησιμοποιούν διάφοροι για συσκευές προελθείσες από τις ΗΠΑ.Αντίθετα, ένας – δυό μετασχηματιστές που έχω στο σπίτι, είτε 1:1 είτε με υποβιβασμό ή ανύψωση τάσης στο δευτερεύον, είναι στην πρίζα επί ώρες, και είναι χλιαροί. Να οφείλεται αυτό στο ότι είναι εμβαπτισμένοι σε λάκα, και δεν βουίζουν (δε βροντάνε τα φύλλα), ή το θέμα εξαρτάται και από την ποιότητα του σιδήρου στον πυρήνα;


Αν αυτός ο καυτός μτς του φίλου εμβαπτισθεί για πάντα σε καλούπι με πολυεστέρα, θα υπάρξει πρόβλημα απαγωγής της θερμότητας; Εντάξει, δεν είναι για τα λεφτά, 130 ευρά κόστισε, αλλά για πείτε…
 

Μηνύματα
190
Reaction score
1
Χαμηλη επαγωγικη αντισταση πρωτευοντος για τα 50 hz ,,Κακος υπολογισμος σπειρων πρωτευοντος,, ανεπαρκης πυρηνας,, γενικα κατασκευαστικη τσιγκουνια η ασχετοσυνη,, παραπανω απο 5% ,ρευμα χωρις φορτιο απο το ρευμα για τα συνολικα VA του μετασχ/στη ειναι λαθος υπολογισμος ..η απαγωγη θερμοτητας απο τον πυρηνα ειναι μια αναγκαστικη εκ των πραγματων λυση..:smoking:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Χαμηλη επαγωγικη αντισταση πρωτευοντος για τα 50 hz ,,Κακος υπολογισμος σπειρων πρωτευοντος,, ανεπαρκης πυρηνας,, γενικα κατασκευαστικη τσιγκουνια η ασχετοσυνη,, παραπανω απο 5% ,ρευμα χωρις φορτιο απο το ρευμα για τα συνολικα VA του μετασχ/στη ειναι λαθος υπολογισμος ..η απαγωγη θερμοτητας απο τον πυρηνα ειναι μια αναγκαστικη εκ των πραγματων λυση..:smoking:
100% σωστος. Ειδικα στα bold.
Ηθελε πολυ περισσοτερες σπειρες στο πρωτευον και αφου παει για 1:1 και στο δευτερευον.
Το τριξιμο ειναι ενδεικτικο αλλα ειναι το λιγοτερο.
Κωστα παρε στο 210 2933 411 και ζητα τον Βασιλη να σου πει σχετικα.

Να μην εμβαπτισθει σε ρυτινη.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Παιδιά έχω μια απορία. Ένας πολύ καλός φίλος παρήγγειλε ένα μετασχηματιστή απομόνωσης 1:1, ο οποίος είναι E+I και δουλεύει μια χαρά, αλλά βουίζει λίγο, (είναι «στεγνός», δεν εμβαπτίσθηκε σε λάκα). Το «πρόβλημά» του είναι πως, ακόμη κι αν είναι στην πρίζα χωρίς φορτίο, μετά από 2-3 ώρες ζεσταίνεται πολύ, σε σημείο που να μη μπαίνει χέρι επάνω του. Το ίδιο έχω παρατηρήσει σε καναδυό σπίτια ακόμα, που το σύστημα ηλεκτροδοτείται με μετασχηματιστές του Χάιτα, οι οποίοι επίσης «καίνε» κυριολεκτικά. Το ίδιο "κάψιμο" έχω παρατηρήσει και σε έτοιμους 1:1, που χρησιμοποιούν διάφοροι για συσκευές προελθείσες από τις ΗΠΑ.Αντίθετα, ένας – δυό μετασχηματιστές που έχω στο σπίτι, είτε 1:1 είτε με υποβιβασμό ή ανύψωση τάσης στο δευτερεύον, είναι στην πρίζα επί ώρες, και είναι χλιαροί. Να οφείλεται αυτό στο ότι είναι εμβαπτισμένοι σε λάκα, και δεν βουίζουν (δε βροντάνε τα φύλλα), ή το θέμα εξαρτάται και από την ποιότητα του σιδήρου στον πυρήνα;


Αν αυτός ο καυτός μτς του φίλου εμβαπτισθεί για πάντα σε καλούπι με πολυεστέρα, θα υπάρξει πρόβλημα απαγωγής της θερμότητας; Εντάξει, δεν είναι για τα λεφτά, 130 ευρά κόστισε, αλλά για πείτε…
Πανε οι συσκευες καηκανε :crazy_3:
Εκτος και αν ειναι 2:1 (220 σε 110)

Και να μην ξεχναμε οτι περασε η εποχη που ειχαμε 220.
Τωρα κανονικα εχουμε 230.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
υπάρχουν διαφορετικής θερμοαγωγιμότητας πολυεστέρες, αν επιλέξεις τον κατάλληλο υποθέτω δεν θα έχεις πρόβλημα. Τσιμπάει όμως η τιμή του λιγάκι...

Είχα κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα αλλά δε χρησιμοποίησα καλούπι, τον "έγδυσα" και τον πότισα με βερνίκι (τον είχα μέσα στον τενεκέ για μερικά λεπτά και μετά έριχνα πάνω του) και το αποτέλεσμα ήταν να γίνει πολύ πιο ήσυχος, αλλά όχι εντελώς αθόρυβος. διαφορά στη θερμοκρασία δε κατάλαβα, αλλά δε το έψαξα.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Συμφωνω με τους προλαλησαντες και προσθετω οτι μπορεις ευκολα να τσεκαρεις και μονος σου, σε γενικες γραμμες τι παιζεται...

Κοιτα καταρχας αν εχεις την απαραιτητη διατομη πυρηνα.
Για τη διατομη ισχυει ο rule of thump, D=1.2 (Tετρ. ριζα) W +10% , οπου W, η καταναλωση στο δευτερευων.

Τσεκαρε αν εχεις την απαιτουμενη διαμετρο συρματος. Αν δεν την εχεις (που πιθανοτατα δεν την εχεις) θα ζεστενεται υπερβολικα. Δες τους πινακες.
Αμα κανεις ενα search στο νετ θα βρεις πινακες με διατομες συρματων, αλλα και αν δεν βρεις σου στελνω εγω.

Ο τελευταιος Μ/Τ τροφοδοσιας που τυλιξα (πολυ προσεκτικα) βαση των παραπανω, παραμενει κρυος ακομα και μετα απο ωρες παιξιματος και φυσικα δεν τριζει καθολου.

Γιατι δεν τυλας εναν μονος σου? Υλικα βρεις εκει πανω?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Πανε οι συσκευες καηκανε :crazy_3:
Εκτος και αν ειναι 2:1 (220 σε 110)

Και να μην ξεχναμε οτι περασε η εποχη που ειχαμε 220.
Τωρα κανονικα εχουμε 230.

Ωχουουυυυυ, ξεσκιούζμη, 2:1 εννοούσα... :happy_9:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Λοιπόν, απ' ό,τι πιάνω, ο πυρήνας καίει και τα τυλίγματα είναι κρύα, (το πρωτεύον είναι απ' έξω, αν δεν κάνω λάθος). Ένας παλιός τετράγωνος 1250άρης, του ιδίου κατασκευαστή, μονιμοποιημένος με λάκα, είναι στην πρίζα 24 ώρες χωρίς φορτίο, και είναι εντελώς χλιαρός. Άρα;
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ερώτηση για μετασχηματιστές

Μάλλον ανεπαρκής πυρήνας. Απο όγκο, απο ποιότητα μετάλλου, ποιός ξέρει.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Λοιπόν, απ' ό,τι πιάνω, ο πυρήνας καίει και τα τυλίγματα είναι κρύα, (το πρωτεύον είναι απ' έξω, αν δεν κάνω λάθος). Ένας παλιός τετράγωνος 1250άρης, του ιδίου κατασκευαστή, μονιμοποιημένος με λάκα, είναι στην πρίζα 24 ώρες χωρίς φορτίο, και είναι εντελώς χλιαρός. Άρα;
Εαν μπορεις να ξεχωρισεις, δες εαν τα φυλλα του πυρηνα ειναι σταυρωμενα ενα προς ενα (σωστο) ή ομαδοποιημενα κατα ομαδες των 3-4 ή παραπανω (λαθος).
Παντως σε καμμια περιπτωση πυρηνας που καιει δεν θα σταματησει να καιει μετα απο εμβαπτυση.
Πληροφοριακα η σωστη εμβαπτυση γινεται με μηχανημα που δημιουργει κενο αερα, ωστε να αναγκαστει το βερνικι, οσο ειναι σε υγρη μορφη, να εισχωρησει παντου και να εκτοπισει τους θυλακες του αερα. Τετοιο μηχανημα δεν υπαρχει σε ολα τα εργαστηρια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Λοιπόν, και οι μεν δύο παλιοί ΜΤΣ που έχω, και αυτός ο μεγάλος, που είναι από τον ίδιο κατασκευαστή, έχουν τα φύλλα δυό - δυό, άρα δεν φταίει αυτό. Μάλλον ο πυρήνας είναι μαπέ - ολέ...

Τζίμη, αν έχεις εύχερο, ρίξε κανένα link...
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Λοιπόν, και οι μεν δύο παλιοί ΜΤΣ που έχω, και αυτός ο μεγάλος, που είναι από τον ίδιο κατασκευαστή, έχουν τα φύλλα δυό - δυό, άρα δεν φταίει αυτό. Μάλλον ο πυρήνας είναι μαπέ - ολέ...

Τζίμη, αν έχεις εύχερο, ρίξε κανένα link...
Υπαρχει, Κωστα, αναλυτικο διαβασμα σχετικα με τους ΜΤ (RDH, Chapter 5) αλλα το αρχειο PDF (3ΜΒ) δεν μπορω να το ανεβασω. Θα στο στειλω με ε-μαιλ ....
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
ΚΚ, το ρημαδι το φρημειλ μου βγαζει αυτο το μυνημα:
"Did not receive attachment 'CHAPTR05.PDF' - most likely it was bigger than the file size limit on this server."

Ψαχνω να βρω απο μπορουμε να το κανουμε download και θα βαλω το λινκ...

EDIT :

απ εδω κατεβαινει:το 05 αφορα τους Μ/Τ αλλα ολο το διαβασμα εχει ενδιαφερον

http://geek.scorpiorising.ca/F7AC4/index.php?dir=RDH4/
 



Μηνύματα
117
Reaction score
0
Βρήκα κάτι εδώ...

Βασικά, ο πυρήνας φταίει, που είναι για τα μπάζα...
Πιθανον, αλλα μπορει να φταινε και αλλα (συρμα)..
Το σιγουρο ειναι οτι ενας "καλος" ΕΙ Μ/Τ, δεν ζεστενεται (ή τουλαχιστον μεταβαλει ελαφρα τη θερμοκρασια του καθως λειτουργει) δεν δονηται (δηλαδη δια της αφης δεν πρεπει να διαπιστωνεται τριξιμο) και φυσικα, κανει μουγκα ....
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.382
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top