Ερώτηση για πάχος καλωδίου

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Καλημέρα,

Θέλω να πάρω ένα καλύτερο καλώδιο ηχείων (έχω το κλασικό noname μαύρο-κοκκινό που πωλείται παντού).
Έχω μπερδευτεί με το πάχος του καλωδίου.
Από αυτό το άρθρο καταλαβαίνω πως το καλώδιο πρέπει να είναι 2,5 χιλ πάχος σαν ένα στάνταρ.
Τα ηχεία μου είναι 6Ω και το μήκος του κάθε καλωδίου περίπου 3 μέτρα.
Ο ενισχυτής είναι 55 βατ ανά κανάλι
Από διάφορα calculators στο ίντερνετ βλέπω οτι χρειάζομαι πάχος 0,75 χιλ. περίπου.

Η φυσική λέει όμως πως η αντίσταση είναι ανάλογη του μήκους ενός αγωγού και αντιστρόφως ανάλογη της διατομής του αγωγού, που έρχεται σε συμφωνία με το άρθρο του Costas Coyias.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Το χοντρότερο δεν έβλαψε κανένα.
Τα 3 μέτρα είναι λίγα για να υπάρχει πρόβλημα με την αντίσταση του καλωδίου.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.................Η φυσική λέει όμως πως η αντίσταση είναι ανάλογη του μήκους ενός αγωγού και αντιστρόφως ανάλογη της διατομής του αγωγού, που έρχεται σε συμφωνία με το άρθρο του Costas Coyias.


η φυσικη δεν αναφερει πουθενα για το τι αντισταση εχει ο χαλκος το ασημι του βολφραμιο.....?
ε ?
αναφερει ?
δεν αναφερει ποσο αλλαζει η αντισταση του καλωδιου οταν το κανουμε γαρδουμπα απο το στριψιμο......
...........και τοσα αλλα ωραια........
Περα απο το οσο πιο χοντρο τοσο πιο καλο.....υπαρχουν καλωδια και καλωδια..........
παιξε με κανα μογκαμακι μπελντενακι 2καλωδιωση
= δυο αγωγους στο + και αλλους 2 στο -..............= διπλη διατομη.....
και αμα θες να γινεις παιχνιδιαρης ......ου............και διηλεκτρικο βρισκεις ...και αγωγους οτι θες....
και δωστου παιχνιδι............
Και μην ξεχανμε οσο νυχτωνει το αγγουρι μεγαλωνει.......(οπου αγουρι οι αγωγοι)
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
.................Η φυσική λέει όμως πως η αντίσταση είναι ανάλογη του μήκους ενός αγωγού και αντιστρόφως ανάλογη της διατομής του αγωγού, που έρχεται σε συμφωνία με το άρθρο του Costas Coyias.


η φυσικη δεν αναφερει πουθενα για το τι αντισταση εχει ο χαλκος το ασημι του βολφραμιο.....?
ε ?
αναφερει ?
δεν αναφερει ποσο αλλαζει η αντισταση του καλωδιου οταν το κανουμε γαρδουμπα απο το στριψιμο......
...........και τοσα αλλα ωραια........
Περα απο το οσο πιο χοντρο τοσο πιο καλο.....υπαρχουν καλωδια και καλωδια..........
παιξε με κανα μογκαμακι μπελντενακι 2καλωδιωση
= δυο αγωγους στο + και αλλους 2 στο -..............= διπλη διατομη.....
και αμα θες να γινεις παιχνιδιαρης ......ου............και διηλεκτρικο βρισκεις ...και αγωγους οτι θες....
και δωστου παιχνιδι............
Και μην ξεχανμε οσο νυχτωνει το αγγουρι μεγαλωνει.......(οπου αγουρι οι αγωγοι)
Ένα καλώδιο ζήτησα και συ μου λες για γαρδούμπες και διπλοκαλωδίωση και αγγούρια...:)
Ένας κοινός θνητός είμαι που είπα να αλλάξει το noname καλώδιο σε κάτι πιο αξιοπρεπές και διαβάζοντας έπεσα πάνω στον παράγοντα "πάχος καλωδίου" και θυμήθηκα λίγο τη φυσική που κάναμε στο σχολείο.

Καταλαβαίνω το point σου, αλλά αναρωτιέμαι ταυτόχρονα: Όλες αυτές οι διαφορές είναι αντιληπτές; Ή να πάω στον ΩΡΛ να μου καθαρίσει τα αυτιά, όπου εκεί θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?
 

S

sk4t4

Guest
Ένα καλώδιο ζήτησα και συ μου λες για γαρδούμπες και διπλοκαλωδίωση και αγγούρια...:)
Ένας κοινός θνητός είμαι που είπα να αλλάξει το noname καλώδιο σε κάτι πιο αξιοπρεπές και διαβάζοντας έπεσα πάνω στον παράγοντα "πάχος καλωδίου" και θυμήθηκα λίγο τη φυσική που κάναμε στο σχολείο.

Καταλαβαίνω το point σου, αλλά αναρωτιέμαι ταυτόχρονα: Όλες αυτές οι διαφορές είναι αντιληπτές; Ή να πάω στον ΩΡΛ να μου καθαρίσει τα αυτιά, όπου εκεί θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?
Ευκολα αντιληπτες και χωρις επισκεψη στον ΩΡΛ.Τα χρηματα της επισκεψης πηγαινουν στο καλωδιο.;)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ένα καλώδιο ζήτησα και συ μου λες για γαρδούμπες και διπλοκαλωδίωση και αγγούρια...:)
Ένας κοινός θνητός είμαι που είπα να αλλάξει το noname καλώδιο σε κάτι πιο αξιοπρεπές και διαβάζοντας έπεσα πάνω στον παράγοντα "πάχος καλωδίου" και θυμήθηκα λίγο τη φυσική που κάναμε στο σχολείο.

Καταλαβαίνω το point σου, αλλά αναρωτιέμαι ταυτόχρονα: Όλες αυτές οι διαφορές είναι αντιληπτές; Ή να πάω στον ΩΡΛ να μου καθαρίσει τα αυτιά, όπου εκεί θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?

αν φερθεις εξυπνα δεν χρειαζεται να χωσεις πολλα.....
ισια ισα
σαχνεις μονο σου καλωδιο που παταει στο λαρυγγι πολλα ακριβα επωνυμα.......
και τοχεις κανει και με τα χερακια σου....
οσο για το τι κανει ...αστο.......καθε φορα θα ιασθανεσαι οτι μεγαλωνει το γουφερ σου.....
τετοια χαλια......ακουστα.........μαυρο χαλι....να ακους διαφορες.,
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Δες και τον γολιάθ της Βιοκαλ,πολύ καλό καλώδιο και πάμφθηνο.
Όσο μεγαλώνει το μήκος του καλωδίου,τόσο μεγαλύτερη διατομή χρησιμοποιούμαι.
Παίζει ρόλο και ο ενισχυτής,τα ηχεία.
Με μια διατομή 2χ2,5 είσαι καλυμμένος
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
αν φερθεις εξυπνα δεν χρειαζεται να χωσεις πολλα.....
ισια ισα
σαχνεις μονο σου καλωδιο που παταει στο λαρυγγι πολλα ακριβα επωνυμα.......
και τοχεις κανει και με τα χερακια σου....
οσο για το τι κανει ...αστο.......καθε φορα θα ιασθανεσαι οτι μεγαλωνει το γουφερ σου.....
τετοια χαλια......ακουστα.........μαυρο χαλι....να ακους διαφορες.,
Τι καλώδιο προτείνεις, τι πάχος κλπ?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σου εγραψα πιο πανω μογκαμι και μπελντεν..........αναλογα τι ποσο θες
και μπορεις να διαθεσεις........
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημέρα,

Θέλω να πάρω ένα καλύτερο καλώδιο ηχείων (έχω το κλασικό noname μαύρο-κοκκινό που πωλείται παντού).
Έχω μπερδευτεί με το πάχος του καλωδίου.
Από αυτό το άρθρο καταλαβαίνω πως το καλώδιο πρέπει να είναι 2,5 χιλ πάχος σαν ένα στάνταρ.
Τα ηχεία μου είναι 6Ω και το μήκος του κάθε καλωδίου περίπου 3 μέτρα.
Ο ενισχυτής είναι 55 βατ ανά κανάλι
Από διάφορα calculators στο ίντερνετ βλέπω οτι χρειάζομαι πάχος 0,75 χιλ. περίπου.

Η φυσική λέει όμως πως η αντίσταση είναι ανάλογη του μήκους ενός αγωγού και αντιστρόφως ανάλογη της διατομής του αγωγού, που έρχεται σε συμφωνία με το άρθρο του Costas Coyias.
Έμεινα ευχαριστημένος https://www.audiophonics.fr/en/cabl...-cable-silver-copper-2x40mm-o-10mm-p-118.html
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ναι, αυτό.
Άριστο καλώδιο.
Ένα τέτοιο για κάθε ηχείο, όχι ένα ζευγάρι σε κάθε πόλο.
Ένα καλώδιο σε κάθε πόλο. Το κόκκινο στο κόκκινο, μη τα βάλεις ανάποδα, θα τσαντιστούν.

Καμία συστροφή. Ίσιο το καλώδιο. Να σε δω να το βάζεις στην τρύπα ίσιο, σε βίντεο. Χειρούργος.
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Ναι, αυτό.
Άριστο καλώδιο.
Ένα τέτοιο για κάθε ηχείο, όχι ένα ζευγάρι σε κάθε πόλο.
Ένα καλώδιο σε κάθε πόλο. Το κόκκινο στο κόκκινο, μη τα βάλεις ανάποδα, θα τσαντιστούν.

Καμία συστροφή. Ίσιο το καλώδιο. Να σε δω να το βάζεις στην τρύπα ίσιο, σε βίντεο. Χειρούργος.
Ωραία, τα ξεκαθαρίσαμε.
Και θα έχει αντιληπτή διαφορά στον ήχο από το κλασικό noname μαύρο-κόκκινο?
 


Μηνύματα
194
Reaction score
99
Μάλιστα.
Σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε και να με διαφωτίσετε. :)
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ωραία, τα ξεκαθαρίσαμε.
Πρόσεξε ότι τα 2.5 μπορεί να είναι διάμετρος, μπορεί να είναι και επιφάνεια... Ορισμένες φορές γράφουν 2.5mm αλλά εννοούν επιφάνεια. Διευκρίνισέ το...


Και θα έχει αντιληπτή διαφορά στον ήχο από το κλασικό noname μαύρο-κόκκινο?
Θα κάνεις ένα ξεγυρισμένο τυφλό τεστ Α/Β και θα μας πεις!. :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top