Ερώτηση για πρίζα τοίχου

Μηνύματα
125
Reaction score
8
Μπορεί κανείς να μου ξεχωρίσει από την παρακάτω φωτογραφεία τις υποδοχές, εκτός από την τρίτη που είναι TV που την χρησιμοποιώ ήδη.
Επιπλέον υπάρχουν και πολλά καλώδια στην ταράτσα (αναμονές), ρωτάω μπας και το διαμέρισμά μου έχει δεύτερη γραμμή για δορυφορικό, μην κάθομαι και τρυπάω τοίχους.

 



Μηνύματα
125
Reaction score
8
Απάντηση: Ερώτηση για πρίζα τοίχου

Ωραίο αλλά θα και ένα βραχυκύκλωμα στους πόλους και μετα με ένα πολύμετρο στα καλώδια είναι το ίδιο και μηδέν κόστος,το ερωτημά μου είναι γιατί τόσες διαφορετικές πρίζες? και τι κάνουν?
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Ερώτηση για πρίζα τοίχου

Τις ανοιξες και ειδες οτι εχουν καλωδια απο πισω ?
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Ερώτηση για πρίζα τοίχου

έτσι όπως φαίνονται, πρέπει να είναι :
1) το δεξί ζευγάρι για TV-Radio και το αριστερό για Sat.
2) το ανάποδο
3) η αριστερή διέλευσης και η δεξιά τερματική
4) 2 ξεχωριστά ζευγάρια TV-SAT με δυο καλώδια προς ταρατσα

σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί να τις ανοίξεις και να δεις τα καλώδια που φεύγουν επάνω στην ταράτσα...

κάτι άλλο δεν είναι... (μπορεί βέβαια ο ηλεκτρολόγος να είχε στο μυαλό του κάτι άλλο...) :109:
 

Μηνύματα
125
Reaction score
8
Απάντηση: Ερώτηση για πρίζα τοίχου

και επανέρχομαι,

Τελικά έκανα αυτό που έλεγε ο φιλος ''johnny78'' και '' panosop'' δηλ άνοιξα την πρίζα και είδα τα καλώδια, τελικά η αριστερή πρίζα στο αριστερό φισακι κατέβαινε, βραχυκύκλωσα του πόλους και το βρήκα, η επόμενη κίνηση ήταν το στήσιμο του κατόπτρου, αφού το έστησα και τα σύνδεσα όλα καλά κατέβηκα κάτω και είχε σήμα 0, αμέσως μετά ήρθε ένα φίλος με πεδιόμετρο και βγάλαμε κάποια άκρη, αλλά με πολλά προβλήματα.
Αρχικά όταν έπαιρνα από την πρίζα δεν έβγαζε τίποτα, για αυτό έφταιγε η πρίζα, μόλις έβγαλα το καλώδιο από την πρίζα και το έβαλα στον πεδιόμετρο με προέκταση βρήκε το σήμα μια χαρά."τι μπορεί να φταίει στην πρίζα???"
Το άλλο πρόβλημα είναι αφού βγάζει στο πεδιόμετρο 80% ισχύ και 60% ποιότητα στο δέκτη DS831 και panasat της nova που βάλαμε δοκιμαστικά σήμα έβγαζε μηδεν.

Καμία ιδέα για τα παραπάνω?, περισσότερο σχετικά με το σήμα στον δέκτη, την πρίζα μπορώ να την αφήσω και έτσι.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Ερώτηση για πρίζα τοίχου

πρέπει να δεις το εξής... από το πιάτο και το lnb το καλώδιο κατεβαίνει απευθείας κάτω ή μπαίνει σε κάποιο ενισχυτή που μιξάρει το σήμα με την επίγεια κεραία?

Αν συμβαίνει αυτο τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε πρίζα τερματική όπου διαχωρίζει τα σήματα (SAT-TV) και τερματίζει το σήμα.
Αν είναι καλώδιο απ'ευθείας σε LNB τότε είναι οκ. Τώρα πιθανώς ο δορυφόρος που είδατε με το πεδιόμετρο να μην είναι ο Hotbird που είναι η NOVA αλλά κάποιος άλλος ή το σήμα να μην είναι σωστό, καθότι μέτρηση με 80% σήμα και 60% ποιότητα, κάτι δεν πάει καλά... συνήθως συμβαίνει το αντίθετο.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
8
Απάντηση: Ερώτηση για πρίζα τοίχου

Το σήμα που βγάζει απάνω "με μισό μέτρο συνδεμένο στο πεδιόμετρο" βγάζει και κάτω στο πεδιόμετρο 5 με 6 λιγότερο τις % γιατί έχει και μία απόσταση 4 ορόφους στον hotbird αλλά θα το ξανακοιτάξω και σήμερα αλλά δεν νομίζω να κάνω λάθος στον δορυφόρο, το έχει βάλει by default.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
8
Καλά τα έχω παίξει τελείως,
Το καλώδιο στο σπίτι μέσα Συνδεμένο με το πεδιομέτρο βγάζει 80 σήμα και κάνει search σήμα και βλέπω κανονικά τα κανάλια, αν το βγάλω και το βάλω στο δεκτή εμφανίζει μηδέν σήμα.
Έχει δοκιμαστεί σε έναν pace της Νόβα, σε έναν πανασατ πάλι της Νόβα και σε εναν enigma,
Τι μπορεί να φταίει, μήπως δεν πρέπει να βάλω καθόλου πιάτο το φελέκι μου.......!!!!!

100% είναι κεντραρισμενοσ hotbird
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Ερώτηση για πρίζα τοίχου

δηλαδή με τους τρεις δέκτες δεν έχει καθόλου σήμα και με το πεδιόμετρο ακριβώς με το ίδιο καλώδιο και φισάκι σου δείχνει 80% και τα κανάλια κανονικά?

Φίλε μου κάτι δεν πάει καλά με τους δέκτες τότε... Ο enigma δέκτης ποιος είναι ?
Έχεις κάνει τους δέκτες reset default, στις αρχικές τους ρυθμίσεις δηλαδή ?
Μήπως έχουν ρυθμισμένο και ενεργοποιημένο diseqc switch από άλλη εγκατάσταση και δεν μπορούν να δουν τον Hotbird, αλλά νομίζουν ότι είναι άλλος δορυφόρος στη θέση 1?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.710
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top