Ερώτηση για ταυτόχρονη σύνδεση δύο τελικών

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Καλή σας μέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται το εξής:
Έχω δύο διαφορετικούς τελικούς ενισχυτές και θέλω να ακούω κάποιες φορές με τον έναν και κάποιες με τον άλλο, μου είναι όμως δύσκολο να αλλάζω κάθε φορά τις συνδέσεις (interconnect και ηχείων).
Μπορώ να συνδέσω ταυτόχρονα και τους δύο με τον προ και τα ηχεία και να ακούω με όποιον θέλω κάθε φορά (έχοντας τον άλλο κλειστό);
Η παράλληλη σύνδεση, έστω και αν ο ένας τελικός θα είναι κάθε φορά κλειστός, ενδέχεται να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ.
 






K

kimon

Guest
Αυτό το προϊόν πρέπει να σου κάνει, κυρίως όμως είναι ασφαλές για τις συσκευές. Δεν χάνεις τίποτε να το ελέγξεις.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
93
Reaction score
142
μια φορα πριν 25 χρονακια μου ακουμπησε κανοντας κατι δοκιμες το καλωδιο ηχειων του τοτε ενισχυτη μου technics su-v500 με το καλωδιο ηχειων του επισης ενισχυτη μου c-audio st 400.ηταν ανοιχτοι και οι δυο.ενα δυνατο σμπαρο και παει το ολοκληρωμενο του technics.τον ξαναεφτιαξα με αλμυρο κοστος και παιζει μεχρι σημερα.αλλα πηρα και ενα μαθημα
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
για τα ηχεία:

για την είσοδο των ενισχυτών:



Αυτά για την είσοδο των ενισχυτών θα τα δουλέψεις "ανάποδα"... κανονικά είναι 4-5 είσοδοι σε μια έξοδο... ε θα το συνδέσεις ανάποδα 1 είσοδος σε πολλές εξόδους



Δεν είναι απαραίτητο φυσικά να πάρεις τα συγκεκριμένα που δείχνω, απλά να πάρεις μια ιδέα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ακόμα και αν είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένοι με τα ηχεία;
Εφ' όσον είναι διαφορετικοί, πρέπει να μην είναι παραλληλισμένοι στα ηχεία. Είναι κι αυτό εφικτό, υπό κάποιες προϋποθέσεις.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.

Άρα, επειδή δεν θέλω να παρέμβουν και άλλες συσκευές στη διαδρομή του σήματος, το πιο απλό και ασφαλές είναι να τους έχω ταυτόχρονα συνδεδεμένους με τον προ και να συνδέω κάθε φορά στα ηχεία τα καλώδια αυτού που θα ακούω (έχοντας τον άλλο πάντα κλειστό).
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Εάν παίρνουν μπανάνες οι ενισχυτές σου στις μπόρνες τους , μπορείς να έχεις ένα ζευγάρι καλώδια με μπανάνες και με τους ενισχυτές πάντα κλειστούς αλλάζεις τις μπανάνες με τα καλώδια από ενισχυτή σε ενισχυτή.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.522
Το πιο απλό και ασφαλές είναι να επιλέξεις επιτέλους έναν και να πουλήσεις τον άλλον.
 



Μηνύματα
66
Reaction score
32
Εάν παίρνουν μπανάνες οι ενισχυτές σου στις μπόρνες τους , μπορείς να έχεις ένα ζευγάρι καλώδια με μπανάνες και με τους ενισχυτές πάντα κλειστούς αλλάζεις τις μπανάνες με τα καλώδια από ενισχυτή σε ενισχυτή.
Μπανάνες παίρνουν, απλά λόγω της θέσης των μηχανημάτων στο rack είναι δύσκολη η πρόσβαση στο πίσω μέρος του προ και του ενός τελικού.
Αυτό που λες θα κάνω προς το παρόν και βλέπουμε…

Σ΄ευχαριστώ και πάλι.

Το πιο απλό και ασφαλές είναι να επιλέξεις επιτέλους έναν και να πουλήσεις τον άλλον.
Σωστό αυτό που λες, να συμπληρώσω όμως πως κάποια πράγματα σε κάποιους ανθρώπους λειτουργούν και ως ψυχοθεραπεία…

Καλά, άλλο είναι το πιο απλό και ασφαλές, αλλά άστο τώρα...
Θέλω να πιστεύω πως κατάλαβα τι λες, αλλά άστο τώρα...
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.227
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top