Ερώτηση για τα βατ των τελικων

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Εντάξει, κάθε κατασκευαστής ανακοινώνει κάποια κατανάλωση ισχύος με βάση τον τρόπο χρήσης που αναμένεται να έχει η συσκευή του. Ο δικός σου ενισχυτής προφανώς είναι σε τάξη Α, (για να προδιαγράφεται με τόσο μεγάλη κατανάλωση).
Νομίζω ότι είναι σε ΑΒ.
Και ο προηγούμενος που είχα σε ΑΒ, ήταν 2Χ100WRMS/8Ω με κατανάλωση 500W
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Ok, άρα ο κατασκευαστής είναι πιο συντηρητικός στις προδιαγραφές του, ή προσπαθεί (και) να εντυπωσιάσει.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Οπότε το χαμηλό Gain δεν είναι αρνητικός παράγοντας για ένα τελικό, αν τα volt που βγάζει ο προ είναι αρκετά;
Ο λόγος που ένας, τελικός έχει χαμηλό Gain, είναι ο περιοσμος του θορύβου;
Μπορείτε να μου θυμησετε τη σχέση volt προ vs Gain vs power (watts) ;
Σε περίπτωση πολλαπλών τελικών το gain πρέπει να είναι το ίδιο;
Σε τελική ανάλυση, θα τον αγοράζατε αυτόν τον ροτελ;
Ωχ! μικρός σεισμός μόλις τώρα στη Κρήτη...
Το input sensitivity ορίζεται από το Gain σαν συνεπαγόμενη παράμετρος. Αν είχε υψηλότερο gain θα είχε μεγαλύτερη ευαισθησία , δλδ , κάτω από τα 1,9 v.
Οχι δεν θα οδηγήσει σε clipping τον προενισχυτή, από την στιγμή που το στάδιο εισόδου ενός ενισχυτή , δεν ζητά τάση , για να διεγερθεί , αλλά δέχεται. Δλδ το ανάποδο σχεδόν από τα ηχεία. Χοντρικά αυτό.
Απλά εάν δεν οδηγηθεί επαρκώς , δλδ με 1,9v δεν θα βγάλει ποτέ την μέγιστη ισχύ του.
Δεν είδα τα specs του , αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή έχει τέτοια ευαισθησία ( μάλλον από επιλογή ) δεν είναι καλό μηχάνημα.
Ανάλογα με τι προ ή ολοκληρωμένο θα συνδεθεί, και ανάλογα τι μέγιστη τάση μπορεί να βγάλει αυτός ο προ ή ο ολοκληρωμένος.
@JOHN MARKOU
Δες το παρακάτω βίντεο. Στο 8.00 περίπου εχει κάτι που θα σε κάνει να χαρείς.

 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Ναι το ξέρω το βίντεο, τα λέγαμε διαδικτυακά με τον Gene , τότε που είχαμε αγοράσει και οι δύο το σύστημα , avp-poa α1hd. Απλά ο gene πήγε atmos , και τα πούλησε, τώρα χτυπάει το κεφάλι του. Εγώ τα κράτησα.
Μπορείτε να μου θυμησετε τη σχέση volt προ vs Gain vs power (watts)
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Αυτό που παίζει είναι , να υπάρχει επάρκεια volts εξόδου από τον προ ,ωστε να οδηγείται σωστά ο τελικός.
2V θέλει ο τελικός ? 2v να παίρνει από τον προ.
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Και υποψιάζομαι πως αυτή η κατανάλωση δεν αναφέρεται στη μέγιστη, αλλά στη μέση ισχύ.
Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να δω τι ορίζουν οι προδιαγραφές CE σχετικά με την μέτρηση της κατανάλωσης κάποιας συσκευής, αλλα σύντομα με έπιασε πονοκέφαλος! Πάντως η αίσθηση που αποκόμισα είναι ότι η αναγραφόμενη κατανάλωση είναι η μέγιστη, αλλιώς θα δημιουργούνταν ζητήματα λειτουργικότητας και ασφάλειας στα οικιακά ηλεκτρικά δίκτυα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Εχει αλλάξει διεθνώς η νομοθεσία και ζητάνε από τις εταιρίες να αναγράφεται η κατανάλωση στα 5/8 ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων που δεν θυμάμαι. Σίγουρα όμως πλέον δεν αναγράφεται η μέγιστη κατανάλωση.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εχει αλλάξει διεθνώς η νομοθεσία και ζητάνε από τις εταιρίες να αναγράφεται η κατανάλωση στα 5/8 ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων που δεν θυμάμαι. Σίγουρα όμως πλέον δεν αναγράφεται η μέγιστη κατανάλωση.
ουπς.. αλήθεια;; πάντα νόμιζα είναι η μέγιστη...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top