Ερώτηση για ''ψάξιμο του χώρου''

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Καλημέρα σε όλους...
Μόλις μετακόμισα στο νέο μου σπίτι μετά από ανακαίνιση που έκανα.... Και όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα του audio- video...
Ο χώρος μου είναι δύσκολος... Ασύμμετρος... Σχετικά μεγάλος... Με αρκετά εμπόδια... Με λίγα λόγια δεν είναι dedicate show room, αλλά σαλόνι τριτεκνου.... Ο νοών νοειτω...
Ερώτηση πρωτη: επειδή μένω Σέρρες υπάρχει κάποιο προτεινόμενο (εύχρηστο..) λογισμικό που να με βοηθήσει να μετρήσω το χώρο μου, για να επιλέξω ηχεία κτλ...??
Δευτερη:υπάρχει κάποιος επαγγελματίας εδώ στο βορρα, που να ασχολείται με μετρήσεις κ να μου δώσει πιο συγκεκριμένες απαντήσεις σχετικά με το χώρο....???
Ρωτώ αυτά γιατί από ότι κατάλαβα διαβάζοντας στο site, δικαιολογημενα μάλλον, πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις με το χώρο κ μετά να αρχίσεις να αγοράζεις... Διαφορα.. Κα επειδή λεφτά για πέταμα δεν έχω, θέλω να πάω σε πιο ασφαλείς κινήσεις...
Post automatically merged:

Έβαλα κ ένα σκίτσο του χώρου για να δώσω την εικόνα του...
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.661


Θα μας εξηγήσεις λίγο τι είναι αυτά που έχεις σημειώσει με Α, Β, Μ, C;
 

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Καλημέρα... Ναι βεβαίως... Είχα ποσταρει το σκίτσο σε άλλο thread με υπόμνημα.... Τωρα το ξέχασα... Μ=main left και right, C=κεντρικό, Α και Β ήταν υποψήφιες θέσεις των surround τελικά πήγαν στις Β (με αναμονες από ηλεκτρολόγο γιαυτό και οι τότε ερωτήσεις..!)
Επίσης να πω ότι όπως δείχνει το σκίτσο την τραπεζαρία, από κάτω της είναι η κουζίνα ανοιχτή....
Οπότε ο χώρος είναι σαν ένα μεγααααλο "Γ" με το χώρο ακρόασης να είναι στη μία του άκρη...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.333
Reaction score
79.269
Δύσκολα τα πράγματα.
Ο χώρος δεν θα σε βοηθήσει, και θα πρέπει να ξοδευτεί πολύ χρόνος, σκέψη και χρήμα για ελάχιστη βελτίωση.
Οι θέσεις Α είναι προτιμότερες για τα surrounds, αν και δεν έχει και μεγάλη σημασία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.143
Προτείνω να καλέσεις κάποιον ειδικό, πιθανώς τον Καστρουνη, να έρθει να δει το χώρο από κοντά, να συζητήσετε το θέμα διεξοδικά, να σου δώσει τις διαθέσιμες επιλογές στο μπάτζετ σου για όλο το πρότζεκτ (χώρο και μηχανήματα) και να κάνει και μια αρχική μέτρηση αναφοράς για να ξέρει τι έχει να αντιμετωπίσει.

Δεν βλέπω λόγο να ξοδευεσαι σε μικρόφωνα και λοιπά τζιμπραγκαλα που στο τέλος είναι πεταμένα λεφτά.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Είναι ο Μανώλης Καστρουνης που ασχολείται με καλιμπραρισμα εικονας?(από όσο έψαξα, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο)
Ασχολειται και με χώρους για ήχο??
Πως επικοινωνώ μαζί του ξέρετε?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.661
Είναι ο Μανώλης Καστρουνης που ασχολείται με καλιμπραρισμα εικονας?(από όσο έψαξα, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο)
Ασχολειται και με χώρους για ήχο??
Πως επικοινωνώ μαζί του ξέρετε?
@Μανώλης Κ.
perfectimage.gr
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.273
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top