Ερώτηση περί ortofon 2m red και 2m blue

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Καλημερα!Ήθελα να ρωτήσω σε πικάπ mk2 ποια κεφαλή να πάρω? Και τι παραπάνω έχει σε ηχο η blue απ' τη red?Επίσης διαβάζω ότι πολλοί λόγω κόστους παίρνουν την κοκκινη και αγοράζουν και τη βελόνα τη μπλε για αναβάθμιση με λίγα λεφτα.Το mk2 το συνδέω σε ενισχυτη technics su v620m2,αλλά δεν αποκλείεται να τον αλλαξω με κάποιον με καλύτερο phono.Μηπως επειδή οι δυνατότητες του πικάπ είναι συγκεκριμένες να πήγαινα σε επιλογή ortofon om 20 ή om30? Τώρα εχω την ortofon concorde pro s αλλά δεν με οκαικανοπο.Η πρώτη κεφαλή που είχα πάρει το 2003 που αγόρασα το mk2 ήταν η stanton 680-ii και μπορω να πω ότι έπαιζε κλάσεις ανώτερα απ' την concorde όντας ελλειπτικη
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Καλημερα!Ήθελα να ρωτήσω σε πικάπ mk2 ποια κεφαλή να πάρω? Και τι παραπάνω έχει σε ηχο η blue απ' τη red?Επίσης διαβάζω ότι πολλοί λόγω κόστους παίρνουν την κοκκινη και αγοράζουν και τη βελόνα τη μπλε για αναβάθμιση με λίγα λεφτα.Το mk2 το συνδέω σε ενισχυτη technics su v620m2,αλλά δεν αποκλείεται να τον αλλαξω με κάποιον με καλύτερο phono.Μηπως επειδή οι δυνατότητες του πικάπ είναι συγκεκριμένες να πήγαινα σε επιλογή ortofon om 20 ή om30? Τώρα εχω την ortofon concorde pro s αλλά δεν με οκαικανοπο.Η πρώτη κεφαλή που είχα πάρει το 2003 που αγόρασα το mk2 ήταν η stanton 680-ii και μπορω να πω ότι έπαιζε κλάσεις ανώτερα απ' την concorde όντας ελλειπτικη
Καλημέρα. Η ουσιαστική διαφορά της red απο την blue είναι η καλήτερη βελόνα,αυτο σημαίνει ότι διαβάζει καλήτερα τα αυλάκια. Στον ήχο τώρα οι διάφορες τους είναι κάτι σχετικό που παίζουν ρόλο το phono ο ενισχυτης τα καλώδια τα ηχεια και ο χώρος. Σαν γενικότητα θα μπορούσα να πω πως εχει καλητερη ανάλυση και ποιο γεμάτο ήχο αλλα μην το δέσεις κόμπο οτι έτσι θα ειναι και στο σύστημα σου-χώρο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- εάν ο βραχίονάς σου έχει ενεργό μάζα 12g , τότε φοβάμαι μην πέσει λίγο βαρύς στην ενδοτικότητα της 2m-red
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
...Επίσης διαβάζω ότι πολλοί λόγω κόστους παίρνουν την κοκκινη και αγοράζουν και τη βελόνα τη μπλε για αναβάθμιση με λίγα λεφτα...
Συμφέρει να αγοράσεις από την αρχή τη μπλε, η βελόνα μόνη της είναι ακριβή.

Red: https://www.ortofon.com/ortofon-2m-red-p-317
Blue: https://www.ortofon.com/ortofon-2m-blue-p-333
Blue needle: https://www.ortofon.com/stylus-2m-blue-p-391

Οι τιμές κατευθείαν από την Ortofon είναι πιο ακριβές από τα καταστήματα αλλά οι διαφορές είναι ίδιες. Μάθε όμως πρώτα αν ο βραχίονας σου μπορεί να οδηγήσει σωστά τη κεφαλή που θες να πάρεις.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Και οι δύο ταιριάζουν στο mk2 (red χρησιμοποιώ και γω). Για την red έχουν γραφτεί αρκετά μέσα στο forum, κάνε ένα search.
Το λογικό είναι να προτιμήσεις την Blue, μιας και όπως λένε είναι ένα-δύο σκαλιά πιο πάνω.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Και οι δύο ταιριάζουν στο mk2 (red χρησιμοποιώ και γω). Για την red έχουν γραφτεί αρκετά μέσα στο forum, κάνε ένα search.
Το λογικό είναι να προτιμήσεις την Blue, μιας και όπως λένε είναι ένα-δύο σκαλιά πιο πάνω.
π.χ. εδώ: https://www.avsite.gr/forum/threads/ortofon-m2-red-–-μικρό-κόστος-μεγάλος-ήχος.120730/
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
- εάν ο βραχίονάς σου έχει ενεργό μάζα 12g , τότε φοβάμαι μην πέσει λίγο βαρύς στην ενδοτικότητα της 2m-red
Πολλοί ομως χρησιμοποιούν στο mk2 τη 2m red
[DOUBLEPOST=1521477277][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα. Η ουσιαστική διαφορά της red απο την blue είναι η καλήτερη βελόνα,αυτο σημαίνει ότι διαβάζει καλήτερα τα αυλάκια. Στον ήχο τώρα οι διάφορες τους είναι κάτι σχετικό που παίζουν ρόλο το phono ο ενισχυτης τα καλώδια τα ηχεια και ο χώρος. Σαν γενικότητα θα μπορούσα να πω πως εχει καλητερη ανάλυση και ποιο γεμάτο ήχο αλλα μην το δέσεις κόμπο οτι έτσι θα ειναι και στο σύστημα σου-χώρο.
Δυστυχώς τα οικονομικά δεν επιτρεπουν να πάρω τη μπλέ οπότε μάλλον την κοκκινη θα πάρω και μελλοντικά βλέπουμε για βελόνα (μπλε)
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Αν βγαίνουν τα οικονομικά σου προτίμησε την blue. Αξίζει η διαφορά .Το mk2 θα την αναδείξει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Πολλοί ομως χρησιμοποιούν στο mk2 τη 2m red]


Ισχύει αυτό, την επιφύλαξη μου εκφράζω, οριακά συνεργάζονται
 
Last edited:

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Πολλοί ομως χρησιμοποιούν στο mk2 τη 2m red
[DOUBLEPOST=1521477277][/DOUBLEPOST]
Δυστυχώς τα οικονομικά δεν επιτρεπουν να πάρω τη μπλέ οπότε μάλλον την κοκκινη θα πάρω και μελλοντικά βλέπουμε για βελόνα (μπλε)
Αυτήν θέλω κι εγώ οπότε είδομεν....
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Εφόσον είχες την Stanton 680 με γεμάτο και πλόυσιο αναλογικό ήχο ,που σε ικανοποιούσε σε σχέση με τήν Ortofon μήν αυταπατάσαι ότι θα διαφέρουν και πολύ από χαρακτήρα οι 2Μ:beach:
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Εφόσον είχες την Stanton 680 με γεμάτο και πλόυσιο αναλογικό ήχο ,που σε ικανοποιούσε σε σχέση με τήν Ortofon μήν αυταπατάσαι ότι θα διαφέρουν και πολύ από χαρακτήρα οι 2Μ:beach:
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες,πάντως σε σχέση με την concorde pro που έχω τώρα θα έχω διαφορά γιατί η concorde έχει πολύ φλατ ήχο κάπως ξερό θα έλεγα.Ακομα θυμάμαι τον ήχο της stanton......Πιστεύω οτι η 2m θα πιάσει τόπο και ηχητικά και στο μέλλον μια βελόνα blue.Επισης έχω και ένα philips 685 στο οποίο φόραγα την stanton και σκέφτομαι να χτυπήσω και μια audio technica at95e που πιστευω θα κάτσει "γάντι" στο philips
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Εύχομαι να είναι έτσι όπως λες .....αλλά θεωρώ ότι η κάθε εταιρία από το μικρότερο μέχρι το μεγαλύτερο μοντέλο ο ήχος έχει τήν ίδια φιλισοφία τόν ίδιο χαρακτήρα ......ΑΤ95Ε η πιό τίμια για τα χρήματα της.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Καλησπερα.Σημερα αγορασα και εγω την 2m red και τοποθετηθηκε σε project experience classic wood.Μετα απο μια συντομη ακροαση θα πω οτι εξαφανιστηκαν ακομα περρισοτερο τα ηχεια και ενισχυθηκε ακομα πιο πολυ το μπασο.Στα αυτια μου μου αρεσε αυτο που ακουσα.Χωρις να ειμαι σιγουρος ο τυπος μου ειπε οτι ηταν αχρησιμοποιητη,οποτε προφανως να θελει καποιες ωρες στρωσιμο.Παντως ειμαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.Αναμενω.
20181027_205949.jpg
 

Attachments


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Αν σε παιρνει οικονικα δοκιμασε και την 2m bronze την θεωρω ηχιτικα παραπανω απο της αλλες δυο την εχω και παιζει αξιοπρεπεστατα, νομιζω η διαφορα χρηματων ειναι μικρη.

Αν θες να ξαναπας σε concort stylus για να αποφυγεις την ρυθμιση του βραχιωνα με τρακτορα κτλ αρκετα καλες ειναι η ortofon gold και η ortofon Nightclub προσεχε ομως την δευτερη εκδοση mk2 ii γιατι πολλοι εχουν ακομα στοκ την πρωτη και δινουν αυτη αξιοπρεπεστατες για τα λεφτα τους της εχω και ειναι και ελειπτικες.

Επισης και AT πολυ καλη για τα χρηματα της.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
Μόλις χτες έβαλα την 2m blue στο mk2 η οποία αντικατέστησε την 2m red και εξεπλάγην από τη διαφορά κι επειδή έχω και τη black τελικά η blue είναι vfm η καλύτερη για τα λεφτά από τη σειρά 2m
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η βελόνα της 2m blue μπαίνει στην 2m red χωρίς να αγοράσεις το σώμα της blue. Το ίδιο γίνεται και με την bonze & την black.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ναι βέβαια αλλά εγώ έκανα ζημιά στο σώμα της red καθώς έφυγε ένα πινάκι δηλαδή οπότε δεν είχα επιλογή
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.711
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top