Ερώτηση σχετικά με πώληση αυτοκινήτου

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι στη φάση να πουλήσω το αυτοκίνητό μου. Η τιμή που το βρίσκω με τα ίδια χαρακτηριστικά συμπεριλ. της κατάστασης και παλαιότητάς του στις αγγελίες μεταχειρισμένων της χ.ε. και του car.gr παίζει από 11.500 έως 13.000. Οι αγγελίες αυτές προέρχονται από εμπόρους, δεν βρήκα αγγελία από ιδιώτη. Ποιά τιμή πώλησης από ιδιώτη θα ήταν οκ κατά την γνώμη σας?
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Ως αγοραστής μου είναι αδιάφορο αν αγοράσω από ιδιώτη ή έμπορο.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πετύχω την καλύτερη τιμή με αυτά που προσφέρει.
Στην ίδια τιμη πρέπει να το βάλεις, εκτός αν θέλεις να το πουλήσεις άμεσα οπότε το βάζεις 10.000.
Κάποιοι ανεβάζουν την τιμή λόγω των extra.
Εγώ είμαι αντίθετος σε αυτό. Τα extra είναι προσωπικό γούστο και απλά κάνουν πιο ελκυστική την πώληση.
 

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Ως αγοραστής μου είναι αδιάφορο αν αγοράσω από ιδιώτη ή έμπορο.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πετύχω την καλύτερη τιμή με αυτά που προσφέρει.
Στην ίδια τιμη πρέπει να το βάλεις, εκτός αν θέλεις να το πουλήσεις άμεσα οπότε το βάζεις 10.000.
Κάποιοι ανεβάζουν την τιμή λόγω των extra.
Εγώ είμαι αντίθετος σε αυτό. Τα extra είναι προσωπικό γούστο και απλά κάνουν πιο ελκυστική την πώληση.

Διαφωνώ σε ολα
1ον ορισμένα καταστήματα σου δίνουν και εγγύηση η άτοκους διακανονισμους.
2ον Παντα η τιμη πώλησης απο εναν ιδιώτη ειναι χαμηλότερη (γιατι δεν κανει δόσεις, γιατι ειναι ιδιώτης και οτι και αν πάθει το αυτοκίνητο δεν φερει καμία ευθύνη,γιατι δεν εχει λειτουργικά εξοδα που τα περνανε στην τιμη οι μάντρες κτλ)
3ον δηλαδή ενα αυτοκίνητο που εχει ζαντες ,ηλιοροφή ,καλο Radio CD, αισθητήρες παρκαρισματος κτλ θα πρεπει να το πουλήσει καποιος οσο ενα χωρις αυτα?
4ον για ποιο αυτοκίνητο μιλάς?
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
και εγω διαφωνω

οι μαντραδες ειναι κατα τεκμηριο απατεωνες, αυτοκινητα παρουσιαζονται κατα συρροη σε καλυτερη κατασταση απο την πραγματικη τους , με πλαστα βιβλια συντηρησης , δεν σου δινουν δυνατοτητα να τα δοκιμασεις (αν δεν εχουν πινακιδες που συνηθως δεν εχουν) δεν μπορεις να τα πας για ελεγχο κλπ. δεν ειναι ποτε γνωστες της καταστασης του οχηματος δεν μπορουν να απαντησουν ειλικρυνα σε καμια ερωτηση σχετικα με την χρηση (γιατι δεν ξερουν , οποτε αν απαντησουν θα ειναι πιθανοτατα ψεμα)
ο ιδιωτης συνηθως εχει πραγματικα χλμ και δεν μπορει να ωραιοποιησει την κατασταση του οχηματος του τοσο πολυ. επιπλεον στην ξεφτυλα το οχημα θα πει για μια απλη δοκιμη και συνεργειο οποτε τα περισσοτερα θα βγουν στη φορα οσο και να θες να τα κρυψεις.
η εγγυηση του μαντρα ειναι μια ιστορια με αρκουδες και φαντασματα, αν αποδειξεις οτι στο πουλησε με γνωστο ελαττωμα και αν αντεχεις το κυνηγι καλη τυχη. ειναι γνωστο επισης οτι οι μαντραδες γενικα δεν ειναι και τα καλυτερα παιδια, δηλαδη δεν πας σε εναν μαντρα με 100 αυτοκινητα στο οικοπεδο (δηλαδη πολλες εκατονταδες χιλιαδες ευρω δεσμευμενο κεφαλαιο ) να του πεις οτι αν δε σε αποζημιωσει για τη ζημια που προεκυψε θα του αυτωσεις τα αυτα η θα τον πας δικαστικως κλπ . σιγουρα την εχει μεγαλυτερη και θα του κλασεις τα αυτα.

αντε μονο στην περιπτωση που μιλαμε για παραρτηματα ονομαστων εμπορων καινουριων οχηματων να γινει κατι ωστε να μην δυσφημιστει το ονομα , αυτοι ομως ειναι λιγοτεροι απο ενας στους δεκα.

αρα, η αγορα απο εναν ιδιωτη ειναι απειρως ασφαλεστερη απο οτι απο μαντρα και η τιμη σε καμια περιπτωση δεν διακιολογειται να ειναι χαμηλοτερη μονο και μονο για αυτο το λογο.

ετερον
η κατασταση του οχηματος , το ιδιο οχημα , ιδιο μοντελο ιδια εκδοση κοντινα χλμ κλπ εχει διαφορετικη κατασταση. οταν το κρατας πιπινι κουκλακι ζωγραφιστο προφανως ζητας περισσοτερα. οταν εχεις να το πλυνεις απο το μαιο του 14 θα δυσκολευτεις ακομα και να το πουλησεις, οχι απλως φθηνα.

στην τελικη η αποψη μου ειναι
α) εχεις καλα χαρακτηριστικα (ηλικια, χλμ , κατασταση) , βρες αντιστοιχη εκδοση απο εμπορο (αντιστοιχο επιπεδο εξοπλισμου) και βαλε κοντινη τιμη (λιγο παρακατω 200-300 ευρω - οι δοσεις δεν ειναι τσαμπα στον εμπορο)
β) βιαζεσαι να φυγει , βαλε 1000-1500 κατω απο την παραπανω τιμη.
γ) ειναι σε μετρια κατασταση εμφανισιακα, η εχεις θεματα, βαλε τιμη προς το κατω μερος της κλιμακας.

σε καθε περιπτωση πλυντο καλα, και βγαλε ωραιες φωτογραφιες να δειχνουν οσα δε θες να κρυψεις , πχ το καθισμα του οδηγου και τα τιμονι/χειρηστηρια (που δειχνουν την πραγματικη χρηση του οχηματος), μηχανοστασιο (καθαρο οχι γυαλιστικα και αηδιες , οτι ειναι προσεγμενο και δεν εχει σημαδια διαρροων) , φανοποιια (να φαινεται η κατασταση του , γρατζουνιες χτυπηματα κλπ η απουσια αυτων) και γενικα ασε ενα περιθωριο για παζαρι.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Διαφωνώ σε ολα
1ον ορισμένα καταστήματα σου δίνουν και εγγύηση η άτοκους διακανονισμους.
2ον Παντα η τιμη πώλησης απο εναν ιδιώτη ειναι χαμηλότερη (γιατι δεν κανει δόσεις, γιατι ειναι ιδιώτης και οτι και αν πάθει το αυτοκίνητο δεν φερει καμία ευθύνη,γιατι δεν εχει λειτουργικά εξοδα που τα περνανε στην τιμη οι μάντρες κτλ)
3ον δηλαδή ενα αυτοκίνητο που εχει ζαντες ,ηλιοροφή ,καλο Radio CD, αισθητήρες παρκαρισματος κτλ θα πρεπει να το πουλήσει καποιος οσο ενα χωρις αυτα?
4ον για ποιο αυτοκίνητο μιλάς?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ακριβώς τα παραπάνω έλαβα υπόψη και θεώρησα ότι πρέπει να κατεβάσω την τιμή, το θέμα είναι όμως να μην την...παρακατεβάσω. Δεν ανέφερα το μοντέλο καθώς δεν θέλω να φανεί ως έμεση προσπάθεια πώλησης διαμέσου του site.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
- στο car.gr κοιτάς μόνο την πρώτη σελίδα για δείς πόσο πραγματικά πουλάει , αφού ''σορτάρεις'' : φτηνά πρώτα , επίσης δες και αριθμό αγγελίας για να δεις πόσο παλιά είναι ( εάν είναι παλιά , τότε δεν πουλιέται στην τιμή που ζητάει
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
- στο car.gr κοιτάς μόνο την πρώτη σελίδα για δείς πόσο πραγματικά πουλάει , αφού ''σορτάρεις'' : φτηνά πρώτα , επίσης δες και αριθμό αγγελίας για να δεις πόσο παλιά είναι ( εάν είναι παλιά , τότε δεν πουλιέται στην τιμή που ζητάει
Λίγο πολύ έτσι δουλεύει η ελεύθερη αγορά σε οτι μπορει να ειναι ελεύθερη. ;)
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι στη φάση να πουλήσω το αυτοκίνητό μου. Η τιμή που το βρίσκω με τα ίδια χαρακτηριστικά συμπεριλ. της κατάστασης και παλαιότητάς του στις αγγελίες μεταχειρισμένων της χ.ε. και του car.gr παίζει από 11.500 έως 13.000. Οι αγγελίες αυτές προέρχονται από εμπόρους, δεν βρήκα αγγελία από ιδιώτη. Ποιά τιμή πώλησης από ιδιώτη θα ήταν οκ κατά την γνώμη σας?
Αν όντως είναι συγκρίσιμο με αυτό του εμπόρου όσον αφορά ηλικία, χιλιόμετρα, εξοπλισμό κ.λ.π (και εφ΄οσον είναι τίμιος και δεν λέει ψεματάκια) υπολόγισε 500-1000 ευρώ πιο κάτω.
Ανάλογα μετά με την ανταπόκριση βλέπεις πως θα προχωρήσεις (ρώτα και έναν έμπορο πόσο σου το παίρνει, ώστε να ξέρεις μέχρι ποια τιμή μπορείς να το διαπραγματευτείς).
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.880
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top