Ερώτηση σχετικά με ATMOS

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Ερώτηση:

Τα υπάρχον σύστημά μου αποτελείται από έναν Yamaha rxv650 (7.1), Μπροστινά ηχεία Dali Oberon 5, κεντρικό το lcr60 B&W, πλαϊνά τα dm601 s4 B&W και πίσω κατι koda. Τηλεόραση μια Samsung qled 75’’.

Για να κάνω αναβάθμιση του συστήματος σε atmos, τι χρειάζεται? Αλλαγή ενισχυτή? Έξτρα ηχεία? Εκ των προτέρων αποκλείω τα ηχεία οροφής και σκέφτηκα να πάρω κάτι τέτοιο για να τοποθετηθεί πάνω από τα dali :

 

Attachments


Μηνύματα
285
Reaction score
110
Καλημέρα.
Ξεκινάς από ενισχυτή με δυνατότητα Atmos είτε 2 είτε (πιο σωστό και χώρου επιτρέποντος ) 4 καναλιών.
Δηλαδή: 7.().2 ή 5.().4 κλπ όπου στην παρένθεση ο αριθμός των subs για να είσαι και νόμιμος σύμφωνα με τα λεγόμενα της ηχο(α)στυνομίας.Τα υπόλοιπα για τα ηχεία θα σου τα πουν πιο ειδικοί.
Καλώς ήρθες στην παρέα του Dolby Atmos όπως και νά ´χει!
Υ.Γ: Κράτα τον Yamaha να δίνει έξτρα ρεύμα σε ηχεία εφόσον γίνεται!
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλημέρα.
Ξεκινάς από ενισχυτή με δυνατότητα Atmos είτε 2 είτε (πιο σωστό και χώρου επιτρέποντος ) 4 καναλιών.
Δηλαδή: 7.().2 ή 5.().4 κλπ όπου στην παρένθεση ο αριθμός των subs για να είσαι και νόμιμος σύμφωνα με τα λεγόμενα της ηχο(α)στυνομίας.Τα υπόλοιπα για τα ηχεία θα σου τα πουν πιο ειδικοί.
Καλώς ήρθες στην παρέα του Dolby Atmos όπως και νά ´χει!
Υ.Γ: Κράτα τον Yamaha να δίνει έξτρα ρεύμα σε ηχεία εφόσον γίνεται!
Ευχαριστώ πολύ (αν και δεν πολυκατάλαβα για τον yamaha και τα ρευματα)
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Για διπλό ενίσχυση στα μπροστινά ή να οδηγεί τα πλαινά εφόσον γίνεται, τέτοια πράγματα.. θα στα πουν οι ειδικοί αργότερα :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Κάνοντας τον σχεδιασμό και τους υπολογισμους του μπάτζετ, καλό θα είναι να στοχεύεις σε ομοιομορφία των ηχείων, δηλαδη ολα απο την ίδια εταιρία και ίδια σειρά.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Κάνοντας τον σχεδιασμό και τους υπολογισμους του μπάτζετ, καλό θα είναι να στοχεύεις σε ομοιομορφία των ηχείων, δηλαδη ολα απο την ίδια εταιρία και ίδια σειρά.
Δεν βρηκα ποτέ σημαντική την ομοιομορφία των ηχείων. Και ετσι οπως ειναι στημενο αυτη τη στιγμη το συστημα παιζει πολύ καλά για τον χώρο μου. παλιοτερα που τα ειχα όλα b&w δεν ειχα διαφορά. Ισα ισα που τωρα με τα dali μπροστα έχω πολύ πιο ζωντανο ηχο και με σημαντικά αυξημενη λεπτομέρεια.
Ξεχασα να αναφερω ότι subwofer εχω ενα CAV W300
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δεν βρηκα ποτέ σημαντική την ομοιομορφία των ηχείων.
Εχουν νόημα οι προσωπικές απόψεις; Μήπως καλύτερα να λαμβάνουμε περισσότερο υπόψιν μας το τεχνοκρατικά επιβεβαιωμένο;
Μήπως κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις όλα τα δεδομένα;
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Εχουν νόημα οι προσωπικές απόψεις; Μήπως καλύτερα να λαμβάνουμε περισσότερο υπόψιν μας το τεχνοκρατικά επιβεβαιωμένο;
Μήπως κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις όλα τα δεδομένα;
Να διορθώσω για να μην παρεξηγηθώ. σιγουρα παιζει ρόλο η ομοιομορφία των ηχείων, εξάλλου τοσοι χιλιάδες επαγγελματίες αλλά και σοβαροι χομπίστες δεν μπορει να κάνουν λάθος. Εγω μιλησα για εμενα, για το χώρο μου και για το μπάτζετ που διαθέτω. Εκει δεν βλέπω διαφορά αν θα ειναι όλα τα ηχεια b&W (δοκιμασμενο), dali ή κάτι άλλο. Όταν όλο το συστημά μου στοιχίζει όσο ένα καλώδιο HI-END, τι να κάτσω να ασχοληθώ με το ταιριασμα ηχειων κλπ?? Μου αρκει αυτο που άκουω και για αυτό και ρώτησα για την αναβάθμιση σε ATMOS με όσον το δυνατον λιγότερα χρηματα. Και σιγουρα εχουν νοημα οι προσωπικές απόψεις γιατι το τεχνοκρατικά επιβεβαιωμενο μπορει για κάποιους να ειναι απαγορευτικό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μου αρκει αυτο που άκουω και για αυτό και ρώτησα για την αναβάθμιση σε ATMOS με όσον το δυνατον λιγότερα χρηματα.
Με το προαναφερθέν σκεπτικό, οταν έρθει η ωρα για αγορά ηχείων Atmos καλο ειναι να διαλέξεις απο την μια απο τις δυο εταιρίες που εχεις στο σύστημα, ώστε μακροπροθεσμα, ισως και με ανταλλαγές να πετύχεις ομοιομορφία.
Και όχι, μην πάρεις up firing ηχεία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Θεωρώ πως δεν αξίζει η υλοποίηση Atmos via reflections.
Δημιουργούνται θέματα που πιστεύω δεν μπορούν να λυθούν.

Από προσωπική εμπειρία σε σύστημα Atmos όπως αυτό που θες να φτιάξεις η απάντηση μου θα ήταν "σωστό (δηλαδή ταβάνι) ή καθόλου".
Περισσότερο χάνεις παρά κερδίζεις.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Θεωρώ πως δεν αξίζει η υλοποίηση Atmos via reflections.
Δημιουργούνται θέματα που πιστεύω δεν μπορούν να λυθούν.

Από προσωπική εμπειρία σε σύστημα Atmos όπως αυτό που θες να φτιάξεις η απάντηση μου θα ήταν "σωστό (δηλαδή ταβάνι) ή καθόλου".
Περισσότερο χάνεις παρά κερδίζεις.
Οπότε και οι ηχόμπαρες απορριπτονται.
 


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα στη παρέα,
Αγαπητέ @geoff πολύ καλά σκέφτεσαι να αλλάξεις το σύστημα σου σε Atmos μιας και είναι η νέα ακουστική απόλαυση,
αρκεί να σε βοηθάει και ο χώρος σου, (πιο κάτω ένα σχέδιο)
Η γνώμη μου είναι να αλλάξεις ενισχυτή αυτός που έχεις είναι παλιός δεν έχει HDMI ούτε παίζει DD TrueHD και DTS Master Audio, κοίτα π.χ. για Denon, Marantz.
Όσο αφορά τα ηχεία σου όπως σου είπε και ο @Dimifoot θα ήταν καλύτερο να είναι τις ίδιας εταιρείας τουλάχιστον τα μπροστινά και κεντρικό που δουλεύουν περισσότερο από τα surround γιατί κάθε ηχείο έχει το δικό του ηχόχρωμα.
Φιλικά ......

example_dolby_atmos_configurations.jpg
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλημέρα στη παρέα,
Αγαπητέ @geoff πολύ καλά σκέφτεσαι να αλλάξεις το σύστημα σου σε Atmos μιας και είναι η νέα ακουστική απόλαυση,
αρκεί να σε βοηθάει και ο χώρος σου, (πιο κάτω ένα σχέδιο)
Η γνώμη μου είναι να αλλάξεις ενισχυτή αυτός που έχεις είναι παλιός δεν έχει HDMI ούτε παίζει DD TrueHD και DTS Master Audio, κοίτα π.χ. για Denon, Marantz.
Όσο αφορά τα ηχεία σου όπως σου είπε και ο @Dimifoot θα ήταν καλύτερο να είναι τις ίδιας εταιρείας τουλάχιστον τα μπροστινά και κεντρικό που δουλεύουν περισσότερο από τα surround γιατί κάθε ηχείο έχει το δικό του ηχόχρωμα.
Φιλικά ......

View attachment 193676
για ενισχυτη ηδη ψαχνω στα μεταχειρισμενα. Εχω θέμα με τα ηχεια οροφης. δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν ηχεια εκει γιατι δεν εχω γυψοσανιδα. Τωρα δεν ξερω βεβαια αν υπάρχουν τιποτά wireless ή bluetooth.
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Τα ασύρματα επίσης θέλουν ρεύμα άρα και καλώδιο, εάν αυτός είναι ο λόγος που σκέπτεσαι αρνητικά για τα οροφής
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Τα ασύρματα επίσης θέλουν ρεύμα άρα και καλώδιο, εάν αυτός είναι ο λόγος που σκέπτεσαι αρνητικά για τα οροφής
Ναι, ειναι θέμα. οπότε προς το παρόν το αφήνω..
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
για ενισχυτη ηδη ψαχνω στα μεταχειρισμενα. Εχω θέμα με τα ηχεια οροφης. δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν ηχεια εκει γιατι δεν εχω γυψοσανιδα. Τωρα δεν ξερω βεβαια αν υπάρχουν τιποτά wireless ή bluetooth.
Μη σκας αν δεν μπορείς στο ταβάνι.
Εγώ τα έχω πάνω στα υπάρχοντα πρόσθια και πίσω σαραουντ.
Θα χρειαστείς καλό καλιμπράρισμα από τον Καστρουνή και θα απολαμβάνεις!!
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Μη σκας αν δεν μπορείς στο ταβάνι.
Εγώ τα έχω πάνω στα υπάρχοντα πρόσθια και πίσω σαραουντ.
Θα χρειαστείς καλό καλιμπράρισμα από τον Καστρουνή και θα απολαμβάνεις!!
ειναι δηλαδη αυτα που λειτουργουν με αντανακλαση στο ταβάνι? Το καλιμπράρισμα πολύ δυσκολο γιατι ειμαι επαρχία
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Πάρε ηχεία σαν αυτά


... βάλτα ψηλά στους τοίχους και όρισέ τα ως Dolby Atmos

έτσι αποφευγεις εντελώς τα ταβανώματα

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ραδιοενισχυτή / προσέσορα AV συμβατό με τα immersive Dolby Atmos, κτλ
 
Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
ειναι δηλαδη αυτα που λειτουργουν με αντανακλαση στο ταβάνι? Το καλιμπράρισμα πολύ δυσκολο γιατι ειμαι επαρχία
Ναι και μάλιστα η Dali έχει αυτό που θέλεις.
Χωρίς καλιμπραρισμα δεν θα πάρεις το μέγιστο. Που μένεις;
Κοίτα τον Yamaha 1080, τον είχα, εξαιρετικός στα χέρια του Μανώλη!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.583
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top