Εσχατοι στη δωρεά οργάνων

Μηνύματα
14.557
Reaction score
1.469
ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Του ΚΩΣΤΑ ΜΟΣΧΟΝΑ


Η Ελλάδα έχει τον μικρότερο αριθμό δωρητών οργάνων στην Ευρώπη των «25», με εξαίρεση το Λουξεμβούργο, σύμφωνα με στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που δόθηκαν χθες στη δημοσιότητα με αφορμή τη δημόσια διαβούλευση η οποία άρχισε χθες σχετικά με τη μελλοντική δράση της Ε.Ε. στον τομέα αυτό.


Οπως προκύπτει από τα κοινοτικά στοιχεία με έτος αναφοράς το 2004, στη χώρα μας υπάρχουν μόνον 6 δωρητές οργάνων ανά εκατομμύριο πληθυσμού. Πρόκειται για τον μικρότερο αριθμό στην Ε.Ε., με εξαίρεση το Λουξεμβούργο, που έχει 2 δωρητές. Τον υψηλότερο αριθμό έχει η Ισπανία (34,6 δωρητές ανά εκατ. πληθυσμού) και ακολουθούν η Πορτογαλία (22,2) και Ιρλανδία (22,1).

Η δημόσια διαβούλευση που εγκαινίασε χθες η Επιτροπή, με πρωτοβουλία του αρμόδιου για θέματα υγείας και προστασίας του καταναλωτή, Επιτρόπου Μάρκου Κυπριανού, έχει ως στόχο να διαπιστωθούν τα κυριότερα προβλήματα που αντιμετωπίζονται στη δωρεά οργάνων και τις μεταμοσχεύσεις, να προσδιοριστεί ο βαθμός στον οποίο θα πρέπει να ληφθούν μέτρα σε επίπεδο Ε.Ε. για να βοηθηθεί η επίλυση των προβλημάτων αυτών και να ζητηθεί η υποβολή ιδεών ως προς το ποιες πρωτοβουλίες της Ε.Ε. θα μπορούσαν να αναληφθούν.

Η μεταμόσχευση οργάνων άρχισε στη δεκαετία του 1950 με τις πρώτες μεταμοσχεύσεις νεφρών, και αυξήθηκε σταθερά με την πάροδο των ετών. Σήμερα, η μεταμόσχευση οργάνων είναι η πλέον αποτελεσματική και ενίοτε η μοναδική θεραπεία για νεφρική, ηπατική, πνευμονική και καρδιακή ανεπάρκεια σε τελικό στάδιο.

Εν τούτοις, ένα σοβαρό πρόβλημα στον τομέα της μεταμόσχευσης εντοπίζεται στην έλλειψη δωριζόμενων οργάνων. Σχεδόν 10 άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα στην Ευρώπη ενώ περιμένουν για ένα όργανο, και το ποσοστό θνησιμότητας σε ασθενείς που περιμένουν για ένα μόσχευμα καρδιάς, ήπατος ή πνεύμονα βρίσκεται μεταξύ 17% και 30%.

Τη στιγμή αυτή υπάρχουν περίπου 40.000 ασθενείς στην Ευρώπη σε πίνακες αναμονής για λήψη οργάνων.




ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/06/2006
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Οι 300 της βουλής & 1 ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.
Ας δώσουν πρώτοι το καλό παράδειγμα.

Πόσοι μεγαλογιατροί και έχουμε πολλούς, είναι δωρητές οργάνων ?
Πόσοι "επώνυμοι" είναι δωρητές οργάνων ?
Πόσοι ιεράρχες ?

Μετά θα ακολουθήσει και ο λαός.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
εχει ακουστει οτι ως δωριτης οργανων... πριν ειναι σιγουρο οτι πας για τα θυμαρακια ή μεινεις "φυτο"... τραβανε την μπρηζα για να σου παρουν φρεσκα φρεσκα τα οργανακια...

Θελω να ειμαι δωριτης οργανων... αλλα οχι και απο την "πρωτη" μερα... ετσι... το εχω δηλωσει στην οικογεννεια μου... και αυτοι θα ξερουν ποτε και αν θα δωρησουν οτι ζωτικο εχει μεινει πανω μου σε αναλογη φαση... και αυτο αρκει... ουτε δηλωσεις ουτε υπογραφες ουτε τιποτα...
γνωριζω πολλους που κανουν/δηλωνουν το ιδιο... βεβαια τηθετε το θεμα, του τι θα κανει η οικογεννεια την υστατη στιγμη... αλλα υπογραφες τις αποφευγουν...

οι δωριτες ειναι πολλοι περισσοτεροι απο τους δηλωμενους παντως...
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
eNeRGy said:
εχει ακουστει οτι ως δωριτης οργανων... πριν ειναι σιγουρο οτι πας για τα θυμαρακια ή μεινεις "φυτο"... τραβανε την μπρηζα για να σου παρουν φρεσκα φρεσκα τα οργανακια...
ΜΠΟΥΡΔΕΣ!
Μην ακούτε τέτοια πράγματα και τα πιστεύετε ρε σεις...
Πέρα από τα κριτήρια περί "εγκεφαλικού θανάτου" που πρέπει να διαπιστωθεί από τουλάχιστον 2 γιατρούς σε 2 διαφορετικά χρονικά σημεία ικανής απόστασης μεταξύ τους,ΚΑΝΕΙΣ -ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ- δεν το κάνει αυτό ΠΟΥΘΕΝΑ!
Γίνετε δωρητές οργάνων,γίνετε εθελοντές αιμοδότες,δεν πρόκειται να σας κλέψει κανείς ούτε το αίμα,πολλώ μάλλον την ζωή σας!
 

Μηνύματα
14.557
Reaction score
1.469
Εγώ, πάντως έχω δώσει τα στοιχεία μου για να με βάλουν στον κατάλογο των δωρητών.

Με τη λογική του "ας το κάνει ο άλλος πρώτα..." δεν θα γίνει τίποτα.

Γιατί να μην γίνουμε όλοι δωρητές όταν μπορούν να σωθούν τόσοι άνθρωποι.Αν η ζωή ενός δικού σας ανθρώπου εξαρτιόταν από ένα μόσχευμα δεν θα το σκεφτόσαστε αλλιώς;;;Είναι προτιμότερο να μας τα φάνε όλα τα σκουλήκια;;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- συνεχίζω το τρέχον νήμα για να μήν δημιουργήσω άλλο . . .

. . . και αναρωτιέμαι γιατί να μην είμαστε a priori δωρητές οργάνων , και να δηλώνει όποιος δεν το θέλει ; . . . δεν θα διορθωθούν έτσι πολλά παρατράγουδα και λίστες αναμονής που επικρατούν τώρα ;
 

S

sk4t4

Guest
- συνεχίζω το τρέχον νήμα για να μήν δημιουργήσω άλλο . . .

. . . και αναρωτιέμαι γιατί να μην είμαστε a priori δωρητές οργάνων , και να δηλώνει όποιος δεν το θέλει ; . . . δεν θα διορθωθούν έτσι πολλά παρατράγουδα και λίστες αναμονής που επικρατούν τώρα ;
Ισα-ισα,αυτη ηταν μια πονηρια της προηγουμενης η προ-προηγουμενης κυβερνησης που δεν εχω ενημερωθει αν εφαρμοστηκε,ελπιζω οχι.Να σε κανουν δωρητη με το στανιο και με προθεσμια για να το αρνηθεις.Η υποχρεωτικοτητα αναιρει την εννοια της δωρεας.;)
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Ε, να σοβαρευτούμε λίγο. Ο ξένος δεν ξέρει τι μπορεί να τον περιμένει όπως ξέρει πολύ καλά ο Έλληνας με αυτά τα περίεργα συμβόλαια...


Από τη ζωή βγαλμένα.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ισα-ισα,αυτη ηταν μια πονηρια της προηγουμενης η προ-προηγουμενης κυβερνησης που δεν εχω ενημερωθει αν εφαρμοστηκε,ελπιζω οχι.Να σε κανουν δωρητη με το στανιο και με προθεσμια για να το αρνηθεις.Η υποχρεωτικοτητα αναιρει την εννοια της δωρεας.;)
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ "υποχρεωτικότητα" και κανένα "στανιό". Αν δε θες, δε γίνεσαι. Ναι θα ήταν καλύτερο να μην κατέφευγε κανείς εκεί, αλλά τότε ελάχιστοι θα γίνονταν δωρητές. Με ένα τέτοιο μέτρο θα υπήρχε πληρότητα οργάνων για άτομα που τα χρειάζονται σε βαθμό που δεν υπάρχουν λέξεις να το περιγράψουν. Πόσο κακό είναι αυτό;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Τι λε ρε φίλε; Και στην Δευτέρα παρουσία που θα αναστηθώ δεν θα εχω καρδιά αν την εχω δώσει δωρεά;
Και τι θα κάνω; Θα ψάχνω να βρω ποιος την πήρε να μου την δώσει πίσω; Και θα πρέπει να εχω χαρτιά μαζί μου που να αποδεικνύουν πως η καρδιά ειναι δική μου; Θα τα βάζουν στο φέρετρο να τα εχω πρόχειρα;
 

S

sk4t4

Guest
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ "υποχρεωτικότητα" και κανένα "στανιό". Αν δε θες, δε γίνεσαι. Ναι θα ήταν καλύτερο να μην κατέφευγε κανείς εκεί, αλλά τότε ελάχιστοι θα γίνονταν δωρητές. Με ένα τέτοιο μέτρο θα υπήρχε πληρότητα οργάνων για άτομα που τα χρειάζονται σε βαθμό που δεν υπάρχουν λέξεις να το περιγράψουν. Πόσο κακό είναι αυτό;







Δεν υπαρχει υποχρεωτικοτητα μονο αν δεν ψηφιστηκε ο σχετικος νομος,ο οποιος μας εκανε ολους δωρητες,εκτος αν το δηλωναμε εντος προθεσμιας.Οποιος λοιπον δεν ενημερωθηκε εγκαιρως και δεν υπεβαλλε αιτηση αρνησης εγκαιρως,θεωρηθηκε δωρητης.Οσο για τη δωρεα,ειναι αποτελεσμα εγκληματικης ενεργειας διοτι ο ανθρωπος ειναι ζωντανος,αφου κτυπα η καρδια, και απο ζωντανο θα παρουν τα οργανα διοτι τα οργανα του πραγματικα νεκρου,οταν δεν κτυπα η καρδια,ειναι αχρηστα.Ετσι επινοηθηκε ο εγκεφαλικος "θανατος'',μολις τις τελευταιες δεκαετιες,παραλληλα με ττην προοδο των μετταμοσχευσεων.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
Τι λε ρε φίλε; Και στην Δευτέρα παρουσία που θα αναστηθώ δεν θα εχω καρδιά αν την εχω δώσει δωρεά;
Και τι θα κάνω; Θα ψάχνω να βρω ποιος την πήρε να μου την δώσει πίσω; Και θα πρέπει να εχω χαρτιά μαζί μου που να αποδεικνύουν πως η καρδιά ειναι δική μου; Θα τα βάζουν στο φέρετρο να τα εχω πρόχειρα;
- ωχ , της θρησκείας θα γίνει πάλι
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν υπαρχει υποχρεωτικοτητα μονο αν δεν ψηφιστηκε ο σχετικος νομος,ο οποιος μας εκανε ολους δωρητες,εκτος αν το δηλωναμε εντος προθεσμιας.Οποιος λοιπον δεν ενημερωθηκε εγκαιρως και δεν υπεβαλλε αιτηση αρνησης εγκαιρως,θεωρηθηκε δωρητης.Οσο για τη δωρεα,ειναι αποτελεσμα εγκληματικης ενεργειας διοτι ο ανθρωπος ειναι ζωντανος,αφου κτυπα η καρδια, και απο ζωντανο θα παρουν τα οργανα διοτι τα οργανα του πραγματικα νεκρου,οταν δεν κτυπα η καρδια,ειναι αχρηστα.Ετσι επινοηθηκε ο εγκεφαλικος "θανατος'',μολις τις τελευταιες δεκαετιες,παραλληλα με ττην προοδο των μετταμοσχευσεων.
Χωρίς παρεξήγηση να σε ρωτήσω κάτι; Είσαι γιατρός και έχεις κάνει κάποια επιστημονική έρευνα για αυτό που αναφερεις η έστω υπάρχει όντως κάποια επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο;
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Άλλο πράγμα "υποχρεωτικότητα" και άλλο "δεν ενημερώθηκε εγκαίρως".

Υποχρεωτικότητα δεν υπάρχει, αν βέβαια πέρασε ο νόμος, και ελπίζω να πέρασε. Αν και φοβάμαι πως δεν προχώρησε η διαδικασία γιατί θα είχαν βγει σωρηδόν οι σκοταδιστές ρασοφόροι να αφρίσουν στα κανάλια και θα το είχαμε μάθει όλοι, δεν θα αμφιβάλλαμε αν ισχύει ή όχι.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ που έχει θεσμοθετηθεί η έννοια του εγκεφαλικού θανάτου, έτσι απαλλάσσεται από το μαρτύριο ο εγκεφαλικά νεκρός, και οι συγγενείς του που διαφορετικά θα φρόντιζαν ένα λαχανικό 24x365, και σώζεται και μια άλλη ζωή, είναι η ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΕΡΗ επιλογή που μπορεί κανείς να κάνει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
εγώ θα ήθελα να μπορούμε και να ορίσουμε το τι όργανο θέλουμε να δώσουμε σε συγκεκριμένους ανθρώπους
πχ αν πεθάνω να μπορώ να δώσω πχ τυχαίο όνομα:whistling:....στον Αβγδ μόνο τα @@ μου..:roflmao::cry::lol::lolsign:
 


S

sk4t4

Guest
Χωρίς παρεξήγηση να σε ρωτήσω κάτι; Είσαι γιατρός και έχεις κάνει κάποια επιστημονική έρευνα για αυτό που αναφερεις η έστω υπάρχει όντως κάποια επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο;
Δεν ειμαι γιατρος οπως δεν ειστε και σεις αλλα αυτο δεν εχει σημασια,απο τη στιγμη που οι ιδιοι οι γιατροι ειναι διχασμενοι.
Άλλο πράγμα "υποχρεωτικότητα" και άλλο "δεν ενημερώθηκε εγκαίρως".

Υποχρεωτικότητα δεν υπάρχει, αν βέβαια πέρασε ο νόμος, και ελπίζω να πέρασε. Αν και φοβάμαι πως δεν προχώρησε η διαδικασία γιατί θα είχαν βγει σωρηδόν οι σκοταδιστές ρασοφόροι να αφρίσουν στα κανάλια και θα το είχαμε μάθει όλοι, δεν θα αμφιβάλλαμε αν ισχύει ή όχι.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ που έχει θεσμοθετηθεί η έννοια του εγκεφαλικού θανάτου, έτσι απαλλάσσεται από το μαρτύριο ο εγκεφαλικά νεκρός, και οι συγγενείς του που διαφορετικά θα φρόντιζαν ένα λαχανικό 24x365, και σώζεται και μια άλλη ζωή, είναι η ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΕΡΗ επιλογή που μπορεί κανείς να κάνει.
Αν ειναι φωταδισμος το "ο θανατος σου η ζωη μου",ευχαριστω πολυ αλλα θα παραμεινω σκοταδιστης,στον αιωνα τον απαντα.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αν ειναι φωταδισμος το "ο θανατος σου η ζωη μου",ευχαριστω πολυ αλλα θα παραμεινω σκοταδιστης,στον αιωνα τον απαντα.
Καλό είναι να μην παίζουμε με τις λέξεις...

Αν θεωρείς "ζωή" τον εγκεφαλικό θάνατο δεν έχει και κανένα νόημα να συζητάμε εδώ που τα λέμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top