Εφαρμογη DSP (ισοσταθμισης) σε δικαναλο 2.0

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπερα αξιοτιμα μελη!

Κανοντας ενα γρηγορο ψαξιμο,δεν μπορεσα να βρω κατι που να μου ταιριαζει.

Ψαχνω να δω αν υπαρχει τροπος να συμμαζευτει λιγο το μπασσο και μονο.Δεν θελω να προσθεσω σαμπς διοτι η εκταση και ο ογκος του χαμηλου με καλυπτουν με τα ειδη της μουσικης που ακουω.Μετα απο προσεκτικη τοποθετηση το μπασσο ειναι αρκετα flat αλλα δε θα ελεγα οχι να ριξω λιγα db εδω και εκει επανω στους ρυθμους του χωρου...

Βρηκα το RME ADI2.Εχει ισοσταθμιση αλλα διαβαζοντας κριτικες ανακαλυψα οτι παιζει χειροτερα απο το υπαρχον dac μου.

Διαβαζω οτι υπαρχουν προγραμματα σε pc αλλα δε θελω να αλλαξω το CD transport για τον ιδιο λογο-πτωση ηχητικης ποιοτητας.

Υπαρχει καποια συσκευη που εφαρμοζει ισοσταθμιση σε ψηφιακη μορφη ωστε να παρεμβληθει αναμεσα στην πηγη και το dac μου;Κατι αλλο που καποιο μελος εχει δοκιμασει;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλησπερα αξιοτιμα μελη!

Κανοντας ενα γρηγορο ψαξιμο,δεν μπορεσα να βρω κατι που να μου ταιριαζει.

Ψαχνω να δω αν υπαρχει τροπος να συμμαζευτει λιγο το μπασσο και μονο.Δεν θελω να προσθεσω σαμπς διοτι η εκταση και ο ογκος του χαμηλου με καλυπτουν με τα ειδη της μουσικης που ακουω.Μετα απο προσεκτικη τοποθετηση το μπασσο ειναι αρκετα flat αλλα δε θα ελεγα οχι να ριξω λιγα db εδω και εκει επανω στους ρυθμους του χωρου...

Βρηκα το RME ADI2.Εχει ισοσταθμιση αλλα διαβαζοντας κριτικες ανακαλυψα οτι παιζει χειροτερα απο το υπαρχον dac μου.

Διαβαζω οτι υπαρχουν προγραμματα σε pc αλλα δε θελω να αλλαξω το CD transport για τον ιδιο λογο-πτωση ηχητικης ποιοτητας.

Υπαρχει καποια συσκευη που εφαρμοζει ισοσταθμιση σε ψηφιακη μορφη ωστε να παρεμβληθει αναμεσα στην πηγη και το dac μου;Κατι αλλο που καποιο μελος εχει δοκιμασει;
Δεν εχω δοκιμασει ,ακομη,αλλα μου αρεσει αυτο
www.trinnov.com/st2-hifi/
Ας αναλυσουν οι επαιοντες
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Η καλυτερη λυση, γι αυτα που ζητας τωρα, ειναι το minidsp στην ψηφιακη του εκδοση. Εχει peq (parametric eq) και δεν επεμβαινει στο σημα. Δες εδω https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/nanodigi-2x8-b

Αν δεις στις αγγελιες, διαθετω ενα τετοιο :) , με ή χωρις μικροφωνο.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Minidsp 2x4HD αν θες dirac, αν δε θες το nanodigi που είναι φθηνότερο. Το καλύτερο (και φθηνότερο) βέβαια είναι να πετάξεις το cd transport και να το αντικαταστήσεις με pc ή streamer 8-) .


edit … άκυρο το 2x4HD, μόνο το nanodigi κάνει για σένα outofthebox. To SHD Studio επίσης κάνει με dirac και streamer αλλά είναι αρκετά ακριβότερο.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτο φαινεται πολυ δελεαστικο!Εχει και Toslink out που με ενδιαφερει οπωσδηποτε!
Minidsp 2x4HD αν θες dirac, αν δε θες το nanodigi που είναι φθηνότερο. Το καλύτερο (και φθηνότερο) βέβαια είναι να πετάξεις το cd transport και να το αντικαταστήσεις με pc ή streamer 8-) .


edit … άκυρο το 2x4HD, μόνο το nanodigi κάνει για σένα outofthebox.
Ενα-ενα...Σε πρωταρη επεσες!

Πρεπει να ψαξω για Dirac για την μεγιστη ποιοτητα-προσαρμοστικοτητα-οφελη;
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το dirac θα το χρειαστείς αν δε θες να ακολουθήσεις τα βήματα του Bhutia και να φας ώρες ατελείωτες σε ρυθμίσεις και μετρήσεις και δοκιμές.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Μέχρι να πάρεις ένα εξειδικευμένο μηχάνημα, δεν χάνεις τίποτα να παίξεις με pc σαν πηγή μέσω usb και να του εφαρμόσεις φίλτρο στα μπάσα ( όπως συμβαίνει στο δικό μου σύστημα δηλαδή ).
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αυτό το RME ADI2 έχει πάρα πολλές λειτουργίες, είναι ενισχυτής ακουστικών/dac/DSP γεμάτο με κόλπα και ενδείξεις είναι το είχα βάλει στο μάτι κάποτε αλλά ρε γαμώτο παίζω με πολυκάναλο. :p
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το dirac θα το χρειαστείς αν δε θες να ακολουθήσεις τα βήματα του Bhutia και να φας ώρες ατελείωτες σε ρυθμίσεις και μετρήσεις και δοκιμές.
Ω ρε μαγκα μου παλι εχει να πεσει διαβασμα και ψαξιμο της τρελλης... :lolsign:

Το Dirac ειναι πιο ευκολο ΚΑΙ πιο αναλυτικο στη ρυθμιση;Εχει μια μικρη χρεωση αγορας;

Απο ολες τις προτασεις νομιζω το DDRC22 φαινεται να μου ταιριαζει πιο πολυ μεχρι τωρα.Δεν διαβασα specs-το λεω λογω της οπτικης εξοδου.
Μέχρι να πάρεις ένα εξειδικευμένο μηχάνημα, δεν χάνεις τίποτα να παίξεις με pc σαν πηγή μέσω usb και να του εφαρμόσεις φίλτρο στα μπάσα ( όπως συμβαίνει στο δικό μου σύστημα δηλαδή ).
Αδυνατο.Ενα laptop 13ετιας εχω.Μη νομιζεις...Πολυ καλα ακουω και ετσι απλα με επιασε το μικροβιο της τελειομανιας!
Αυτό το RME ADI2 έχει πάρα πολλές λειτουργίες, είναι ενισχυτής ακουστικών/dac/DSP γεμάτο με κόλπα και ενδείξεις είναι το είχα βάλει στο μάτι κάποτε αλλά ρε γαμώτο παίζω με πολυκάναλο. :p
Ειδες που το πολυκαναλο εχει μειονεκτηματα;; :p
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Απο ολες τις προτασεις νομιζω το DDRC22 φαινεται να μου ταιριαζει πιο πολυ μεχρι τωρα.Δεν διαβασα specs-το λεω λογω της οπτικης εξοδου.
Έχει και μικρόφωνο στο πακέτο, άρα πουλάς αυτό που έχεις.
Αδυνατο.Ενα laptop 13ετιας εχω.Μη νομιζεις...Πολυ καλα ακουω και ετσι απλα με επιασε το μικροβιο της τελειομανιας!
Οκ!

Δείχνει ενδιαφέρον μηχανάκι πάντως αυτό που λες. Κρατάς δηλαδή τη πηγή σου, το dac σου και παρεμβάλεις το ddrc22 για τη διόρθωση.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δείχνει ενδιαφέρον μηχανάκι πάντως αυτό που λες. Κρατάς δηλαδή τη πηγή σου, το dac σου και παρεμβάλεις το ddrc22 για τη διόρθωση.
Αυτο ακριβως θελω!Πρεπει να το ψαξω καλα και να σιγουρευτω οτι δε θα μου αλλοιωσει προς το χειροτερο το ηχητικο αποτελεσμα με κανενα τροπο...


Καποια αλλη προταση;Μονο η Trinnov και η minidsp ειναι οι επιλογες;

Μr. @Bhutia ?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Καποια αλλη προταση;Μονο η Trinnov και η minidsp ειναι οι επιλογες;
Υπάρχει και το Lyngdorf RP-1, όπου το βρεις, μεταχειρισμένο.

Εάν θες να πάρεις μια "γεύση", διάβασε τα παρακάτω posts από το thread μου: #113, #115, #137, #138, #161, #269, #281.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ποσα χρηματα θα διαθεσεις Γιαννη;
Δεν εχω βαλει ταβανι αλλα πιστευω κανα χιλιαρικο να ειναι οκ για μια σπαρτιατικη δικαναλη ισοσταθμιση...

Να τονισω ξανα οτι θελω οπωσδηποτε toslink εξοδο και μηδενικη αλλοιωση του σηματος στα θελω μου.

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/minidsp-ddrc-22d-dirac-measurements.9010/

Καλα φαινεται να ξεκιναμε!
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.555
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top