Εφαρμογη DSP (ισοσταθμισης) σε δικαναλο 2.0

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υπάρχει και το Lyngdorf RP-1, όπου το βρεις, μεταχειρισμένο.

Εάν θες να πάρεις μια "γεύση", διάβασε τα παρακάτω posts από το thread μου: #113, #115, #137, #138, #161, #269, #281.
Αν καταλαβα καλα,το μηχανημα δουλευει με αναλογικη εισοδο;
Δεν υπάρχει αυτό, η δουλειά του είναι να αλλοιώνει το σήμα. Το αν το βελτιώνει ή όχι είναι άλλη συζήτηση.
Να το αλλοιωνει τοτε!Να του αλλαζει τα πετρελαια!! :rofl:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτο ακριβως θελω!Πρεπει να το ψαξω καλα και να σιγουρευτω οτι δε θα μου αλλοιωσει προς το χειροτερο το ηχητικο αποτελεσμα με κανενα τροπο...


Καποια αλλη προταση;Μονο η Trinnov και η minidsp ειναι οι επιλογες;

Μr. @Bhutia ?
Για οποιαδήποτε επιπρόσθετη συσκευή θα περεμβαλόταν μεταξύ παθητικού προενισχυτή και τελικού εκτιμώ πως ενδέχεται να προκύψει ζήτημα κατά την οδήγηση του δεύτερου ή ηλεκτρικές ασυμβατότητες.
Το dirac θα το χρειαστείς αν δε θες να ακολουθήσεις τα βήματα του Bhutia και να φας ώρες ατελείωτες σε ρυθμίσεις και μετρήσεις και δοκιμές.
Ούτε Dirac & Trinnov έρχονται υπό μορφή ΄΄plug & play΄΄ για δεδομένο χρήστη.Διάβασμα κι εξοικείωση χρειάζεται σε όλες τις πιθανές λύσεις.

Όσο πιο ποιοτικό είναι δεδομένο setup στην αυθεντική του απόκριση,τόσο ευκολότερη θα είναι η διόρθωση με τη μέθοδο που έχω ο ίδιος εφαρμόσει.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για οποιαδήποτε επιπρόσθετη συσκευή θα περεμβαλόταν μεταξύ παθητικού προενισχυτή και τελικού εκτιμώ πως ενδέχεται να προκύψει ζήτημα κατά την οδήγηση του δεύτερου ή ηλεκτρικές ασυμβατότητες.
Ρωταω αν εχεις εσυ κατι αλλο να προτεινεις για μηχανημα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Αν καταλαβα καλα,το μηχανημα δουλευει με αναλογικη εισοδο;
Ναι. Παίρνει σήμα από τον προενισχυτή (εγώ του έδινα με XLR), το επεξεργάζεται σε ψηφιακό επίπεδο και το στέλνει στον τελικό ενισχυτή αναλογικά.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ούτε Dirac & Trinnov έρχονται υπό μορφή ΄΄plug & play΄΄ για δεδομένο χρήστη.Διάβασμα κι εξοικείωση χρειάζεται σε όλες τις πιθανές λύσεις.
Ως νεούδι δεν ξέρω αν έχω τα σωστά κριτήρια, αλλά δείχνει να έχει το υπόβαθρο και σίγουρα δείχνει να έχει τη διάθεση και την επιμονή για να παίξει. Και μόνο το ότι έχει πάρει τόσα σετ μετρήσεων δηλαδή, δείχνει ότι δεν τα παρατάει εύκολα. Ενδιαφέρον!
Απο την άλλη βέβαια, έχει βάλει σχετικά ψηλά τον πήχυ για μια "απλή δοκιμή". 1Κ budget για κάτι που δεν έχει ακούσει καθόλου ( όχι ότι το έχω ακούσει εγώ, αλλά πες ότι έχω πάρει μια πρόγευση ). Καμία πρόταση για "trial mode"?

Όσο πιο ποιοτικό είναι δεδομένο setup στην αυθεντική του απόκριση,τόσο ευκολότερη θα είναι η διόρθωση με τη μέθοδο που έχω ο ίδιος εφαρμόσει.
Ωχ. Για ποιον χτυπά η καμπάνα. :lolsign:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Φίλε στη θέση σου ίσως αξίζει τον κόπο να σκεφτείς μια εναλλακτική προσέγγιση. Βρες έναν laptop της προκοπής (με 250-300 ευρώ μεταχειρισμένο) που έτσι και αλλιώς θα το χρειαστείς για να γράφεις στο site γιατί δεν το βλέπω να κρατάει και πολύ το υπάρχον και παίξε με REW ισοστάθμιση και πηγή το laptop. Documentation πλέον υπάρχει άπειρο και στα Ελληνικά χάρη στον Bhutia.

Υπάρχει μια περίπτωση αυτό που θα καταλάβεις, μετρήσεις και μετά ακούσεις να σου αλλάξει την ρότα συνολικά και ίσως να μπορείς να πουλήσεις κάποια από τα μηχανήματα για να χρηματοδοτήσεις μια νέα προσέγγιση στο σύστημα. Αν δεν συμβεί, το συνεχίζεις όπως το σκέφτεσαι βάζοντας ένα ακόμα κομμάτι σε ψηφιακό επίπεδο.

Προφανώς είμαι της άποψης ότι η ισοστάθμιση είναι πιο σημαντική από τις διαφορές μεταξύ ενός καλού και ενός πολύ καλού dac, πόσο μάλλον ενός transport.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδες,ευχαριστω κατ'αρχην για την βοηθεια και τις προτασεις σας!

@Astronaut Jr. εχεις απαντηση.

@wizzy ευχαριστω αλλα αναλογικο εξτρα εξαρτημα δεν υπαρχει λογος και δεν θελω να προσθεσω στο συστημα.

@dionisp το λαπτοπ μου ειναι τοσο παλιο διοτι δεν το χρησιμοποιω συχνα.Στο σαιτ γραφω απο το κινητο και στο REW ανταποκρινεται μια χαρα.Το κραταω βεβαια σαν τελευταια επιλογη αυτο που λες.

Εχεις δικιο σε ολα τα υπολοιπα που λες.Αλλα ειμαι και 98% ευχαριστημενος απο το συστημα μου.Το χαμηλο ακομα και με ηλεκτρονικη μουσικη ειναι βαθυ και δυνατο και θα ελεγα οτι ολα ακουγονται αληθοφανεστατα και ρεαλιστικα-υπο την προυποθεση οτι ετσι ειναι γραμμενα-και το μονο μου θεματακι ειναι μια μικρη τονωση στα 63hz που πρεπει να πεσει η νοτα πανω εκει για να το καταλαβεις.Και παλι νομιζω οτι το ψειριζω το θεμα αλλα αν μπορω να το τελειοποιησω με λιγα ακομα χρηματα να ηρεμησω απο το μικροβιο της αναβαθμισης θα ειναι σουπερ!

Ηδη το προβλημα μειωθηκε λιγο ακομα με την ανυψωση της θεσης ακροασης και το ψαχνω τι παιζει και με την ελαφρα ανθψωση των ηχειων.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
Και ε΄γω σου συνιστώ να γυρίσεις σε πηγή laptop. Ανοίγει ένας ένας άλλος κόσμος.
Θα σε βοηθήσει και πολύ στο αρχικό παιχνίδι με την ισοστάθμιση - και όχι μονο.
Ολες τις άλλες πηγές που έχω (CD-SACD kλπ) απλά δεν ξέρω αν δουλεύουν από την ...ακινησία.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
κανεις δεν σε προειδοποίησε ότι όταν κανεις ισοστάθμιση χωρίς sub δεν θα σου αρέσει πια το αποτέλεσμα.
δεν θα έχεις μπάσο μετά αφού τώρα ακούς δυο ρυθμούς και σου δίνουν την αίσθηση ότι είναι άφθονο.
εκτος αν ισοστάθμιση εννοείς ότι θα τα αφήσεις όλα όπως είναι και θα αφαιρέσεις 2-3db από τα 63hz.
ΥΓ.ενα pc με bit perfect έξοδο είναι καλύτερο transport από οποιοδήποτε transport ακόμα και αν δεν χρησιμοποιηθεί για τίποτα άλλο παρα μονο για transport.
είναι γνωστό εδώ και χρονια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
@wizzy ευχαριστω αλλα αναλογικο εξτρα εξαρτημα δεν υπαρχει λογος και δεν θελω να προσθεσω στο συστημα.
Θα ψάξω να βρω το user manual, για να σιγουρευτώ για τις εξόδους και θα επανέλθω.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
κανεις δεν σε προειδοποίησε ότι όταν κανεις ισοστάθμιση χωρίς sub δεν θα σου αρέσει πια το αποτέλεσμα.
δεν θα έχεις μπάσο μετά αφού τώρα ακούς δυο ρυθμούς και σου δίνουν την αίσθηση ότι είναι άφθονο.
εκτος αν ισοστάθμιση εννοείς ότι θα τα αφήσεις όλα όπως είναι και θα αφαιρέσεις 2-3db από τα 63hz.
ΥΓ.ενα pc με bit perfect έξοδο είναι καλύτερο transport από οποιοδήποτε transport ακόμα και αν δεν χρησιμοποιηθεί για τίποτα άλλο παρα μονο για transport.
είναι γνωστό εδώ και χρονια.
Αυτο θελω να κανω-να αφαιρεσω αυτα που λες.Αφορμη για την ιδεα ηταν αυτο το βιντεο που δειχνει οτι αυτο το dac το κανει.


Για το τρανσπορτ το εχω αυτο που λες στα υποψιν μου και το ψαχνω διοτι οι αποψεις στα φορουμ ειναι μοιρασμενες...

Για τους ρυθμους που λες,δε νομιζω να ειναι ετσι.Φαινεται απο το FR μου και ουτε μπασσο μιας νοτας εχω ουτε διαυγεια και καθαροτητα μου λειπει σε ολο το ευρος του κοντραμπασσου.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτο θελω να κανω-να αφαιρεσω αυτα που λες.Αφορμη για την ιδεα ηταν αυτο το βιντεο που δειχνει οτι αυτο το dac το κανει.


Για το τρανσπορτ το εχω αυτο που λες στα υποψιν μου και το ψαχνω διοτι οι αποψεις στα φορουμ ειναι μοιρασμενες...

Για τους ρυθμους που λες,δε νομιζω να ειναι ετσι.Φαινεται απο το FR μου και ουτε μπασσο μιας νοτας εχω ουτε διαυγεια και καθαροτητα μου λειπει σε ολο το ευρος του κοντραμπασσου.
τότε είναι υπερβολικό αυτό που λες να δώσεις τόσα λεφτά για αυτό το λόγο.

από το fr σου φαίνεται αυτό που λέω αλλα με τη μουσική που ακούς εγώ δεν θα έκανα τίποτα.
θα το άφηνα όπως είναι.

άσε εμάς να κουνάμε τα επιπλα.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ως προς την ισχύ του ενισχυτή, τι λένε οι πιο έμπειροι;
για τα ηχεία που έχει καλος είναι.
δηλαδή το σετάκι δε φτάνει για σοβαρή ισοστάθμιση
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άρα, καλό είναι να του εξηγήσουμε ( εξηγήσετε ) όλες τις παραμέτρους, τι να περιμένει, τι να μη περιμένει, τί περιορισμοί μπορεί να προκύψουν. Αυτός δεν είναι σαν κι εμένα. Τώρα το αποφασίζει, τώρα τα χώνει. Και πάει να τα χώσει χοντρά.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Άρα, καλό είναι να του εξηγήσουμε ( εξηγήσετε ) όλες τις παραμέτρους, τι να περιμένει, τι να μη περιμένει, τί περιορισμοί μπορεί να προκύψουν. Αυτός δεν είναι σαν κι εμένα. Τώρα το αποφασίζει, τώρα τα χώνει. Και πάει να τα χώσει χοντρά.
νομίζω ότι κατάλαβε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top