Εφικτή η βελτίωση;

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Θα καθεσαι να ακους μουσική σε μεγαλη αποσταση απο δυο ηχεια που βρισκονται σχετικα κοντα μεταξύ τους μεσα σε ενα περιεργο χωρο με αντηχηση... τι ακριβως προσδοκας να συμβει? ... και για τι ηχεία μιλάμε?
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
μια χαρά σε κράξαμε λοιπόν και φως δεν είδες.
Ερώτηση... έχεις να διαθέσεις 50 80 € για μια δοκιμή που θα σου φάει 2 ώρες το πολύ?Αν ναι 50mm άριθερμ κ βλέπεις.
Πι Χι

https://www.avsite.gr/forum/threads/Όταν-είσαι-μερακλής-μερακλού.101037/page-39

Ναί όλα τα υπόλοιπα για άλλη θέση άλλα ηχεία καλά είναι αλλά για το επόμενο βήμα.
Ένας χώρος με χαμηλό RT δεν είναι μόνο για μουσική,είναι γενικά πιο φιλικός φιλόξενος ξεκούραστος ακόμα κ όταν βάζεις σκούπα ή παίζει κάτι από την τηλεόραση όσο μαγειρεύεις ή απλά παίζουν τα παιδιά κ οι γονείς μιλάνε μεταξύ τους.

Εγώ πάλι νομίζω πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το RT να έχει τιμές μεταξύ 0.6-0.7sec.

Δεν ακούγεται μουσική με αυτές τις τιμές.
Σοβαρό ναι...αλλά κ εύκολο στην αντιμετώπιση του στο 75% του φάσματος.Γι'αυτό είπα δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.


Είναι γνωστό ότι αναλόγως τοποθέτησης μπορείς να πάρεις διαφορετικές μετρήσεις για τους χρόνους αντήχησης, αλλά αυτό είναι λάθος τακτική, αν και δίνει ελπίδες στην αρχή και πιθανώς κάποια θετικά αποτελέσματα. Παραμένει λάθος τρόπος αντιμετώπισης του θέματος, και οι μετρήσεις παραμένουν λάθος, δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα του χώρου ακρόασης. Αυτήν την πραγματικότητα χρειάζεται να δεις κατάματα, ώστε να κατανοήσεις τα κυριότερα σημεία ενδιαφέροντος, όπου θα εστιάσεις την προσπάθεια με ανάλογα υλικά.
Και αυτό είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις.Αν δεν αντιμετωπίσεις τα βασικά προβλήματα του χώρου η θέση ακρόασης και η θέση των ηχείων είναι λεπτομέρειες.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Θα καθεσαι να ακους μουσική σε μεγαλη αποσταση απο δυο ηχεια που βρισκονται σχετικα κοντα μεταξύ τους μεσα σε ενα περιεργο χωρο με αντηχηση... τι ακριβως προσδοκας να συμβει? ... και για τι ηχεία μιλάμε?
Μπορω να καθισω και 1.6μ. . Οκ καλυτερος ηχος αλλά αισθανομαι σαν φυλακισμενος.
Το διαστημα μεταξυ ηχειων ειναι 1.6μ
Προσδοκω να κανω ενα βημα για καλυτερο ηχο. Δεν ψαχνωμαι για τα 200mm
Τα ηχεια ειναι Ενεργα Middle field Klark Teknik 2δρομα 8ιντσα.

RT60 στο 1,8μ
New position.jpg
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Profi
Εαν αντιμετωπισω το 75% ευκολα οπως λες θα ειμαι υπερ ευχαριστημενος.
Εχεις δικιο για την καταλληλοτητα του χωρου/ων

Φυσικα και διαθετω τα 80€ για δοκιμη.
Με ή χωρις επικαλυψη αλουμινιου
Παπλωμα θα χρειαστει για δοκιμες ?
Σκεφτομουν και τα 3 panel του Δημητρη.

Ευχαριστω !



Και αυτό είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις.Αν δεν αντιμετωπίσεις τα βασικά προβλήματα του χώρου η θέση ακρόασης και η θέση των ηχείων είναι λεπτομέρειες.
Αυτη την στιγμη τα ηχεια ειναι στην καλυτερη θεση. Δεν ξερω εαν προκυψουν αργοτερα νεες θεσεις.
Επομενη καλυτερη ειναι άλλο δωματιο οταν φυγουν τα παιδια απο το σπιτι.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Φίλε μου έχουμε παρόμοια άθλιο RT και πρέπει να μειωθεί. Δεν είμαι ειδικός αλλά πιστεύω ότι με 3 πάνελς δεν θα το πετύχεις. Για αυτό φαντάζομαι ο φίλος @profi λέει για 80 ευρώ σε υλικό (που ισοδυναμεί με αρκετά πάνελς) για να δεις την διαφορά.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Mε 3 πανελ δεν κανεις τπτ.
τα 80ε ισοδυναμουν με 13πανελ περιπου. Αλλα με αυτο το ρτ δεν θα γινει σωστη δουλεια

Και λογο μικρου παχους που εχουν θα χρειαστεις διπλο πανελ ή και 3πανελ.

Ο χωρος δεν σε βοηθαει ετσι. Εκτος εαν κανεις καμια θυσια
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ταβανι μπαινουν τα aritherm ή να παρω τα RPG skylines λευκά, 3 τεμάχια
Αν το ταβάνι έχει μόνο διαχυτες, θα κάνει θαυμάσια δουλειά σε μεσαιουψηλες, αλλά δεν θα γίνει τίποτα σε μεσοχαμηλες και φυσικά τα μπάσα δε τα αγγίζεις.

Για να κατέβει η συχνότητα μέχρι την οποία κάνει δουλειά η διάχυση στο ταβάνι, μπαίνει αριθρεμ πίσω από τη διάχυση, όπως και ένα ξύλο ή γυψοσανίδα.

Χρειάζεται να καλυφθεί το 1/3 της επιφάνειας του ταβανιού. Χονδρικά, 12-15τμ μεταξύ ηχείων και θέσης ακροασης, και πέραν της θέσης ακρόασης.

Για τους τοίχους ομοίως, απορρόφηση και από πάνω διάχυση.
Χρειάζεται να καλυφθεί το 1/4 της συνολικής επιφάνειας των τοίχων, συμπεριλαμβανομένων όλων των θέσεων πρώτης ανάκλασης. Χονδρικά 20τμ. Αυτό, εφόσον καλύψεις εντελώς ένα τοίχο με πολύ παχιά κουρτίνα, δημιουργώντας ένα ψευτο-LEDE.

Σκέτα κάδρα απορρόφησης, θα κατεβάσουν τους χρόνους αντήχησης μόνο στα ανώτερα μεσαία και ιδίως στα πρίμα, και θα λειτουργήσουν σαν εκουαλαιζερ στην έμμεση.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Μπορω να καθισω και 1.6μ. . Οκ καλυτερος ηχος αλλά αισθανομαι σαν φυλακισμενος.
Το διαστημα μεταξυ ηχειων ειναι 1.6μ
Προσδοκω να κανω ενα βημα για καλυτερο ηχο. Δεν ψαχνωμαι για τα 200mm
Τα ηχεια ειναι Ενεργα Middle field Klark Teknik 2δρομα 8ιντσα.

RT60 στο 1,8μ
Δεν τα ξέρω καθόλου αυτά τα ηχεία, αλλά εφόσον πρόκειται για σχετικά μικρά ηχεία μέσα σε τεράστιο χώρο, τοποθέτησέ τα όπου θέλεις αλλά σε πολύ κοντινή απόσταση από τη θέση ακρόασης (στα 1.6 μέτρα όπως λες) .... τον χώρο άστον και μην ασχολείσαι καθόλου ... τσάμπα κόπος
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Οι χρόνοι αντήχησης βάσει προδιαγραφών είναι αποδεκτοί κάτω από 0.4sec και όπως βλέπεις ήδη από το γράφημα που έβγαλες, είσαι κάτω από 0.4 στις συχνότητες από 8κ και άνω.

Οποιαδήποτε περαιτέρω εμφανή απορρόφηση βάλεις, θα ρίξει ακόμα περισσότερο το φάσμα πάνω από 8κ, και θα γίνει μουντό το αποτέλεσμα, θα χαθεί ο αέρας και η διαφάνεια των πριμων, θα καλύπτονται από τα μεσαία και θα τσιροκοπάει περισσότερο από τώρα.

Near field ακρόαση μακριά από boundaries και δε κάνεις τίποτα στο χώρο.

Ειδάλλως θα χρειαστεί να ρίξεις 2.000€ για αρχή, και βλέποντας και κάνοντας.

Είμαι πολύ υπέρ του να δώσεις αυτά τα λεφτά για να φτιάξει η ηχητική του χώρου σου, όχι μόνο για τη μουσική, αλλά για να είναι και γενικά πιο ευχάριστος στην καθημερινότητα.

Με 3 τεμάχια διάχυσης δε θα γίνει τίποτα απολύτως, εκτός κι αν τοποθετηθούν σε κάποια πρώτη άμεση ανάκλαση και την σπάσουν, αλλά και πάλι, δε ξέρω αν έχει ουσιαστικό όφελος. Σα παιχνίδι είναι ωραίο να παίξεις με αριθρεμ και διάχυτες, αν σου αρέσουν τέτοια παιχνίδια.

Για υψηλή απόδοση στο τελικό αποτέλεσμα, όπως πάντα, χρειάζεται ένας "ειδικός" να επέμβει.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικά το πιο οικονομικό αν μένεις σε μεγάλη πόλη είναι να πληρώσεις κάποιον ειδικό να κάνει μια μελέτη στο χώρο σου. Η άλλη λύση είναι να πάρεις επώνυμα πράγματα από μεγάλες εταιρείες του χώρου που και πάλι θα σου στοιχίσει περισσότερο. Ο λόγος είναι απλός: Ένας ειδικός θα φροντίσει το χώρο σου χρησιμοποιώντας φτηνά δομικά υλικά ώστε να επιτύχει το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα και η αμοιβή του για την μελέτη συνήθως είναι αρκετα μικρότερη από ότι θα σου στοίχιζε να γεμίσεις τον χώρο με επώνυμα προϊόντα για ακουστική φροντίδα. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις...
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Άριθερμ μαύρο 50mm πακέτο των 12 από τον Λαζαράκη περίπου 85€.Δεν έχει αλουμίνιο.Για ταβάνι είναι προτιμότεροι οι διαχύτες,είναι πιο εύκολοι στην τοποθέτηση,αν όμως δεν έχεις το οκ για επέμβαση στο ταβάνι μην βάλεις κ τίποτα.
Για την δοκιμή όχι δεν θα χρειαστεί πάπλωμα.Τα πάνελ είναι 120χ60 που είναι λίγο άγαρμπο στο μάτι,μπορείς να τα κόψεις στη μέση να είναι 60χ60

Ποιά είναι τα 3 πάνελ του Δημήτρη ?
( Αν εννοείς τον Zizik 3 αριθερμ είναι με ξύλινο πλαίσιο κ echofabrick)

Αν όμως έχεις το ελεύθερο κ την δυνατότητα για όλες τις άλλες ιδέες που γράφτηκαν από εμένα καλά μαστορέματα.:hi:
Δεν νομίζω όμως να είναι αυτή η πραγματικότητα.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ο χωρος δεν σε βοηθαει ετσι. Εκτος εαν κανεις καμια θυσια
Για πες !:acute:



Είμαι πολύ υπέρ του να δώσεις αυτά τα λεφτά για να φτιάξει η ηχητική του χώρου σου, όχι μόνο για τη μουσική, αλλά για να είναι και γενικά πιο ευχάριστος στην καθημερινότητα.
Για υψηλή απόδοση στο τελικό αποτέλεσμα, όπως πάντα, χρειάζεται ένας "ειδικός" να επέμβει.

Βασικά το πιο οικονομικό αν μένεις σε μεγάλη πόλη είναι να πληρώσεις κάποιον ειδικό να κάνει μια μελέτη στο χώρο σου.
Ναι ! Ο Profi εθεσε τον στοχο και απο οτι διαβαζω στο site δεν υπαρχει καποιος που να εχει πετυχει χρονους κατω απο 0.35 σε σαλονι. Οποτε στοχος μου ειναι 0.4 σε middle - Highs.

Θεσσαλονικη ή Αθηνα απεχουν 2-2.5 ωρες και ειναι δυσκολο να γινει αποδεκτη τετοια επισκεψη με παρον τον στρατηγο του σπιτιου. Εστειλα προσωπικα μηνυματα σε καποια παιδια για συνεργασια "εξ αποστασεως" αλλα πηρα αρνητικες απαντησεις. Προφανως και δεν εχω την εμπειρια τους να κανω εγω τις μετρησεις για να το προχωρησουμε.

Θα ηθελα να ομως να ξεκινησω και βημα βημα να βρω πρωτα τις λυσεις για το αισθητικο κομματι. Αυριο θα εχω τα δειγματα υφασματων που μπορουν να τυπωθουν και την αλλη βδομαδα καποια δειγματα απο σχηματα ρομβων, τετραγωνων κλπ για συνθεσεις.

Ποιά είναι τα 3 πάνελ του Δημήτρη ?
( Αν εννοείς τον Zizik 3 αριθερμ είναι με ξύλινο πλαίσιο κ echofabrick)

Αν όμως έχεις το ελεύθερο κ την δυνατότητα για όλες τις άλλες ιδέες που γράφτηκαν από εμένα καλά μαστορέματα.:hi:
Dapost
Skylines

OK Profi :drinks:
Θα παω με τα πρασινα γιατι ο τονος του μαυρου θα βαρυνει το εκτυπωμενο υφασμα
Ενα παπλωμα θα ταξιδεψει μαζι τους. Δεν αξιζει τον κοπο για διπλά μεταφορικα.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Φίλε μου έχουμε παρόμοια άθλιο RT και πρέπει να μειωθεί. Δεν είμαι ειδικός αλλά πιστεύω ότι με 3 πάνελς δεν θα το πετύχεις. Για αυτό φαντάζομαι ο φίλος @profi λέει για 80 ευρώ σε υλικό (που ισοδυναμεί με αρκετά πάνελς) για να δεις την διαφορά.
Εγκατελειψες ή δεν ξεκινησες προσπαθεια μειωσης ?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικά είναι πολύ περίεργος ο χώρος σου για να έχει προβλέψιμη συμπεριφορά. Είναι πονοκέφαλος για μηχανικούς... Για εμένα συνέχισε την προσπάθειά να βρεις κάποιον να στο φτιάξει και μην μπλέξεις μόνος σου. Αν ήταν ενα απλό ορθογώνιο δωμάτιο θα μπορούσες να κάνεις κάποια στάνταρ πράγματα που θα είχαν αποτέλεσμα αλλά όπως είναι ο χώρος είναι πολύ δύσκολος.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ξεκινας και στηνεις το συστημα σου σε Α middle ή b middle.

στην περιπτωση Β middle o καναπες θα ειναι παραλληλος με αυτον τον τοιχο και οχι καθετος με τον (Α). Διοτι πολυ απλα πρεπει να πετυχεις ομοιομορφια των ηχειων εχωντας ιδια αποσταση απο τον πισω τοιχο στο καθε ηχειο.

Στην περιπτωση (Α) πλευρας δεν υπαρχει τετοιο θεμα (εννοωντας οτι ο καναπες θα ειναι πιο αρμονικα με τον χωρο) και ισως ο πλαινος στραβος τοιχος (β) βοθησει στις ανακλασεις. Ομως μπορει να μην βοηθησει στο θεμα χαμηλων συχνοτητων εχοντας ανακλαση ενεργειας λογω διαφορα μοιρων στις 2 γωνιες. Αυτο ομως ειναι κατι που διορθωνεται και η λεξη λεγεται μπασοπαγιδες.

Αυτα τα 4 σχηματα στην πλευρα Α ειναι παραθυρο ή πορτες; Εαν ειναι παραθυρα.. θα βαλεις χοντρες κουρτινες αναγκαστηκα. Στο τζακι μπορεις να δημιουργησεις ενα πανελ ομορφο που να το κλεινεις κατα τους θερινους μηνες ή οταν δεν το χρησιμοποιεις. Χοντρο χαλι θα βοηθησει.

Καποιες φωτογραφιες θα βοηθουσαν. Αυτη ειναι η βαση θυσια που πρεπει να κανεις...να αλλαξεις τοποθετηση. Τα ταβανια αστα για πιο μετα....εχεις θεματα αλλα τωρα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα παω με τα πρασινα γιατι ο τονος του μαυρου θα βαρυνει το εκτυπωμενο υφασμα
Τα πράσινα βγάζουν λίγες ίνες, τα μαύρα τίποτα. ;)
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ξανα το σχεδιο
1566414798395.png


Α middle
Γυμνος τοιχος περιμενει .... . . .
A middle.jpg



Γωνια Β
Μπορω δεξια να γεμισω ολη την επιφανεια με κατι που θα βοηθησει. Με εκτυπωση μπορω να προσομοιωσω την τεχνοτροπια να συνεχιζει πανω στο υφασμα.. φυσικα σε αλλη υφη
Γωνια B.jpg


Β middle και B2
κ εδω γυμνοι τοιχοι. . .
Ο καναπες μου δεξια θεση πατημενο μαξιλαρι .. το sweet spot. "σημειο G"
B middle .jpg


ο C
Το προβλημα μου .. απο εκει ερχονται φωνες εγκλωβισμενων κυματων . Σπηλια.

Χωρος C.jpg


Σορρυ για φωτα και φακο.. απο κινητο οι φωτο
 
Last edited:

Μηνύματα
122
Reaction score
63
η θεα απο την Θεση μου
Κουζινα .. κουρμπα αναμεσα στα ηχεια για να κατεβει το Rt60
Καλωδιο PeterMeni .Δεν το εκανε μεγαλυτερο μην χασω ποιοτητα.
Το τζακι θα διαλυθει και θα γινει νεα κατασκευη. Ρωτησα και ειναι εφικτο να γινει με "κουρμπες" αντι για γωνιες. Η ιδεα αρεσε και στον στρατηγο.
Δεξι ηχειο κοντα σε διαχωριστικο με wallpaper.

Γυμνοι τοιχοι περιμενουν ....
Sweet spot.jpg
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ξανα το σχεδιο
View attachment 135789

Α middle
Γυμνος τοιχος περιμενει .... . . .
View attachment 135790


Γωνια Β
Μπορω δεξια να γεμισω ολη την επιφανεια με κατι που θα βοηθησει. Με εκτυπωση μπορω να προσομοιωσω την τεχνοτροπια να συνεχιζει πανω στο
ο C
Το προβλημα μου .. απο εκει ερχονται φωνες εγκλωβισμενων κυματων . Σπηλια.

View attachment 135794

Σορρυ για φωτα και φακο.. απο κινητο οι φωτο
Ο C τι είναι και τι διαστάσεις εχει; Γιατί δεν επεμβαίνεις εκεί? Φαντάζομαι ότι είναι η κύρια είσοδος αλλά είναι ο μόνος χώρος που με κλείσιμο της αψιδας μπορεί να λειτουργήσει. Το κλείσιμο μπορεί να βοηθήσει και στους άλλους χώρους.

Υπάρχει και η λύση των ακουστικών.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Καλη ιδεα .. αλλά..
Διαστασεις 180εκ χ 280εκ
Υπαρχει ομως επιπλο 50χ230 και δεν το κουναει απο εκει. . . . .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top