Εχω το δικαιωμα?

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Εχω μια απλη ερωτηση προς τους ιθυνοντες αλλα και θιασωτες της κατηγοριας:
Ως απλο μελος εχω το δικαιωμα να εκφρασω την προτιμηση μου/αποτροπιασμο προς μια συγκεκριμενη συσκευη η φιλοσοφια διχως να πρεπει να αναλυσω οτι μαθηματικο τυπο εμαθα στο Πανεπιστημιο?
Θυμαμαι(και το θυμαμαι καθως το συζητουσα με καποιον απο εσας σημερα)πως σε παλαιοτερο poll σχετικα με το ποιος ηχος μας αρεσει περισσοτερο-αναλογικος η ψηφιακος δηλαδη-εθεσα την προτιμηση μου(αναλογικο)
Οταν καποιος με ρωτησε "γιατι" απαντησα "διοτι απλα μου αρεσει, πρεπει να το εξηγησω κιολας?"
Δεν προκειται να αναφερω ποτε ποσες εμπειριες εχω-εαν εχω-δεν θα πω ποσο ακριβες συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου-που δεν-ουτε θα σας ζαλισω με τις ανυπαρκτες γνωσεις μου.
Δειτε με σαν το απλουστερο μελος στο AVSite.

Εχω το δικαιωμα να πω τι μου αρεσει, επειδη απλα μου αρεσει?
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Μπραβο Αντρεα και εγω μαζι σου!!!!!:happy_5:
Την ιδια απορια εχω και εγω.:cool_4:
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ωραια, δηλαδη μπορω να μπω οποια στιγμη θελω και να εκφερω την γνωμη μου για κατι που ακουσα διχως να μου την "πεσει" κανεις?
Επαναλαμβανω πως δεν προκειται να ζαλισω κανενα με υφος "Mr know all"
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ωραια, δηλαδη μπορω να μπω οποια στιγμη θελω και να εκφερω την γνωμη μου για κατι που ακουσα διχως να μου την "πεσει" κανεις?
Επαναλαμβανω πως δεν προκειται να ζαλισω κανενα με υφος "Mr know all"

Να μπεις και να τα πεις, πρόσεχε όμως μην σε δουν οι "Mr know all" διοτι δεν σε βλέπω να γράφεις για πολύ εδώ μέσα :happy_8:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Να μπεις και να τα πεις, πρόσεχε όμως μην σε δουν οι "Mr know all" διοτι δεν σε βλέπω να γράφεις για πολύ εδώ μέσα :happy_8:
Αντωνη, διορθωσε με εαν διαφωνεις σε παρακαλω, αλλα νομιζω πως ο ξερολισμος μπορει να προερχεται καλιστα απο ολες τις πλευρες.
Για αυτο ακριβως και διευκρινιζω ωστε να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.
Διακρινω εγωισμο σε μεγαλη αφθονια σε αυτη την κατηγορια, η μηπως κανω λαθος?
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Αντωνη, διορθωσε με εαν διαφωνεις σε παρακαλω, αλλα νομιζω πως ο ξερολισμος μπορει να προερχεται καλιστα απο ολες τις πλευρες.
Για αυτο ακριβως και διευκρινιζω ωστε να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.
Διακρινω εγωισμο σε μεγαλη αφθονια σε αυτη την κατηγορια, η μηπως κανω λαθος?
Πολύ σωστά διακρίνεις Αντρέα μου οι μεν υποστηρίζουν όσα στοιχειοθετούνται επιστημονικά δίχως να λαμβάνουν υπόψη άλλες παραμέτρους που ίσως ακόμη να μην έχουμε την άποψη τις επιστήμης. Οι δεν που σαν μοναδικό κριτήριο έχουν την προσωπική τους άποψη και δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με μετρήσεις και αλλά κριτήρια αλλά εμπιστεύονται μόνο την προσωπική τους κρίση και άποψη για ορισμένα θέματα. Πχ δεν άκουσα κάποιος από αυτούς που επικαλούνται την φυσική να έχει άποψη γιατί στα αυτιά μου αντιλαμβάνομαι διαφορές από το ένα καλώδιο στο άλλο αλλά άκουσα μόνο χλευασμό σε σημείο που πολλές φορές τους βγάζουν και τρελούς. Από την άλλη από τους hi endades βλέπω πολλές φορές απόψεις που μόνο κριτήριο έχουν αυτό που άκουσαν δίχως να μπορούν να το αποδείξουν στην πράξη στους υπόλοιπους.
Πάντα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση φτάνει να αντιληφθούν οι μεν και οι δεν ότι ουδείς αλάνθαστος και όπου υπάρχουν διαφωνίες αυτές να τεκμηριώνονται.

Τέλος η κατηγορία χρειάζεται συντονιστές με ικανότητα να συντονίζουν και όχι να περνούν προσωπικές απόψεις.

Αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι μια έκρηξη από πολλά μέλη που εδώ και αρκετό καιρό έκαναν υπομονή ελπίζοντας ότι κάποτε η κατάσταση θα άλλαζε, δυστυχώς ιθύνοντες αυτήν την σιωπηλή αποχή την εξέλαβαν ως έλλειψη επιχειρημάτων και ιδού το αποτέλεσμα.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Παντα η αληθεια ειναι καπου στην μεση
Μεγαλη κουβεντα!
Και γιατι αυτο δεν γινεται αντιληπτο αραγε?

Θα ηθελα να δωσω ενα παραδειγμα.
Στην αντιπαραθεση ψηφιακης-αναλογικης πηγης συγκεκριμενα.
Δεχομαι την υπεροχη του ψηφιακου μεσου.
Αντιλαμβανομαι την υπεροχη της πληροφοριας.
Ασπαζομαι τις αποψεις οσων το υποστηριζουν.
Ομως...μου αρεσει η αναλογικη πηγη.
Δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο, απλα μου αρεσει περισσοτερο.

Αρα βρισκομαι καπου στην μεση.

Ναι μεν, αλλα...


Εαν ο συντονιστης της κατηγοριας βαδιζει στην δικη μου ατραπο θα πρεπει αυτοματα να γινει και φιλος μου?
Εαν διαφωνει μαζι μου, τοτε ειναι εχθρος μου?
Παιδιαστικα πραγματα...νομιζω...παντα αφηνω περιθωρια λαθους στις σκεψεις μου.

Εχω το δικαιωμα?
Εδω κρυβεται η ουσια...
 


Μηνύματα
247
Reaction score
0
Εαν ο συντονιστης της κατηγοριας βαδιζει στην δικη μου ατραπο θα πρεπει αυτοματα να γινει και φιλος μου?
Εαν διαφωνει μαζι μου, τοτε ειναι εχθρος μου?
Παιδιαστικα πραγματα...νομιζω...παντα αφηνω περιθωρια λαθους στις σκεψεις μου.
H υπογραμμιση ειναι δικη μου

Το θεμα ειναι να μην απαξιωνονται οι προτιμησεις μας και να γινεται προσπαθεια να επιβληθουν αποψεις.

Να χρησιμοποιειται λογος με επιπεδο* και οχι κουβεντες καφενειου-ταβερνας-τσιπουραδικου,κλπ. Στα μερη αυτα μπορει ολοι να ειναι η καλυτερη παρεα αλλα αλλο το Avsite.

* Ας διαβασουν την κατηγορια projector να καταλαβουν τι εστι επιπεδο, προσφορα γνωσης, ανταλλαγη αποψεων και ποιος ειναι ο ρολος του συντονιστη. Βαγγελη, Δημητρη και Zonglair εχετε ανεβασει τον πυχη τοσο ψηλα...:respect:
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
* Ας διαβασουν την κατηγορια projector να καταλαβουν τι εστι επιπεδο, προσφορα γνωσης, ανταλλαγη αποψεων και ποιος ειναι ο ρολος του συντονιστη. Βαγγελη, Δημητρη και Zonglair εχετε ανεβασει τον πυχη τοσο ψηλα...:respect:
Συμφωνώ 100%, και είμαι σίγουρος ότι και οι 3 συντονιστές της κατηγορίας "Βιντεοπροβολείς" αποφέυγουν την υπέρτατη φλυαρία και την ασκοπη (απο πολλές μεριές) θεματολογία απλά για να γίνεται συζήτηση, και επικεντρώνουν την προσοχή τους σε καλά ψαγμένες αναφορές, δικές τους μελέτες και σωστά θέματα που βρίσκουν πάντα ενδειαφέρον. Επίσης ο ρόλος τους ώς συντονιστές είναι αθόρυβος, πρακτικός και ουσιαστικός, διακριτικός θα έλεγα χωρίς ανάγκης καταχρησης καμμίας "εξουσίας".:cool_4: :cool_4: :cool_4:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
... οι μεν υποστηρίζουν όσα στοιχειοθετούνται επιστημονικά δίχως να λαμβάνουν υπόψη άλλες παραμέτρους που ίσως ακόμη να μην έχουμε την άποψη τις επιστήμης.
Οι δεν που σαν μοναδικό κριτήριο έχουν την προσωπική τους άποψη και δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με μετρήσεις και αλλά κριτήρια αλλά εμπιστεύονται μόνο την προσωπική τους κρίση και άποψη για ορισμένα θέματα. Πχ δεν άκουσα κάποιος από αυτούς που επικαλούνται την φυσική να έχει άποψη γιατί στα αυτιά μου αντιλαμβάνομαι διαφορές από το ένα καλώδιο στο άλλο αλλά άκουσα μόνο χλευασμό σε σημείο που πολλές φορές τους βγάζουν και τρελούς. Από την άλλη από τους hi endades βλέπω πολλές φορές απόψεις που μόνο κριτήριο έχουν αυτό που άκουσαν δίχως να μπορούν να το αποδείξουν στην πράξη στους υπόλοιπους.

Πάντα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση φτάνει να αντιληφθούν οι μεν και οι δεν ότι ουδείς αλάνθαστος και όπου υπάρχουν διαφωνίες αυτές να τεκμηριώνονται.
Υπάρχουν λοιπόν 2 στρατόπεδα:
1) των θεωρητικών, που "εμπιστεύονται" τους αριθμούς.
2) των εμπειρικών, που βαδίζουν σύμφωνα με το αυτί τους.

Οι πρώτοι, σχεδόν πάντοτε θα είναι σύμφωνοι μεταξύ τους, αφού τα μαθηματικά είναι κοινά για όλους.
Οι δεύτεροι, είναι πολύ πιθανό να μην τα "βρίσκουν" ούτε μεταξύ τους γιατί ο καθένας ακούει (ή λέει ότι ακούει) διαφορετικά. Και εκεί πιστεύω ότι μπαίνει ο εγωισμός που λέει ο Αντρέας. Όλοι θέλουν να δείξουν ότι ακούν κάτι παραπάνω, είτε θετικό, είτε αρνητικό. Θέλουν με λίγα λόγια να ξεχωρίσουν. Και η υποκειμενικότητα της μεθόδου τους καλύπτει.

Ένας αρχάριος στο χώρο, ποιους θα πρέπει να συμβουλευτεί;
Τους απόλυτους θεωρητικούς;
Ή τους εμπειρικούς ; Και πως ξεχωρίζεις ποιος είναι ο "καλύτερος" εμπειρικός; Γιατί δεν είναι όλοι Martin Colloms. Έτσι όμως παρουσιάζονται.
Άλλο Miss Porto Hydra, άλλο Miss Hellas κι άλλο Miss Universe.

IMHO, το κάπου στη μέση δεν είναι λύση γιατί πάλι αφήνει "παραθυράκια" για αμφισβητήσεις.
Ο καθένας έχει δίκιο για τον εαυτό του. Και ανάλογα κάνει τις αγορές του και τις ακροάσεις του. Για να ισχύει όμως κάτι σε μεγαλύτερη κλίμακα πρέπει να υπάρχουν κανόνες.
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Οι θεωρητικοί όπως τους αναφέρει xfader και αυτοί ως ένα σημείο τελικά νομίζω αντιπροσωπεύει καλύτερα την πρώτη ομάδα γιατί δεν νομίζω να υπάρχει μεταξύ μας κάποιος ικανός που να μπορεί να στοιχειοθετήσει επιστημονικός ορισμένα ίσως παράδοξα που παρατηρούνται στον χώρο του audio.
Και παράδοξα υπάρχουν πολλά είτε θέλουν είτε δεν θέλουν να το κατανοήσουν ορισμένοι.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

Και παράδοξα υπάρχουν πολλά είτε θέλουν είτε δεν θέλουν να το κατανοήσουν ορισμένοι.
Αντώνη το ότι υπάρχουν παράδοξα (φαντάζομαι εννοείς πως, για παράδειγμα, οι μετρήσεις μπορεί να μην λένε όλη την αλήθεια για το πως παίζει μία συσκευή) δεν αποτελεί ικανή δικαιολογία για να αφήσουμε τις τεχνικές γνώσεις στην άκρη και να το ρίξουμε αποκλειστικά στο μπλα-μπλα και στις φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Σαν να λέμε πως επειδή η σύγχρονη Φυσική δε μπορεί να ερμηνεύσει το τάδε φαινόμενο, πρέπει να βγάλουμε τη Φυσική απο τα σχολεία και να μείνουμε σε όσα μπορούν να αντιληφθούν οι πέντε μας αισθήσεις.

To "Imagination is more important than knowledge", για να δανειστώ την υπογραφή σου, ίσως ισχύει στο sex αλλά σίγουρα δεν ισχύει σε ένα hobby τεχνολογίας.
Αλλά, στην τελική, ακόμα και το sex είναι καλύτερο με imagination and knowledge απ'ότι με σκέτο....imagination. :happy_9:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

Αντώνη το ότι υπάρχουν παράδοξα (φαντάζομαι εννοείς πως, για παράδειγμα, οι μετρήσεις μπορεί να μην λένε όλη την αλήθεια για το πως παίζει μία συσκευή) δεν αποτελεί ικανή δικαιολογία για να αφήσουμε τις τεχνικές γνώσεις στην άκρη και να το ρίξουμε αποκλειστικά στο μπλα-μπλα και στις φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Σαν να λέμε πως επειδή η σύγχρονη Φυσική δε μπορεί να ερμηνεύσει το τάδε φαινόμενο, πρέπει να βγάλουμε τη Φυσική απο τα σχολεία και να μείνουμε σε όσα μπορούν να αντιληφθούν οι πέντε μας αισθήσεις.

To "Imagination is more important than knowledge", για να δανειστώ την υπογραφή σου, ίσως ισχύει στο sex αλλά σίγουρα δεν ισχύει σε ένα hobby τεχνολογίας.
Αλλά, στην τελική, ακόμα και το sex είναι καλύτερο με imagination and knowledge απ'ότι με σκέτο....imagination. :happy_9:
Να μην φαντάζεσαι και να μην βάζεις λόγια που δεν είπα πρώτον.

Αλλά αφού το θέτεις έτσι πες μου σε παρακαλώ γιατί εγώ δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις ώστε να κρίνω στα χαρτιά ποίος ενισχυτής παίζει η όχι. Τι ενισχυτή ποια ηχεία και πιο player να αγοράσω για να έχω τον ήχο που θα ικανοποιεί τα αν όχι τα δικά σου η του Α η Β αλλά τα δικά μου αφτιά.

Αν έχεις την εντύπωση ότι το θέμα ήχος εξαντλείται αποκλειστικά και μόνο στα χαρτιά είσαι λάθος μα πολύ λάθος.

Δεν έχουμε να κάνουμε ούτε με pc ούτε με μηχανή του κιμά για να δώσουμε τα πρωτεία στην πιο γρήγορη μηχανή. Εδώ έχουμε να κάνουμε με αισθήσεις και όπως ξέρεις αυτές οι αισθήσεις από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν. Εσύ μπορείς να την βρίσκεις και με το mp3 επειδή δεν αντιλαμβάνεσαι την διάφορα η έτσι έμαθες να ακούς, ενώ εγώ να το αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι.

Και επειδή έκανες και humor με την υπογραφή μου σου λέω λοιπών ότι το Imagination is more important than knowledge δεν είναι δική που ατάκα η και άποψη αν θέλεις αλλά κάποιου μεγάλου φυσικού του μεγαλύτερου αν θέλεις. Που σε ελεύθερη μετάφραση μπορεί να σημαίνει πολλά, όμως για να το κάνω πιο λιανά θα προσπαθήσω να σου το μεταφράσω. Για να αποδείξω κάτι, πρέπει πρώτα να το φανταστώ.

Κάπως έτσι ήθελε να πει κάποτε ο μεγάλος Albert Einstein.

 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι (για κάποιο λόγο σε χαλάει ο αντίλογος αλλά έχω το δικαίωμα να εκφράζω τις σκέψεις μου), πάμε να το συζητήσουμε....

Να μην φαντάζεσαι και να μην βάζεις λόγια που δεν είπα πρώτον.
Nα είσαι πιο σαφής σε αυτά που λες για να μη χρειάζεται να φανταζόνται οι συνομιλητές σου τι εννοείς. Όπως και να'χει, αν σε πείραξε η ερμηνεία μου και έπεσα τόσο έξω (δηλ. δεν θεωρείς απο τα παράδοξα του hobby την ασυμφωνία μετρήσεων και ακουστικών εντυπώσεων που παρατηρείται κάποιες φορές) ζητώ ταπεινά συγγνώμη και περιμένω να μας εξηγήσεις ποια είναι τα "παράδοξα" για τα οποία μιλάς εσύ.

Αν έχεις την εντύπωση ότι το θέμα ήχος εξαντλείται αποκλειστικά και μόνο στα χαρτιά είσαι λάθος μα πολύ λάθος.
Χμμμ....Φαντάζομαι μου επιτρέπεις να απαντήσω με μία δική σου πρόταση:

...να μην βάζεις λόγια που δεν είπα.....


Εσύ μπορείς να την βρίσκεις και με το mp3 επειδή δεν αντιλαμβάνεσαι την διάφορα...
Δε θέλω να στη χαλάσω αλλά οι πιθανότητες να ακούς καλύτερα απο έναν 26χρονο, που δεν δουλεύει DJ ή κάτι τέτοιο ακραίο, είναι ελάχιστες. Για περισσότερα σε παραπέμπω στον ΩΡΛ της γειτονιάς.


Και επειδή έκανες και humor με την υπογραφή μου
Φαντάσου να μην έκανα και χιούμορ, Αντώνη...Απο την Κύπρο μέχρι την Κρήτη θα έφταναν οι καπνοί...

Κάπως έτσι ήθελε να πει κάποτε ο μεγάλος Albert Einstein.
Ο μεγάλος Albert Einstein (του οποίου τα κόκκαλα, ή ό,τι έχει απομείνει απο αυτά, αυτή τη στιγμή θα τρίζουν) ήταν ιδιοφυία. Σίγουρα τα quotes μεγάλων ανδρών είναι σημαντικά και έχουν πράγματα να μας δώσουν, αλλά καλό είναι, πριν τα κάνουμε motto ζωής, να τα προσαρμόζουμε στα δικά μας μεγέθη - κι εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιοφυία.

Ο Αλβέρτος λοιπόν, παρότι ήταν ιδιοφυία και προφανώς διέθετε φαντασία που είναι αδύνατο να τη συλλάβουμε με το πτωχό μας το μυαλό, διάβαζε απο τα 10 του - και δε διάβαζε το Μπλεκ ή το Super Kατερίνα αλλά διάβαζε βιβλία μαθηματικών, φυσικής και γεωμετρίας. Επιστήμες! Για δες! Ποιός να το φανταζόταν, ε?!

Δεν το συνεχίζω με τον Einstein, απλά σε παρακαλώ να αφήσουμε τον άνθρωπο εκεί που είναι - όπου κι αν είναι - στην ησυχία του. Αν σε ενδιαφέρει η ζωή του υπάρχουν πάμπολλα βιβλία επί του θέματος - αλλά σε προειδοποιώ πως μάλλον δε θα σου αρέσει αυτό που θα διαβάσεις και σε βλέπω να ψάχνεις για νέα υπογραφή.

Τέλος, για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον εντελώς άσχετο επί των τεχνικών/τεχνολογικών θεμάτων και επί των επιστημών γενικότερα (τη σημασία των οποίων υποβιβάζεις για χάρη της...φαντασίας) που, βασιζόμενος καθαρά στη φαντασία του, να παρουσίασε κάποια επαναστατική συσκευή, κάποια επαναστατική τεχνολογία ή έστω ένα ψωρο-paper στην AES. Κάτι βρε παιδί μου που να τάραξε τα, σχετικά στάσιμα είναι η αλήθεια, νερά στο χώρο του HiFi/HiEnd.

Σταματάω εδώ διότι μάλλον είμαστε και off-topic.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Eίναι ευχάριστο το γεγονός ότι τελικά αντιλήφτηκες ότι είσαι off topic και θα σου σύστηνα να το προσέξεις περσότερο σαν συντονιστής που είσαι.

Και επειδή δεν έχω την διάθεση να κάτσω απαντήσω στα σχόλια σου τα οποία τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία θα το παίξω χιουμορίστας αφήνοντας το βίντεο να μιλήσει για μένα

Πάμε λοιπών ...


Ουγκαγκα μπουμ-μπουμ-γι
γκαμπα γκουμ ντιριλι-γκαγκα…

Αυογκικι, αυογκικι-
Μπακαλακα- ουγκαγκα …



http://www.youtube.com/watch?v=FwSEKgR5eL0
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top