ΖΗΜΙΑ ΣΕ VW TIGUAN



Μηνύματα
600
Reaction score
674
Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με αντιπροσωπεία που χρεώνουν ότι ναναι,
υπάρχει ένας πολύ καλός μάστορας στη Νίκαια ( μου πήρε 120€ για αντικατάσταση
ουρανού σε VW Golf VI)
Nicos Accessories λέγετε και μπορείς να τον βρεις με αναζήτησή στο Facebook, από εκεί τον βρήκα και εγώ.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με αντιπροσωπεία που χρεώνουν ότι ναναι,
υπάρχει ένας πολύ καλός μάστορας στη Νίκαια ( μου πήρε 120€ για αντικατάσταση
ουρανού σε VW Golf VI)
Nicos Accessories λέγετε και μπορείς να τον βρεις με αναζήτησή στο Facebook, από εκεί τον βρήκα και εγώ.
Το θέμα είναι ότι δεν είναι ουρανός αλλά το σκίαστρο της πανοραμικής που κινείται.
Πάντως θα τον αναζητήσω σίγουρα.

Κι άλλες επιλογές αν υπάρχουν μας ενημερώνετε....
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Το θέμα είναι ότι δεν είναι ουρανός αλλά το σκίαστρο της πανοραμικής που κινείται.
Πάντως θα τον αναζητήσω σίγουρα.

Κι άλλες επιλογές αν υπάρχουν μας ενημερώνετε....
Γράψε τι έκανες τελικά και πόσο στοίχισε. Και εγώ χαλασμένο το έχω ακόμη.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Γράψε τι έκανες τελικά και πόσο στοίχισε. Και εγώ χαλασμένο το έχω ακόμη.
Να σου δώσω να καταλάβεις μόνο το ανταλλακτικό σε επίσημο αντιπρόσωπο μου είπε ότι στοιχίζει 350 ευρώ + εργασία - 15% έκπτωση.

Σε άλλους μάστορες μου είπαν μόνο σε ταπετσέρηδες.

Το ψάχνω ακόμα....

Και θα ενημερώσω προς πάσα κατεύθυνση.
 
Last edited:

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπερα παιδια.

Ειμαι παλιος παθων με TIGuAN 1400 TSI 4X4. του 2009

Μετα απο 4 χρονια, 40000 χλμ και απειρα προβληματα με τρομπες νερου, τουρμπινα, γραναζι καδενας, καλωδια πολλαπλασιαστων, καθισματα, αεροσακοι και αλλα, το πουλησα και πηρα ενα ASX Mitsubishi. Απο πλευρας αξιοπιστιας, μερα με τη νυχτα. Συνεργειο μονο για σερβις στα 80000 χλμ. Δεν εχει γκαζι, δεν εχει κρατηματα αλλα παει παντου αδιαμαρτυρητα.

Τελευταια θελω να το αλλαξω και με ξανατρωει να παρω TIGUAN 4Χ4.rline

Εχουν διορθωθει τα προβληματα στα νεα μοντελα; Μιλαω παλι για βενζινη 1400

Συνεχιζουν τα ιδια θεματα και θα ξαναγινω κολλητος στο Φιλοσιδη και χρυσος πελατης?

Γιατι παντα υπαρχει και η HYUNDAI TUCSON 1600 me 177 ιππους και συνεργειο μονο για σερβις, ή εστω το ολοιδιο KIA SPORTAGE.

Ευχαριστω.
 



Μηνύματα
2
Reaction score
0
Ειλικρινα, ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω το σκεπτικο αυτο. Εβγαλε τρομπα νερου στα 2000 χλμ μεσα σε εγγυηση. Την αλλαξαν και μετα απο αλλα 5000 ξαναχαλασε. Ακομα σε εγγυηση, αλλα ρωτησα τον αρχιμηχανικο εκει
- "αμα ξαναχαλασει εκτος εγγυησης τι κανω?"
- Πληρωνεις 550
- Μα γιατι δεν βαζετε καποια καλυτερη να μη χαλαει?
- Τι να κανω? Αυτη δινει η εταιρεια

Γιατι δηλαδη μετα απο 10 χρονια που υπαρχει αυτος ο κινητηρας, ακομα να μην εχουν διορθωθει τα επαναλαμβανομενα προβληματα? Αυτα δεν δυσφημιζουν την εταιρεια?
Σαν αυτοκινητο, δεν παιζεται. Γκαζι, κρατημα, ανεση. Αλλα πραγματικα να βγαζει τοσο πολλα και πανακριβα προβληματα, ειναι κριμα.
Ας οψεται που θελω τετρακινηση.
Το Suzuki Vitara ειναι το καλυτερο value for money νομιζω γιατι τα κορεατικα ειναι 6-7000 ακριβοτερα
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Τελικα για το κουρτινακι της πανοραμικης σε Tiguan βρηκε κανεις κατι οικονομικο?
 

Μηνύματα
1.015
Reaction score
1.186
Ειλικρινα, ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω το σκεπτικο αυτο.
Γιατι δηλαδη μετα απο 10 χρονια που υπαρχει αυτος ο κινητηρας, ακομα να μην εχουν διορθωθει τα επαναλαμβανομενα προβληματα?
Γιατι απο αυτα τα ανταλλακτικα κονομαει η εταιρια. Αγοραζει φθηνα απο no name κατασκευαστη, βαζει πανω το σημα της φιρμας και το πουλαει στην 5πλασια τιμη! Ειναι η προστιθεμενη αξια του σηματος που πληρωνεις.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
@ARXARIOS

Για να σε παρηγορήσω λίγο, ήθελα να σου πώ ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα από τα δικά σου και εξηγώ:

Κάτοχος Tiguan 2008 1400TSI 4κίνητο, (πρώτο χέρι) και με όλα τα service στην αντιπροσωπεία, μου έβγαλε τα παρακάτω:

-Αλλαγή αντλίας βενζίνης ( ευτυχώς στο τσακ εντός εγγύησης),

-Αλλαγή μπέκ ψεκασμού κινητήρα,

-Αλλαγή καδένας (τα γνωστά...),

-Αλλαγή πολλαπλασιαστών 3 φορές!

-Επίσης έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι μου"¨στα 6 χρόνια...

-Λουρί της μηχανής,

-Parking brake fault (σύστημα χειρόφρενου)

-Υγρασία στην πλαινή πλευρά του οδηγού,

-Δυναμό καμένο

-Την έπαιξε το κομπρεσέρ του κλιματισμού, 750Ε

-Την έπαιξε ο εγκέφαλος haldex 1200E


αυτά προς το παρόν...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
@ARXARIOS

Για να σε παρηγορήσω λίγο, ήθελα να σου πώ ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα από τα δικά σου και εξηγώ:

Κάτοχος Tiguan 2008 1400TSI 4κίνητο, (πρώτο χέρι) και με όλα τα service στην αντιπροσωπεία, μου έβγαλε τα παρακάτω:

-Αλλαγή αντλίας βενζίνης ( ευτυχώς στο τσακ εντός εγγύησης),

-Αλλαγή μπέκ ψεκασμού κινητήρα,

-Αλλαγή καδένας (τα γνωστά...),

-Αλλαγή πολλαπλασιαστών 3 φορές!

-Επίσης έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι μου"¨στα 6 χρόνια...

-Λουρί της μηχανής,

-Parking brake fault (σύστημα χειρόφρενου)

-Υγρασία στην πλαινή πλευρά του οδηγού,

-Δυναμό καμένο

-Την έπαιξε το κομπρεσέρ του κλιματισμού, 750Ε

-Την έπαιξε ο εγκέφαλος haldex 1200E


αυτά προς το παρόν...
Καλημέρα σας σε όλα τα μέλη, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω για το κουρτινάκι της ηλιοροφής στο tiguan 1.4 του 2008 που έχω. Το καλοκαίρι χάλασε και θέλει αλλαγή, ρώτησα αντιπροσωπεία και πάει στα 600, υπάρχει κάποια άλλη αναλλακτική αλλιώς θα βάλω σκούρες μεμβράνες και δεν πρόκειται να τα δώσω.
 



Μηνύματα
689
Reaction score
184
Καλημερα παιδια, και Χρονια Πολλα σε ολους !! Ειμαι και εγω αυτη την εποχη ,σε αναζητηση καινουργιου αυτοκινητου . Ειμαι φαν των SUV εδω και 25 χρονια (Απο την εποχη του πρωτου RAV4). Ειχα καταληξει στο VW T-Roc 1,5 Tsi DSG, οταν επεσα εδω στο νημα περι αξιοπιστιας της VW,και γενικα Γερμανικων αυτοκινητων, και διαβασα τα διαφορα ''ομορφα'',μπηκα σε σκεψεις..... Ετσι αρχισα να ψαχνω στο διαδικτυο ,οτιδηποτε σχετικο με την αξιοπιστια του μοντελου που με ενδιεφερε. Λοιπον ,παιδια,επεσα σε ενα τσουναμι παραπονων ,σχετικα με τον κινητηρα 1,5 TSI ,και την συνεργασια του με το κιβωτιο ταχυτητων . Οταν η μηχανη ειναι κρυα , στην 1η ταχυτητα, κανει κοψιματα (αυξομειωσεις της ροπης το λενε !),με αποτελεσμα το αυτοκινητο να χοροπηδαει . Φαινομενο ''κανγκουρο'' ονομαστηκε διεθνως .Οι παραπονεμενοι τρεχουν στις αντιπροσωπειες,οι οποιες τους καθησυχαζουν οτι ειναι γνωστο το προβλημα, και θα επιλυθει με αναβαθμηση του λογισμικου . Εγω παντως ,μολις πουλησα ενα VW Tiguan 1,4 tsi, 4ετιας (τρεχον μοντελο),με 17000 χλμ, χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Εχω μπει σε σκεψεις για το Τ Roc,και κοιταω και Αλλού . Μιά σκεψη με παει στο Hyundai Kona 1,6 Turbo 4x4. Γνώμες ??
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
@ARXARIOS

Για να σε παρηγορήσω λίγο, ήθελα να σου πώ ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα από τα δικά σου και εξηγώ:

Κάτοχος Tiguan 2008 1400TSI 4κίνητο, (πρώτο χέρι) και με όλα τα service στην αντιπροσωπεία, μου έβγαλε τα παρακάτω:

-Αλλαγή αντλίας βενζίνης ( ευτυχώς στο τσακ εντός εγγύησης),

-Αλλαγή μπέκ ψεκασμού κινητήρα,

-Αλλαγή καδένας (τα γνωστά...),

-Αλλαγή πολλαπλασιαστών 3 φορές!

-Επίσης έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι μου"¨στα 6 χρόνια...

-Λουρί της μηχανής,

-Parking brake fault (σύστημα χειρόφρενου)

-Υγρασία στην πλαινή πλευρά του οδηγού,

-Δυναμό καμένο

-Την έπαιξε το κομπρεσέρ του κλιματισμού, 750Ε

-Την έπαιξε ο εγκέφαλος haldex 1200E


αυτά προς το παρόν...
Παιδιά έχω ακριβώς αυτό (κλώνο δηλαδή) από Παζαρόπουλος και 16 χρόνια μόνο αντλία νερού στα 60.000χλμ. Από κει και πέρα το παραμικρό. (Του έχω 95.000χλμ) Σαν καινούργιο. ΑΨΟΓΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.877
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top