Ζήτηση καλωδίων,2.5 trrs balanced σε θηλυκό xlr,και 2.5 trrs σε 2xlr 3pin male.

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Υπάρχουν τέτοια καλώδια στην Αθήνα?Αν κάποιος ξέρει,ας ενημερώσει.Ευχαριστώ.
 


tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
2.5 trrs balanced
Τι σημαίνει αυτό?
Είναι για την έξοδο ακουστικών 2.5 balanced,που έχουν κάποια φορητά media players.
Είναι σαν την κλασική έξοδο ακουστικών 3.5,αλλά για μικρότερο βύσμα και balanced.
Κάτι σαν κι αυτό.
https://lqicables.com/collections/a...lanced-2-5mm-trrs-plug-to-dual-xlr-3-pin-male
Ή σαν αυτό
https://www.amazon.com/T-F-FX-Balan...=B071VQDBPR&psc=1&refRID=6PDKVRN60Y9JJQ5KNAVR
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν ξέρω αν θα βρεις έτοιμα καλώδια, αλλά επειδή πρόσφατα κινήθηκα σε αυτά τα μονοπάτια, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν υλικά σε καταστήματα κοντά στα Εξάρχεια που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου με αστείο κόστος. Φαντάσου, το πιο ακριβό πράγμα σε αυτά που πήρα εγώ ήταν το καλώδιο mogami star quad με 5κάτι ευρώ το μέτρο.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Δεν ξέρω αν θα βρεις έτοιμα καλώδια, αλλά επειδή πρόσφατα κινήθηκα σε αυτά τα μονοπάτια, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν υλικά σε καταστήματα κοντά στα Εξάρχεια που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου με αστείο κόστος. Φαντάσου, το πιο ακριβό πράγμα σε αυτά που πήρα εγώ ήταν το καλώδιο mogami star quad με 5κάτι ευρώ το μέτρο.
Αν ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο που μπορείς να θυμηθείς,θα με διευκολυνεις.Αν όχι ,θα ψαχτώ μόνος μου.Ευχαριστώ ,έτσι κι αλλιώς.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Στον οδό Τζώρτζ είναι ένα υπόγειο που έχει το MOGAMI (Unison audiostore - gpanagopoulos, Τζώρτζ 3 Πλ., Kaniggos, Αθήνα - Εξάρχεια).
Στο Φανό στη Σολωμού 39, Αθήνα 106 82, θα βρεις βύσματα, φτηνό καλώδιο (όχι και τόσο καλή ποιότητα κατασκευής για τα δικά μου δεδομένα). Επίσης έχει μαύρη κάλτσα (μακαρόνι) αν θες να τυλίξεις τα καλώδια.
Στο Bon Studio (Ζαΐμη 6, Αθήνα 106 83) θα βρεις καλώδια Belden μικροφώνου (κατάλληλα για τη δουλειά που τα θέλεις).
Πάρε τα καταστήματα σβάρνα και ψώνισε! Θεωρώ ότι η μετατροπή των ακουστικών σε balanced, όταν έχεις τέτοια πηγή, είναι must! (Και της μόδας θα πρόσθετα)
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Στον οδό Τζώρτζ είναι ένα υπόγειο που έχει το MOGAMI (Unison audiostore - gpanagopoulos, Τζώρτζ 3 Πλ., Kaniggos, Αθήνα - Εξάρχεια).
Στο Φανό στη Σολωμού 39, Αθήνα 106 82, θα βρεις βύσματα, φτηνό καλώδιο (όχι και τόσο καλή ποιότητα κατασκευής για τα δικά μου δεδομένα).
Στο Bon Studio (Ζαΐμη 6, Αθήνα 106 83) θα βρεις καλώδια Belden μικροφώνου (κατάλληλα για τη δουλειά που τα θέλεις).
Πάρε τα καταστήματα σβάρνα και ψώνισε! Θεωρώ ότι η μετατροπή των ακουστικών σε balanced, όταν έχεις τέτοια πηγή, είναι must! (Και της μόδας θα πρόσθετα)
Σ' ευχαριστώ πολύ.Αρχίζω από αύριο το ψάξιμο!
 





tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Μάλλον θα παραγγείλω απ'το εξωτερικο,γιατί δεν βρήκα τίποτα.Θα ψάξω λίγο ακομα,και βλεπουμε.
Το δύσκολο είναι το 2,5 trrs
Από το δικό μου balanced καλώδιο, για να σου ανοίξει η όρεξη:


Τέτοιο έχω και εγώ για τα 650,στα άλλα κολλάμε.
balanced,τα άλλα βρίσκονται.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν είχαν αυτό το βύσμα τα καταστήματα που σου πρότεινα; Ρωτάω για να μην πάω πάλι ο ίδιος τη Δευτέρα.

Χειροποίητο θα το κάνουμε, έτοιμο δε νομίζω να βρεις.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Δεν είχαν αυτό το βύσμα τα καταστήματα που σου πρότεινα; Ρωτάω για να μην πάω πάλι ο ίδιος τη Δευτέρα.

Χειροποίητο θα το κάνουμε, έτοιμο δε νομίζω να βρεις.
Μόνο στο bon δεν πήγα,γιατί είχε κλείσει στις 5.
Στα άλλα δεν βρήκα τίποτα.Καποιος μου πρότεινε και το p.a. solutions στην Αλεξάνδρας,θα πάω από βδομάδα.Ένα που βρήκα στον Άλιμο,είχε μόνο ένα ευρώ,και δεν το εμπιστεύτηκα γιατί το balanced βύσμα πρέπει να έχει 4 επαφές για να κολλήσεις,αυτό που βρήκα μάλλον είχε τρείς( από αυτά που έχουν τα φθηνά ακουστικά για 2 στερεό και ένα μικρόφωνο.Αυτά δεν κάνουν,μην μπερδευτείς.
 


tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Βύσμα trrs που δεν είχε 4 επαφές για κόλλημα; Γίνεται; Το ξεβίδωσες να δεις μέσα;
Αυτό είναι το θέμα,δεν ήταν trrs,λογικά ήταν το απλό,το ίδιο σχεδόν έχω και για κάτι φθηνά inear με μικρόφωνο που έχω,για αυτό δεν το κοίταξα καν.
[DOUBLEPOST=1543688985][/DOUBLEPOST]Σε άλλο σάιτ κάποιος μου έστειλε αυτό
https://doublehelixcables.com/product/eidolic-compact-2-5mm-4-pole-trrs-plug/
[DOUBLEPOST=1543689021][/DOUBLEPOST]
Αυτό είναι το θέμα,δεν ήταν trrs,λογικά ήταν το απλό,το ίδιο σχεδόν έχω και για κάτι φθηνά inear με μικρόφωνο που έχω,για αυτό δεν το κοίταξα καν.
[DOUBLEPOST=1543688985][/DOUBLEPOST]Σε άλλο σάιτ κάποιος μου έστειλε αυτό
https://doublehelixcables.com/product/eidolic-compact-2-5mm-4-pole-trrs-plug/
Μου είπε πως είναι από τα καλύτερα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι αυτό είναι, αλλά 12 κάτι ευρώ, από μένα είναι όχι.

Κάτι τέτοιο θες, έχει 4 επαφές, μη δίνεις σημασία αν ο πωλητής το ονομάζει "με ενσωματωμένο μικρόφωνο", μην έχεις την απαίτηση να ξέρει για balanced ακουστικά.

 



tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
564
Reaction score
49
Δηλαδή όλα τα βύσματα με τις τρεις μαύρες γραμμές,και όχι αυτά με τις δύο που είναι για στέρεο,
κάνουν και για balanced συνδέσεις?Είναι δηλαδή τετραπολικά?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top