Ζημιά σε ενισχυτή!

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Φίλτατοι δυστυχώς την έκανα..:(
Έχω αυτόν τον δικάναλο
https://www.google.com/url?sa=t&rct...a-655r.shtml&usg=AOvVaw0vab6MDPtf9VvXoXRQCGCx
'ηθελα να αλλάξω τα καλώδια rca του cd player χωρις να σβήσω τον ενισχυτη΄:oops:. Αλλαζω λοιπόν επιλογή εισόδου(phono) θεωρώντας οτί είναι ασφαλές και αφαιρώ τα καλώδια από το cdp, κάπου τα ακούμπησα και ακούω ένα μικρό τσαφ στα ηχεία και το λαμπάκι του power να αναβοσβήνει και έκτοτε δεν δίνει ήχο στα ηχεία.
Διαβάζοντας μετα κατάλαβα οτί είναι για τη προστασία των ηχείων.σβήνω τον ενισχυτη αμέσως και περιμένω δέκα λεπτά. Τον ανάβω,ανάβει κανονικά αλλά δεν δίνει ήχο! Ούτε στα ακουστικά!
Στις οδηγίες γράφει οτί αν συμβεί κάτι τέτοιο να τον σβήσουμε και να τον ανοίξουμε και μετά από κάποια δευτερόλεπτα θα λειτουργήσει κανονικά.Ο δικός μου δεν...
Τον βγάζω από τη πρίζα και τον αφήνω μια ώρα, τα ίδια.
δλδ Ανάβει κανονικά, επιλέγω πηγη, δεν βγάζει ήχο και όταν αρχίζω να ανεβάζω το volume μετά το παρα τέταρτο κάνει ''κλικ'' και αναβοσβήνει το power.

Καμμιά βοήθεια?:idk:
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Αποσύνδεσε τα πάντα από τον ενισχυτή (πηγές, ηχεία) και δοκίμασε να τον ανάψεις.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Αποσύνδεσε τα πάντα από τον ενισχυτή (πηγές, ηχεία) και δοκίμασε να τον ανάψεις.
το έκανα, άναψε,ανέβασα το volume μέχρι τη μέση αλλά κατεβαζοντας το στο παρά τεταρτο έκανε πάλι κλικ και αναβοσβήνει το power...
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Το ίδιο σκέφτηκα κ εγώ, (ασφάλειες) αλλά αν ήταν θέμα ασφάλειας λογικά δεν θα έπρεπε να μην ανοίγει καθόλου, ή αν ανοίγει να παραμένει ουδέτερος σε συμπεριφορά?
Μάλλον σαν βραχυκύκλωμα ή βλάβη του ρελέ προστασίας δείχνει..
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Πήγαινε τον για επισκευη γιατί μπορει να τα κάνεις χειρότερα προσπαθωντας,από την στιγμή που δεν έχεις σχετικές γνώσεις.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
το έκανα, άναψε,
Πρέπει να βρείς πως κάνει hard reset ο ενισχυτής.
Με το soft reset , εκτός ρεύματος μισή ώρα, παραμένει στην μνήμη του το πρόβλημα και κλείνει για να μην καεί.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Πρέπει να βρείς πως κάνει hard reset ο ενισχυτής.
Με το soft reset , εκτός ρεύματος μισή ώρα, παραμένει στην μνήμη του το πρόβλημα και κλείνει για να μην καεί.
Καμμία ιδέα πως το βρίσκω αυτό; Έχω κατεβάσει και το μανιουαλ επισκευής.Τωρα που το σκέφτομαι το "κλικ" το κάνει στο σημείο που είχα το volume όταν έγινε η ζημιά.
Να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.
[DOUBLEPOST=1551815487][/DOUBLEPOST]
Καμμία ιδέα πως το βρίσκω αυτό; Έχω κατεβάσει και το μανιουαλ επισκευής.Τωρα που το σκέφτομαι το "κλικ" το κάνει στο σημείο που είχα το volume όταν έγινε η ζημιά.
Να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.
Μήπως αν τον αφήσω για πολλές ώρες εκτός ρεύματος; Η μέρες;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που σου λέει παραπάνω ο Νίκος είναι πολύ πιθανό.
Συνήθως πρέπει να ξεφορτίσει κάποιος μικρός πυκνωτής που κρατάει τάση.
Πρέπει να βρεις ποιος και να βραχυκυκλώσεις τα άκρα του.
Εδώ θέλει μεγάλη προσοχή και το κάνεις μόνο εφόσον είσαι σίγουρος.
Ο κίνδυνος μεγαλύτερης ζημιάς παραμονεύει.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Ανεβάζω φώτο,κάτι καμένο δεν βλέπω αλλά δεν είμαι και ο πιο σχετικός..
[DOUBLEPOST=1551855243][/DOUBLEPOST]και από ότι καταλαβαίνω χάρη σε αυτή τη λειτουργία σώθηκαν τα ηχεία μουo_O.τα δοκίμασα τώρα και πάιζουν μια χαρά...
 

Attachments


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το σχηματικό του μήπως και βοηθηθείς κάπως


[DOUBLEPOST=1551863624][/DOUBLEPOST]Δε δοκιμάζεις μήπως αν έχοντας μια πηγή και ηχεία συνδεμένα στον ενισχυτή αλλά εκτός πρίζας (μόνο ο ενισχυτής χωρίς ρεύμα) με την πηγή να στέλνει σήμα δηλαδή να παίζει κανονικά και το "power" του ενισχυτή στο "on" ξεφορτίσει ο πυκνωτής που λέει ο Πέτρος και λυθεί το πρόβλημα.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γιάννη ο πυκνωτής θα βρίσκεται στο κύκλωμα ελέγχου-προστασίας και όχι στου ήχου.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Το σχηματικό του μήπως και βοηθηθείς κάπως


[DOUBLEPOST=1551863624][/DOUBLEPOST]Δε δοκιμάζεις μήπως αν έχοντας μια πηγή και ηχεία συνδεμένα στον ενισχυτή αλλά εκτός πρίζας (μόνο ο ενισχυτής χωρίς ρεύμα) με την πηγή να στέλνει σήμα δηλαδή να παίζει κανονικά και το "power" του ενισχυτή στο "on" ξεφορτίσει ο πυκνωτής που λέει ο Πέτρος και λυθεί το πρόβλημα.
Δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω,να υποθέσω ότι πρέπει να είναι επιλεγμένη η είσοδος που θα παίζει και να το αφήσω να παίζει καμμία ώρα;
Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε πείτε μου. Εξωτερικά μόνο, μέσα δεν επεμβαίνω, είμαι άσχετος!
Ευχαριστώ όλους..
 


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Ρε συ Κυριάκο τι νοικοκύρης! Πεντακάθαρο είναι μέσα.
Ναι Κώστα,η αλήθεια είναι ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και συμφορουμιτης (Δομένικος)ήταν πολύ προσεκτικός,τον είχε σαν καινούργιο, και εγώ που τον έχω λίγους μήνες συνεχίζω να τον προσέχω..
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι τον προσέχεις... αλλαγή καλωδίων με αναμμένο μηχάνημα. Προχτές έγραφε ένας που ξανάπαθε το ίδιο.
 


P

PMC

Guest
Ανεβάζω φώτο,κάτι καμένο δεν βλέπω αλλά δεν είμαι και ο πιο σχετικός..
[DOUBLEPOST=1551855243][/DOUBLEPOST]και από ότι καταλαβαίνω χάρη σε αυτή τη λειτουργία σώθηκαν τα ηχεία μουo_O.τα δοκίμασα τώρα και πάιζουν μια χαρά...
ν


Αν είχε κάτι καμένο ...δεν θα μύριζε κάτι ?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.346
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top