Ζητειται dac

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Ζητειται dac, οχι απαραιτητα τελευταιας "λεξης", ει δυνατον με λαμπιτσα στην προενισχυση (οχι απαραιτητη), με κυριο προσον τη μουσικοτητα. Οι υψηλοτατες αναλυσεις δεν ενδιαφερουν, το mqa ομως καλο ειναι να υπαρχει λογω tidal.
Τιμη εως 1200€, κι αν προκειται απο επαγγελματια λιγο παραπανω λογω... ευκολιων;)
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Προενισχυτή-dac ψάχνεις προφανώς.
Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα μηχανάκια εκεί έξω, αλλά επίτρεψε μου να σου προτείνω τα άνευ λάμπας.
Επίσης η υψηλή ανάλυση δεν έχει σχέσει με "σκληρό¨ήχο.
Οι κακές υλοποιήσεις έχουν!!
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Οχι, δεν με ενδιαφερει να ειναι ΚΑΙ προενισχυτης - σκετο ντακ με δυο τρεις ψηφιακές εισοδους optical/coaxial, μα πολυ καλη usb λογω αρχειων απο nuc
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Εφ'όσον παίζεις με Nuc, σκέψου και το ενδεχόμενο να το βάλεις σε ένα fanless case, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν επιδρά στο τρόπο που λειτουργεί ηχητικά το μηχάνημα ( αν δηλαδή μειώνει ηλεκτρικούς θορύβους ), αλλά το δικό μου που το έβαλα σε τέτοιο κουτί και του έβαλα ssd ( άρα έχει γίνει αθόρυβο πια ), δεν ακούγεται καθόλου και αυτό γίνεται αντιληπτό στα χαμηλά περάσματα που μερικές φορές άκουγα το ανεμιστηράκι του υπολογιστή. Η εφαρμογή με την οποία παίζεις τη μουσική έχει επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα και έχω εδώ και καιρό εκφράσει τη προτίμησή μου στο δωρεάν daphile με real time kernel που είναι ό,τι πιο ουδέτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα, αφήνοντας και όλους τους πόρους του συστήματος διαθέσιμους για τη διαδικασία της αναπαραγωγής της μουσικής, χωρίς να καταναλώνει απο αυτούς το λειτουργικό ( που είναι Linux με ό,τι αυτό συνεπάγεται ).
Απο dac, χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο της κατηγορίας 1000+, είμαι ικανοποιημένος απο το SMSL M500.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Οχι λάμπες,γενικά λάμπες πουθενά αλλού ,εκτός από λαμπάτο ενισχυτή. Οπωσδήποτε τελευταίας λέξης,όταν μιλάμε για dac.Mε 1200 αγοράζεις πολύ καλό καινούργιο.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Οχι λάμπες,γενικά λάμπες πουθενά αλλού ,εκτός από λαμπάτο ενισχυτή. Οπωσδήποτε τελευταίας λέξης,όταν μιλάμε για dac.Mε 1200 αγοράζεις πολύ καλό καινούργιο.
Οπως;
Που να μην ειναι σχετη ψηφιακιλα;
Εφ'όσον παίζεις με Nuc, σκέψου και το ενδεχόμενο να το βάλεις σε ένα fanless case, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν επιδρά στο τρόπο που λειτουργεί ηχητικά το μηχάνημα ( αν δηλαδή μειώνει ηλεκτρικούς θορύβους ), αλλά το δικό μου που το έβαλα σε τέτοιο κουτί και του έβαλα ssd ( άρα έχει γίνει αθόρυβο πια ), δεν ακούγεται καθόλου και αυτό γίνεται αντιληπτό στα χαμηλά περάσματα που μερικές φορές άκουγα το ανεμιστηράκι του υπολογιστή. Η εφαρμογή με την οποία παίζεις τη μουσική έχει επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα και έχω εδώ και καιρό εκφράσει τη προτίμησή μου στο δωρεάν daphile με real time kernel που είναι ό,τι πιο ουδέτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα, αφήνοντας και όλους τους πόρους του συστήματος διαθέσιμους για τη διαδικασία της αναπαραγωγής της μουσικής, χωρίς να καταναλώνει απο αυτούς το λειτουργικό ( που είναι Linux με ό,τι αυτό συνεπάγεται ).
Απο dac, χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο της κατηγορίας 1000+, είμαι ικανοποιημένος απο το SMSL M500.
Προτεινε μου κανενα fanless case να το ...χωσω, γιατι οντως ενοχλει
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Οπως;
Που να μην ειναι σχετη ψηφιακιλα;
αυτό που λες πάει κόντρα στο MQA, να ξέρεις. ;)

Προτεινε μου κανενα fanless case να το ...χωσω, γιατι οντως ενοχλει
Κοίτα στην AKASA, το κουτί που θα επιλέξεις εξαρτάται απο τη γενιά του επεξεργαστή σου. Ποιο Nuc έχεις;
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
αυτό που λες πάει κόντρα στο MQA, να ξέρεις. ;)



Κοίτα στην AKASA, το κουτί που θα επιλέξεις εξαρτάται απο τη γενιά του επεξεργαστή σου. Ποιο Nuc έχεις;
Δεν με ενδιαφέρει το mqa, το qobuz 96-192 ειναι ανωτερο.

Nuc intel i54250
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εδώ είναι αγγελία. Να μεταφερθεί στην κατάλληλη κατηγορία ώστε να το συζητήσετε;
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Οπως;
Που να μην ειναι σχετη ψηφιακιλα;

Προτεινε μου κανενα fanless case να το ...χωσω, γιατι οντως ενοχλει
απλα εδω ξεχνας dsd (native) και mqa.......

ναι βρε παιδια,να μετεαφερθει στα ψηφιακα ,παλι την απαυτωσαμε την αγγελια,ολο ξεχνιεμαι και εγω,σορρυ.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Δεν με ενδιαφέρει το mqa, το qobuz 96-192 ειναι ανωτερο.

Nuc intel i54250
Είναι 4ης γενιάς επεξεργαστής, είχα τον i3, κομματάκι δύσκολο.

To tesla H δειχνει να το πουλάει εδώ:

( Πήρα απο εκεί το akasa plato κάτι για τον 7ης γενιάς nuc μου, έμεινα ικανοποιημένος απο την εξυπηρέτηση )
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Εδώ είναι αγγελία. Να μεταφερθεί στην κατάλληλη κατηγορία ώστε να το συζητήσετε;
Ναι γιατι οχι; οπου θεωρείτε πρεπον
Είναι 4ης γενιάς επεξεργαστής, είχα τον i3, κομματάκι δύσκολο.

To tesla H δειχνει να το πουλάει εδώ:

( Πήρα απο εκεί το akasa plato κάτι για τον 7ης γενιάς nuc μου, έμεινα ικανοποιημένος απο την εξυπηρέτηση )
Αυτο ειναι 20210323_111359.jpg
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Είναι 4ης γενιάς επεξεργαστής,

To tesla H δειχνει να το πουλάει εδώ:

( Πήρα απο εκεί το akasa plato κάτι για τον 7ης γενιάς nuc μου, έμεινα ικανοποιημένος απο την εξυπηρέτηση )
Εδω https://www.digital-master.gr/speci...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 στο τελος λεει οτι ειναι και για το δικο μου.Δεν θα ζεσταινεται;
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Εδω https://www.digital-master.gr/speci...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 στο τελος λεει οτι ειναι και για το δικο μου.Δεν θα ζεσταινεται;
Λογικά δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα. Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά γιατί εγώ έχω πάρει το akasa plato x7 μιας που έχω 7ης γενιάς επεξεργαστή πλέον.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top