ΗΧΕΙΑ-ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ-TURNTABLE

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους, πρώτη μου ανάρτηση και απορία που με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα,
Είμαι κάτοχος ενός Yamaha RX-V361 που δεν έχει phono, έχω ένα 5.1 σετ της Sony συγκεκριμένα το SA-VE835ED (και τα δύο αρκετά χρόνια) και προσφάτως πήρα το 120x της audio technica.

Θέλησα λοιπόν να συνδέσω τα δύο από τα πέντε ηχεία στις θύρες front 1 και 2 βιδωτά και όχι στις 5 θύρες (2xsurround, 2xfront και center) περιμένοντας με δύο ηχεία και subwoofer να ακούσω ολοκληρωμένο ήχο (διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος)

Σε όλα τα προγράμματα του ενισχυτή το ένα από τα δύο ηχεία είναι σχεδόν βουβό ενώ το άλλο παίζει περίπου σωστά, ακόμα κι όταν τα βάζω στις 5 θύρες το ένα από τα δύο front παραμένει βουβό και χρειάζεται αρκετό volume για να ακουστεί. Έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες εισόδου και το πικάπ είναι στο line.

Σημειώνω ότι όταν το γυρνάω στο pc παίζουν και τα δύο ηχεία, πολύ πιο δυνατά στο ίδιο volume αλλά και πάλι, με απόκλιση το ένα από το άλλο.

Εάν πάντα γίνομαι σαφής, κάνω κάτι λάθος?
Thanks!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους, πρώτη μου ανάρτηση και απορία που με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα,
Είμαι κάτοχος ενός Yamaha RX-V361 που δεν έχει phono, έχω ένα 5.1 σετ της Sony συγκεκριμένα το SA-VE835ED (και τα δύο αρκετά χρόνια) και προσφάτως πήρα το 120x της audio technica.

Θέλησα λοιπόν να συνδέσω τα δύο από τα πέντε ηχεία στις θύρες front 1 και 2 βιδωτά και όχι στις 5 θύρες (2xsurround, 2xfront και center) περιμένοντας με δύο ηχεία και subwoofer να ακούσω ολοκληρωμένο ήχο (διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος)

Σε όλα τα προγράμματα του ενισχυτή το ένα από τα δύο ηχεία είναι σχεδόν βουβό ενώ το άλλο παίζει περίπου σωστά, ακόμα κι όταν τα βάζω στις 5 θύρες το ένα από τα δύο front παραμένει βουβό και χρειάζεται αρκετό volume για να ακουστεί. Έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες εισόδου και το πικάπ είναι στο line.

Σημειώνω ότι όταν το γυρνάω στο pc παίζουν και τα δύο ηχεία, πολύ πιο δυνατά στο ίδιο volume αλλά και πάλι, με απόκλιση το ένα από το άλλο.

Εάν πάντα γίνομαι σαφής, κάνω κάτι λάθος?
Thanks!
Το ίδιο ισχυέι κι όταν βάζω headphones !!!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες! :)
Οι μπόρνες των ηχείων που περιγράφεις είναι το system A.Επέλεξε λοιπόν από τον διακόπτη στην πρόσοψη αριστερά ,δίπλα από την έξοδο ακουστικών το speakers A.
Tο ποιο σύστημα ηχείων είναι ενεργοποιημένο θα το δεις στην οθόνη στο πλαίσιο που έχω μαρκάρει ως "SP A"
RX-V361.jpg


Μπες στο μενού του ενισχυτή μετά και επέλεξε τα ηχεία να είναι small για να παίξει και το sub και crossover frequency 120hz.
Menu/Manual setup/Sound menu/Enter

Annotation 1.jpg


Speaker settings
Εκεί όρισε όλα τα ηχεία που έχεις επάνω του small

Annotation 2.jpg


Lfe/Bass out
Εκεί όρισέ του SWFR

Crossover
Βάλε 120hz

Subwoofer Phase
NRM

Speaker level
Βάλτα όλα 0

Speaker Distance
Μέτρα για το κάθε ηχείο και όρισέ την

Τέλος,ενεργοποίησε το test tone και πήγαινε πάνω στην ενότητα speaker level για να ακούσεις τη στάθμη του κάθε ηχείου ξεχωριστά.Εκεί θα δεις αν παίζουν στην ίδια στάθμη με το ίδιο level setting ή αλλιώς να ψαχτείς αν έχεις κανένα καμμένο tweeter ή κανένα μισοκομμένο καλώδιο ή χαλαρή ένωση στις μπόρνες ενισχυτή ή ηχείου
 

ika

News
Μηνύματα
13.970
Reaction score
12.962
....
Έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες εισόδου και το πικάπ είναι στο line.
...
Αν τα RCA που πάνε από το πικάπ στον ενισχυτή, αντιστραφούν (πχ στο πικάπ δεξί<->αριστερό) τι γίνεται με τον ήχο?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αν κατάλαβα καλά ο φίλος προσπαθεί να οδηγήσει το πικάπ από line χωρίς την χρήση κάποιου phono stage.
 




ika

News
Μηνύματα
13.970
Reaction score
12.962
Κάνε για καλό και για κακό και ένα reset στον ενισχυτή
RX-V361_U-1.jpg


Και δοκίμασε και με κανένα άλλο RCA
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες! :)
Οι μπόρνες των ηχείων που περιγράφεις είναι το system A.Επέλεξε λοιπόν από τον διακόπτη στην πρόσοψη αριστερά ,δίπλα από την έξοδο ακουστικών το speakers A.
Tο ποιο σύστημα ηχείων είναι ενεργοποιημένο θα το δεις στην οθόνη στο πλαίσιο που έχω μαρκάρει ως "SP A"
View attachment 158535

Μπες στο μενού του ενισχυτή μετά και επέλεξε τα ηχεία να είναι small για να παίξει και το sub και crossover frequency 120hz.
Menu/Manual setup/Sound menu/Enter

View attachment 158536

Speaker settings
Εκεί όρισε όλα τα ηχεία που έχεις επάνω του small

View attachment 158537

Lfe/Bass out
Εκεί όρισέ του SWFR

Crossover
Βάλε 120hz

Subwoofer Phase
NRM

Speaker level
Βάλτα όλα 0

Speaker Distance
Μέτρα για το κάθε ηχείο και όρισέ την

Τέλος,ενεργοποίησε το test tone και πήγαινε πάνω στην ενότητα speaker level για να ακούσεις τη στάθμη του κάθε ηχείου ξεχωριστά.Εκεί θα δεις αν παίζουν στην ίδια στάθμη με το ίδιο level setting ή αλλιώς να ψαχτείς αν έχεις κανένα καμμένο tweeter ή κανένα μισοκομμένο καλώδιο ή χαλαρή ένωση στις μπόρνες ενισχυτή ή ηχείου


Τί να πω φίλε, είσαι φοβερός, δεν τα έχω ξανακούσει να παίζουν τόσο καλά μέχρι σήμερα!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Λόγω περιέργειας
Έκανα τράμπα τα rca μεταξύ πικάπ και pc γιατί και μετά τις ρυθμίσεις, το πικάπ έπαιζε πάλι μόνο το ένα ηχείο.
Το rca του πικάπ έχει και ενα τρίτο καλώδιο με ένα μικρό πινάκι.
Περιέργως το rca του πικάπ δουλεύει κανονικά στο pc και ανάποδα.
Ήταν (σχεδόν) όλα θέμα ρυθμίσεων στον ενισχυτή, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
 

ika

News
Μηνύματα
13.970
Reaction score
12.962
....
Το rca του πικάπ έχει και ενα τρίτο καλώδιο με ένα μικρό πινάκι.
....
Αυτό είναι η γείωση του πικαπ, από την μεριά του καλό είναι να πάει στο GND του πικάπ και στον ενισχυτή (αφού δεν έχει GND) σε μια βίδα στην πλάτη του.
Αλλά αφού έτσι σου δουλεύουν τα RCA, βάλε ένα σκέτο καλωδιάκι για γείωση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.069
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top