Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Στην Rimac ως CTO ο τέως VP της Tesla. H Rimac είναι μια εταιρεία κατασκευής ηλεκτρικών supercars με βάση την Κροατία.

Εμείς εδώ Novartis, Μάτι κλπ.

View attachment 173716

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
H πλάκα είναι ότι Rivian & Rimac είναι του 2009 και ακόμα τρέχουν από τους ιδρυτές τους.
Η Tesla είναι του 2003 και σχεδόν ποτέ δεν έτρεξε από τους ιδρυτές της. Ο Μusk δεν είναι ιδρυτής αλλά επενδυτής. Μπήκε μέσα όταν έψαχναν χρήμα.
 







alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
AUDI:

“Currently, Tesla has larger batteries because their cars are built around the batteries. Tesla is two years ahead in terms of computing and software architecture, and in autonomous driving as well”.

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Το ότι το Τέσλα έχει καλύτερο 0-100 από την εκπληκτική ηλεκτρική σφαίρα της πόρσε, είναι πραγματικά απίστευτο.

Επίσης έχει καλύτερες ρεπριζ από την πόρσε.

Και τα λεφτά της πόρσε, είναι τραγικά πολλά.


Πώς κατάφεραν στην Τέσλα να στήσουν αυτοκίνητο με καλύτερες επιδόσεις από την κλασσική στις επιδόσεις πόρσε, είναι το πιο εντυπωσιακό.

Στην αυτονομία τα 3 καλύτερα αυτοκίνητα είναι Τέσλα.
Αυτό δε βλέπω να αλλάζει, ίσα ίσα βλέπω να μεγαλώνει η ψαλίδα υπέρ των Τέσλα, μόλις βάλουν τις φρέσκιες μπαταρίες τους, in house μάλιστα για πρώτη φορά, οπότε αναμένεται περαιτέρω μείωση τιμών στα Τέσλα (ήδη έπεσε 3κ$ η τιμή σε ένα μοντέλο τους).



ΥΓ. Στην αυτόνομη οδήγηση, τα Τέσλα ήδη εξοπλίζονται με φοβερές δυνατότητες, που περιλαμβάνουν και αυτόματο παρκάρισμα, είτε κάθετα είτε παράλληλα στο δρόμο (δηλαδή αφήνεις το αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου και φεύγεις κι αυτό παρκάρει μόνο του) και ταυτόχρονα έρχεται το αυτοκίνητο να σε βρει σε μεγάλα πάρκινγκ, είτε σε Μολ είτε σε σουπερμάρκετ, είτε σε μεγάλα πάρκινγκ αυτοκινήτων, ξεπαρκαρει κι έρχεται εκεί που είσαι.

Ήδη.

Άντε γεια.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
ΥΓ. Στην αυτόνομη οδήγηση, τα Τέσλα ήδη εξοπλίζονται με φοβερές δυνατότητες, που περιλαμβάνουν και αυτόματο παρκάρισμα, είτε κάθετα είτε παράλληλα στο δρόμο (δηλαδή αφήνεις το αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου και φεύγεις κι αυτό παρκάρει μόνο του) και ταυτόχρονα έρχεται το αυτοκίνητο να σε βρει σε μεγάλα πάρκινγκ, είτε σε Μολ είτε σε σουπερμάρκετ, είτε σε μεγάλα πάρκινγκ αυτοκινήτων, ξεπαρκαρει κι έρχεται εκεί που είσαι.

Ήδη.
να πάρεις model S και να του φτιάξεις καπό από transam...
80ιλα και τα μυαλά στα κάγκελα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Εγώ ξέρω πως με 54 χιλιάρικα (χωρίς επιδοτήσεις) παίρνεις αυτά:

Screenshot_20200729_170517_com.android.chrome.jpg


Δε παλεύεται..


Και με 83κ παίρνεις αυτοκίνητο με 0-100 σε 2,5"...

Τι λέμε τώρα...



Screenshot_20200729_171057_com.android.chrome.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Τα 82990e δεν μας είπες αν τα έχεις?
Αν τα έχεις , σε απαγάγω , τα παίρνω λύτρα , και μετά βλέπω τι θα σε κάνω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.776
Εγώ ξέρω πως με 54 χιλιάρικα (χωρίς επιδοτήσεις) παίρνεις αυτά:

View attachment 174370

Δε παλεύεται..
Ναι, αν τα βρείτε με την Tesla "αλά ελληνικά" και δεν σου κόψει απόδειξη για να γλιτώσεις τον ΦΠΑ, τα παίρνεις.
Αλλιώς υπολόγιζε ένα 13άρι ακόμα :whistling::


tesla-vat.PNG
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Ναι, αν τα βρείτε με την Tesla "αλά ελληνικά" και δεν σου κόψει απόδειξη για να γλιτώσεις τον ΦΠΑ, τα παίρνεις.
Αλλιώς υπολόγιζε ένα 13άρι ακόμα :whistling::


View attachment 174379
Άμα δεν ανοίξουν μαγαζιά στην Ελλάδα, δεν ασχολούμαι προσωπικά.

Όταν ανοίξουν τότε θα δούμε που θα διαμορφωθούν για μας οι τιμές. Μέχρι τότε είναι ενδεικτικές, έβαλα πχ Ουγγαρία.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.776
Ίδιες τιμές έχει η Tesla σε όλες τις χώρες (για Ευρώπη εννοώ), με ελάχιστες διαφοροποιήσεις.
Απλώς οι τιμές αυτές δεν έχουν ΦΠΑ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Τα 82990e δεν μας είπες αν τα έχεις?
Α, εγώ κινούμαι διαφορετικά.
Είτε τα έχω είτε δε τα έχω, για να πάρω αυτοκίνητο δε τα δίνω.

Μόνο λιζινγκ 4-ετιας.
Κι αν συνεχίσω να το θέλω τόσο πολύ, επέκταση της 4-ετιας.

Αν με πιάσει να θέλω σώνει και καλά να είναι "δικό μου" και στα χαρτιά στην εφορία, ώστε να το δηλώνω σαν κινητή περιουσία γιατί έτσι μου καρφώθηκε (που δεν) πάλι μιλάμε για τουλάχιστον 60 δόσεις, με οποιονδήποτε τρόπο δανεισμού με βολεψει.

Μπραφ λεφτά, δε παίρνουν.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top