Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εμένα ένα πράγμα με ενδιαφέρει. Μετατροπή του υπάρχοντος αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό με νόμιμη από το κράτος διαδικασία-δήλωση.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Εχω την εξής απορία.
Οι μπαταρίες είναι ανακυκλώσιμες . Αυτές των ηλεκτρικών αυτοκινήτων , θα είναι? Θα μπορούν ανακυκλώνονται και έτσι να μην επιβαρύνεται το περιβάλλον ? ή στου κουφού την πόρτα πάρε την πόρτα και φύγε.
Το γράφω αυτό γιατί ξέρω τι συμβαίνει με τις συμβατικές μπαταρίες μολύβδου ή ότι άλλο χρησιμοποιούν τα σημερινά αυτοκίνητα , και με πιάνει τρόμος στο τι θα επακολουθήσει. Σήμερα η ανακύκλωση μπαταριών αυτοκινήτων είναι σε εμβρυικό στάδιο. Ουσιαστικά το μόνο που ανακυκλώνεται και αυτό υπό συνθήκες είναι μόνο ο μόλυβδος. Τα πλαστικά και τα χημικά καταλήγουν πάντα στα σκουπίδια.
Εμένα ένα πράγμα με ενδιαφέρει. Μετατροπή του υπάρχοντος αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό με νόμιμη από το κράτος διαδικασία-δήλωση.

Ε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670

Έχει ξεκινήσει ήδη σταρταπ μια τεράστια επιχείρηση ένα πρώην μεγαλοστέλεχος της Τέσλα για ανακύκλωση μπαταριών αυτοκινήτων.

Έχει ήδη πάρει μεγάλη χρηματοδότηση από γνωστές φίρμες.

Μετατροπές παλιών αυτοκινήτων σε ηλεκτρικά γίνονται ήδη, μα κυρίως αφορούν αντίκες και πολύ σπέσιαλ μοντέλα του παρελθόντος.

Σιγά σιγά είναι κάτι που θα επεκταθεί.
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Δεν χρειάζεται να έχεις γνώσεις για να ασχοληθείς με κάτι. Κεφάλαια χρειάζονται και σχέδιο. Τίποτε άλλο.
Τί μου θύμισες τώρα... ούτε καν κεφάλαια! Μόνο σχέδιο!

Το πάρτι χλιδής μιας εβδομάδας στη Μύκονο του μέχρι πρότινος προφυλακισμένου για το σκάνδαλο της Energa-Hellas Power
14|07|2014 | 08:04
NEWSROOM IEFIMERIDA.GR

Αφού γιόρτασε τον ερχομό του νέου έτους στη βίλα του με ένα πάρτι χλιδής στο οποίο έδωσε το παρών όλη η κοσμική Αθήνα, ο μέχρι πρότινος προφυλακισμένος και βασικός κατηγορούμενος για το σκάνδαλο της Energa-Hellas Power Βασίλης Μηλιώνης... ξαναχτύπησε διοργανώνοντας στη Μύκονο ένα ακόμη πιο εντυπωσιακό πάρτι για τα γενέθλιά του. Είναι χαρακτηριστικό ότι η γιορτή κράτησε μια εβδομάδα και μεταξύ άλλων προσέφερε στους 30 καλεσμένους του τη διαμονή και τη μετακίνησή τους στο Νησί των Ανέμων.

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/163133/το-πάρτι-χλιδής-μιας-εβδομάδας-στη-μύκονο-του-μέχρι-πρότινος-προφυλακισμένου-για-το-σκάν
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
οι μπαταρίες περιέχουν λίθιο και άλλα πολύτιμα υλικά,
αλλά η ανακύκλωση είναι δύσκολη και ακριβή υπόθεση,

θα έπρεπε το κόστος αυτό να επιβαρύνει την αρχική αγορά του προϊόντος, αν υποτεθεί ότι μας ενδιαφέρει το περιβάλλον (όπως θα έπρεπε)
και δε μιλάω μόνο για αυτοκίνητα, αλλά και για άλλες συσκευές

όποιος έχει όρεξη για διάβασμα , ένα ενδιαφέρον άρθρο που εξετάζει την ανακύκλωση των μπαταριών των ηλεκτρικών αυτοκινήτων

https://www.nature.com/articles/s41586-019-1682-5
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Οι μολύβδου ανακυκλώνονται σε μεγάλο ποσοστό, οι λιθίου το αντίθετο. Και αυτό είναι το μεγάλο τους πρόβλημα τώρα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Δλδ οι ηλιθίου δεν ανακυκλώνονται , σε αντίθεση με αυτά που λέει ο ear και η παρέα του. ΣΩΣΤΆ?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Δηλαδη με το παρον μειγμα παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας, αρχιζει ο αγοραστης ηλεκτρικου ιχ να ωφελει τον πλανητη μετα τα 112.000 χλμ....
Εγω κανω περιπου 11.000 τον χρονο....


Α και καπου πηρε το ματι μου για ηλεκτρικη... Μανσταγκ;


Αυτη ηταν Μανσταγκ!

 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αστο μεγάλε έχασες το πήρε άλλος αυτό. ΠΟυλήθηκε σε δημοπρασία κάτι γύρω στα 300000$ αν θυμ΄μαι καλά . Μπορεί και όχι πάλι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Αυτο που χρησιμοποιηθηκε στην ταινια; Οχι εισαι πολυ εξω. 3,4 εκατομμύρια νταλαρς



Να πω την αμαρτια μου, περισσοτερο γουσταρω το Charger και ας το οδηγουσαν οι κακοι

 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Ωραίο το charger αλλά άμα δεις από από κοντά challenger τωρινό θα σε πάει σερπαντίνα.
Να χέσω όλα τα supercars μαζί , μιλάμε το πράμμα αυτό ζέχνει τεστοστερόνη.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Μα η σχεδίαση της τρέχουσας γενιάς challenger κι αν έχει άξονα αναφορας το αρχέτυπο muscle car των αρχών του 70

Τεσπα, για το θέμα φορμας δεν είμαι με τα σύγχρονα σχήματα. Αισθητικώς μου είναι από αδιάφορα έως και αποκρουστικα τα περισσοτερα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670

Πολυτελές SUV, με εξαιρετική ανάρτηση, και συμμαζεμένο στο μήκος.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση..
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Ένα DS3 είδα να κυκλοφορεί στο δρόμο πριν κάνα μήνα, δεν το ήξερα ότι κυκλοφορούσαν εδώ.

Μου άρεσε οπτικά, ήταν ενδιαφέρον, σύμφωνα με τα γούστα μου πάντα. Δεν μου θύμιζε κάποιο άλλο αυτοκίνητο, μου τράβηξε το μάτι.

Αυτά διαθέτουν τις καλύτερες αναρτήσεις της γαλλικής αυτοκινητοβιομηχανίας, είναι το μεγάλο ατού που έχουν.


Πάμε στα στατιστικά του έτους:

Ως 17 Σεπτεμβρίου 2020:

1600603168090.png


Συνολικά κυκλοφορούν ανάμεσά μας 639 EV, 208 BEV και 431 PHEV.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Εγώ χθες είδα εδώ στη γειτονιά ένα ID.3 με γερμανικές πινακίδες.
Καλούλι μου φάνηκε εμφανισιακά. Όχι κάτι ιδαίτερο, αλλά το πρόσεχες λίγο παραπάνω σε σχέση με τις φωτογραφίες, που φαίνεται τελείως blah.

Ίσως βέβαια ήταν απλά η αίσθηση που σου δημιουργεί το να βλέπεις κάτι που δεν το έχεις ξαναδεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Απ'εξω είναι μια χαρά.

Από μέσα (λένε πως) έχει θέμα, είναι "φτηνό", σκληρά πλαστικά και δείχνει πολύ χαμηλή κατηγορία.

Αντιθέτως, το id4 (λένε πως) είναι εσωτερικά υψηλής ποιότητας, εμπνέει πολυτέλεια αντάξια της γερμανικής φίρμας.
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top