Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)






symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Έβγαλε EPA range το VW ID4.
Κλάμα..
Δεν είναι κακό πάντως το EPA rating των 250 μιλίων, το αντίθετο.
ΟΚ ναι, αν το συγκρίνεις με το Long Range Model 3 φαίνεται μικρό, αλλά το "απλό" Model 3 τόσο έχει κι αυτό. Και δεν υπάρχουν και πολλά αυτοκίνητα που να το ξεπερνάνε.

Όποιος θέλει παραπάνω, βγήκαν τα επίσημα EPA και για την Mach E με μέγιστο τα 300 μίλια:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578

 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πολύ καλό!
Χόντα 113μ, το 90% των 125 που προδιαγράφεται.
Μίνι 154μ, 106% των 145
Πεζό 161μ, 74% των 215
VW 162μ, 102% των 159
Ρενό 229μ, 96% των 238

Το Ρενό καλύτερο όλων, πολύ κοντά στις προδιαγραφές.

Άξιο το μίνι και το VW, πάνω από τις προδιαγραφές τους!

Και το βίντεο με τα πιο μεγάλα:




Το κια πλησίασε περισσότερο στην ονομαστική αυτονομία, κατά 90%.
 


Μηνύματα
113
Reaction score
140
Πάντως εγωωωω ηλεκτρικό μόνο απο την HONDA θα πάρω... αντε και toyota και ίσως hyundai
 
Last edited:


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Βλέποντας το παραπάνω βίντεο αναρωτήθηκα κατά πόσο είναι συμφέρον σε εταιρείες μέχρι και σήμερα να παράγουν το ίδιο αυτοκίνητο σε δυο εκδοσεις αναλογος της χωρας που προορίζετε να πουληθει.
Αν δηλαδή η οδήγηση γίνεται από τα αριστερά του δρόμου.

Βρηκα και ενα χαρτη που δειχνει με πορτοκαλι τις χωρες αυτες...

1606741645056.png
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μιά και το έθιξες με τον χάρτη που έβαλες και το έχω πάντα στο νού μου , γιατί οι Ιάπωνες είναι δεξιοτίμονοι?
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Μιά και το έθιξες με τον χάρτη που έβαλες και το έχω πάντα στο νού μου , γιατί οι Ιάπωνες είναι δεξιοτίμονοι?
Είναι λέει συνήθεια από την εποχή των Σαμουράι. Περπατάς στα αριστερά του δρόμου ώστε το σπαθί σου να είναι έξω από τον δρόμο και να μην υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσεις τους περαστικούς!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Βλέποντας το παραπάνω βίντεο αναρωτήθηκα κατά πόσο είναι συμφέρον σε εταιρείες μέχρι και σήμερα να παράγουν το ίδιο αυτοκίνητο σε δυο εκδοσεις αναλογος της χωρας που προορίζετε να πουληθει.
Αν δηλαδή η οδήγηση γίνεται από τα αριστερά του δρόμου.
1,5+ δισεκατομμύρια κάτοικοι. ;)
Ο σχεδιασμός της θέσης οδήγησης είναι εύκολη υπόθεση με αναμονές στο firewall για τιμόνι, πεταλιέρα, τρόμπα φρένων και ίδια τα υπόλοιπα, ενώ παλιότερα ήταν πολύ συνηθισμένα τα συμμετρικά ταμπλώ.
Στα δεξιοτίμονα συνήθως το ντουλαπάκι είναι μικρότερο γιατί δεν αλλάζουν πιά θέση στα ηλεκτρονικά. :biggrin:
Τελευταία χώρα που άλλαξε πλευρά ήταν η Σουηδία, το 1967. :party:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μιλάμε για τον κόσμο της κοινοπολιτείας και για την Ιαπωνία, μιλάμε για χώρες που παράγουν αυτοκίνητα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top