Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Για μένα το σημοντικότερο στην εταιρεία ασφάλισης είναι να συνεργάζεται με το (εξουσιοδοτημένο/επίσημο) συνεργείο που συνεργάζομαι χωρίς ναι μεν αλλά. Για αυτό ρωτάμε πάντα το συνεργείο μας με ποιες εταιρείες έχει καλύτερη συνεργασία και ξεκινάμε από κει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Απλό είναι..

Όσο δεν έχουν εξασφαλίσει μπαταρίες για μεγάλη παραγωγή EV, θα πρέπει να έχουν εναλλακτικές για παραγωγή ICE.

Οι επενδύσεις για κατασκευή μπαταριών είναι κολοσσιαίες, αλλά το χρονοδιάγραμμα αυτών των επενδύσεων δεν δείχνει ικανή παραγωγή στα επόμενα 3 χρόνια.

Ταυτόχρονα, είναι δεδομένη η με γεωμετρική πρόοδο αύξηση της ζήτησης τόσο στις μπαταρίες, όσο και στις πρώτες ύλες αυτών, έχουμε πήξει στα σχεδιαγράμματα.

Άρα, οποίος δεν έστρωσε το κρεβάτι του νωρίς, ψάχνει άλλες λύσεις, σα τον τσέο της Τογιότα για υδρογόνο και οξυγόνο δεξερωγωτι.
Μπα, απλώς οι ανάγκες των 2 αγορών της Βόρειας Αμερικής με τα τρελά κρύα δεν καλύπτονται ακόμη απο ηλεκτρικά και κρίνουν οτι μια ακόμη γενιά κινητήρων για πίκαπς και μεγάλα SUVs είναι απαραίτητη, κυρίως για πτώση των ρύπων.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Για μένα το σημοντικότερο στην εταιρεία ασφάλισης είναι να συνεργάζεται με το (εξουσιοδοτημένο/επίσημο) συνεργείο που συνεργάζομαι χωρίς ναι μεν αλλά. Για αυτό ρωτάμε πάντα το συνεργείο μας με ποιες εταιρείες έχει καλύτερη συνεργασία και ξεκινάμε από κει.
Πάντα παίρνω ασφάλιση ταυτοχρόνως με την αγορά του αυτοκινήτου, την συνεργαζόμενη με την αντιπροσωπεία.
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Για τη Citroen η συνεργαζόμενη ήταν η Allianz, αλλά δεν την επέλεξα.

"Στην ALLIANZ υπάρχει κεντρική συμφωνία ανάμεσα στην CITROEN-ALLIANZ ,όπου σας παρέχει το πακέτο ασφάλισης CITROEN Prestige ,με το οποίο για τα τρία πρώτα χρόνια κρατάμε την αξία του οχήματος σταθερή στην τιμή του τιμολογίου .Οπότε ,αν κλαπεί ή καταστραφεί από κάποιον ασφαλισμένο κίνδυνο για τα τρία πρώτα χρόνια ,η αποζημίωση θα είναι στην τιμή του τιμολογίου και όχι της τρέχουσας εμπορικής αξίας .

Επιπλέον , η επισκευή του οχήματος σας ,για οποιοδήποτε πρόβλημα και αν προκύψει ,γίνεται στην επίσημη μονάδα του δικτύου της CITROEN και πάντα με γνήσια ανταλλακτικά .

Επιπλέον θα δείτε και την πρόταση μου από την ευρωπαϊκή πίστη. Στην ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΙΣΤΗ ,εφόσον την επιλέξετε και προσθέσουμε το email σας στην αίτηση ασφάλισης ,έχετε μια έκπτωση 4-5%. Σημαντικό πλεονέκτημα αποτελεί η συνεργασία της με το συνεργείο της αντιπροσωπίας μας όπου υπάρχει επιπλέον έκπτωση με το ποσό απαλλαγής στην μεικτή να μειώνετε κατά 50%."
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Πάντα παίρνω ασφάλιση ταυτοχρόνως με την αγορά του αυτοκινήτου, την συνεργαζόμενη με την αντιπροσωπεία.
Καλό είναι να ελέγχεις όμως κάθε χρόνο πριν την ανανέωση αν εξακολουθεί να ισχύει η συνεργασία. Και θα έλεγα όχι με το σημείο πώλησης (εκτός και αν είναι και σημείο σέρβις που χρησιμοποιείς) αλλά με το συνεργείο που έχεις συνεργασία.
Γλιτώνεις ταλαιπωρία (και χρήματα) αν η ασφαλιστική συνεργάζεται άψογα με το συνεργείο.

Είναι πολλές οι διαφορές στα ψιλά γράμματα από ασφαλιστική σε ασφαλιστική. Εγώ θεωρώ ανέφικτο να κάνει κάποιος πλήρη έρευνα αγοράς για να πάρει την καλύτερη κάλυψη στο κόστος που θέλει. Για αυτό χρησιμοποιώ 2 check points. Ενα το συνεργείο. Μου δίνει 2-3 ονόματα, με σειρά προτεραιότητας. Μετά ασφαλιστή που να εμπιστεύεστε. Του ζητάτε προσφορές για τις καλύψεις που συνήθως θέλετε για αυτές τις ασφαλιστικές. Θα σας πει και αυτός την εμπειρία του και τι γνωρίζει από τα ψιλά γράμματα. Συνήθως οι 2-3 είναι γνωστά ονόματα στην αγορά, φερέγγυα. Οι διαφορές μεταξύ τους δεν είναι πολύ μεγάλες. Συνήθως καταλήγω στην πρώτη επιλογή που συνιστά το συνεργείο. Κι ας πληρώσω 50 ευρώ το χρόνο παραπάνω.
Αν πάλι δεν σας ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά και θέλετε απλά το φθηνότερο συμβόλαιο που καλύπτει τα απαραίτητα υπάρχουν σήμερα ιστοσελίδες που σου δίνουν λίστα για τα βασικά πακέτα από το φθηνότερο προς το ακριβότερο και τελειώνει εκεί η αναζήτηση.
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
Είχα και Allianz και ευρωπαϊκή και έχω πάει δικαστήριο και με τις 2.
Με τον δικό μου φανοποιό πλέον δεν συνεργάζεται κανένας, αλλά κλαιν ας είναι καλά η ελληνική δικαιοσύνη έστω και 2 χρόνια αργότερα.
Η Allianz αυτό με την αξία οχήματος το κάνει με αρκετούς μάλλον , το έκανε και με Σφακιανάκη και Suzuki και ήταν ο μοναδικός λόγος που το προτίμησα.
Ο ασφαλιστής είναι όντως το σημαντικό μέρος της συμφωνίας είναι αυτός που θα σε βοηθήσει να κινηθείς σωστά για να αποζημιωθείς.
 











gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Δε βγαίνουν σε κίτρινο, αλλά έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία των ταξί είναι βαμμένα εκ νέου.
Δε βγαίνουν σε κίτρινο, αλλά έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία των ταξί είναι βαμμένα εκ νέου.
Δεν νομίζω ότι ισχύει για τη συντριπτική πλειοψηφία, πολύ λίγα πλέον και σίγουρα οχι καινούργια.

Εμένα η απορία μου ειναι, θα πάρει κάποιος καινούργιο ηλεκτρικό αυτοκίνητο και θα πάει σε φανοποιείο να το βάλουν στο φούρνο;
Θα βάλει χέρι καποιος μάστορας να εγκαταστήσει ταξίμετρο και καπέλο και μετά από όλα αυτά αν συμβεί κάτι η εταιρεία θα του αναγνωρίζει εγγύηση;

Στα συμβατικά αυτοκίνητα υπάρχουν διάφορες στις δυνατότητες εγγύησης για το ίδιο μοντέλο που ταξινομείται ως ΙΧ και ως ταξί, ακομα και αν το δίνει ως ταξί η εταιρεία. Το πιο σύνηθες να μην ισχύει και να μην μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης πέραν της διετούς εργοστασιακής.
Δειτε ένα λευκό ταξί 8-)

FB50E288-F014-47BD-8CDB-C1855F3AAD0C.png


2D1086C5-BB73-4B01-BBAA-7EC5395E95BB.png
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Αυτός εδώ το έκανε (βάψιμο-φούρνο), βέβαια δεν είναι ιδιώτης που πήγε στο μάστορα να το κάνει μόνος του αλλά επίσημος αντιπρόσωπος για να το πουλήσει.






το ίδιο και εδώ, από την αντιπροσωπεία πάλι



η tesla έχει φανοποιείο στην Ελλάδα;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Δε βγαίνουν σε κίτρινο, αλλά έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία των ταξί είναι βαμμένα εκ νέου.
Δεν νομίζω ότι ισχύει για τη συντριπτική πλειοψηφία, πολύ λίγα πλέον και σίγουρα οχι καινούργια.

Για να μην χαθούμε στη μετάφραση αναφέρομαι στα αυτοκίνητα που τα αγοράζει ένας ιδιώτης και αναλαμβάνει αυτός το βάψιμο και όλα τα λοιπά τεχνικά και διαδικαστικά. Οχι για αυτά που δίνουν οι αντιπροσωπείες.

Αν μιλάμε για των εταιρειών τότε προφανώς όλα είναι βαμμένα. Εργοστασιακό χρώμα "κίτρινο" έχουν μόνο κάποια mercedes e-class, από όσα γνωρίζω, τα οποία έχουν βγει ως "κίτρινα" για την αγορά της Γερμανίας, και βασικά δεν είναι κίτρινα είναι ένα μπεζ που πάει προς το ανοκτό κίτρινο. Θα τα ξεχωρίσετε και εδώ στην Αθήνα καθώς πολλά έχουν έρθει εισαγωγή από ιδιώτες και δεν έχουν αλλάξει χρώμα. Παρά το γεγονός ότι δεν είναι κίτρινα "τα περνάνε" στο υπουργείο.

Εγώ αναφέρομαι κυρίως στα εισαγωγής μτχ που τα φέρνει κάποιος εδώ και τα βάφει. Οπου συνηθως ήταν εκτός εγγύησης ή πολυ κοντά στο να λήξει η εγγύηση οπότε και δεν έμπαινε τέτοιο θέμα.

Για αυτό και η κουβέντα μου ξεκίνησε από το eqb που ξέρω ότι η εδώ αντιπροσωπεία δεν το δίνει για ταξί (όπως δεν δίνει και το GLB). Οπότε θα πρέπει να το πάρει ο ιδιώτης καινούργιο (γιατί προφανώς μτχ δεν υπάρχουν ακόμα) και να αναλάβει την ευθύνη να το βάψει. Το οποίο να μεν γίνεται αλλά θα ήθελα να ακούσω το σκεπτικό κάποιου που σκοπεύει να το κάνει ή το έκανε. Και αν έλαβε υπόψη του τα υπόλοιπα σχετικά με την εγγύηση του αυτοκινήτου και τι του είπε η αντιπροσωπεία. Και εντάξει σε mercedes θα πάει στον φίλο μου και μέλος εδώ που είναι εξουσιοδοτημένο/επίσημο συνεργείο/φανοποιείο (όπου έβαψα και το δικό μου) και θα ξέρει (αν το αναλάβουν) ότι τουλάχιστον η δουλειά θα γίνει τεχνικά σωστά. Από ότι κατάλαβα από τη ροή του νήματος έχει τεθεί θέμα να γίνει αυτή η δουλειά και σε tesla :biggrin: .
Να παραγγείλει δλδ ο άλλος από το site αυτοκίνητο, να του έρθει και να το πάρει χωρίς να ταξινομηθεί, να πάει σε φανοποιείο της επιλογής του, να το λύσει να το βάψει, να το σκαλίσει και να τοποθετήσει ταξίμετρο και να πάει στο υπουργείο να το ταξινομήσει ως ταξί.
Τεχνικά γίνεται. Προφανώς θα πάει πολύ καλά το πρότζεκτ. :whistling:



Σε άλλα νέα έβλεπα στο βίντεο που έβαλα παραπάνω που έγραφε 10 ευρώ τα 500χλμ. Πως βγαίνει αυτό; ξέρει κάποιος;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top