Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Ακριβώς. Βρήκαν όλοι την εύκολη λύση. Βάλε ενα tablet πάνω στο ταμπλό και όλα καλά. Φθηνή και γρήγορη λύση.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
VW ID2 - 2025
Από 25.000€
WLTP 450km

View attachment 284592
View attachment 284591
View attachment 284590
View attachment 284589
View attachment 284593



Συντηρητικούρα ο νέος τσέο. Μια μίξη Polo με ID και μέσα λέγε και λίγο Tesla.
αν βγει σε αυτή την τιμή σε 3 χρόνια θα σαρώσει...αν είναι μόνο του. Το πιο πιθανό όμως είναι ότι θα υπάρχει και ανταγωνισμός τότε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
αν βγει σε αυτή την τιμή σε 3 χρόνια θα σαρώσει...αν είναι μόνο του. Το πιο πιθανό όμως είναι ότι θα υπάρχει και ανταγωνισμός τότε.
Σίγουρα δεν θα είναι το μοναδικό. Από όσα ξέρουμε ήδη, μέχρι τότε ή κοντά στην ίδια ημερομηνία παραγωγής, θα έχουν βγει τα Renault 5, Nissan Micra, Cupra Urban Rebel, και περιμένουμε να δούμε προτάσεις από τις άλλες Γαλλικές εταιρείες και την Fiat. Για τους Ιάπωνες δεν τους κόβω να προλαβαίνουν. Αν προλάβει η Mitsubishi θα είναι κάτι σε συνεργασία με την Renault, όπως κάνει και η Nissan με το Micra. Οι άλλοι χλομό.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Δώστε ρε γίδια ένα project σε φοιτητές βιομηχανικού σχεδιασμού να σας φτιάξουν ένα εσωτερικό της προκοπής.
Δες εδώ στο Cupra των 20k-21k τι ωραία που έδεσε το εξόγκωμα (tablet) με το σύνολο του ταμπλό. To εσωτερικό το δείχνει στο 03:45". Σε αυτό το ταμπλό φαίνεται πως έπεσε δουλειά, σε αντίθεση με άλλες, ακόμα και ακριβές, εταιρείες που απλά το ακούμπησαν κάπου. Υπάρχει σοβαρή προσπάθεια να ενταχθεί στο οπτικό πεδίο χωρίς να ενοχλεί, και φαίνεται καθαρά πως αντέχει και μεγαλύτερο 👍. Δεν βγαίνει στο παρμπρίζ σαν όρθιο π@π..., ενώ ταυτόχρονα δεν είναι ακριβή λύση και κρατάει την τιμή χαμηλά.

Από την άλλη, το ID2 του event είχε αυτό το ταμπλό, από το σημερινό Polo, μάλλον, αλλά τους είπαν ότι δεν είναι το τελικό. Θα έλεγα να το αφήσουν όπως είναι.
Screenshot_20230316_165054_YouTube.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Δεν θα μπορούσα να γελάσω με τέτοια σαχλο-αμερικανιά, ακόμα και να με γαργαλούσαν ταυτόχρονα.

Γράψε καλύτερα κάτι για την αμαξάρα σου, πρώτες εντυπώσεις, οτιδήποτε, να γουστάρουμε.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Την ίδια στιγμή που η Stellantis στο δικό μου δεν δίνει ούτε καν τη δυνατότητα να ορίσω όριο φόρτισης στα 80%.

Πώς να μην τους φάει λάχανο όλους μετά η Tesla.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Την ίδια στιγμή που η Stellantis στο δικό μου δεν δίνει ούτε καν τη δυνατότητα να ορίσω όριο φόρτισης στα 80%.

Πώς να μην τους φάει λάχανο όλους μετά η Tesla.
Και το ID3 το κάνει. Ίσως και άλλοι. Τι λένε οι κάτοχοι;

Απλά δεν ασχολείται κανείς γιατί "υπάρχει" μόνο η Tesla.
Διαβάζουμε πως μόνο τα Tesla έχουν διπλά τζάμια. Πράγμα που δεν ισχύει καθώς και το Ariya διπλά έχει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Ρε συ φλας, ούτε τα βασικά δεν κάνουν οι άλλοι.
Battery preheating δεν προσφέρει κανένας.😁
Μιλάμε για εντελώς βασικά..😎

Το iD.3 δεν μπορεί να χωνέψει πως θέλω να φορτίζει το βράδυ με νυχτερινό. Κάθε φορά πρέπει να του βάζω την ίδια επιλογή, ενώ έχω σώσει τη θέση φόρτισης στο σπίτι με επιλογή να φορτίζει μετά τις 2 τα χαράματα. Όχι, δε θέλει να το μάθει. Δεν.

Πάλι καλά να λες, στο πρώτο έτος, όποτε ήθελε φόρτιζε το βράδυ, όποτε ήθελε δεν.

Και το app στο iD.3 άμα βαριέται δε δουλεύει.
Ότι θέλει κάνει. Έχει προσωπικότητα.

Ούτε τα βασικά δεν έχουν λύσει.

Μπαγκς Μπάνι είναι, όχι μόνο Μπαγκς.
Καρτουνς.

Καλώς ή κακώς, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουν πολύ σοφτγουερ, για πολλές καθημερινές διαδικασίες, και η φόρτιση και το preheating αποτελούν τις πιο βασικές λειτουργίες.
Ακόμα πάνες αλλάζουν οι κλασικές αυτοκινητοβιομηχανίες στο σοφτγουερ, σε βρεφικό στάδιο βρίσκονται.

Μπαίνουν στο φειζμπουκ οι χρήστες να ρωτήσουν πως να ξεκλειδώσουν το καλώδιο από το φορτιστή, όλα κολλάνε..

Κατάντια.😂😜🤪😁
 
Last edited:

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Και το ID3 το κάνει. Ίσως και άλλοι. Τι λένε οι κάτοχοι;
Της VW το software είναι πολύ προχωρημένο σε σχέση με αυτό της Stellantis.

Πάντως από το software του δικού μου δεν έχω παράπονο, δεν έχει κάνει κιχ. Μπορεί να είναι απλό αλλά τουλάχιστον είναι βράχος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Της VW το software είναι πολύ προχωρημένο σε σχέση με αυτό της Stellantis.

Πάντως από το software του δικού μου δεν έχω παράπονο, δεν έχει κάνει κιχ. Μπορεί να είναι απλό αλλά τουλάχιστον είναι βράχος.
Εξαιρετικά σημαντικό για μένα. Τι να τα κάνω τα features αν δεν δουλεύουν. Ας έχει μόνο 4-5 αλλά να δουλεύουν.
 
  • Like
Reactions: TGD

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Δεν έχω κάνει καν firmware update να φανταστείς.

Θα τους ρωτήσω τώρα στο ετήσιο σέρβις. Θα μου το κάνουν τουλάχιστον εκείνοι;
Να κάνουν και κάτι, όχι μόνο φίλτρο καμπίνας να αλλάζουν. :)
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
939
Reaction score
975
Με επιτόκιο πλέον στο 10 και 12% για αμάξι, μάλλον κανείς δε θα ασχοληθεί με κανένα για καιρό! Τελειώνουν σύντομα τα leasing που αναγκαστικά άλλαξαν οι εταιρείες λόγω του 30% , οπότε θα δούμε πραγματικές πωλήσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Το γκρουπ βαγκ έχει εξ'αρχης σοβαρά θέματα στο σοφτγουερ.

Κάνουν προσπάθειες, αλλά δείχνουν ότι είναι ανίκανοι. Στα πολύ βασικά έχουν ακόμα και τώρα σοβαρά θέματα.

Έχω φίλους με Τέσλα, που πήραν σα δεύτερο αυτοκίνητο ένα από γκρουπ βαγκ. Μην ανοίξεις συζήτηση για σοφτγουερ, θέλουν να το σπάσουν.
Ιδίως άμα μάθεις σε σοφτγουερ από Τέσλα, μετά στα υπόλοιπα όλα, έχεις σοβαρό πρόβλημα.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Υπάρχει φορτιστής που να σταματά την φόρτιση σε συγκεκριμένο ποσοστό ή να έχει ρύθμιση ωρών φόρτισης;
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Υπάρχει φορτιστής που να σταματά την φόρτιση σε συγκεκριμένο ποσοστό ή να έχει ρύθμιση ωρών φόρτισης;
Ναι, μπορείς να τα κάνεις και με τον φορτιστή όλα.
Εγώ με τον φορτιστή τα κάνω όλα όσα σχετίζονται με τη φόρτιση.
Και είναι μάλιστα και φορητός:

Εσένα με τα φωτοβολταϊκά θα σε ενδιαφέρει και αυτό:
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top