Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
Άρχισαν παραδόσεις πλαντ στη Γερμανία, άρχισαν και τα βίντεο στην οτομπαν, 0-200 σε 7,5"

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αυτό που βλέπω εγώ στο ebay είναι τρακαρισμένα Tesla στο buy now σε νορμαλ τιμές για αυτό που είναι, και όλα με τις χαμηλές τιμές είναι δημοπρασίες.

Κανένα δεν θα φύγει σε αυτές τις τιμές. Στο τελευταίο λεπτό θα πέσουν μέσα οι δικοί τους και η τιμή θα πάει εκεί που θέλουν.

Σε τα μας τώρα τα αμερικανάκια; Τα έχουμε κάνει και εμείς αυτά χρόνια τώρα. 🙂
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Αω βρείς ηλεκτρικό με πάνω από 150.000 χιλιόμετρα δίχως αλλαγή μπαταρίας βάλε μας άμεσα λινκ για να δούμε μοντέλο!!
Επιμένεις...


Και μάλιστα με μπαταρίες δεκαετίας, που καμία σχέση δεν έχουν σε απόδοση και αξιοπιστία με τις σημερινές.
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Το ερώτημα που έχω εγώ είναι πόσοι από τους συμμετέχοντες στην συζήτηση που δεν θέλουν με τίποτα ηλεκτρικό, έχουν πραγματικά σκοπό να αγοράσουν μέσα στους επόμενους μήνες αυτοκίνητο αντίστοιχης αξίας.

Το να γράφει κάποιος «δεν παίρνω ηλεκτρικό γιατί Χ Ψ» ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει σκοπό να πάρουν κανένα αυτοκίνητο, δεν έχει κανένα νόημα.
Μόλις αγόρασα ακριβό Υβριδικό SUV, γνωρίζω ότι μπαταρία έχει 16.000 αντικατάσταση, αλλά διαφορετικά θα έδινα 3000 φόρο πολυτελείας το χρόνο!
Χρειαζόμουν 7θέσιο
 
Last edited:

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Να λοιπόν από πού πηγάζει το μένος σου για τα ηλεκτρικά.

Δικαιολογείς την αγορά που έκανες, του υβριδικού SUV, δηλαδή αυτοκινήτου που συγκεντρώνει τα κακά από δύο κόσμους, καί τη συντήρηση συμβατικού κινητήρα, καί βενζίνες, και τα της μπαταρίας.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το ερώτημα που έχω εγώ είναι πόσοι από τους συμμετέχοντες στην συζήτηση που δεν θέλουν με τίποτα ηλεκτρικό, έχουν πραγματικά σκοπό να αγοράσουν μέσα στους επόμενους μήνες αυτοκίνητο αντίστοιχης αξίας.

Το να γράφει κάποιος «δεν παίρνω ηλεκτρικό γιατί Χ Ψ» ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει σκοπό να πάρει κανένα αυτοκίνητο, δεν έχει κανένα νόημα.
Ε, καλά τώρα, αν ήταν έτσι, το φόρουμ όλο θα είχε το 5% των ποστς που έχει (σε όλες τις κατηγορίες).
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Να λοιπόν από πού πηγάζει το μένος σου για τα ηλεκτρικά.

Δικαιολογείς την αγορά που έκανες, του υβριδικού SUV, δηλαδή αυτοκινήτου που συγκεντρώνει τα κακά από δύο κόσμους, καί τη συντήρηση συμβατικού κινητήρα, καί βενζίνες, και τα της μπαταρίας.
Για τα ταξίδια που κάνω δεν παίζει ηλεκτρικό! Όταν έχεις μικρά παιδιά δε μπορεις να στηθείς στους ελάχιστους φορτιστές 1 ώρα. Το κάνω όταν ειμαι μόνος για να μη κουβαλάω μπαταρία αλλά στην επαρχία δεν υπάρχει τίποτε. Για βρες μου ζαγοροχώρια ή πήλιο κάτι. Ένας και ουρα 10 αυτοκίνητα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο μοντέλο
Γενικά μιλάμε.
Έχω οδηγήσει πολλά Mercedes, από περιέργεια. Από τα μεσαία μοντέλα στα μεγάλα υπάρχει σημαντικό σκαλοπάτι ποιότητας. Όπως και από τα μικρά στα μεσαία.
Ε, καλά τώρα, αν ήταν έτσι, το φόρουμ όλο θα είχε το 5% των ποστς που έχει (σε όλες τις κατηγορίες).
Μα εδώ γράφουν «δεν παίρνω ηλεκτρικό γιατί δεν πάει με 150 στην εθνική» ενώ δεν έχουν σκοπό να πάρουν τίποτα. Μου φαίνεται τελείως παράλογο.
 

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Για τα ταξίδια που κάνω δεν παίζει ηλεκτρικό! Όταν έχεις μικρά παιδιά δε μπορεις να στηθείς στους ελάχιστους φορτιστές 1 ώρα. Το κάνω όταν ειμαι μόνος για να μη κουβαλάω μπαταρία αλλά στην επαρχία δεν υπάρχει τίποτε. Για βρες μου ζαγοροχώρια ή πήλιο κάτι. Ένας και ουρα 10 αυτοκίνητα.
Μπορεί οι δικές σου ανάγκες να καλύπτονται από υβριδικό καλύτερα.
Σε άλλους οι ανάγκες μπορεί να υπερκαλύπτονται από ηλεκτρικό.

Αυτό δεν δικαιολογεί την αναμετάδοση fake news, και γενικά μια έντονη έχθρα για τα ηλεκτρικά, λες και σου έβαλε κανείς το μαχαίρι στον λαιμό.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Για να τελειώνουμε με την εγγύηση των μπαταριών:


So the question remains: How long can you expect your EV battery to last? Fortunately for consumers, the government mandates EV manufacturers to warranty batteries for 8 years or 100,000 miles, while California extends that warranty to 10 years or 150,000 miles.


Και το σημαντικότερο:
Finally, because lithium-ion batteries are made up of many individual cells, you rarely need to replace the entire battery as it degrades. Instead, you can save money by simply replacing dead cells.
 


Μηνύματα
794
Reaction score
851
"Για να μην κουβαλάς μπαταρία"; Τι εννοείς;
Σε μεγάλες ταχύτητες , αυτοκινητόδρομο, αν βάλεις πρόγραμμα μικτής οδήγησης η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα, οπότε χάνεις τα άλογα που σου προσφέρει και πέφτεις στα πραγματικά άλογα του κινητήρα, αλλά σέρνεις περίπου 700 κιλά βάρος μπαταρίας σε σχέση με συμβατικό με αποτέλεσμα αυξημένη κατανάλωση. Προσπαθώ μια γρήγορη φόρτιση κάθε 150 χιλιομετρα αλλα δεν ειναι παντα εφικτο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το θέμα μπαταρία στα EVs έχει λήξη πιστεύω. Το πιθανότερο είναι πως θα το έχεις πετάξει το αυτοκίνητο και την μπαταρία ή θα την βάλεις back up (UPS) στο σπίτι σου ή θα την πουλήσεις. Αν έχεις ήδη και φωτοβολταϊκά ακόμα καλύτερα. Όσο και να έχει πέσει, ακόμα και 50kwh μπαταρία να είχες, 25kwh για το σπίτι τις έχεις εξασφαλίσει. Σίγουρα, και κυρίως τσάμπα.
 

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Σε μεγάλες ταχύτητες , αυτοκινητόδρομο, αν βάλεις πρόγραμμα μικτής οδήγησης η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα, οπότε χάνεις τα άλογα που σου προσφέρει και πέφτεις στα πραγματικά άλογα του κινητήρα, αλλά σέρνεις περίπου 700 κιλά βάρος μπαταρίας σε σχέση με συμβατικό με αποτέλεσμα αυξημένη κατανάλωση. Προσπαθώ μια γρήγορη φόρτιση κάθε 150 χιλιομετρα αλλα δεν ειναι παντα εφικτο
700 κιλά; Τόσο πολύ; Νόμιζα μικρές είναι οι μπαταρίες σε αυτά. Πόσα kWh είναι η μπαταρία;
Για ποιο υβριδικό μιλάμε;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το πιθανότερο είναι... ή θα την βάλεις back up (UPS) στο σπίτι σου ή θα την πουλήσεις.
γίνεται αυτό; έτσι απλά σαν να αλλάζουμε μπαταρία στα παιχνίδια των παιδιών;
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Το θέμα μπαταρία στα EVs έχει λήξη πιστεύω. Το πιθανότερο είναι πως θα το έχεις πετάξει το αυτοκίνητο και την μπαταρία ή θα την βάλεις back up (UPS) στο σπίτι σου ή θα την πουλήσεις. Αν έχεις ήδη και φωτοβολταϊκά ακόμα καλύτερα. Όσο και να έχει πέσει, ακόμα και 50kwh μπαταρία να είχες, 25kwh για το σπίτι τις έχεις εξασφαλίσει. Σίγουρα, και κυρίως τσάμπα.
ΛΑΘΟΣ!!!! Αυτό νόμιζα και εγώ! Όταν μπαταρία πέσει κάτω από 70% ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΑΜΑΞΙ !!!!!! Ζητά αντικατάσταση!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Σε μεγάλες ταχύτητες , αυτοκινητόδρομο, αν βάλεις πρόγραμμα μικτής οδήγησης η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα, οπότε χάνεις τα άλογα που σου προσφέρει και πέφτεις στα πραγματικά άλογα του κινητήρα, αλλά σέρνεις περίπου 700 κιλά βάρος μπαταρίας σε σχέση με συμβατικό με αποτέλεσμα αυξημένη κατανάλωση. Προσπαθώ μια γρήγορη φόρτιση κάθε 150 χιλιομετρα αλλα δεν ειναι παντα εφικτο
Σοβαρά τα γράφεις αυτά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
γίνεται αυτό; έτσι απλά σαν να αλλάζουμε μπαταρία στα παιχνίδια των παιδιών;
Όχι απλά, αλλά γίνεται.

ΛΑΘΟΣ!!!! Αυτό νόμιζα και εγώ! Όταν μπαταρία πέσει κάτω από 70% ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΑΜΑΞΙ !!!!!! Ζητά αντικατάσταση!
Δεν θα την βάλω σε άλλο αμάξι Κώστα. Σε σπίτι θα τη βάλω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top