Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
6.640
Reaction score
5.182
Και το PLUS με τα 40.600€ μια χαρά είναι.
Τελική τιμή 32.600€.

Αν θες Full Extra θα πληρώσεις. Όπως σε όλα άλλωστε.
Δεν ξέρω, να φτάσεις στα 40.600€ και να μη δίνεις ακόμα 6 για αποδοτικότερου τύπου μπαταρία και μεγαλύτερη ώστε να έχεις +150χλμ αυτονομία;

Ή ακόμα 2.800€ για AWD;

Να πεις όχι στα σκούρα πίσω τζάμια; Στις 19άρες ζάντες κτλ;
 

TGD

Μηνύματα
7.160
Reaction score
7.197
AWD σε μικρό SUV; Μεγαλύτερη μπαταρία σε αυτοκίνητο πόλης; 19αρες ζάντες στην Ελλάδα;
Τα σκούρα τζάμια τα βολεύεις και με μεμβράνη;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.767
AWD σε μικρό SUV;
Ναι, φυσικά.


Μεγαλύτερη μπαταρία σε αυτοκίνητο πόλης;
Δεν είναι μόνο αυτοκίνητο πόλης.

19αρες ζάντες στην Ελλάδα;
Εννοείται.

Τα σκούρα τζάμια τα βολεύεις και με μεμβράνη;
Ναι, αλλά βλέπω κατά καιρούς διάφορες...καλλιτεχνικές τοποθετήσεις μεμβρανών, γεμάτο "κυψέλες" ειδικά στο πίσω παρμπρίζ. Προσωπικά θα επέλεγα "μαμά" απ' την αρχή.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.636
Reaction score
27.983
+1 💙
Θα ήθελα κάποια πράγματα διαφορετικά στο ταμπλό. Έχει όμως ένα ενδιαφέρον.
Εξωτερικά είναι πολύ καλό.

Παρουσίαση, για όποιον έχει 40'.
Δεν ξέρω, να φτάσεις στα 40.600€ και να μη δίνεις ακόμα 6 για αποδοτικότερου τύπου μπαταρία και μεγαλύτερη ώστε να έχεις +150χλμ αυτονομία;

Ή ακόμα 2.800€ για AWD;

Να πεις όχι στα σκούρα πίσω τζάμια; Στις 19άρες ζάντες κτλ;
Εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις και τα χρήματα που μπορείς - θες να διαθέσεις.

Το άλλο ενδιαφέρον στοιχείο είναι πως στην Αμερική θα πάει μόνο με την μεγάλη μπαταρία και θα ξεκινά από 35.000 δολάρια. Προσπαθούν να το κάνουν ελκυστικό λόγω Μade in China. Δεν θα λάβει καμία έκπτωση εκεί με το νέο νόμο για τα BEVs.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.640
Reaction score
5.182
Εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις και τα χρήματα που μπορείς - θες να διαθέσεις.
Ναι, σύμφωνοι, αλλά ήδη δίνεις 40.600€.
Τα +6.000€ είναι μια επιβάρυνση μόλις +15% στην τιμή του αυτοκινήτου για βελτίωση αυτονομίας κατά 40%!
Κερδίζεις πολλά με αυτά τα 6 χιλιάρικα.

Με 344χλμ WLTP εντάξει, θα κάνεις τη δουλειά σου, και την εκδρομή σου θα κάνεις.
Αλλά τα 480χλμ WLTP αλλάζουν τελείως τα δεδομένα χρήσης.

Κι εγώ 353χλμ WLTP έχω στο eC4 και καλύπτω τις ανάγκες μου μια χαρά.
Αν μου έλεγαν όμως δώσε 6 χιλιάρικα και θα έχεις 480χλμ WLTP, θα κινούσα γη και ουρανό να τα βρω αυτά τα 6 χιλιάρικα να τα δώσω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.636
Reaction score
27.983
Ναι, σύμφωνοι, αλλά ήδη δίνεις 40.600€.
Τα +6.000€ είναι μια επιβάρυνση μόλις +15% στην τιμή του αυτοκινήτου για βελτίωση αυτονομίας κατά 40%!
Κερδίζεις πολλά με αυτά τα 6 χιλιάρικα.

Με 344χλμ WLTP εντάξει, θα κάνεις τη δουλειά σου, και την εκδρομή σου θα κάνεις.
Αλλά τα 480χλμ WLTP αλλάζουν τελείως τα δεδομένα χρήσης.

Κι εγώ 353χλμ WLTP έχω στο eC4 και καλύπτω τις ανάγκες μου μια χαρά.
Αν μου έλεγαν όμως δώσε 6 χιλιάρικα και θα έχεις 480χλμ WLTP, θα κινούσα γη και ουρανό να τα βρω αυτά τα 6 χιλιάρικα να τα δώσω.
Αν είναι το όχημα καθημερινής χρήσης ή αν η πλειοψηφία των χλμ είναι εντός νομού δεν υπάρχει λόγος, κατά την άποψη μου. Αν θες να κάνεις και ταξίδια δεν το συζητάμε, πας για το μεγάλο.
 

Μηνύματα
6.640
Reaction score
5.182
Όσο και καθημερινής χρήσης να είναι, όσο κι αν καλύπτεσαι από την περιορισμένη αυτονομία, είναι δεδομένο ότι θα προκύψουν αρκετές φορές που θα εξυπηρετούσε η μεγαλύτερη αυτονομία.

Δεν υποστηρίζω να πάρει κανείς αυτοκίνητο 50.000€ με μεγάλη αυτονομία, αντί να πάρει ένα αυτοκίνητο πόλης 25.000€.

Στην περίπτωσή μας εδώ, το αυτοκίνητο "πόλης" ξεκινά με το καλημέρα από τα 40.600€.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Για δεύτερο EV όμως, το παίρνεις και με την μικρή αυτονομία :)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.679
Μεγαλύτερη μπαταρία σε αυτοκίνητο πόλης; 19αρες ζάντες στην Ελλάδα;
Με μήκος 4,23 δεν είναι αυτοκίνητο πόλης το EX30.
Το μέγεθος ζάντας έχει σημασία μόνο σε σχέση με το προφίλ των ελαστικών, τα 245/45 (19) έχουν 11 εκατοστά ύψος πλαϊνού.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.903
Reaction score
12.535
Ναι, αλλά βλέπω κατά καιρούς διάφορες...καλλιτεχνικές τοποθετήσεις μεμβρανών, γεμάτο "κυψέλες" ειδικά στο πίσω παρμπρίζ.
Αυτό οφείλεται στις "μεμβράνες" των 70-90€ και τους αριστοτέχνες μάστορες. Οι σωστές μεμβράνες διαρκούν χρόνια χωρίς προβλήματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.636
Reaction score
27.983
Και στους εγκαταστάτες που έπιασαν δουλειά χθες, σε σχέση με άλλους που το κάνουν χρόνια. Το δικό μου είναι αψεγάδιαστο, αλλά ο άνθρωπος που τα έβαλε έχει σχεδόν δύο δεκαετίες στην πλάτη.
 

Μηνύματα
6.640
Reaction score
5.182
Οικογένειας
Δεύτερο EV οικογένειας (και όχι ατομικό, "πόλης") αξίας 40.000 ευρώ δεν θεωρώ πως αξίζει να είναι περιορισμένης αυτονομίας και όχι άνετο να καλύψει κι εκείνο μεγάλη απόσταση. Δεν αξίζει από καμία άποψη, πρακτικότητας, χρηστικότητας, αξίας μεταπώλησης κτλ. Τα 6.000€ διαφορά είναι αναλογικά λίγα.
Στην περίπτωση του Volvo, ακόμα και η κατανάλωση με τη μεγάλη μπαταρία είναι χαμηλότερη απ' ότι με τη μικρή.
15,7kWh/100χλμ έναντι 16,7kWh/100χλμ
 


Μηνύματα
6.640
Reaction score
5.182
Δηλαδή αν λείπει η γυναίκα μου με το πρώτο EV εκτός πόλης για δουλειά το σαββατοκύριακο, εγώ πρέπει να κλειστώ στην πόλη να την περιμένω. Και το αντίστροφο.
Και με μεγάλα παιδιά που οδηγούν, αντίστοιχα.

Το δεύτερο είναι εξ ορισμού πόλης μόνο όταν και τα δύο αυτοκίνητα είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα σε μένα, και διαλέγω ποιο θα πάρω ανάλογα τις ανάγκες.

Από τη στιγμή που το "μεγάλο" μπορεί να λείπει μέρες ή έως και βδομάδες/μήνες στις διακοπές, δεν υπάρχει λόγος το "μικρό" να έχει περιορισμένη αυτονομία. Τουλάχιστον όχι όταν το μικρό είναι αξίας 40 χιλιάδων και με +6 να μπορεί να γίνει άνετο ως προς την αυτονομία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Δηλαδή αν λείπει η γυναίκα μου με το πρώτο EV εκτός πόλης για δουλειά το σαββατοκύριακο, εγώ πρέπει να κλειστώ στην πόλη να την περιμένω.
Δεν συμβαίνει αυτό σε μας, ποτέ.
Και με μεγάλα παιδιά που οδηγούν, αντίστοιχα.
Έχει άλλο.
 

Μηνύματα
6.640
Reaction score
5.182
Και ποτέ να μη συμβαίνει σε σας, 15% επιβάρυνση στην τιμή δεν είναι σοβαρός λόγος για να χάσεις +40% αυτονομία στο δεύτερο EV. Ακόμα και στη μεταπώληση θα τα πάρεις πίσω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.951
Reaction score
20.463

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.636
Reaction score
27.983


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top