Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
3.096
Reaction score
10.240
Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις και θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε από το σχολείο. Εκτός αν άλλαξε κάτι τα τελευταία 20 χρόνια στη Νευτώνια Φυσική. Από τη στιγμή που πάτε και οι 2 με 130 πως θα τον πλησιάσεις; Και άντε να πάει με 125. Σιγά τα ωά. Σηκώνεις γκάζι και τέλος.

Ρε άτιμοι πάτε ντε και καλά να βρείτε δικαιολογίες για τα ηλεκτρικά. Εδώ και 2 μέρες σας φταίει ο κόφτης που έχουν.

Μου θυμίζετε το διπλανό forum myphone. Μέχρι και πριν λίγα χρόνια τα iphone ήταν άχρηστα καθώς δεν έστελνες αρχεία με BT. Ήθελες κάμποσα δευτερόλεπτα για μια εικόνα την ίδια στιγμή που με wifi sharing ήθελες κλάσματα. Έως και 2 χρόνια πριν οι "ναυαρχίδες" ήταν άχρηστες διότι δεν είχαν FM radio. Την ίδια στιγμή που οι εταιρίες έδιναν GB αβέρτα για να έχεις online radio απ' όλο τον κόσμο.

Έτσι και εδώ. Θα έπρεπε να έχει επέμβει εισαγγελέας με αυτά που γράφετε για τα όρια ταχύτητας και σας φταίει ο κόφτης στα 180 και 200.
Δεν αναφερόμουν στα ηλεκτρικά , με τα οποία δεν είμαι αντίθετος, κάθε άλλο. Το σχόλιο μου αφορούσε τον κόφτη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Κατά τα άλλα νομιμόφρονες με τα όρια πάντα.
Οταν εσύ αγορίνα ξεπερνάς κατά τραγικά πολύ τα νόμιμα όρια ταχύτητας νομίζοντας ότι είσαι ο σουμαχερ, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μιλάς για τον άλλο που πάει στην λωρίδα έκτακτης ανάγκης, ούτε για τον παραλλο που πάει αριστερά με 70, ουτε για αυτόν που τριπλοπαρκάρει, ούτε για αυτόν που περνάει με κόκκινο, ούτε για κανέναν.

Ούτε για αυτόν που δε κόβει αποδείξεις, ούτε για αυτόν που δεν κάνει εμβόλιο, ούτε για το γιατρό που θέλει φακελάκι, ούτε για τίποτα.

Γίνε πρώτα συ παράδειγμα νομιμότητας προς μίμηση, και μετά να μιλάς για τις παρανομίες των αλλων.

Αυτό το λένε και θράσος.

Πού θα κάνεις δημόσια μαθήματα οδηγικής παιδείας, όταν πρώτος εσύ καταπατείς τον ΚΟΚ κατά βούληση.

Ντροπή ρε. Ιαβέρης στη θέση του ιαβερη, αλλά που τρέχει σα παλαβός στους δημόσιους δρομους.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Ναι ναι ναι.
Ξαναπάρε τώρα φόρα για το επόμενο παραλήρημα νομιμοφροσύνης.
Ασε μας ρε ear .
Που τα έχετε κάνει όλα ξέρεις πως.
Και μετά σας φταίνε και οι αντικοινωνικές συμπεριφορές στο δρόμο?
Αλήθεια . Που τις είδατε?
Που κάνεις την τρίχα τριχιά για να περάσεις για ωραίος και νομιμόφρων .
Ασε μας αγοράκι μου.
Οπου με παίρνει και βλέπω άδειο δρόμο θα πηγαίνω με 200 .
Οπου δεν είμαι μόνος μου ούτως ή άλλως το σέβομαι , πάω με 150/130 .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Άσε μας εσύ ρε Μάρκου, έλεος επί του θέματος.

Πρέπει κάποτε να καταλάβεις μερικά πράγματα, δε γίνεται να είσαι νόμιμος όπου γουστάρεις και να κατηγορείς τους άλλους που δεν είναι νόμιμοι όπου δε σ'αρεσει...

Με χεσμενη τη φωλιά σου, μη μιλάς τουλάχιστον, εκτίθεσαι.

Θέλει συνεχή προσπάθεια στον εαυτό σου πρώτα, για να είσαι σε θέση να μπορείς να κρίνεις τους άλλους, ειδάλλως δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα. Είναι δικαίωμα που το κερδίζεις με προσωπική μάχη.. 😎
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Λέει πως μπορεί να εφαρμοστεί και με software update, απίστευτο!


Ταχύτητα φόρτισης του νεβέρα:


Τελική; Χαχαχαχαχαχαχα 412km/h 😜
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Βασικά ο Ιαβέρης εδώ και χρόνια όπου σταθεί και όπου βρεθεί "φωνάζει" πως όσοι την είδαν Σουμάχερ των δημόσιων δρόμων και όσοι παραβιάζουν Stop και κόκκινο πρέπει να αντιμετωπίζονται ως δολοφόνοι.
 

TGD

Μηνύματα
7.133
Reaction score
7.172
Προσοχή: δεν θα επενδύσουν οι Γερμανοί στο Βιετνάμ, αλλά οι Βιετναμέζοι στη Γερμανία.
Και μετά εμείς εδώ θέλουμε και ναυπηγεία τρομάρα μας.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Η τήρηση μιας μεγίστης ταχύτητας σύμφωνα με τα όρια του δρόμου θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή ιδέα, αν όμως δεν συνδυαστεί με επανεξέταση των υπαρχόντων ορίων και την ύπαρξη παράλληλα ενός κατωτέρου ορίου ταχύτητας, μάλλον θα οδηγεί σε εύρεση τρόπου παράκαμψης της.

Όσο για τα ηλεκτρικά, το τρίπτυχο φόρτιση / αυτονομία / κόστος είναι το κυρίαρχο εμπόδιο – IMHO - στην εξάπλωση τους.

Προσωπικά και λόγο ηλικίας, η άποψη περί “fun to drive” εμπεριέχει αρκετή δόση καγκουριάς & θορύβου. Ωστόσο διαβάζοντας σας, διαπιστώνω ότι – και πάλι λόγο ηλικίας – θα μπορούσα να ενστερνιστώ την νέα πολιτισμένη θεώρηση του “fun to drive”, που φέρνουν τα ηλεκτρικά.
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν αναφερόμουν στα ηλεκτρικά , με τα οποία δεν είμαι αντίθετος, κάθε άλλο. Το σχόλιο μου αφορούσε τον κόφτη.
Μα και πάλι. Θα είσαι στην ίδια απόσταση. Δεν θα αλλάζει κάτι. Βέβαια και τα όρια για λόγους ασφαλείας δε θα είναι ίδια με των δρόμων. Πρέπει να έχεις "αέρα" ώστε να μπορείς να ξεφύγεις από δύσκολες συνθήκες. Τα όρια θα γίνουν ίδια μόνο με την πλήρως αυτόνομη οδήγηση η αν υπάρχει δικτύωση και επικοινωνία μεταξύ όλων των οχημάτων.
 

Μηνύματα
520
Reaction score
2.343
Μου φαίνεται υποκριτικό να ασχολούνται όλοι με τα όρια ταχύτητας στους εθνικούς (που γίνονται ελάχιστα ατυχήματα) και κανείς να μην ασχολείται με τα δισεκατομμύρια παραβάσεις του ορίου ταχύτητας ΜΕΣΑ στις πόλεις.

Για την ιστορία – κάποιος που οδηγεί μηχανή (και εγώ μέσα σε αυτούς – όχι καθημερινά πάντως) ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΛΕΠΤΟ παραβιάζει το όριο ταχύτητας (των 40 ή 50) μέσα στην πόλη. ? Και μιλάμε γιά υπέρβαση κατά 80-100 % όχι 10%.

Ποια μότο δεν φτάνει τα 90-100-130 αν είναι πρώτη σε ένα φανάρι στην Κηφισίας ή στην Βουλιαγμένης.?

Και με αυτοκίνητο τα ίδια –

Η μήπως η τερατώδης επιτάχυνση 0-100 σε 4 sec (σε ηλεκτρικά ή super cars ) δεν δημιουργεί συνθήκες ατυχήματος σε εκκίνηση . Άρα να κοπεί και η επιτάχυνση και να κάνει τα 0-100 σε 12 sec για λόγους ασφαλείας.

Προσωπικά στην πόλη οδηγώ ΣΑΝ ΚΟΤΑ με πολύ χαμηλή ταχύτητα .

Τα όρια ταχύτητας είναι θέμα παιδείας – δεν είναι θέμα δυνατοτήτων του οχήματος.

Αλλωστε όπως αναφέρθηκε θα μπει το black box στα οχήματα και πιθανόν να γίνεται αυτό που θα γίνεται με τα φορτηγά (= μετά κάποια min από την παράβαση αυτόματη ακινητοποίηση του οχήματος για 24 ώρες + πρόστιμο).
 
Last edited:



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Που λέτε στο μέλλον που δεν θα έχουμε ούτε τιμόνι, θα βλέπει ο μεγάλος αδελφός τις καιρικές συνθήκες , την κίνηση κτλ . Θα αποφασίζει ότι μπορούμε να κινηθούμε όλοι οι χρήστες με 160χλμ/ωρα και όλα καλά.
Αν βρέχει θα σου λέει 120 ή αν έχεις σαράβαλο 90 με τις νταλίκες
 

TGD

Μηνύματα
7.133
Reaction score
7.172
Άρα να κοπεί και η επιτάχυνση και να κάνει τα 0-100 σε 12 sec για λόγους ασφαλείας.
Θυμάστε την παλιά ρήση για το τέλειο αμάξι. Αυτό που έχει τα "τρία δεκάρια";
  • Κάτω από 10 κιλά ανά ίππο.
  • Κάτω από 10 δευτερόλεπτα στα 100.
  • Κάτω από 10 λίτρα στα 100.
Μην μου το χαλάτε τώρα που το απέκτησα!

ΥΓ Το 0-100 σε 12 είναι πολύ αργό. Όχι για το 0-100, αλλά για τα πραγματικά χρήσιμα 50-80 ή 80-110.
 


Μηνύματα
63
Reaction score
108
Μου φαίνεται υποκριτικό να ασχολούνται όλοι με τα όρια ταχύτητας στους εθνικούς (που γίνονται ελάχιστα ατυχήματα) και κανείς να μην ασχολείται με τα δισεκατομμύρια παραβάσεις του ορίου ταχύτητας ΜΕΣΑ στις πόλεις.

*Δεν γίνονται "ελάχιστα" τροχαία όμως στις μη αστικές περιοχές. Γίνονται τα μισά.
Ένα τυχαίο λινκ (συγγνώμη, δεν είναι επίσημο, αλλά έβαλα το 1ο που βρήκα):



Η λύση για μείωση ατυχημάτων, καρκίνων (καυσαέρια), βελτίωσης ποιότητας ζωής, ομορφιάς υπάρχει εδώ και χρόνια, είναι φτηνή, εφικτή ΣΗΜΕΡΑ και πολλάκις δοκιμασμένη.
Ποιά είναι;
(υπερ/)Αστικές συγκοινωνίες. & -
Τρένα,τραμ,τρόλει (καθαρά) και λεωφορεία (βρώμικα).
Απαγόρευση διέλευσης απο αστικές περιοχές, πάρκινγκ στις ειδόδους σε συνδυασμό με καλό δίκτυο ΜΜΜ και πάρκα.
city-to-city με τρένα υψηλών ταχυτήτων.

Ούτε τα ηλεκτρικά θα σώσουν τον κόσμο, ούτε η αυτόνομη. Υπάρχει λύση ήδη για όλα αυτά.
Καλώς να έρθουν όλα αυτά στην μάζα (αυτόνομη, EVs) αλλά μην νομίζετε οτι λύνουμε κάποιο απο τα παραπάνω προβλήματα οδηγώντας EVs ή βοηθωντας τον σωσία ( :D ) να φτιάξει το FSD του.

Είμαστε λιγότερο κάφροι αλλά δεν λύνουμε τίποτα.
Για την ευκολία μας αγοράζουμε EVs. Αν θέλουμε να νοιαστούμε για τον πλανήτη πρέπει να πάρουμε ΜΜΜ (που στην Ελλάδα είναι σχετικά άθλια).



*μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ για όσα λες σχετικά με την κίνηση εντός αστικών περιοχών (τα είπα και πιο πριν)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Ούτε τα ηλεκτρικά θα σώσουν τον κόσμο,
Αυτό είναι βέβαιο.

Ωστόσο, φαντάσου να βγεις μια μέρα για καφέ στο κέντρο της Αθήνας, σε ένα τυπικό καφέ δίπλα σε δρόμο, και όλα τα αυτοκίνητα και δίκυκλα που θα περνούν να είναι ηλεκτρικά.

Φαντάσου την έλλειψη φασαρίας από κινητήρες και εξατμίσεις.

Φαντάσου την έλλειψη μποχας από τις εξατμίσεις των ντίζελ, των καμενων λαδιων από μηχανάκια και άλφα ρομεο (για τους λάτρεις), την έλλειψη μόλυνσης από όλες τις εξατμίσεις των διερχομένων αυτοκινήτων δίπλα σου.


Φαντάσου πόσο πιο ωραία θα είναι.

Φαντάσου να περπατάς μπροστά από το βενζινάδικο της σελ, και να μη μυρίζει βενζίνα, να έχει μπριζες για ηλεκτρικά, κι ενα ωραίο καφέ να κάτσεις να απολαύσεις ήσυχα το καφεδάκι σου, ήσυχα σε βενζινάδικο.. Να μη τρέχουν κάτω λάδια, δεν βάζουν λάδι κινητήρα στα ηλεκτρικά.

Μπορεί να μη σώζουν τον πλανήτη και τον κόσμο, αλλά σίγουρα θα ομορφυνουν απίστευτα τα αστικά κέντρα.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.202
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top