Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)



Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Το δικό μου δράμα είναι άλλο. Ακόμα δεν το πήρα το ηλεκτρικό, χρειάζομαι και δεύτερο.
Ο λόγος; Το οικειοποιήθηκε η γυναίκα, μόνιμα πλέον στο παραθεριστικό!

"Δεν ξέρω τι θα κάνεις, πούλα τη μηχανή, τι την κρατάς;"

Εντωμεταξύ πήγα το Σάββατο Χαλκιδική με τη μηχανή, και πέρα από τη βρόχα που έφαγα στη μισή διαδρομή, τα 25 ευρώ που έβαλα βενζίνη δεν θα έφταναν ούτε για τον γυρισμό. Σήμερα το πρωί έβαλα ακόμα 10 ευρώ για να γυρίσω. Δηλαδή πρόσθεσα 4 λιτράκια όλα κι όλα με 10 ευρώ!
Φοβερή αυτονομία προσφέρει η βενζίνη, τι να σου πω! Κάθε λίγο και λιγάκι επαφή με τον βενζινά, χίλιες φορές να κουμπώνω το βράδυ στην πρίζα το καλώδιο της φόρτισης σε ένα ηλεκτρικό.

Και το κακό είναι ότι μάλλον έχει δίκιο, κακώς κρατάω τη μηχανή. Ξαφνικά άρχισα να μην αντέχω το θόρυβό της, την κατανάλωσή της, την αυτονομία της, τα καυσαέριά της, τα πάντα.

Tώρα τι κάνω; Να πάρω κάνα μεταχειρισμένο πετρελαιοκίνητο; Με τι καρδιά;

Προχθές με ανέβασε Χορτιάτη ένας με το αμάξι του, 1400άρι πετρέλαιο, μου πήρε τα αυτιά να γεμίζει τη δευτέρα για να ανέβει τις ανηφόρες, ντράγκα-ντρούγκα στις λακούβες, πολιτισμικό σοκ αντίστροφο έπαθα μετά από μόλις ένα μήνα χρήσης ηλεκτρικού.
Στη διαδρομή μου είπε ότι το άλλο αυτοκίνητό του είναι υβριδικό C-HR, καλό λέει, αλλά κάνει θόρυβο το κιβώτιο CVT. Και θέλει και βενζίνη και σέρβις και όλα. Όλα τα κακά μαζεμένα έχουν τα υβριδικά.

Wuling Nano, πού είσαι να με σώσεις!

διάλεγε...
 

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Ναι, αλλά:

 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Συνεχίστε να μιλάτε με τον Άλεξ.
Στο τέλος θα φάτε ανώμαλη προσγείωση που δεν έχει ζήσει ούτε ο Μάρκου. :roflmao:
Θέλω να πω με δυό χύμα κουβέντες αυτό που ο Άλεξ προσπαθεί να πει ευσχήμως, αλλά κρατχιέμαι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Οι μοτοσυκλέτες είναι μια κωμωδία. Εκτός του ότι θέλεις 20.000€-25.000€ για να πάρεις μια ηλεκτρική No Name μοτοσυκλέτα, θα λάβεις ως επιδότηση μόνο 1300€, τη στιγμή που το αντίστοιχης τιμής αυτοκίνητο θα λάβει τουλάχιστον ένα 5000€ θέλω να πιστεύω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Συνεχίστε να μιλάτε με τον Άλεξ.
Στο τέλος θα φάτε ανώμαλη προσγείωση που δεν έχει ζήσει ούτε ο Μάρκου. :roflmao:
Όχι, δεν θέλω Top Gun σενάρια στα αυτοκίνητα. :)

Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη που έχετε μερικοί να αιτιολογήσετε γιατί δεν σας καλύπτουν τα ηλεκτρικά.

Σαν να ακούει κάποιος με ακουστικά και να μπαίνει στα νήματα των ηχείων και να απαριθμεί λόγους που δεν θέλει ή δεν μπορεί να ακούσει από ηχεία.
Γιατί η γενική προτροπή που βγάζει το νήμα είναι "Πετάξτε τα ακουστικά και πάρτε ηχεία!" 8-)
Κι επειδή αγαπάμε τα αυτοκίνητα (και τα ηλεκτρικά) αλλά διαφέρουμε ως προς το τι ζητάμε από αυτά.
 


Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Σκέφτομαι άλλον Δούρειο Ίππο. Μήπως πάρω ένα ηλεκτρικό trike να είναι μόνιμα στη Χαλκιδική, μια χαρά θα είναι για τις παραλίες για τη γυναίκα και την 7χρονη κόρη.

Κι έτσι μήπως υπάρξει ελπίδα να απελευθερωθεί το eC4 για να πηγαινοέρχομαι εγώ Θεσσαλονίκη.

 


Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Γιατί η γενική προτροπή που βγάζει το νήμα είναι "Πετάξτε τα ακουστικά και πάρτε ηχεία!" 8-)
Κι επειδή αγαπάμε τα αυτοκίνητα (και τα ηλεκτρικά) αλλά διαφέρουμε ως προς το τι ζητάμε από αυτά.
Νομίζω ξεπεράστηκε στην πορεία αυτή η προτροπή κι εδώ και αρκετές σελίδες στο νήμα έγινε:

"Μη παίρνετε ηλεκτρικά, δεν φτάνουν για όλους"

Οπότε δεν χρειάζετε να αμύνεστε. Τα αντεπιχειρήματα νομίζω εξυπακούονται (π.χ. έλλειψη επαρκούς δικτύου φορτιστών κτλ) και οι παλιές συνήθειες γνωστές. Όλοι μας έχουμε την εμπειρία χρήσης συμβατικών αυτοκινήτων. Εκτός κι αν μας διαβάζουν και 18χρονοι.
 


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Πολιτισμένοι Ευρωπαίοι πολίτες που έρχονται στη χώρα που ζούμε, παραμένουν ώριμοι.
Διατηρώ επιφυλάξεις, τόσο για τους τουρίστες όσο και για αρκετούς εμιγκρέδες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Διατηρώ επιφυλάξεις, τόσο για τους τουρίστες όσο και για αρκετούς εμιγκρέδες.
Ντον σπόιλ δε νάρατιβ. Αυτοί είναι οι πολιτισμένοι. Πάει, τελείωσε...
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Το δικό μου δράμα είναι άλλο. Ακόμα δεν το πήρα το ηλεκτρικό, χρειάζομαι και δεύτερο.
Ο λόγος; Το οικειοποιήθηκε η γυναίκα, μόνιμα πλέον στο παραθεριστικό!

"Δεν ξέρω τι θα κάνεις, πούλα τη μηχανή, τι την κρατάς;"

Εντωμεταξύ πήγα το Σάββατο Χαλκιδική με τη μηχανή, και πέρα από τη βρόχα που έφαγα στη μισή διαδρομή, τα 25 ευρώ που έβαλα βενζίνη δεν θα έφταναν ούτε για τον γυρισμό. Σήμερα το πρωί έβαλα ακόμα 10 ευρώ για να γυρίσω. Δηλαδή πρόσθεσα 4 λιτράκια όλα κι όλα με 10 ευρώ!
Φοβερή αυτονομία προσφέρει η βενζίνη, τι να σου πω! Κάθε λίγο και λιγάκι επαφή με τον βενζινά, χίλιες φορές να κουμπώνω το βράδυ στην πρίζα το καλώδιο της φόρτισης σε ένα ηλεκτρικό.

Και το κακό είναι ότι μάλλον έχει δίκιο, κακώς κρατάω τη μηχανή. Ξαφνικά άρχισα να μην αντέχω το θόρυβό της, την κατανάλωσή της, την αυτονομία της, τα καυσαέριά της, τα πάντα.

Tώρα τι κάνω; Να πάρω κάνα μεταχειρισμένο πετρελαιοκίνητο; Με τι καρδιά;

Προχθές με ανέβασε Χορτιάτη ένας με το αμάξι του, 1400άρι πετρέλαιο, μου πήρε τα αυτιά να γεμίζει τη δευτέρα για να ανέβει τις ανηφόρες, ντράγκα-ντρούγκα στις λακούβες, πολιτισμικό σοκ αντίστροφο έπαθα μετά από μόλις ένα μήνα χρήσης ηλεκτρικού.
Στη διαδρομή μου είπε ότι το άλλο αυτοκίνητό του είναι υβριδικό C-HR, καλό λέει, αλλά κάνει θόρυβο το κιβώτιο CVT. Και θέλει και βενζίνη και σέρβις και όλα. Όλα τα κακά μαζεμένα έχουν τα υβριδικά.

Wuling Nano, πού είσαι να με σώσεις!
Eνώ αν είχες ηλεκτρική μηχανή δεν θα έτρωγες βρόχα , αυτό θες να πείς?
Εβαλες 25 ευρώ βενζίνη για να πας και να γυρίσεις χαλκιδική , κάπου 160- 200 χλμ , και γκρινιάζεις για την αυτονομία της μηχανής που την ξέρεις 800 χρόνια τούρκικα. 18 λιτρα ρεζερβουάρ δεν έχεις ?
Ας γέμιζες ρεζερβουάρ . Θα σου έφτανε να πας και να γυρίσεις άνετα.
Πρόσθεσες 4 λιτράκια ? πφφ, για τι πράγμα μιλάς? για δίφραγκα?
Επαφή με τον βενζινά? Αυτά δεν τα λέει ούτε ο πλέον Δύσκολος σε επαφές τέτοιου τύπου ο XFader.
Οσο για τον θόρυβο και την κατανάλωση της μηχανής αυτά είναι γνωστά και δεδομένα , δεν άλλαξε κάτι τώρα, πάντα έτσι ήταν .
Μην κάνεις την τρίχα τριχιά .
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη που έχετε μερικοί να αιτιολογήσετε γιατί δεν σας καλύπτουν τα ηλεκτρικά.

Σαν να ακούει κάποιος με ακουστικά και να μπαίνει στα νήματα των ηχείων και να απαριθμεί λόγους που δεν θέλει ή δεν μπορεί να ακούσει από ηχεία.
Όπως όταν ρωτάει κάποιος για ηχεία και του λένε πάρε ηχομπάρα; :roflmao:
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
εννοείται οτι τα έχει πει και τα έχει τονίσει.
Εχει πεί ότι αν δεί βενζινάδικο με ουρά 6 αυτοκίνητα ,φεύγει και πάει στο επόμενο.
Οχι κάτι άλλο , από όσο θυμάμαι τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Eνώ αν είχες ηλεκτρική μηχανή δεν θα έτρωγες βρόχα , αυτό θες να πείς?
Εβαλες 25 ευρώ βενζίνη για να πας και να γυρίσεις χαλκιδική , κάπου 160- 200 χλμ , και γκρινιάζεις για την αυτονομία της μηχανής που την ξέρεις 800 χρόνια τούρκικα. 18 λιτρα ρεζερβουάρ δεν έχεις ?
Ας γέμιζες ρεζερβουάρ . Θα σου έφτανε να πας και να γυρίσεις άνετα.
Πρόσθεσες 4 λιτράκια ? πφφ, για τι πράγμα μιλάς? για δίφραγκα?
Επαφή με τον βενζινά? Αυτά δεν τα λέει ούτε ο πλέον Δύσκολος σε επαφές τέτοιου τύπου ο XFader.
Οσο για τον θόρυβο και την κατανάλωση της μηχανής αυτά είναι γνωστά και δεδομένα , δεν άλλαξε κάτι τώρα, πάντα έτσι ήταν .
Μην κάνεις την τρίχα τριχιά .
Σταμάτησε το γέμισμα ο βενζινάς στα 25 ευρώ για ευκολία του, κι έτσι δεν γέμισε το ρεζερβουάρ πλήρως.
14 λίτρα + 3 ρεζέρβα είναι το τεπόζιτο της Fazer800.
Για να πηγαινοέρθω, δηλ. 175χλμ, τα θέλω τα 13-14 λίτρα. Μέχρι τώρα ήθελα 20 ευρώ, που πάλι πολλά τα θεωρούσα.
Τώρα χρειάζομαι 33 ευρώ. Τσούζει.

Για 33 ευρώ θεωρώ για μένα πως δεν αξίζει να τρώω και βροχή και αέρα και θόρυβο. Διαταράχθηκαν μέσα μου οι ισορροπίες.

Ναι, η μηχανή τον ίδιο θόρυβο κάνει όπως και πριν. Εγώ είμαι πλέον διαφορετικός. Η αντίθεση από τη γαλήνη της ανυπαρξίας θορύβου σε ηλεκτρικό αυτοκίνητο είναι τεράστια.
Μέχρι τώρα ήταν θορυβώδες αμάξι vs θορυβώδης μηχανή + αέρας.
Τώρα είναι απόλυτη γαλήνη ηλεκτρικού αυτοκινήτου vs θορυβώδης μηχανή + αέρας.

Η στάση σε βενζινάδικο πάντα μου ήταν αποκρουστική. Ούτε τη μυρωδιά της βενζίνης θέλω, ούτε το αλισβερίσι με τον βενζινά. Έχει ένα μήνα να πάω, και δεν μου έλειψε καθόλου.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top