Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Στα 24 χιλιάρικα λέει εδώ για το Renault 5.
Με μπαταρία NCM (νικελίου, μαγγανίου και κοβαλτίου) και 400 χλμ. αυτονομία.

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Στα 24 χιλιάρικα λέει εδώ για το Renault 5.
Με μπαταρία NCM (νικελίου, μαγγανίου και κοβαλτίου) και 400 χλμ. αυτονομία.

Ναι, θυμόμουν τα 32-35 που τελικά είναι η τιμή του Zoe. Έψαξα και άλλα sites και όλα λένε για 2025. Τώρα που το είδε το 2022 το άλλο που διάβασα ένα θεός ξέρει.

Πάντως 22.000€ και 400χλμ αυτονομία θα είναι λουκούμι. 🤩
Η εποχή που κατά μεγάλη πιθανότητα θα μπορώ να πάρω ηλεκτρικό θα έχει ενδιαφέρον. 🙂
 
Last edited:

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Ο σημαντικός παράγοντας είναι η επιδότηση, αν δεν υπάρξει και τρίτος κύκλος του Κινούμαι Ηλεκτρικά μετά το τέλος του 2023 που θα λήξει ο δεύτερος κύκλος.

Με τα ίδια λεφτά που παίρνεις τώρα με επιδότηση το Zoe, θα παίρνεις μετά Renault 5 όταν δεν θα υπάρχει επιδότηση.

Στη Γερμανία λένε θα μειωθούν οι επιδοτήσεις από το 2023, ειδικά για τα υβριδικά.
Στην Αγγλία κατέβηκε η επιδότηση στις 1500 λίρες μόνο (και με όριο τιμής αυτοκινήτου 32.000 λίρες), ενώ τα υβριδικά δεν επιδοτούνται πλέον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Ο σημαντικός παράγοντας είναι η επιδότηση, αν δεν υπάρξει και τρίτος κύκλος του Κινούμαι Ηλεκτρικά μετά το τέλος του 2023 που θα λήξει ο δεύτερος κύκλος.

Με τα ίδια λεφτά που παίρνεις τώρα με επιδότηση το Zoe, θα παίρνεις μετά Renault 5 όταν δεν θα υπάρχει επιδότηση.

Στη Γερμανία λένε θα μειωθούν οι επιδοτήσεις από το 2023, ειδικά για τα υβριδικά.
Στην Αγγλία κατέβηκε η επιδότηση στις 1500 λίρες μόνο (και με όριο τιμής αυτοκινήτου 32.000 λίρες), ενώ τα υβριδικά δεν επιδοτούνται πλέον.
Θεωρώ δεδομένο ότι μέχρι τότε δεν θα υπάρχει επιδότηση. Από ένα σημείο και μετά ότι μπορεί ο καθένας σύμφωνα με την τσέπη του. Όποιος μπορεί σήμερα είναι κερδισμένος.
 
Last edited:

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Κάπου διάβασα πως βγαίνει και το Renault 5 σε ηλεκτρικό τότε. Μήπως έλεγαν για ή και για αυτό; Στα 32.000€ - 35.000€, έλεγε το άρθρο.
Όχι όχι, κάποια στιγμή είδα μπροστά μου ένα zoe να κινείται με δοκ πινακίδες και πήρα επιτόπου τηλ να ρωτήσω, τονίζοντας ότι το είδα μπροστά μου. Είπαν μεταχειρισμένο από Αθήνα και στη συνέχεια μου είπαν για Οκτώβρη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Όχι όχι, κάποια στιγμή είδα μπροστά μου ένα zoe να κινείται με δοκ πινακίδες και πήρα επιτόπου τηλ να ρωτήσω, τονίζοντας ότι το είδα μπροστά μου. Είπαν μεταχειρισμένο από Αθήνα και στη συνέχεια μου είπαν για Οκτώβρη.
Εδώ στη περιοχή έχει δύο με Ελληνικές πινακίδες. Δεν ρώτησα αλλά θεωρώ ότι είναι μεταχειρισμένα από εξωτερικό γιατί πρώτη φορά τα είδα πρίν κανένα χρόνο.
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Kι ενώ η Renault βγάζει το 5 με μπαταρία νικελίου-κοβαλτίου-μαγγανίου, στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού η OΝΕ (Our Next Energy), βασικός μέτοχος της οποίας είναι η BMW, ελαχιστοποιεί τη χρήση νικελίου και κοβαλτίου, μειώνοντας ταυτόχρονa και τη χρήση λιθίου κατά 20% και του γραφίτη κατά 60%, επιτυγχάνοντας αυτονομία 965 χλμ. στην BMW iX.

 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Toyota is recalling all of its new battery-powered sport-utility vehicles after finding the wheels could potentially fall off because of issues with bolts.


 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.503
Reaction score
30.874

Ηλεκτρικο οχημα προτιμησε την αυτοκτονια θα διαβαζουμε σε μερικα χρονια.....
 


TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168

Ηλεκτρικο οχημα προτιμησε την αυτοκτονια θα διαβαζουμε σε μερικα χρονια.....
Κάποιος έβαλε μπροστά και δεν υπολόγισε την επιτάχυνση; Μπορεί το μοναδικό ηλεκτρικό που είχε οδηγήσει να ήταν Αμι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Διάλογος στον 3ο οροφο:
(μπιβις & μπατχεντ)

- ρε μλκα σβηστό είναι;
- που ξέρω γω ρε μλκα, φρένο πατάω.
- πάτα γκάζι ρε μλκα να δούμε τι γίνεται
- λες ρε μλκα; κι άμα φύγει;
- άμα φύγει μετά πάτα φρένο ρε μλκα
- τι μλκας είσαι, Άντε καλά
- έφυγε ρε μλκα πάτα φρένο ρε μλκααα
- ποιο φρένο ρε μλκ... Σμπατ. 👼👼
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Προβλέπω να βγαίνει και είδηση:
«Έγκυος έμεινε 15χρονη μέσα σε ηλεκτρικό αυτοκίνητο»
 


Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Εντάξει, είναι γνωστό ότι όλοι παίρνουν ηλεκτρικά κυρίως για νά γ@μ€σουν!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Γίνονται πολλές χιλιάδες ατυχήματα με αυτοκίνητα κάθε μέρα στον πλανήτη, και για κάποιον μαγικό λόγο τα ηλεκτρικα γίνονται πάντα είδηση.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Γίνονται πολλές χιλιάδες ατυχήματα με αυτοκίνητα κάθε μέρα στον πλανήτη, και για κάποιον μαγικό λόγο τα ηλεκτρικα γίνονται πάντα είδηση.
Είναι η έκπληξη του καινούργιου. Μετά από λίγο δεν θα ασχολείται κανείς με τέτοιες ειδήσεις.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top