Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Ο φίλος μου με το Tesla έκανε τη διαδρομή από πλαγιαρι μέχρι Αθήνα Κηφισιά σε 5:45' μαζί με τις στάσεις τόσο για φόρτιση (2 σύντομες) όσο και για φωτογράφιση και έλεγχο λειτουργίας όλων των φορτιστών στη διαδρομή..
Το τραίνο κάνει λιγότερο. 4 ώρες.
5¨45 με Tesla ! , θα το είχα πετάξει αφού το είχα βάψει γαλάζιο ,στη θάλασσα .
Την πραγματικότητά μας της χρήσης ηλεκτρικού κάθε άλλο παρά την αποκρύπτουμε οι κάτοχοι. Όλοι την περιγράφουμε με ενθουσιασμό, αφού είναι ονειρική. Ένας παραπονεμένος κάτοχος δεν βρέθηκε να γράψει κακιά κουβέντα.
Οχι μωρέ κανένας παραπονεμένος , ο άλλος στην Νορβηγία που του έβαλε Φώκο και το έγραψε σε βίντεο και το ανέβασε ΥΤ, δεν ήταν παραπονεμένος , το γούσταρε και είπε να κάνει λίγο αρνητική διαφήμιση , διότι ως γνωστόν ακόμα και αρνητική διαφήμιση είναι.
Κάποιοι άλλοι στην καλιφόρνια , που τους φεύγουν πόρτες , καπω τζάμια , και ότι άλλο κουφό έχει συμβεί με τα Tesla , δεν είναι παραπονεμένοι , απλά περίεργοι είναι. :roflmao:
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
η γυάλινη οροφή είναι ρε κακεντρεχή τύπε, που δεν είναι bug αλλά feature, αφού τους κράξανε οτι δεν έχουν ανοιγόμενες οροφές.
 

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Νομίζω απαντήθηκε για τον περιβόητο Νορβηγό και το publicity stunt του.

Για τα προβλήματα των Tesla, ήταν προνόμιο μόνο των Tesla;
Προβλήματα διαβάζω να έχουν όλοι οι κατασκευαστές, αλλά όχι, αν ακούσουμε ότι κάποιο πρόβλημα αφορά ηλεκτρικό, είναι πιο ενδιαφέρον και πικάντικο το νέο, αξίζει bookmark και αναμετάδοση! ;)
 


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Μα δεν αναφέρομαι , μόνο στα Tesla, απλά αυτά είχα εύκαιρα στο νου μου , όταν έγραψα.
Κάτι για ρενώ zoe και κάτι άλλα που έχουν κλειδωθεί μέσα ή έξω οι οδηγοί τους , και χρειάστηκε ειδική ρυμούλκηση , μέχρι το συνεργείο , θα είναι μάλλον κακεντρεχή σχόλια .
Κάτι άλλα που παίρνουν φώκο και καίγεται ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο μαζί τους , θα φταίει που είναι κινέζικα.
Αμα ψάξω θα βρώ κιάλλα .
Αλλά είπαμε ότι είναι ηλεκτρικό δεν το ακουμπάμε , μην χαλάσει το όνειρο και η συρμαγιά.
Τα ρυπογόνα μεκ στον καιάδα.
 

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Για τη λίστα του dimifoot που παρέθεσε με τα συμβατικά αυτοκίνητα που τυλίχθηκαν στις φλόγες προφανώς δεν έχεις να πεις κάτι.

Αν ήταν ηλεκτρικά θα το αποτύπωνες στη μνήμη για να έχεις κάτι να πεις :)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
What is this? 🙂
Είναι η προσπάθεια να βγάλεις όσο περισσότερα χιλιόμετρα μπορείς, με όποιον τρόπο μπορείς.

Π.χ. να πηγαίνεις υπερβολικά αργά, να έχεις κλειστό τον κλιματισμό, να πηγαίνεις κολλημένος πίσω από φορτηγά για να μειώνεις την αεροδυναμική αντίσταση κλπ.

Γενικά μιλώντας, πράγματα που δεν θεωρούνται "φυσιολογικά", έστω στα πλαίσια της οικονομικής οδήγησης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Για τη λίστα του dimifoot που παρέθεσε με τα συμβατικά αυτοκίνητα που τυλίχθηκαν στις φλόγες προφανώς δεν έχεις να πεις κάτι.

Αν ήταν ηλεκτρικά θα το αποτύπωνες στη μνήμη για να έχεις κάτι να πεις :)
Κάηκαν κι άλλα ICE στο μεταξύ, μόνο για Θεσσαλονίκη λέμε. :roflmao:
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Τι διάολο , μονο εκεί πάνω παίρνουν φώκο τα ICE .
Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο τα ηλεκτρικά. :roflmao:
 

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Τρελάθηκα να προσπερνώ και στο πήγαινε και στο έλα από Χαλκιδική.

Με 85 σταθερά πηγαίνει πολύς κόσμος πλέον στη δεξιά λωρίδα, μου έκανε εντύπωση. Δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο στο παρελθόν.Προσπαθούν να μειώσουν την κατανάλωση βενζίνης και κρατούν χαμηλή μέση ωριαία, τσούζει φαίνεται.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Είναι η προσπάθεια να βγάλεις όσο περισσότερα χιλιόμετρα μπορείς, με όποιον τρόπο μπορείς.

Π.χ. να πηγαίνεις υπερβολικά αργά, να έχεις κλειστό τον κλιματισμό, να πηγαίνεις κολλημένος πίσω από φορτηγά για να μειώνεις την αεροδυναμική αντίσταση κλπ.

Γενικά μιλώντας, πράγματα που δεν θεωρούνται "φυσιολογικά", έστω στα πλαίσια της οικονομικής οδήγησης.
Ok.
Νόμιζα ότι ήταν κάτι συγκεκριμένο.Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
@ flash Καλό είναι αυτό !
Σε σχέση με το παλαιά όλοι αριστερά με 85-90-100-110 , και η δεξιά άδεια.
 

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Ναι, παλιά όλοι το παίζανε γρήγοροι και ο ένας προσπερνούσε τον άλλον. Τώρα που προσπαθούν εσκεμμένα να πηγαίνουν αργά μπας και μειώσουν λίγο την κατανάλωση της ακριβής βενζίνης, πιάνουν μόνιμα τη δεξιά λωρίδα. Είναι ψυχολογικό ίσως.

Με 120 αισθανόμουν σπορτίβ. Αλλά στάσου, θα έρθει και η σειρά μου, όταν έρθει ο εκκαθαριστικός ρεύματος :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Στην Πελλάνα δεν λειτουργούσε το QR code για να κατεβάσεις την εφαρμογή, με χρέωσε προκαταβολικά 10€ χωρίς να με ενημερώσει και τελικά ο φορτιστής... δεν δούλεψε!
Ε για αυτό ρωτάς.
Δεν ξεκινάει με qr code, έχει ακόμα αυτό το bug, αλλά ξεκινάει κανονικά από το app.

Άλλη φορά πάρε τηλέφωνο αν ξέρω να σε πω επιτόπου, ειδάλλως ρωτάω και μαθαίνω επιτόπου.

Η εγγραφή σε κάθε εταιρεία γίνεται από την άνεση του σαλονιού σου αν δε θες να περιμένεις 10 λεπτά εκεί επιτόπου, και αφού έχουμε εγκαταστήσει τις εφαρμογές και τις έχουμε τεστάρει μέσα στην πόλη, μετά πάμε ταξίδι για να μην έχουμε έγνοιες. 😎
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ε για αυτό ρωτάς.
Δεν ξεκινάει με qr code, έχει ακόμα αυτό το bug, αλλά ξεκινάει κανονικά από το app.

Άλλη φορά πάρε τηλέφωνο αν ξέρω να σε πω επιτόπου, ειδάλλως ρωτάω και μαθαίνω επιτόπου.

Η εγγραφή σε κάθε εταιρεία γίνεται από την άνεση του σαλονιού σου αν δε θες να περιμένεις 10 λεπτά εκεί επιτόπου, και αφού έχουμε εγκαταστήσει τις εφαρμογές και τις έχουμε τεστάρει μέσα στην πόλη, μετά πάμε ταξίδι για να μην έχουμε έγνοιες. 😎
Βάλε λίστα με τα apps που πρέπει να κατεβάσουμε (το plugshare το μάθαμε, τα υπόλοιπα γράψε)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Σχετικά με τον Φιλανδό που ανατίναξε το Model S.

Το αγόρασε μεταχειρισμένο και δεν είπε πόσα χλμ είχε. Μπορεί ο άλλος να το είχε λιώσει. Του ζήτησαν 20.000€. Ένα χαλασμένο battery back από Model S μπορείς να το πουλήσεις στο ebay από 5.000€ - 7.000€. Οπότε τα 20.000€ έγιναν 15.000€ έως 13.000€. Σύν ότι υπάρχουν πολλά 3rd party συνεργεία που κάνουν αυτή τη δουλειά σε λογικά (σε σχέση με Tesla) κοστολόγια.

Βέβαια αυτός επέλεξε να ανατινάξει το όχημα, χωρίς τις μπαταρίες γιατί θα είχε γίνει μακελειό. Εξάλλου το λέει στο βίντεο. Οπότε το battery pack πουλήθηκε. ;)
Κόστος για 30 κιλά εκρηκτικά, θέματα ασφαλείας, Phantom High Speed cameras με απίθανο high frame rate και κόστος ενοικίασης 1000€ η μία, φώτα, τράσες, μεταφορά προσωπικού, ενοικίαση ελικοπτέρου να πετάξει μια κούκλα aka Elon Mask από τον ουρανό, και όλα αυτά επειδή ήταν αγανακτισμένος.

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Ούτε ΣΥΡΙΖΑ να ήταν. :biggrin:

 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Σχετικά με τον Φιλανδό που ανατίναξε το Model S.

Το αγόρασε μεταχειρισμένο και δεν είπε πόσα χλμ είχε. Μπορεί ο άλλος να το είχε λιώσει. Του ζήτησαν 20.000€. Ένα χαλασμένο battery back από Model S μπορείς να το πουλήσεις στο ebay από 5.000€ - 7.000€. Οπότε τα 20.000€ έγιναν 15.000€ έως 13.000€. Σύν ότι υπάρχουν πολλά 3rd party συνεργεία που κάνουν αυτή τη δουλειά σε λογικά (σε σχέση με Tesla) κοστολόγια.

Βέβαια αυτός επέλεξε να ανατινάξει το όχημα, χωρίς τις μπαταρίες γιατί θα είχε γίνει μακελειό. Εξάλλου το λέει στο βίντεο. Οπότε το battery pack πουλήθηκε. ;)
Κόστος για 30 κιλά εκρηκτικά, θέματα ασφαλείας, Phantom High Speed cameras με απίθανο high frame rate και κόστος ενοικίασης 1000€ η μία, φώτα, τράσες, μεταφορά προσωπικού, ενοικίαση ελικοπτέρου να πετάξει μια κούκλα aka Elon Mask από τον ουρανό, και όλα αυτά επειδή ήταν αγανακτισμένος.

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Ούτε ΣΥΡΙΖΑ να ήταν. :biggrin:

Έμαθα πως είχε βάλει στο πορτμπαγκάζ και κάτι κοράλ και σανσούι για προσάναμμα
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Σχετικά με τον Φιλανδό που ανατίναξε το Model S.

Το αγόρασε μεταχειρισμένο και δεν είπε πόσα χλμ είχε. Μπορεί ο άλλος να το είχε λιώσει. Του ζήτησαν 20.000€. Ένα χαλασμένο battery back από Model S μπορείς να το πουλήσεις στο ebay από 5.000€ - 7.000€. Οπότε τα 20.000€ έγιναν 15.000€ έως 13.000€. Σύν ότι υπάρχουν πολλά 3rd party συνεργεία που κάνουν αυτή τη δουλειά σε λογικά (σε σχέση με Tesla) κοστολόγια.

Βέβαια αυτός επέλεξε να ανατινάξει το όχημα, χωρίς τις μπαταρίες γιατί θα είχε γίνει μακελειό. Εξάλλου το λέει στο βίντεο. Οπότε το battery pack πουλήθηκε. ;)
Κόστος για 30 κιλά εκρηκτικά, θέματα ασφαλείας, Phantom High Speed cameras με απίθανο high frame rate και κόστος ενοικίασης 1000€ η μία, φώτα, τράσες, μεταφορά προσωπικού, ενοικίαση ελικοπτέρου να πετάξει μια κούκλα aka Elon Mask από τον ουρανό, και όλα αυτά επειδή ήταν αγανακτισμένος.

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Ούτε ΣΥΡΙΖΑ να ήταν. :biggrin:

Με 5,1 μυρια views τι έσοδα έχει από το yt;
Σοβαρά ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω το εμπορικο κομμάτι.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Βάλε λίστα με τα apps που πρέπει να κατεβάσουμε (το plugshare το μάθαμε, τα υπόλοιπα γράψε)
Εγώ δεν έχω άγχος, τα εγκαθιστώ επιτόπου όσα μου χρειάζονται, κι έχω άπειρη βοήθεια ανά πάσα στιγμή αν χρειαστώ να ρωτήσω κάτι. 😎

Μέχρι τώρα έχω δουλέψει σε φορτίσεις αυτά τα 6 app (5+plugshare)

Screenshot_20220704_150154_com.huawei.android.launcher~2.jpg


+ abrp (a better route planner) Που ειναι στη δεύτερη σελίδα μαζί με κάτι άλλα.

Το blink είναι μόνο μέσα στην πόλη (ομοίως ΔΕΗ Blue), αλλά έχει μεγάλο δίκτυο στο εξωτερικό.

Για εθνικές οδούς, με 3 app νομίζω είσαι οκ.

Άμα θέλετε αναλυτικούς οδηγούς, μπορώ να κοπιαρω από τη σελίδα της ηλεκτροκίνησης
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top