Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Θα ήθελα πολύ ένα ηλεκτρικό μηχανάκι για μέσα στην Αθήνα αλλά από κοντά που το είδα το silence δεν μου άρεσε η ποιότητα κατασκευής.
Θα πρέπει να μπουν οι μεγάλοι κατασκευαστές στο παιχνίδι και να πέσουν οι τιμές διαφορετικά δεν θα τσουλήσουν. και δεν νομίζω πως θα γίνει σύντομα αυτά.
Μόνο τα πολύ μικρά κινέζικα στα νησιά που και αυτά θα τα παίζουν σε 2 χρόνια και θα γεμίσουμε σκουριασμένα και παρατημένα.
Σε πολιτισμένες Ευρωπαϊκές χώρες έχουν γεμίσει ηλεκτρικά ποδήλατα. Για φυσιολογικές πόλεις με όχι απάνθρωπους ρυθμούς ζωής έχουν περισσότερο νόημα από τα μηχανάκια. Εδώ πάλι θα μείνουμε μέχρι το 2040 με τους κάγκουρες με αλλαγμένη εξάτμιση και την παντόφλα να ονειρευόμαστε ηλεκτρικά οχήματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.596
Reaction score
27.942
Το SEAT MO το είδες; Αν και "μάλλον" ίδιο, στα reviews μιλάνε για premium κατηγορία. Δεν το έχω δει live, και θα ήθελα να το οδηγήσω αλλά τα specs δεν μου βγαίνουν για αυτά που θέλω. Θέλει το κάτι παραπάνω για εκτός πόλης.

Οι μεγάλοι κατασκευαστές ακόμα κοιμούνται, αλλάζουν πλευρό τώρα. 😅
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.596
Reaction score
27.942
Δεν υπάρχει μηχανάκι που να μην το έχει το TMAX.
Τόχει μέχρι και ο ανηψιός με XR 400 .
Κάτι τέλος πάντων τέτοιο .
Το ανέφερα επειδή το S01 το κατατάσσουν στην κατηγορία 125cc, ενώ το TMax είναι 300cc.

125cc vs 300cc
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
το απλό s01 εξυπηρετεί τον λόγο ύπαρξής του εξαιρετικά.
και η αυτονομία πάνω από τα 100χλμ στην πόλη χωρίς πολύ προσοχή είναι ταμάμ.
αν θες βέβαια να πας για μπάνιο από κηφισιά στα λεγρενά και πίσω πρέπει να βρεις μια πρίζα εκεί που θα σταματήσεις , αλλά δεν νομίζω οτι είναι αυτό που έχει κανείς στο κεφάλι του όταν αγοράζει τέτοιο όχημα.

εγώ το σκέφτομαι σοβαρά για ένα όχημα αστικής μετακίνησης για τις μέρες που έχει πολύ αέρα για ποδήλατο (δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα είναι η αλήθεια) , ωστόσο όταν το πάρω δε θα σας πω ποτέ ότι σώθηκα δεν καίει τίποτα κλπ , διότι με τα 5800 (με επιδότηση) παίρνεις κλασσικό σκούτερ και βενζίνη για 7 χρόνια.
θα το πάρω απλά επειδή γουστάρω και μπορώ.
 


Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
τι οικονομία ρε γιατρέ , με 70χλμ την εβδομάδα είναι πολυτέλεια απλά. οικονομία (και απόσβεση) κάνει με 60χλμ τη μέρα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.596
Reaction score
27.942
το απλό s01 εξυπηρετεί τον λόγο ύπαρξής του εξαιρετικά.
και η αυτονομία πάνω από τα 100χλμ στην πόλη χωρίς πολύ προσοχή είναι ταμάμ.
αν θες βέβαια να πας για μπάνιο από κηφισιά στα λεγρενά και πίσω πρέπει να βρεις μια πρίζα εκεί που θα σταματήσεις , αλλά δεν νομίζω οτι είναι αυτό που έχει κανείς στο κεφάλι του όταν αγοράζει τέτοιο όχημα.

εγώ το σκέφτομαι σοβαρά για ένα όχημα αστικής μετακίνησης για τις μέρες που έχει πολύ αέρα για ποδήλατο (δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα είναι η αλήθεια) , ωστόσο όταν το πάρω δε θα σας πω ποτέ ότι σώθηκα δεν καίει τίποτα κλπ , διότι με τα 5800 (με επιδότηση) παίρνεις κλασσικό σκούτερ και βενζίνη για 7 χρόνια.
θα το πάρω απλά επειδή γουστάρω και μπορώ.
Εγώ το θέλω καθαρά για καθημερινή μετακίνηση αλλά εδώ στας εξοχάς θέλουμε το κάτι παραπάνω. Αν πάω με 70-80 θα με περάσουν από πάνω. 😅 Άσε που πρέπει να πηγαίνει τουλάχιστον 90-95 συνέχεια για μισή ώρα εύκολα. Και όπως λεν, το καλοκαίρι δεν. Ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες κινητήρας, μπαταρίες, inverter. Βάλε και το γεγονός ότι από τα 11€/ 100χλμ θα πάω στα 0.70€ λένε αυτοί, 1€ σου λέω εγώ, σιγά. Η μέρα με τη νύχτα στην κυριολεξία.

Αλλά ναι, για πόλη ένα μικρό scooter με 3000€ και τα υπόλοιπα βενζίνες για 7 χρόνια 🙂, μια η άλλη.
οικονομία (και απόσβεση) κάνει με 60χλμ τη μέρα.
Ακριβώς τόσα κάνω κάθε μέρα.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
στην περίπτωση σου βενζίνες για 2 χρόνια το πολύ. Συμφέρει.
μπορεί να συμφέρει και το s01+ που έχει και καλύτερα φρένα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.596
Reaction score
27.942
στην περίπτωση σου βενζίνες για 2 χρόνια το πολύ. Συμφέρει.
μπορεί να συμφέρει και το s01+ που έχει και καλύτερα φρένα.
Ξέρεις τι με χαλάει; Να δώσω 6000€ - 7000€ και να μην μπορώ να πάω ούτε μέχρι την Αθήνα δικάβαλο; Είμαι βέβαιος πως δεν μπορεί.
Από γκαράζ μέχρι Σύνταγμα είμαι 50χλμ. 100χλμ αλέ ρετούρ δικάβαλο με την ψυχή στο στόμα και αν. Σίγουρα θα ανεβάσει κατανάλωση.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.426
@pankrok λες να λύσουμε μοτέρ για αλλαγή ελαστικού;

Ρε που μπλέξαμε 🙂

View attachment 257308

Μου θυμίζει τη γυναίκα μου σε διακοπές και εστιατόρια. Χαίρεται περισσότερο με το "νέο" παρά με τη δοκιμασμένη λύση που έχει πάει και γουστάρει. Αυτό αρχικά βέβαια, γιατί αν η συνέχεια δεν είναι του γούστου της βρίζει χειρότερα από μένα. :biggrin:
 

TGD

Μηνύματα
7.135
Reaction score
7.174
Ω, ναι, το νομοσχέδιο λέει να καταστραφούν οι δωρεάν φορτιστές, εκτός αν οι δήμοι βάλουν και δωρεάν αντλίες καυσίμων στον ίδιο χώρο! Επίσης να απαγορευτούν οι δωρεάν φορτιστές που λειτουργούν και στις ιδιωτικές επιχειρήσεις!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Η μέση κατανάλωση ήταν 17kwh/100km λέει ο τύπος.
Πόσο χρεώνεται η kwh στα σεα?
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.426

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
€0,62 άρα έρχεται περίπου στο 0.1 €/km, και πάλι λιγότερο απ' όσα καίει το ντήζελ μου.
Δεν πάει έτσι, γιατί ένα "ντεπόζιτο" το έχεις γεμίσει από το σπίτι και σχεδόν άλλο ένα στο κατάλυμα, συνήθως δωρεάν. Στα ΣΕΑ είναι μόνο συμπλήρωμα, οπότε το κόστος είναι αρκετά χαμηλότερο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Άντε τώρα να ψάχνεις κατάλυμα στο booking με βάση το αν έχει φορτιστή, αντί για το αν έχει πισίνα ...

booking.png


Τυχαία αναζήτηση: Πάργα ή τριγύρω. Μιλάμε για πληθώρα επιλογών σήμερα... :headbang:

PS. Βρέθηκαν 12 επιλογές με ιδιωτική πισίνα. :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top