Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Είναι τεράστιο το ποσοστό των μπροστινών και πίσω τρακαρισμάτων στο σύνολο. Τ ε ρ ά σ τ ι ο !

Αυτά συνήθως δεν επηρεάζουν τα carbon monocoque* των i3 που έχουν εμπρός και πίσω βαρβάτες αλουμινένιες ζώνες παραμόρφωσης.
Αν χτυπηθεί δυνατά απ' το πλάι όμως, θέλει νέο.


*κάτι που ΔΕΝ αφορά ηλεκτρικά, αφορά κάθε αυτοκίνητο με carbon ή semi carbon monocoque.
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Το δικό σου όχημα έχει και μικτή των 1000€. Τα έψαξα, τα είδα. Δεν έχουν τις ίδιες παροχές ούτε τα ίδια ποσά. Για παράδειγμα θεωρώ αστεία τα ποσά καλύψεων των 6000€ για κάποια πράγματα σε όχημα 25.000€ - 30.000€.
Το ποσό θα πέσει, ανάλογα και την απαλλαγή όπως έγραψε και ο Dimi και ο Symos παλαιότερα.
Κάθε ασφαλιστική κάνει και τα τρικ της.
Σαν την άλλη ασφαλιστική που ανέφερα σε παλιό ποστ όταν ξανασυζητούσαμε το θέμα, που ως ασφάλεια κλοπής θεωρεί την κάλυψη των ζημιών που θα έχει το αμάξι κατά τη διάρκεια της κλοπής.

Αν θέλεις να έχεις την τέλεια ασφάλεια, που να καλύπτει τα πάντα στο μέγιστο βαθμό, θα πληρώσεις, τι να κάνουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
* εδώ μπαίνει κάτι άλλο που ξέρουμε από την εμπειρία. Πολλές ασφαλιστικές καλύπτουν το κόστος ζημιάς (δικής σου ή του άλλου) εφόσον πας το αυτοκίνητο σε συνεργαζόμενο ή δικό της συνεργείο. Ειδάλλως το επισκευάζεις εκεί που θες, πληρώνεις και προσκομίζεις τα τιμολόγια για να αποζημιωθείς. Στα EVs τι γίνεται; τι θα γίνει και πότε; ξέρουμε; π.χ. αυτοκίνητα εταιρείας που έχει ένα ή κανένα σημείο επισκευών σε όλη τη χώρα τι γίνεται; τι και πως θα σου καλύψει ακόμα και μια μεικτή ασφάλεια;
Με αφορμή το παραπάνω. :rolleyes:

Ακριβώς. Τα έχεις τα χρήματα για να το φτιαχτεί αλλού; Οεο; Επίσης, αν επισκευάζεται με λιγότερα αλλού και η ασφαλιστική στο βγάζει off, και δεν έχεις να πληρώσεις το αλλού, γιατί να τρέχεις; Να περιμένεις να πάρεις τα όποια χρήματα, να είσαι χωρίς αμάξι για μήνες και να μπεις πάλι στο ψάξιμο για το επόμενο.

Όταν είχα το ατύχημα με τη μηχανή η Suzuki ήθελε 2850€ και η τύπισσα έκανε αρνητική. Με τα δικαστήρια πήρα τα χρήματα σε 2 χρόνια. Την μηχανή την είχα έτοιμη δύο μήνες μετά το τρακάρισμα με 900€, όλα τα πλαστικά καινούργια. Αν δεν είχα και ήταν μεγάλο το ποσό, πχ BMW, θα περίμενα 2 χρόνια;

Επίσης, και ξέρω ότι θα γελάσετε με όσα θα διαβάσετε παρακάτω, συμβαίνουν και αυτά στο δρόμο τι να κάνουμε. Στα 14 χρόνια που μένω στην περιοχή, δύο φορές μπροστά στα μάτια μου στο μπροστινό αυτοκίνητο έπεσε σκύλος που πήγαινε με 1000, καθώς κυνηγούσε άλλο σκύλο, και πέρασε κάθετα την κατηφόρα στη Σαρωνίδα. Η πόρτα ήταν για πέταμα και το φτερό μνη. Τι κάνουμε εδώ; 🙂 Mικτή, ξέρω.
Σε μένα έχει πέσει σκύλος πάνω στη ρόδα μια φορά, ευτυχώς, και άλλη μία μάζεψα μια γάτα που πήγαινε με 1000 να περάσει κάθετα, και μου έσπασε προφυλακτήρα, ψυγείο και κάτι ακόμα. 🙂 Δεν την βρήκα ποτέ, έφυγε, εφτάψυχες γαρ. Δεν υπολογίζω καν πόσες γάτες και αλεπουδίτσες βλέπω ξάπλα στο δρόμο. Εύκολα 3-4 το μήνα.

Μικτή, ξέρω. :)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Κοντεύετε να αφανίσετε όλη την πανίδα εκεί στη Σαρωνίδα... :tongue: :roflmao:

Κάνει και ρίμα. Οι επίδοξοι ποιητές κοπιάστε. :laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Ναι ρε γ@moto. Σε ένα συμβάν πριν κανένα τρίμηνο ήμουν ακριβώς από πίσω. Μου m@mis3 την ψυχολογία. Κρίμα.
 


TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Πάντως για να σπάσει το χέρι σε πλευρική σύγκρουση (εκτός από την περίπτωση να το είχε έξω από το παράθυρο) σημαίνει ότι έχει πάρει και Α και Β κολώνα και πόρτα...
Αν η ασφάλεια του δώσεις 25k αγοράζει μεταχειρισμένο i3. Το θέμα είναι θα του δώσει η ασφάλεια 25k; Η όπως η δικιά μου με φθηνότερη αγγελιά στο car.gr στα 11k μου έδωσε με τα χίλια ζόρια 8k;
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Λιμνάζουν. Μια στις τόσες κάποιος βάζει σωστή τιμή και εξαφανίζεται αυθημερόν
Ένα e-Up του '20 στα 21.700 εξαφανίστηκε αμέσως. Βέβαια πέρυσι ένα e-Up καινούργιο με την επιδότηση κόστιζε 18.990!
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Δηλαδή σε λίγα χρόνια θα θεωρούνται παρωχημένης τεχνολογίας τα υβριδικά, «παλιά».
Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να δίνεις μια περιουσία σήμερα να αγοράσεις όχημα με τεχνολογία κίνησης που δεν θα υπάρχει στην αγορά σε δύο χρόνια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593



ΥΓ. 🤪😜😁😂


1676814090895.png


If you order today (the Electric Rolls-Royce Spectre), you probably will take delivery of a new Spectre by the end of 2024, if not even the beginning of 2025. 😁

Τρρχάτε να προλάβετε! 😂😁🤪😜😁😂

 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Ένα review θερμικού που θα διαβάσουν τα δισέγγονα.

Διαβάστε, αξίζει..

 





Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Υπάρχει φορτιστής (σε λογικό ποσό αλλιώς ξέρω τη λύση ) ο οποίος να φορτίζει μόνο αφού κάποιος βάλει χρεωστικη- πιστωτική; Για "οικιακή" χρήση όχι να φορτίζει όλη η γειτονιά

Aν είστε ιδιώτης, ένοικος πολυκατοικίας ή συγκροτήματος κατοικιών και θέλετε να χρονοπρογραμματίζετε τη φόρτισή σας, να μοιράζεστε τον φορτιστή με τους άλλους ένοικους, τους γείτονες σας ή τους επισκέπτες σας έχουμε ειδική προσφορά για εσάς.

Οποιοσδήποτε φορτιστής υποστηρίζει το πρωτόκολλο OCPP 1.6 μπορεί να συνδεθεί στην πλατφόρμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Ελλάδα - Πωλήσεις Ιανουαρίου 2023:

720 BEVs & PHEVs
273 BEVs
447 PHEVs

Top 5 BEVs
Volvo XC40 (BEV only) – 27
Tesla Model S – 22
BMW iX3/ Opel Corsa/ Tesla Model X – 16 each
Ford Mustang Mach-E/ VW ID.4 – 15 each
Audi Q4 – 14

Top 5 PHEVs
Volvo XC40 (PHEV only) – 111
Jeep Compass – 75
BMW X3-series – 22
Audi Q3 – 21
Range Rover Velar – 18
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top