Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
επίσης υπάρχει(; ) και η 77άρα μπαταρία στο iD.3 οπότε τα παραπάνω 300 χλμ γίνονται ας πούμε 380
(η μπαταρία είναι 1/3 σχεδόν χωρητικότητα, αλλά υπάρχει αυξημένο βάρος)
Χονδρικά στα iD η 77-αρα είναι κατά 32% μεγαλύτερη της 58-αρας, αλλά δεν προσφέρει 32% μεγαλύτερη αυτονομία, λόγω της αύξησης του βάρους, που συνοδεύεται από αυξημένη κατανάλωση.

Έτσι τελικά η αύξηση της αυτονομίας είναι περίπου 20% μεγαλύτερη στο ταξίδι με σταθερή και χαμηλή σχετικά ταχύτητα, δηλαδή αντί για 300χλμ θα βγάλει 360χλμ.

Αυτό μεταβάλλεται στα διάφορα οχήματα του γκρουπ βαγκ αναλόγως αεροδυναμικής και βάρους του κάθε οχήματος.

Λόγου χάριν, το Q4 40 e-tron της Audi, με την 77-αρα μπαταρία, οδηγώντας όπως πάω με το iD.3 μου έβγαλε μέση κατανάλωση στη διαδρομή που κάνω καθημερινά στα 18-19 kWh/100km ενώ με το iD.3 έχω 12-13 kWh/100km, η διαφορά είναι 6 kWh/100km που ως ποσοστό στα 12 είναι 50% πάνω, άρα ενώ έχει 32% μεγαλύτερη μπαταρία, λόγω 50% αυξημένης κατανάλωσης θα μου βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα..

Πράγμα που το είδα στην πράξη, καθώς για μια διαδρομή που συνήθως χάνω 9% μπαταρίας με το iD.3 με την 58-αρα, έχασα με το Q4 40 e-tron ποσοστό 11% της 77-αρας μπαταρίας. Απλά πράγματα..

Με 32% αυξημένη κατανάλωση, δηλαδή από 12-13 να πάει 16-17 kWh/100km θα βγάζει την ίδια αυτονομία η μεγαλύτερη μπαταρία με τη μικρότερη.

Τα Τέσλα, λόγω εξαιρετικής αεροδυναμικής και μοναδικής αντλίας θερμότητας και υψηλότατου efficiency συνολικά, βγάζουν 50% περισσότερα χιλιόμετρα από το iD.3 με την 58-αρα, ενώ η μπαταρία των Τέσλα είναι μόνον κατά 33% μεγαλύτερη, δηλαδή το συνολικό efficiency ξεπερνά το πρόβλημα του αυξημένου βάρους λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας.

Βέβαια, και κακά τα ψέματα, την κατανάλωση την κανονίζει ο οδηγός, αναλόγως πόσο βαρύ είναι το πόδι του, και εύκολα μπορεί να την αυξήσει κατά 50% ή να την μειώσει με προσπάθεια οικονομικής οδήγησης..
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
1 στα 5 νέα ΙΧ στην Ευρώπη, μπαίνει στη μπρίζα:


Σημαντική αύξηση στα BEV, μείωση στα PHEV:

New plug-in car registrations:

BEVs: *118,000 (up 31% year-over-year) and 13% share
PHEVs: *64,000 (down 8% year-over-year) and 7% share
Total: 182,333 (up 14% year-over-year) and 20% share

Results last month:

Tesla Model Y - 17,205
Volvo XC40 (BEV + PHEV) - 6,100
Volkswagen ID.3 - 5,382
Volkswagen ID.4 - 5,147
Fiat 500 electric - 4,844
Audi Q4 e-tron - 4,713
Dacia Spring - 4,313
Peugeot e-208 - 4,052
Tesla Model 3 - 3,867
Skoda Enyaq iV - 3,566


Results year-to-date:

Tesla Model Y - 24,432
Volvo XC40 (BEV + PHEV) - 11,978
Volkswagen ID.3 - 8,752
Dacia Spring - 8,680
Volkswagen ID.4 - 8,485
Audi Q4 e-tron - 8,395
Fiat 500 electric - 8,103
Peugeot e-208 - 6,850
Skoda Enyaq iV - 6,796
Ford Kuga PHEV - 6,271
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Σήμερα είδα το Buzz. Γλυκούλι! Αλλά αμφιβάλλω αν θα το αγοράσουν πολλοί για οικογενειακό αυτοκίνητο. Η μανία μα τα σουβλάκια καλά κρατεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Σε ένα καθαρά ηλεκτρικό μέλλον της αστυνομίας, θέλω να δω πως θα πιάσουν με αυτό:


FB_IMG_1681137516382.jpg



Κάποιον που τρέχει (με τα πόδια) πολύ γρήγορα. 🤪😁


ΥΓ.
Εντάξει, για τα κατωτέρω, δεν χρειάζεται καν να ξεκινήσει να τα πιάσει το ανωτέρω:

received_1262048561378898.jpeg
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Αλλά τον μπρετσο πάνω σε ποδήλατο, δε τον πιάνουν.
Τι θα κάνει; θα γυρίζει γύρω γύρω στο νησί, μετά από 137 ώρες θα κουραστεί ο μπρέτσος και θα σταματήσει.
Μέχρι τότε βέβαια θα έχει τελειώσει και η μπαταρία από το τετράτροχο παπάκι.
 

Μηνύματα
7.208
Reaction score
1.199
Τι θα κάνει; θα γυρίζει γύρω γύρω στο νησί, μετά από 137 ώρες θα κουραστεί ο μπρέτσος και θα σταματήσει.
Μέχρι τότε βέβαια θα έχει τελειώσει και η μπαταρία από το τετράτροχο παπάκι.
Θα τον περιμένουν να ολοκληρώσει το γύρο του νησιού στο σημείο που έμειναν από μπαταρία και θα τον πιάσουν εκεί.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Σωστό – το έχω γράψει και παραπάνω και να σκεφτείς ότι έχω παραγγείλει και Tesla.

Βέβαια είναι κάτι νέο και ίσως είναι λάθος να το συγκρίνουμε με τα παραδοσιακά αυτοκίνητα.

Πρόσφατα ρώτησα μία πολύ νέα κοπέλα, δευτεροετή της Αρχιτεκτονικής, την εξής ερώτηση. (και περίμενα να την ...στριμώξω είναι η αλήθεια)

«Τι είναι ωραίο στην Αρχιτεκτονική ;»

Και έλαβα μία εκπληκτική απάντηση που την σκέφτομαι συνέχεια παρά το ότι με χωρίζουν δεκαετίες με την κοπέλα.

«Ωραίο είναι μόνο το ΑΛΗΘΕΣ».

Ουσιαστικά είναι αποστομωτικό – οτιδήποτε ψευδές είναι άσχημο. (ακόμη και στη ...γυναικεία εμφάνιση - ωραίο θέμα κουβέντας - ψάξε βρες τις είναι "αληθές")
Aυτό που μάλλον εννοεί η κοπέλα είναι πως δεν πρέπει να αλλάζει ο χαρακτήρας. Δεν πρέπει να είναι κάτι άλλο από αυτό που εκπροσωπεί. Για να είναι αληθινό πρέπει να ακολουθεί τους βασικούς κανόνες αυτού που είναι. Προσωπικά με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Δηλαδή αυτοκίνητο ηλεκτρικό που μοιάζει με θερμικό , όπως εισαγωγές αέρα – μάσκες με γρίλιες – εξατμίσεις – μακρυά μούρη για να χωράει V8 και V12
'Όχι απαραίτητα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948

Στειλτους ένα μήνυμα, να τους εξηγήσεις τι εννοείς.
Να τους διορθώσεις.

Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
To ότι του βγαίνει το πλάνο δεν συνδέεται με το luxury και τι θεωρεί αυτός luxury και τι οι πελάτες του.
Ok.
Τη μια βάζεις το "high end of the market" και γελακια, την άλλη αντιδράς για το luxury.
Ok. Τι α κάεις; Α κατς α μαλώεις;🤪😂😁
Εντάξει, σωστά τα λες, εγώ μαζί σου. Πάνε να τους διορθώσεις:


Κατέβασε αυτό.

Μετά δες αυτά.

Screenshot_20230411-090919~2.png
Screenshot_20230411-091015~2.png



Μετά στείλε σ'αυτους email.

Εγώ πάντως, δε ξέρω τίποτα, ούτε θέλω να μάθω.
Ούτε πήρα θέση.
Απλώς κοινοποίησα συνδέσμους. 😎
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Αηδίες για να αμαυρώσουν την εταιρεία της καρδιάς μας

 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Ok.
Τη μια βάζεις το "high end of the market" και γελακια, την άλλη αντιδράς για το luxury.
Ok. Τι α κάεις; Α κατς α μαλώεις;🤪😂😁
Εντάξει, σωστά τα λες, εγώ μαζί σου. Πάνε να τους διορθώσεις:


Κατέβασε αυτό.

Μετά δες αυτά.

View attachment 287816 View attachment 287817


Μετά στείλε σ'αυτους email.

Εγώ πάντως, δε ξέρω τίποτα, ούτε θέλω να μάθω.
Ούτε πήρα θέση.
Απλώς κοινοποίησα συνδέσμους. 😎
Δεν διαβάζω τίποτα, βαριέμαι.

Άλλο πολύτιμο, άλλο πολυτελές, διαφορετικά πράγματα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.721
Τελείως χονδρικά και μπακαλίστικα, στον ελληνικό μικρόκοσμο τα μοντέλα των luxury brands της αυτοκίνησης είναι θηλυκά:
Έχω μια: Aston Martin, Lamborghini, Ferrari, Mercedes, BMW, Rolls Royce, Bentley, Porsche, Cadillac, Lincoln, Jaguar...

Η ...πλέμπα :tongue: :roflmao: είναι ουδέτερη:
Έχω ένα: Toyota, Nissan, Audi, Opel, Kia, Hyundai, Tesla :laugh:, Fiat, Mini, Honda, Citroen, Peugeot, Renault, Dacia, Ford (εξαίρεση: έχω μια Ford GT), Jeep, Skoda, Volkswagen, Volvo, Mazda...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.903
Στο αρνι τουλαχιστον να παρετε Porsche , μην πεσετε και εκει χαμηλα :biggrin:

images.jpg
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ευχαριστώ ευχαριστώ, κάτσε να παραλάβω πρώτα, έχω και τον Γκόνη να κάνω βόλτα! 🏎
Να πατήσω καμιά καλή γκαζιά, να του φύγει η ψυχή, να κολλήσει η καρδιά ❤ στη σπονδυλική στήλη! 😂😜🤪😁
Ωχ:(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Το evo vii πάντως, σε 0-100 το περνάει το LR!

Ε, να μη κάνω στον Γκόνη ένα 100-σταρι στα γρήγορα; Σιγά, τι ψυχή έχει, λίγα δευτερόλεπτα δουλειά είναι! 😁
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Σε αυτή ακριβώς τη στροφή είδα ταινία τη ζωή μου σε μισό δευτερόλεπτο πριν μερικά χρόνια.

Ένας $£√π¶∆{$%^¢ με ένα γαμwsaxo έχασε τον έλεγχο και πάνω στη στροφή μπήκε στο αντίθετο που ήμουν εγώ στην αριστερή λωρίδα. Δεν ξέρω τι που πως γιατί αλλά κανένα μέτρο άντε δύο πριν ταξιδέψουμε όλοι μαζί για τον άλλο κόσμο μπήκε στη λωρίδα του. Μόλις πήρα την επόμενη δεξιά στροφή έκανα δεξιά στο parking, κοιτούσα απέναντι την Σαρωνίδα και δεν πίστευα ότι θα πάω σπίτι.

Από τότε πάω μόνο δεξιά σε όλη την παραλιακή και από το σημείο περνάω σπάνια.

Στα 15 χρόνια που ζω εκεί κάτω έχουν χάσει πολλοί την ζωή τους σε μετωπικές. Πολύ κακό σημείο είναι και η Λουμπάρδα. Εκεί έχω ζήσει ακαριαίο σε μια κοπέλα επειδή ένας παπάρας την είδε Tokyo drift μέρα μεσημέρι. Τα βλέπουμε στα τοπικά νέα στα φατσαμπούκια.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Εννοείται πως είναι εντελώς μλκες με περικεφαλαία όσοι παν έτσι σε κείνη την περιοχή, και γενικά στους δημόσιους δρόμους.

Θα πρέπει να ενταθούν οι έλεγχοι της τροχαίας, να τους πάρουν τα διπλώματα οδήγησης φορεβε, και να κατασχέσουν και τα ΙΧ τους, να γλυτώσουμε από δαύτους.

Προσωπικά προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην ξεπερνάω (κατά πολύ) τα όρια ταχύτητας, απλώς δεν γίνεται να πηγαίνω με 60 και 80 στην εθνική οδό σε τούνελ και σε γεφύρια (απαράδεκτα όρια), ένα 20-αρι πάνω είμαι κει.

Η μοunάρα 😍 που περιμένω με απεριόριστη χαρά και ανυπομονησία, είναι το πρώτο μου ΙΧ με τετρακίνηση, και το πρώτο με τόσους σταύλους άλογα και τέτοιες επιδόσεις, με τέτοια ροπή διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή. Προφανώς θα το χαρώ όσο δε πάει στο 0-100 και όσο συχνά γίνεται, σε κάθε ευκαιρία, είναι ωραία η επιτάχυνση, κακά τα ψέματα.
Ωστόσο διαθέτει ωραιότατο κλείδωμα τελικής ταχύτητας, και σκοπεύω να το κλειδώσω εξ'αρχης στα 150, γιατί έτσι θέλω κι έτσι πρέπει κιόλας. 😎
Αλλά το 0-100 ή και λίγο παραπάνω, θα το σκίσω, όπως το σκίζω και στο iD.3 σε κάθε ευκαιρία, σε κάθε φανάρι που είμαι μπροστά, έχει μεγάλη πλάκα!

Για κωλικια κι ανάποδα τιμόνια και ντριφτινγκ μέχρι να σβήσει η γόμα, υπάρχουν πίστες, δεν ξέρω αν θα πάω, αλλά ζηλεύω ήδη κάποια παιδιά που τακτικά πάνε κει και βγάζουν τα απωθημένα τους, ιδίως σε βρεγμένο που δε τρώει γρήγορα τα (αρκετά ακριβά) ελαστικά. 👍
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top