Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
εγω όσα έχω δει τα έχουν ιδιώτες.
Όπως και να χει θεωρώ δεν κάνουν για τπτ απο τη στιγμή που βγαίνουν στο δρόμο.Ούτε για νησιά.
Φαντάσου ένα τέτοιο να φυγει σε κανένα γκρεμό.Γιατί να φύγει; Γιατί το 90% των οδηγών να μη πω περισσότερο δεν έχουν ιδέα τι οδηγούν.Αυτός είναι ο λόγος που και τα καλοκαίρια σκοτώνονται τόσοι στα νησιά με γουρούνες κτλ...
Θα μου πείς είναι ασφαλέστερο απο γουρούνα.Μπορεί.αλλά μήπως σου δίνει τη ψευδαίσθηση πως είναι αυτοκίνητο, έχεις ασφάλεια.Ίσως αυτό το κάνει χειρότερο.
Θεωρώ δεν έχουμε παιδεία σαν λαός σε πολλά πράγματα και ένα απο αυτά είναι η οδήγηση που συζητάμε
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Σχεδόν καθημερινά βλέπω ένα τέτοιο στο δρομο:

"ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ECOCAR HIGH SPEED 7.5 KW BASIC - super-agora" https://www.super-agora.gr/ηλεκτρικο-αυτοκινητο-ecocar-high-speed-basic-p-895.html


Πλάκα έχει..
είχα βρεθεί το 2016 στη Ρώμη
και κυκλοφορούσανε ένα σωρό τέτοιου μεγέθους "αυτοκίνητα", παντού έβλεπες ένα παρκαρισμένο,
ανάμεσά τους και αρκετά Renault TWIZY
την ύπαρξη του οποίου δεν γνώριζα καν τότε

η (παθητική) ασφάλεια που παρέχουν είναι όντως ένα θέμα, αλλά μάλλον είναι πολύ καλύτερη από ένα μηχανάκι (αν αυτή είναι η εναλλακτική)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Σήμερα το πρόλαβα το γαμιδι, είχε κίνηση και σταμάτησε στο φανάρι. :rofl:

Σχεδόν καθημερινά τον βλέπω, εδώ κοντά μου μένει.

Μέχρι σήμερα ήταν αδύνατο να το προλάβω για φωτο, όποτε το έβλεπα τραβούσε μια επιτάχυνση ακαριαία και το έχανα πριν καν ανοίξω κινητό..

IMG_20210528_133946~2.jpg


Κωλαμαξο. Φεύγει σα σφαίρα, δε κάθεται να το συζητήσουμε..
 


TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Λιιιιγο καλύτερο χρειάζεται να είναι, ώστε να είναι αντίστοιχο του τογιοτα αυγό και βολκσβαγκεν απ ή ακόμα και σμαρτ. Σε τέτοιο μέγεθος, είναι αναμφίβολα ο βασιλιάς στην μετακίνηση εντός πόλης.
Έχω δει στους καταλόγους και ηλεκτρικό Twingo και ηλεκτρικό Citigo. Αυτά πωλούνται είναι είναι "προσεχώς";
 

K

kimon

Guest
Να κάτι που θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε χώρες με αρκετή ηλιοφάνεια, π.χ. Κύπρος.
Γύφτους έχετε στη Μεγαλόνησο;
(Γιατί αν έχετε... ξεχάστε τα)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Έχω δει στους καταλόγους και ηλεκτρικό Twingo και ηλεκτρικό Citigo. Αυτά πωλούνται είναι είναι "προσεχώς";
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
..στις 2 Ιουνίου στο νησί παρουσία του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη αλλά και του CEO της VW κ. Herbert Diess.

.. στις 2 Ιουνίου σύμφωνα με πληροφορίες του Newsauto.gr ο Πρωθυπουργός είναι πολύ πιθανό να προβεί σε κάποιες ανακοινώσεις-σοκ σχετικά με τα οχήματα που κινούνται με βενζίνη ή diesel αλλά και το μέλλον της αυτοκίνησης στην Ελλάδα

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
«Η ηλεκτροκίνηση είναι το μέλλον για να μην πω ότι είναι ήδη το παρόν που είναι ήδη εδώ. Και θα πρέπει να συμφωνήσουμε σε Εθνικό επίπεδο ποιος είναι ο στόχος τον οποίο θέτουμε στην Ελλάδα ως όριο για να απαγορεύουμε τις πωλήσεις οχημάτων με κινητήρες εσωτερικής καύσης. Και να στείλουμε ένα ξεκάθαρο μήνυμα στην αγορά ώστε να προσαρμοστεί σε αυτή την κατεύθυνση. Πρέπει όμως ταυτόχρονα και η ενέργεια η οποία παράγεται και καταναλώνουν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα να είναι ενέργεια πράσινη» σημείωσε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης στην ομιλία του στη Βουλή, κατά την κοινή συνεδρίαση τεσσάρων Επιτροπών σχετικά με τη στρατηγική για την μετάβαση σε μια κλιματικά ουδέτερη οικονομία.

 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
«Η ηλεκτροκίνηση είναι το μέλλον για να μην πω ότι είναι ήδη το παρόν που είναι ήδη εδώ. Και θα πρέπει να συμφωνήσουμε σε Εθνικό επίπεδο ποιος είναι ο στόχος τον οποίο θέτουμε στην Ελλάδα ως όριο για να απαγορεύουμε τις πωλήσεις οχημάτων με κινητήρες εσωτερικής καύσης. Και να στείλουμε ένα ξεκάθαρο μήνυμα στην αγορά ώστε να προσαρμοστεί σε αυτή την κατεύθυνση. Πρέπει όμως ταυτόχρονα και η ενέργεια η οποία παράγεται και καταναλώνουν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα να είναι ενέργεια πράσινη» σημείωσε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης στην ομιλία του στη Βουλή, κατά την κοινή συνεδρίαση τεσσάρων Επιτροπών σχετικά με τη στρατηγική για την μετάβαση σε μια κλιματικά ουδέτερη οικονομία.

Να πέσουν οι τιμές στα ηλεκτρικά πριν αρχίσουν τις έξυπνες αποφάσεις οι πολιτικοί με τους μισθούς των 10Κ
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
OXI ευχαριστω ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ και ας χτυπιουνται οσο θελουν οι εταιριες και τα τσιρακια τους οι 'πρασινοι πολιτικοι'..
Τα ηκελτρικα πολλα προβληματα μη πρακτικα στην χρηση τεραστιο θεμα με τις μπαταριες και την ανακυκλωση τους πανακριβο στην κτηση & στην χρηση του . Μεταθετουμε το προβλημα της 'πρασινης' μετακινησης σε αυτο της 'πρασινης' ενεργειας στην οποια εχουν γινει λιγα πραματα.
Απλα με καποιο τροπο 'πρεπει' να δουλεψουν οι βιομηχανιες των μεγαλων γιαυτο και η μεγαλη κουβεντα αυτον το καιρο.
(Υπενθυμιζω τις ενστασεις του CEO της TOYOTA (και οχι μονο..) για το βιαστικο του θεματος.
Η λυση γιαυτον προς το παρον ειναι τα υβριδικα μεχρι να ΩΡΙΜΑΣΕΙ η τεχνολογια στις μπαταριες)


Για μενα -παντα- η λυση ειναι το υδρογονο (και ας σκανε σαν βομβες..)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν μιλούσαμε καθαρά με περιβαλλοντικά κριτήρια, οι πωλήσεις των συμβατικών θα έπρεπε να απαγορευτούν χθες.
Αντ' αυτού, μας λένε πως θα απαγορευτούν σε 10-15 χρόνια (οπότε τα ηλεκτρικά θα είναι στις ίδιες τιμές, αν όχι φθηνότερα, χωρίς να υπολογίζουμε καν διαφορές λόγω φόρων) και πάλι υπάρχουν αντιδράσεις.

Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν μας έλεγαν πως θα απαγορευτούν π.χ. σε 1 χρόνο (με τις τιμές να μην είναι ακόμα ίδιες). Αν ακόμα και στα εμβόλια (με την τόσο αυτονόητη χρησιμότητα και αποδεδειγμένη ασφάλεια) αντιδρά ένα 30% (!), εδώ θα γινόταν χαλασμός Κυρίου.

Τα επιχειρήματα γνωστά και χαριτωμένα:
- "Το ίδιο ρυπαίνουν και τα ηλεκτρικά", παρ'όλο που αυτονοήτως αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει. Αφενός γιατί η ενέργεια "καθαρίζει" όλο και περισσότερο, αφετέρου γιατί και πετρέλαιο να καίγαμε για να παράξουμε ρεύμα, πάλι πιο καθαρό θα ήταν να έχουμε ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
- "Ας κοιτάξουν πρώτα το Χ/Υ και μετά να ασχοληθούν με τα αυτοκίνητα του κοζμάκη". Αυτό δεν χρειάζεται σχολιασμό, έχουμε πάρει διδακτορικό στην Ελλάδα σε αυτή την "επιχειρηματολογία".
- "Τι θα γίνει με την ανακύκλωση των μπαταριών (κλπ.) ;;;". Κάποιος που ουδόλως ενδιαφέρεται για το περιβάλλον, ξαφνικά κόπτεται τι θα γίνει με την ασφαλή ανακύκλωση των υλικών. Ανέκδοτο. Ας λύσουμε πρώτα αυτό που απειλεί τη ζωή όπως την ξέρουμε (αν όχι την ίδια την ύπαρξή μας) και παράλληλα θα δούμε και για την ανακύκλωση, θα τη βρούμε τη λύση.

Στα παραπάνω δεν συμπεριλαμβάνω τα "πρακτικά" του θέματος (αυτονομία, χρόνοι φόρτισης κλπ.), γιατί είναι παντελώς άσχετα με το θέμα. Αν το κρουαζιερόπλοιο βουλιάζει και πρέπει να μπούμε στις βάρκες, θα συζητάμε ότι το στρώμα που είχες στο δωμάτιό σου ήταν μαλακό και τώρα θα πιαστεί ο κώλος σου στο στασίδι; Και δεν είναι σαν τα εμβόλια που (εν μέρει, αν εξαιρέσουμε την ανοσία αγέλης) θα πεθάνεις μόνος σου αν δεν το κάνεις οπότε χεστήκαμε. Εδώ θα πεθάνουμε όλοι μαζί.

Αντιλαμβάνομαι ότι αφενός σχεδόν κανένας δεν θέλει να πληρώσει το μάρμαρο που του αναλογεί (γιατί ως συνήθως, δεν νιώθει ότι του αναλογεί), αφετέρου δεν θέλει να νιώθει και άσχημα για την επιλογή του αυτή! Αλλά αν ούτε εδώ μέσα (όπου το επίπεδο είναι προφανώς πολύ ανώτερο του μέσου όρου) δεν ενδιαφέρεται κανείς να ασχοληθεί με το πρόβλημα, δεν θέλω καν να ξέρω τι γίνεται "παρακάτω".

Υ.Γ. Αλλά ξέχασα. Εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν πιανόμαστε κορόιδα. Το'χουμε καταλάβει ότι όλα αυτά είναι σχέδιο των εταιρειών για να πουλήσουν παραπάνω. Δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή λέμε. Το'πε κι ο Τραμπάκουλας που είναι "αντισυστημικός".

Υ.Γ.2 Κανένας πολιτικός στα μέρη μας δεν πρόκειται να ασχοληθεί με ένα πρόβλημα που αφενός δεν είναι άμεσο, αφετέρου έχει τεράστιο κόστος. Εκτός και αν πιεστεί να το κάνει από όλους εμάς. Αλλά απ'ότι φαίνεται κι εμείς με την ίδια λογική κινούμαστε.
 
  • Like
Reactions: gid

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Πολλές εύστοχες επισημάνσεις κάνεις...

Εγώ με τη σειρά μου αναρωτιέμαι τι ποσοστό των φαν των ηλεκτρικών αυτοκινήτων έχουν ως κύριο λόγο την έγνοια τους για το περιβάλλον.............
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Τίποτα απ'ολα αυτά δεν έχει νόημα να το συζητάμε, διότι απλά δεν είναι στο χέρι μας. :)

Καλώς ή κακώς (μου είναι αδιάφορο) έχει αποφασιστεί η μετάβαση σε ηλεκτρικά αυτοκίνητα και θα υλοποιηθεί πλήρως εντός της δεκαετίας που διανύουμε, όπως θα υλοποιηθεί και μείωση της τελικής ταχύτητας των αυτοκινήτων, και υποχρεωτική (αυτοματοποιηνμενη) τήρηση των ορίων ταχύτητας στους δρόμους, κλπ.

Αντιδράσεις θα υπάρχουν σε κάθε αλλαγή, όπως υπήρχαν (πολύ έντονες, επί σειράς ετών) όταν έγιναν υποχρεωτικές οι ζώνες ασφαλείας. Δεν έχουν κανένα νόημα όμως αυτές οι αντιδράσεις. Είναι αποφασισμένα.

Προετοιμαστειτε, προσαρμοστείτε.
Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω.

Όσοι θέλετε να αντισταθείτε στις αλλαγές που έχουν έρθει ήδη, Φιλ φρι να αντισταθείτε.
Όχι στα εμβολια.
Όχι στους ενισχυτές κλας ντε.
Όχι στο στριμινγκ.
Όχι στα ενεργά.
Αντίσταση φορέβε.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Σήμερα είδα στον Βασιλόπουλο στον Βόλο (2ας Νοεμβρίου) να έχουν κλείσει 4 θέσεις στάθμευσης για να βάλουν φορτιστές για ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν 4 ηλεκτρικά αυτοκίνητα στον Βόλο (εγώ έχω δει 3 συνολικά).
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.103
Σήμερα είδα στον Βασιλόπουλο στον Βόλο (2ας Νοεμβρίου) να έχουν κλείσει 4 θέσεις στάθμευσης για να βάλουν φορτιστές για ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν 4 ηλεκτρικά αυτοκίνητα στον Βόλο (εγώ έχω δει 3 συνολικά).

Αυτή είναι η προτεραιότητα όμως. Πρώτα φτιάχνουμε υποδομές και μετά εφαρμόζουμε τις αλλαγές. Άσε που σε τουριστικούς και επαγγελματικούς προορισμούς είναι αδιάφορο το πόσοι μόνιμοι κάτοικοι έχουν ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

Αν δεν έβαζαν φορτιστές θα έλεγαν ότι δεν παίρνουν ηλεκτρικό αυτοκίνητο γιατί δεν υπάρχουν φορτιστές.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχουμε την άποψή μας και τη στηρίζουμε με όποιο επιχείρημα μάς συμφέρει. Και στις δύο πλευρές αναφέρομαι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top