Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Επίσης ήταν με πολύ φαρδιά λάστιχα, τα Bridgestone Turanza Eco 235/45 R21 μπροστά και 255/40 R21 πίσω.
Δεν νομίζω πως αυτές είναι οι στάνταρ διαστάσεις που φοράει..
Διορθωση: αυτά είναι τα στάνταρ ελαστικά..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Έτσι είναι. Ακριβώς έτσι.

Bottom Line: Level 2 Charging Needs To Be Convenient, Free, & Reliable
Δηλαδή ακριβώς αυτό που ΔΕΝ συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.

Στα περισσότερα σημεία που έχω δει φορτιστές (Super Market, OAKA, Praktiker κλπ.) χρησιμοποιούν αυτή τη μ@λ@κία:

Έχουν αυτό το τραγικό site, που δεν καταλαβαίνεις καν τι πρέπει να κάνεις για να φορτίσεις. Λέει κάτι για μια RFID κάρτα, αλλά ούτε πώς να τη βγάλεις, τίποτα. Αν κατεβάσεις το app είναι κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι μην φανταστείτε κάνα σοβαρό UI. Μόνο και μόνο από την εμφάνιση της φόρμας εγγραφής καταλαβαίνεις τι σε περιμένει:

1624366064167.png


(αυτή τη "Μυστική λέξη" πρώτη φορά τη βλέπω)

Τέλος πάντων αν γραφτείς, καταλαβαίνεις ότι ίσως ( μάλλον; ) δεν χρειάζεσαι τελικά κάρτα για να φορτίσεις και μπορείς να το ξεκινήσεις μέσω του app. Δεν το λέω επιβεβαιωμένα γιατί δεν το έχω κάνει, αλλά έτσι κατάλαβα.

Φυσικά, για δωρεάν, ούτε λόγος. Και αναρωτιέμαι, τι κάψα έχω να πάω π.χ. στο Praktiker (ή σε οποιονδήποτε εντός πόλης προορισμό) και να βάλω το αυτοκίνητο να φορτίσει αν δεν είναι δωρεάν; Και μάλιστα όταν η τιμή είναι πολλαπλάσια από αυτή που έχω στο σπίτι; Άντε πες αν έχεις PHEV που έχει πολύ μικρή μπαταρία και σου τελειώνει. Αλλά και πάλι, αν είναι να πληρώσεις, καλύτερα να αποφύγεις τη φασαρία (βγάλε καλώδια, άνοιξε το app κλπ.) και να συνεχίσεις με βενζίνη/πετρέλαιο.

Θα πει κάποιος ότι μπορεί ο άλλος να μην έχει φορτιστή στο σπίτι, στη δουλειά κλπ. Ναι οκ, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα σε σώσει το Level 2 στο super market. Αν περιμένεις εσύ να φορτίσει το αυτοκίνητο πηγαίνοντας 1-2-3 ώρες την εβδομάδα σε σούπερ, ψώνια κλπ., σώθηκες. Εκεί χρειάζεται άλλη λύση. Για να μην πω ότι (προς το παρόν) κακώς πήρες ηλεκτρικό ούτως ή άλλως.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το κοιτούσα κι εγώ, με αφορμή τους νέους φορτιστές της ΔΕΗ που είδα σε έναν κοντινό μου Βασιλόπουλο.
Η ΔΕΗ προτείνει το Charge Assist App, που ίσως να συνεργάζεται και με τους Blink, μια και είδα ότι τέτοιοι είναι κάποιοι από τους πρόσφατα εγκατεστημένους της ΔΕΗ.
Κατά τα άλλα, πολλοί φορτιστές που έχω δει συνεργάζονται με το fortizo.gr

Κάπου είχα συναντήσει και χάρτη με φορτιστές όλων των παρόχων, πληροφορίες για το δίκτυο φόρτισης που ανήκουν, μέγιστη ισχύ, κλπ. Θα τον ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Η ΔΕΗ προτείνει το Charge Assist App, που ίσως να συνεργάζεται και με τους Blink, μια και είδα ότι τέτοιοι είναι κάποιοι από τους πρόσφατα εγκατεστημένους της ΔΕΗ.
Κι εγώ το σήμα της Blink είδα στον Βασιλόπουλο και υπέθεσα πως θα λειτουργούν και αυτοί (μόνο) μέσω του app της Blink (όπως π.χ. στον Θανόπουλο).

Φαίνεται όμως ότι είναι προσβάσιμοι μέσω του Charge Assist που έβαλες και μάλιστα είναι και δωρεάν. Μπράβο λοιπόν στον ΑΒ (αν και δεν ψωνίζω από εκεί 😋).

Οι υπόλοιποι σταθμοί της Blink παρ'όλα αυτά, δεν είναι προσβάσιμοι μέσω του Charge Assist.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Φαίνεται όμως ότι είναι προσβάσιμοι μέσω του Charge Assist που έβαλες και μάλιστα είναι και δωρεάν. Μπράβο λοιπόν στον ΑΒ (αν και δεν ψωνίζω από εκεί 😋).
Να η ευκαιρία να πας να ψωνίσεις από κει.
Έχει ωραία τυριά, παραπροχθές ψώνισα ένα τυρί με Ανανά, ένα άλλο με μπερια, ένα μουχλιασμένο και ένα με μια λευκή κρούστα.
Γενικά φέρνει ωραία πράγματα, σε μια φάση είχε φέρει και κατεψυγμένα πακου.
Ωραία ποικιλία από λουκάνικα επίσης.

Άνευ πλάκας, προσωπικά θα πηγαίνω στάνταρ σε όσους έχουν δωρεάν φόρτιση, είτε για καφέ είτε για οτιδήποτε. Όχι για το τιποτενιας αξίας ρεύμα που θα παίρνω δωρεάν, αλλά ως επιβράβευση για την παροχή, και θα τους κάνω και δωρεάν διαφήμιση. :)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μια χαρά super market είναι ο ΑΒ.
Απλά το γεγονός ότι δεν είναι ελληνική εταιρεία, είναι εν προκειμένω πιο σημαντικό από τη δωρεάν φόρτιση. Κατά τα άλλα, μαζί σου για την επιβράβευση.

Θα μου πεις, μόνο από ελληνικές εταιρείες ψωνίζεις εσύ; Όχι φυσικά. Υπάρχουν ένα σωρό προϊόντα, υπηρεσίες κλπ. που προέρχονται από ξένες εταιρείες. Μόνο και μόνο τα αυτοκίνητα (για τα οποία συζητάμε εδώ) φτάνουν! Αλλά εκεί γίνεται γιατί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ελληνικό ή δεν είναι αντίστοιχης ποιότητας.

Ε, αν δεν το κάνουμε όμως ούτε για τα πράγματα στα οποία υπάρχει ελληνική εναλλακτική εφάμιλλης ποιότητας, είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Και ναι, και ο ΑΒ απασχολεί εργαζομένους κλπ. αλλά δεν είναι το ίδιο, δεν θα μπω τώρα σε ανάλυση γιατί θα βγω εντελώς off topic.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Πάω να οδηγήσω iX3. Θα πάρω μαζί πουτ@νάκια και disco ball.
Τον ήπια. :frown: Αφού τα ξέρω.

Μην κάνεις test drive ρε μ@λάκαααα. :cry:





Πάμε για i4 M50...
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
:cry: :cry: :cry: :cry:

Πήγαμε ίσαμε τα λιμανάκια τση Βάρκιζας εκεί που τουμπάρουν οι χαμένοι, έκλαιγα σε όλη τη διαδρομή, συνήθισα τα φρένα πολύ γρήγορα, έκλαψα πάλι, μπήκα μετά στο πολύ πιό γρήγορο δικό μου κι άρχισα τα "μα μιά ώρα να κατεβάσει το σαπάκι" και τέτοια.

:cry::cry::cry::cry:

20210622_174924.jpg


20210622_174858.jpg


20210622_174835.jpg


20210622_175023.jpg


20210622_172300.jpg



Αν και επιμένω στην άποψή μου οτι δεν είναι ώρα ακόμα για μόνο ηλεκτρικά, είμαι πλέον οπαδός.
Θα κρατήσω το Μινάκι για ταξίδια.
 


D

Deleted member 35

Guest
Θα συμφ
Αν και επιμένω στην άποψή μου οτι δεν είναι ώρα ακόμα για μόνο ηλεκτρικά, είμαι πλέον οπαδός.
Σε ζηλεύω. Αλλά θα συμφωνήσω και με την τελευταία σου φράση. Τις προάλλες συζητούσαμε με ένα φίλο ο οποίος βρίσκεται σε διαδικασία αναζήτησης. Συμπτωματικά καθόμασταν σε καφέ απέναντι από βενζινάδικο. Δε συγκρίνεται το 3' με όλα τα υπόλοιπα. Επειδή μάλιστα ο φίλος είναι Πολιτικός Μηχανικός θέλει αναγκαστικά SUV για να παίρνει τα βουνά για δουλειά. Μένει και εργάζεται σε διαμερίσματα χωρίς ιδιόκτητο πάρκινγκ και οι αποστάσεις που καλύπτει για τη δουλειά του εκτός πόλης είναι μεγάλες και πολλές φορές ολιγόωρες. Θα κινηθεί σε υβριδικό γνωρίζοντας βέβαια το τι θα συμβεί στο μέλλον
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Σωστά. Δεν έχω υπομονή να σέρνομαι στα καφέ περιμένοντας να φορτίσει το γ@μήδι, αφού ποτέ δεν σταματάω στα ταξίδια παρά μόνο για βενζίνη και τσία. Βενζινούλα για ταξίδια, ελεκτρικό για όλα τα υπόλοιπα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Είναι όμως άλλη απόλαυση το ηλεκτρικό στο δρόμο, ε;
Καλά, τα BMW έχουν και 200kw φόρτιση, αν και όταν υπάρξουν τέτοιοι ταχυφορτιστες στο δρόμο, θα φορτίζει πριν προλάβεις να κάνεις τσισακια (βάλε και λίγο προστάτη, άστα, άστα..)
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
πιο πολύ θα με άγχωνε το ενδεχόμενο να πέσω σε ουρά στο σημείο φόρτισης,
αλλοιώς τον χρόνο της φόρτισης θα τον πάλευα
 

D

Deleted member 35

Guest
πιο πολύ θα με άγχωνε το ενδεχόμενο να πέσω σε ουρά στο σημείο φόρτισης,
αλλοιώς τον χρόνο της φόρτισης θα τον πάλευα
Στα εξωτικά Σάλωνα που μένω έχουμε 5 βενζινάδικα για 7000 κατοίκους της πόλης. Βάλε και άλλους 1000 από τα γύρω χωριά. Όλοι έχουν τετραπλές αντλίες βενζίνης αν θυμάμαι καλά. Πόσο να περιμένεις; Το ίδιο θα ισχύει και αλλού.

Εδώ είναι το θέμα. Να πέσει ο χρόνος και να είναι ανταγωνιστικός. Φορτιστές θα βάλουν όλοι. Το είχα γράψει και πριν μέρες. Οι εταιρίες ΔΕ θα αφήσουν το χρήμα. ΟΛΕΣ θα μετατραπούν σε σταθμούς φόρτισης. Το θέμα είναι πως θα παραχθεί η ισχύς.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top