Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το πέρασα για πλάκα
Συνεχίζεις να μου λες τι κάνεις εσύ.
Δε με ενδιαφέρει.
Σταμάτα να μου λες τα δικά σου κατορθώματα, και τι θες να πάρεις, δε με νοιάζει.
Και είναι (επαναλαμβάνω) λάθος σου να το γυρνάς επί προσωπικού, είτε μιλώντας για μένα, είτε για σένα.
Δε μπορείς ρε άνθρωπε να μιλήσεις αντικειμενικά;
Βγάλε έξω τον εαυτό σου, μίλα με δεδομένα, αντικειμενικά.
Πες εσύ που ξέρεις.
Εγώ δεν είπα ότι ξέρω καλύτερα τεστ, εσύ το είπες. Μα τι λες τώρα;

Τέλος πάντων, άμα δε μπορείς να κάνεις συζήτηση, αντικειμενικά όμως, άστο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Γιατί το γυρνάω εγώ επί προσωπικού και εσύ όχι?
Δεν σε νοιάζει τι κάνω εγώ και δεν με νοιάζει τι κάνεις εσύ.
Γιατί δλδ όποιος διαφωνεί μαζί σου το γυρίζει επί προσωπικού?
Τι λες μωρέ ? πας καλά ?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ναι κοίτα , είναι πολύ εύκολο να κάνεις edit στο παλιό μήνυμα και να το αλλάζεις.
Ετσι δεν κάνουμε δουλειά όμως.
Εντάξει.?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τα ηλεκτροκίνητα, και μάλιστα όσα έχουν εξαρχής σχεδιαστεί έτσι, πιθανότατα έχουν πλεονέκτημα σε αυτό το τεστ: το έξτρα βάρος των μπαταριών, τοποθετημένο χαμηλά και σε όλο το μήκος του αυτοκινήτου μαζί με τους εκτροκινητήρες, όχι μόνο χαμηλώνει το κέντρο βάρους αλλά κάνει και πιο διαχειρίσιμη από έναν αρχάριο (ή απροετοίμαστο) οδηγό τη στροφορμή του οχήματος.
Είναι το αντίθετο με ένα σπορ θερμικό, ελαφρωμένο όσο παίρνει και με τον κινητήρα στο κέντρο, διαμόρφωση που έχει βέβαια και σημαντικά οδηγικά πλεονεκτήματα.
Όχι όλα:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Tidal, Spotify και άλλες εφαρμογές, πάντα μέσω Android auto

IMG_20210915_124802.jpg
IMG_20210915_124811.jpg
IMG_20210915_124906.jpg
IMG_20210915_124951.jpg
IMG_20210915_124511.jpg
IMG_20210915_123750.jpg
IMG_20210915_123833.jpg



Έγινε επιτυχώς η αναβάθμιση στο νέο software, η βασική έκδοση 2.3 ήταν 17GB με 70 αρχεία αναβαθμίσεων, και ακολούθησαν ακόμα 5-6 αναβαθμίσεις.

Πλέον η μέγιστη ταχύτητα φόρτισης στο όχημα είναι στα 130kw.

(στην επόμενη θα πάει 150kW).


IMG_20210914_132251.jpg
 

Attachments

Last edited:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Όχι όλα:

Αν το σκεφτείς, το χαμηλά και ομοιόμορφα κατανεμημένο "έρμα" δεν παύει να προσδίδει πλεονέκτημα σε αυτή τη δοκιμή, γι' αυτό και η απόδοση του e-Tron είναι στην πραγματικότητα πολύ καλή. Αυτό που του στερεί μια απολύτως κορυφαία επίδοση, είναι πιθανότατα η απόδοση άλλων παραγόντων όπως η ανάρτηση, το ηλεκτρονικό σύστημα ευστάθειας και τα ελαστικά.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Είδα κι iX3. Μάλιστα χωρίς ενδείξεις μηπως ειναι test drive. Πολύ κακόγουστο και το κάνουν ακομα πιο κιτς οι μπλε ελεκτρικ πινελιές.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
και τα ελαστικά.
Τα Tesla φορούν σχεδόν πάντα κορυφαία Michelin PS4s ενώ τα υπόλοιπα στις απλές τους εκδόσεις φορούν συνήθως EV specific απλά ελαστικά. Αυτό μόνο αρκεί για σοβαρές διαφορές.
Υποθέτω πως τουλάχιστον έχουν όλα σωστή θερμοκρασία.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Τσιγγουνεύονται.

Το ελεκτρικούλι μου πάντως θα το πάρω με τις μικρότερες ζάντες κι ας με κόψουν στο moose test. Θα επιλέξω και την αφαίρεση αεροτομής για να κερδίσω 8 χιλιόμετρα αυτονομίας. :p
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Δεν έχει τόση σημασία το ελαστικό στον τάρανδο , η δοκιμή ζοριζει κυρίως το πόσο σωστά έχουν επιλεχτεί τα χαρακτηριστικά σκληρότητας ελατηρίων και απόσβεσης για την δεδομένη γεωμετρία ανάρτησης (κέντρα κύλισης κλπ) και το βάρος /σχετική θέση κέντρου βάρους / ροπής αδράνειας κλπ .
Προφανώς με χρεπια ελαστικά δε θα βγει η δοκιμή αλλά από ένα σημείο και πάνω δεν είναι κρίσιμη η ποιότητα τους. Βέβαια οι διαστάσεις τους και κατά επέκταση η ενδοτικότητά τους είναιςρος της ανάρτησης και έχει σημασία
 



TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Υποθέτω ότι το τουτού έχει δικιά του SIM, άρα άλλο ένα πρόγραμμα με "απεριόριστα" data στην εταιρία κινητής;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top