Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δε ξέρω, αλλά νομίζω πως μια τζούρα κόκα είναι κλάσεις λιγότερο επικίνδυνη και προσφέρει κλάσεις μεγαλύτερη ικανοποίηση από 20 δευτερόλεπτα. 😁
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
οι πολίτικαλι κορρέκτ, όταν κινούνται στο δρόμο με 80χλμ και θέλουν να αλλάξουν λωρίδα , κοιτάνε καθρέπτη βλέπουν (=καταλαβαίνουν) τι γίνεται το πολύ 100-150 μέτρα πίσω τους και αλλάζουν λωρίδα.
το "αλλάζω λωρίδα" σε αυτούς τους ρυθμούς είναι μια διαδικασία 3-5 δευτερολέπτων.
οι αλήτες μηχανόβιοι που κινούνται με 60 μέτρα το δευτερόλεπτο μεγαλύτερη ταχύτητα από τον πολιτίκαλι κορρέκτ , διανύουν σε αυτόν τον χρόνο 200-300 μέτρα από την απόσταση που τους χωρίζει με το προπορευόμενο όχημα.
Είχα τέτοια υπόθεση ανθρωποκτονίας από αμέλεια.
Το δυστυχές για τον γιωταχί (ο οποίος φυσικά και καταδικάστηκε, νέο παιδί σκοτώθηκε) ήταν ότι δεν έκανε αλλαγή λωρίδας αλλά με τους νέους κόμβους είχε μπερδευτεί και έψαχνε πού να στίψει για πίσω. Όπως έλεγε ο ίδιος (60+ χρονών βέβαια), είχε δει στον καθρέπτη του μόνο μια κουκίδα.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Μία ευθεία 15 χλμ κλειστού αυτοκινητόδρομου που έχεις ορατότητα πάνω από 10 χλμ.
για να είμαστε ακριβείς
1637751200616.png


η ευθεία είναι λιγότερο από 7 χλμ και δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να διακρύνει στοιχεία κίνησης κοιτόντας μπροστά περισσότερο από ένα πολύ μικρό κλάσμα της ευθείας αυτής.

το να λέμε ότι έχουμε ορατότητα 10χλμ είναι μια ένδειξη καθαρότητας της ατμόσφαιρας , από την άλλη δε σημαίνει τίποτα γιατί για να έχουμε αντίληψη των στοιχείων κίνησης πρέπει να μπορούμε να διακρύνουμε καταρχήν το αντικείμενο κάτι που εξαρτάται απο το σχήμα του και το χρώμα του ( σε ένα περιβάλον που κυριαρχεί το γκρί της ασφάλτου και των στηθαίων) και οπωσδήποτε η κατεύθυνση και η σχετική του ταχύτητα. σου δίνω το μέγιστο κάτι κοντά στο χλμ για σένα , να είναι μέρα και όχι ασημογκρί το όχημα και φυσικά να μην έχει η άσφαλτος θερμοκρασία πολύ μεγαλύτερη της ατμόσφαιρας καθώς τα φαινόμενα διάθλασης - από την εναλλαγή ανερχόμενων θερμών ρευμάτων μικρής πυκνότητας και κατερχομένων ψυχρότερων μεγαλύτερης - είναι δεδομένα και επιδεινώνουν την κατάσταση.

δεπαναχεις κανει το τομκατ διαστημόπλοιο , ότι και να υπάρχει μετά τα 500 μέτρα μπροστά σου δεν έχεις στοιχεία στοχοποίησης.
 


D

debianfox

Guest
υπαρχει κ η αντιθετη αποψη....δεν φταινε μονο κ παντα οι οδηγοι των δικυκλων..υπαρχουν στατιστικα ευρωπαικων χωρων οπου το μεριδιο ευθυνης--στις συγκρουσεις δικυκλου -αυτοκινητου- γερνει προς την μερια του αυτοκινητου...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
αδιάφορο το αν οδηγείς δίτροχο ή τετράτροχο, οι μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα κίνησης πρέπει να αποφεύγονται γιατί απουσία οργάνων/αισθητήρων/AI είναι εξαιρετικά επικίνδυνες.
άλλο να πας 240 σε δρόμο που κινούνται με 170-180 και άλλο εντελώς σε δρόμο που κινούνται με 100-120.
 

D

debianfox

Guest
αδιάφορο το αν οδηγείς δίτροχο ή τετράτροχο, οι μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα κίνησης πρέπει να αποφεύγονται γιατί απουσία οργάνων/αισθητήρων/AI είναι εξαιρετικά επικίνδυνες.
άλλο να πας 240 σε δρόμο που κινούνται με 170-180 και άλλο εντελώς σε δρόμο που κινούνται με 100-120.
συμφωνω απολυτως
 

Μηνύματα
63
Reaction score
108
Στην ευθεία της Θήβας έγινε και ήμουν τελείως μόνος μου 12 το μεσημέρι .
Συγγνώμη, δηλαδή τόσο καιρό τα λες στα σοβαρά αυτά που λες;
Δεν τρολάρεις; Δεν ντρέπεσαι καν να γράφεις τέτοια σε δημόσιο forum;


Ρε, όχι 100 κλειδωμένη μέγιστη ταχύτητα, μην σου πω απαγόρευση οδήγησης εντελώς για όλους. Μόνο αυτόνομη μπας και σωθούμε απο τους αντικοινωνικούς μανιώδεις αυτοκτονικούς δολοφόνους.
Πίστες και drag stips για να λιώνουν τα τακάκια τους όσοι θέλουν.

disclaimer: οποιαδήποτε ομοιότητα με πράγματα,ανθρώπους,ζώα είναι συμπτωματική.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Δε ξέρω, αλλά νομίζω πως μια τζούρα κόκα είναι κλάσεις λιγότερο επικίνδυνη και προσφέρει κλάσεις μεγαλύτερη ικανοποίηση από 20 δευτερόλεπτα. 😁
Νο... Δεν υπάρχει ισχυρότερο ναρκωτικό από την αδρεναλίνη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Νο... Δεν υπάρχει ισχυρότερο ναρκωτικό από την αδρεναλίνη.
Έλα μωρέ, εμείς οι έμποροι της άσπρης σκόνης κλέφτες θα γίνουμε;🤣😂

ΥΓ. Είναι όμως πιο ακίνδυνο. 😎
 

D

debianfox

Guest
φιλε john markou να προσεχεις...αυτες οι ταχυτητες, δεν ειναι παιχνιδι.. ειναι μονο για πιστες, και παλι μονο απο επαγγελματιες, και παλι τεραστιος κινδυνος.......ακομη κ σε κλειστο ,κ ελευθερο αυτοκινητοδρομο, αρκει καποιος προηγουμενος να εχασε λαδια, αρκει μια αλεπου η ενας σκυλος,και τετελεσται
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Σε σύγκρουση με 300 δεν νομίζω να βρεις κάτι της ειδικότητάς σου να κάνεις.
Αυτούς που θα πέσουν πάνω σε αυτούς που θα έχουν πέσει πάνω στους τρακαρισμένους, την τρίτη στρώση.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Παίδες οιαδήποτε μορφή κόφτη είναι αισχρή ,επαίσχυντη, και φυσικά μη αποδεκτή .
Σε κανέναν δεν αρέσει να του κόβουν την χαρά , την κ@ύλα της επιτάχυνσης . Ιδίως όταν είναι ισχυρή αυτή.
Είναι απαράδεκτο .
ΔΕΝ ξέρω για το chaos , αλλά όταν επιταχύνεις με τα μπούνια που λέμε , και ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα πιο γρήγορα από τις στροφές του μοτέρ kαι στο κόβουν , είναι σαν να σου παίρνουν το φαϊ από το στόμα. Μπλιάχ.
Δεν του κόβουν την επιτάχυνση, την ταχύτητα του κόβουν ;)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Αυτούς που θα πέσουν πάνω σε αυτούς που θα έχουν πέσει πάνω στους τρακαρισμένους, την τρίτη στρώση.

κατάλαβα....



("επαγγελματικώς, ήθελα πάντα να κάνω κάτι σχετικό με ανθρώπους")
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
:fuckyou:

Ναι μωρέ και οι γερμανοί που πηγαίνουν με 300 μαλάκες είναι , δεν σηκωνουν οι autobahn τέτοια χιλιόμετρα .Εκεί έχουν μίνιμουμ τα 180 , για να κινούνται όλοι γρήγορα , και να είναι μικρότερη η διαφορά ταχύτητας .
Ολοι όσοι είναι διαφορετικοί και ικανότεροι του μέσου όρου είναι επικίνδυνοι μπλα μπλα μπλα , βαρώνοι μυγχάουζεν , και δεν θυμάμαι τι άλλο ακόμα.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ολοι όσοι είναι διαφορετικοί και ικανότεροι του μέσου όρου είναι επικίνδυνοι μπλα μπλα μπλα , βαρώνοι μυγχάουζεν , και δεν θυμάμαι τι άλλο ακόμα.

Όχι όλοι, όσοι είναι αποδεδειγμένα φιδέμπορες/τερατολόγοι.
 


Μηνύματα
254
Reaction score
219
Ναι.
Όποτε μπλέκω σε κίνηση, βλέπω κάτω από 10kwh/100km. Έχω ανεβάσει 8-αρια..

Εχω ανεβάσει διαδρομές μικτής οδήγησης, εντός κι εκτός πόλης, στα 35 χιλιόμετρα απόσταση μου βγάζει περί τα 11,5 kwh/100km πηγαίνοντας με τα όρια ταχύτητας, νορμάλ.

Άμα τρέχω, όπως σήμερα που πήγαινα 120 στον περιφερειακό γιατί άργησα, πιάνει τις 15 kWh /100km (σήμερα ήταν 14,7).

Εχω ανεβάσει ταξίδι στο Βόλο, με ταχύτητες εθνικής οδού, έχω ανεβάσει ταξίδι στη Χαλκιδική, στα Γιάννενα, έχω ανεβάσει ένα σωρό παραδείγματα, μέχρι που έγινα κουραστικός επί τούτου και σταμάτησα, απεδείχθη ότι χρειαζόταν να αποδειχθεί, έδωσα άπειρα στοιχεία, μπορείς να ψάξεις σε παλιότερες αναρτήσεις.
.....κουραγιο, θα τα αμφισβητησουν,,,,,και ξανα,,,χαχαχαχχααχιΚ
Επιτέλους, κατάταξη με efficiency όπως τα ψυγεία και κλιματιστικά, Α++ κλπ, επιτέλους μπήκαν τα ev στην κατηγορία ηλεκτρικών συσκευών!



Here's a full list of the cars we've tested and their ratings:


Tesla Model 3 : A++

BMW i4 : A++

Hyundai Ioniq : A+

Citroen e-C4 : A+

Fiat 500e : A+

Hyundai Kona Electric : A+

Mercedes EQS : A+

Kia EV6 : A+

Peugeot e208 : A+

SEAT Mii : A+

Tesla Model Y : A+

Vauxhall Corsa-e : A+

Citroen Ami : A+

Volkswagen ID.3 : A+

Renault Twizy : A+

Hyundai IONIQ5 A+

Μετα η πλεμπα ακολουθεί. 😁🤣😂
......1νας ακολουθει και με τους κανονισμους οι 2 τελευτ. πεφτουν και ο id3 παιζει μπαραζ με την.....Πλεμπα χαχαχχ, εχει ματσακι
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μια και πιάσαμε τις ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες, ας δούμε μια πολύ γρήγορη, την WMC250EV, η οποία είναι μια ηλεκτρική μοτοσυκλέτα που αναπτύχθηκε γύρω απο ένα σωλήνα Venturi με σκοπό να ελαχιστοποιήσει την αεροδυναμική αντίσταση ώστε να φτάσει τα 402χιλ/ώρα.

Ναι. 402 χλμ/ω, δεν είναι λάθος.

Το βίντεο είναι απο τα πρώτα τέστ όπου φαίνεται ότι ακόμα και η μπροστινή ρόδα δεν έχει τα κλασσικά πηρούνια και στρίβει υδραυλικά, ενώ ο αναβάτης ζαρώνει μπρούμυτα επάνω στο σωλήνα λυγίζοντας τα άκρα του.



 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top