Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εγώ τη μέρα που η ΔΕΗ Blue άρχισε τη χρέωση, μπήκα επισήμως στο ΔΕΗ myHome online και έβαλα το αυτοκίνητο να φορτίσει με προγραμματισμό στο νυχτερινό.

Κάτω από 10 λεπτά θα μου βγαίνει η kWh.
Εσύ εάν δεν βάζεις μέσα τη ΔΕΗ από κάπου, δεν μπορείς :D

Για όσους είναι ήδη ΔΕΗ και έχουν e-bill η ενεργοποίηση My Home Online είναι πρακτικά άμεση. Για την ακρίβεια λέει ότι είναι υπό εξέταση για λίγες μέρες, αλλά η αλλαγή ισχύει από την ημερομηνία της ενεργοποίησης.

Για όσους θέλουν μεταφορά από άλλο πάροχο, έχω διαβάσει (με επιφύλαξη) ότι εάν κάνεις εμπρόθεσμα αίτηση σε Enter θα διεκπεραιωθεί με το τρέχον τιμολόγιο. Αντίθετα λένε ότι για το Online σε πάνε πρώτα στο κυμαινόμενο Γ1 και η αλλαγή σε Online γίνεται μετά τη φορητότητα, επομένως με τις νέες τιμές που ισχύουν από μεθαύριο.
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Προτείνω να κάνετε online την αίτηση για το myHome online, έχω την ενημέρωση ότι μετράει η ημερομηνία αίτησης, ό,τι ισχύει σήμερα θα ισχύει στην ολοκλήρωση της σύνδεσης.

Συγνώμη πάντως αν δεν σας ενημέρωσα πλήρως νωρίτερα, νόμιζα ότι το είχα κάνει... 😔
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν δεσμεύομαι σήμερα, με την ακριβότερη τιμή ρεύματος, για δυο χρόνια.
Ευχαρίστως να δεσμευτώ κάποια στιγμή που η τιμή θα είναι χαμηλή
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν δεσμεύομαι σήμερα, με την ακριβότερη τιμή ρεύματος, για δυο χρόνια.
Ευχαρίστως να δεσμευτώ κάποια στιγμή που η τιμή θα είναι χαμηλή
Η "χαμηλή" τιμή, μπορεί να είναι ακριβότερη από ενός κυμαινόμενου, αλλά τουλάχιστον για τους επόμενους 6 μήνες οι ρήτρες θα είναι μεγαλύτερες από την αρχική αξία του ρεύματος. Για την "ακριβή" τιμή (μετά τις 02/12) το συζητάμε, αλλά κι αυτή παραμένει ελκυστική σε σχέση με κυμαινόμενο.
Ούτως ή άλλως είναι σχεδόν βέβαιο ότι στο 6μηνο που λήγει το μορατόριουμ αύξησης τιμών για νέα συμβόλαια, η ΔΕΗ θα αλλάξει την τιμή, οπότε θα μπορείς να αποχωρήσεις αζημίως ;)
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Και λίγα λόγια για το τί ''πιστεύουν'' οι Ιάπωνες! το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει ακόμα!

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Βγήκαν οι ταξινομήσεις του Οκτωβρίου απο τον Σύνδεσμο Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων & Δικύκλων (ΣΕΑΑ) με στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ:

FB_IMG_1638279777304.jpg


Στη πρώτη θέση το VW iD4 με 17 ταξινομήσεις, δεύτερο το VW iD3 που ταξινόμησε 10 και στην τρίτη το Mercedes EQA με 9 ταξινομήσεις.


Αναλυτικά:

VW i.D4 ταξινόμησε 17
VW iD.3 ταξινόμησε 10
Mercedes EQΑ ταξινόμησε 9
Peugeot e-208 ταξινόμησε 7
Mini Electric ταξινόμησε 6
Smart fortwo ταξινόμησε 5
Fiat 500-e ταξινόμησε 5
Hyundai e-Kona ταξινόμησε 4
Peugeot e-2008 ταξινόμησε 3
Nissan Leaf ταξινόμησε 3
Bmw i3 ταξινόμησε 3
BMW iX3 ταξινόμησε 3
Honda e ταξινόμησε 2
Mazda MX‐30 ταξινόμησε 2
Citroen E-C4 ταξινόμησε 2
Kia Soul EV ταξινόμησε 2
Opel Mokka X ταξινόμησε 2
Skoda Enyaq iV ταξινόμησε 2
Ford Mustang Mach-E ταξινόμησε 2
Porsche Taycan ταξινόμησε 2
Tesla Model 3 ταξινόμησε 2
Nissan e-NV200 ταξινόμησε 1
Smart forfour ταξινόμησε 1
Audi Q4 ταξινόμησε 1
Mercedes EQC ταξινόμησε 1
Citroen DS3 Crossback ταξινόμησε 1
Citroen Jumpy Space Tourer ταξινόμησε 1
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
ειμαι περιεργος να δω πωλησεις μετα την ανακοινωση για διακοπη των Ice

γιατι τις παραπανω δεν τις λες και τιποτα τρομερες πωλησεις....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εσύ εάν δεν βάζεις μέσα τη ΔΕΗ από κάπου, δεν μπορείς :D

Για όσους είναι ήδη ΔΕΗ και έχουν e-bill η ενεργοποίηση My Home Online είναι πρακτικά άμεση. Για την ακρίβεια λέει ότι είναι υπό εξέταση για λίγες μέρες, αλλά η αλλαγή ισχύει από την ημερομηνία της ενεργοποίησης.

Για όσους θέλουν μεταφορά από άλλο πάροχο, έχω διαβάσει (με επιφύλαξη) ότι εάν κάνεις εμπρόθεσμα αίτηση σε Enter θα διεκπεραιωθεί με το τρέχον τιμολόγιο. Αντίθετα λένε ότι για το Online σε πάνε πρώτα στο κυμαινόμενο Γ1 και η αλλαγή σε Online γίνεται μετά τη φορητότητα, επομένως με τις νέες τιμές που ισχύουν από μεθαύριο.
Επιβεβαίωνω τα ανωτέρω. Τρέξτε σε κατάστημα για myhome enter πριν τις 2 δεκ
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
πιβεβαίωνω τα ανωτέρω. Τρέξτε σε κατάστημα για myhome enter πριν τις 2 δεκ
OK, οπότε μιλάμε μόνο για το enter που αν βλέπω καλά έχει γύρω στο 1cent ακριβότερο τιμολόγιο από το online.

Και τι πρέπει να έχεις μαζί σου για να μπορέσεις να κάνεις την αίτηση επί τόπου, ώστε να κατοχυρώσεις το παλιό τιμολόγιο;
 

Μηνύματα
63
Reaction score
108
Δεν έχει ρήτρες αναπροσαρμογης, δεν έχει πάγιο (0,5€) και σταθερή τιμή για 2 χρόνια.

Σταθερή τιμή εννοείς με αυτήν την σύμβαση. Γιατί αν στην σπάσουν μονομερώς (μετά το 6μηνο) και σου που αν θες, αλλιώς πήγαινε αλλού; Νομίζω όλοι μπορούν να το κάνουν αυτό, σωστά ;
Απο την άλλη, η ΔΕΗ θα είναι η τελευταία που θα το κάνει αυτό μάλλον.

Κι εγώ έκλεισα σε σταθερό πριν γίνει το μπάχαλο (0.77 πρωί/βράδυ χωρίς όρια) αλλά είτε θα μου το αλλάξουν σε κανένα εξάμηνο είτε θα πέσουν έξω. Δεν μπορεί να βγουν με αυτά τα τιμολόγια αν μείνει το κόστος χονδρικής εκεί που είναι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ιιιιι, το πολύ φθηνό συμβόλαιό μου λήγει τον Ιανουάριο, online δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή/ανανέωση και η κυρία στο οτεsupport μου είπε οτι τον ήπια. Απο αύριο-μεθαύριο θα μπορούμε να κάνουμε αλλαγές μόνο με νέες τιμές...

Θα ανανεωθεί αυτόματα τον Ιανουάριο κι ό,τι γίνει. Ζνιφ.
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
τηλεφωνικά παίζει;
Εγώ περίμενα 13 λεπτά και μετά μου είπε "όλοι είναι απασχολημένοι, δοκιμάστε αργότερα" και μου το έκλεισε.
Οπότε η απάντηση μάλλον εξαρτάται από την υπομονή σου.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εγώ περίμενα 13 λεπτά και μετά μου είπε "όλοι είναι απασχολημένοι, δοκιμάστε αργότερα" και μου το έκλεισε.
Οπότε η απάντηση μάλλον εξαρτάται από την υπομονή σου.
Σε καταστημα να πας, με ραντεβου ή περιμενωντας. Εγω πηγα στο Μαρουσι, στην Κηφισιας. Τα δικαιολογητικα ειναι αυτα που λεει online, ταυτοτητα, αποδειξη εξοφλησης προηγουμενου λογαριασμου, να φαινονται και τα στοιχεια σου, ο αριθμος συνδεσης και φωτο του μετρητη (ρολογιου). Επειδη μπορει να ξεχναω κατι, δες και online πριν πας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σε καταστημα να πας, με ραντεβου ή περιμενωντας. Εγω πηγα στο Μαρουσι, στην Κηφισιας. Τα δικαιολογητικα ειναι αυτα που λεει online, ταυτοτητα, αποδειξη εξοφλησης προηγουμενου λογαριασμου, να φαινονται και τα στοιχεια σου, ο αριθμος συνδεσης και φωτο του μετρητη (ρολογιου). Επειδη μπορει να ξεχναω κατι, δες και online πριν πας.
Σίγουρα δεν γίνεται online?

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top