Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ρε αρχηγέ; δεν έχουν ρυθμιζόμενες χρεώσεις αυτά τα προγράμματα, Τιδεγκαταλαβαινεις..

Επίσης δεν έχουν σκαλοπάτια κατανάλωσης, πάνω από τα οποία αλλάζει η χρέωση.

Όσο για τις 2000 kWh το τετράμηνο, είχα 4.000 kWh το τετράμηνο χωρίς ηλεκτρικό αυτοκίνητο..

11,5 MWh το έτος, χονδρικά 1000 kWh το μήνα.
Χωρίς ev.

(αλλά έχω 17 ενεργά ηχεια στο στέρεο)
🤣😁😂
:p

ρυθμιζόμενες χρεώσεις πληρώνεις έτσι και αλλοιώς αν είσαι συνδεδεμένος στο σύστημα,
σε οποιονδήποτε πάροχο και οποιοδήποτε πρόγραμμα

δες το λογαριασμό σου και άσε τι λέω εγώ :p
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
δες το λογαριασμό σου, γράφει αναλυτικά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις,

edit (φεύγω επειγόντως για δουλειά, εξηγώ αύριο, αν μείνουν απορίες)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Sorry, my mistake... 😜

Για κάποιον ηλιθιο λόγο, νόμιζα ότι μιλούσες για ρήτρες..
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ναι αλλά εσύ αφήνεις τα κλιματιστικά αναμμένα 24/7/12/(πώς βάζουν το ρημάδι το άπειρο)

άσε που έχεις και κάτι χιλιάδες εκατομμύρια ηχεία εκεί μέσα με 8 οκάδες ενισχυτές έκαστο
Τα κλιματιστικά έτσι πρέπει να δουλεύουν.
έχω 6 και 5 μήνες είναι μόνιμα στους 22 ζεστό και άλλους 5 μήνες 26 κρύο. (24/7)

η κατανάλωση έρχεται από πολλούς παράγοντες αλλά γενικά το ρεύμα έχει πάει στα ύψη.

και δεν δουλεύω και το home cinema - αλλά με τα μωρά το πλυντήριο και το στεγνωτήριο δουλεύουν υπερορίες...

κατανάλωση 4μήνου σε elpedison 3600kwh 9/6 - 11/10
έναντι 195
έναντι 106
έναντι 103
εκκαθαριστικός 547

Σύνολο 950€ με την αντίστοιχη περίοδο του 2020 640€ >:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(

Screenshot 2021-12-01 002708.png
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς με μεγάλη κατανάλωση είναι να δηλώνει κάθε μήνα την κατανάλωση στο ΔΕΔΔΗΕ, για να έρθουν πιο ισορροπημένοι οι έναντι. Δυστυχώς εκεί που έχει εκτιναχθεί η ΟΤΣ, δεν υπάρχει θεραπεία, εκτός από σταθερό.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Sorry, my mistake... 😜

Για κάποιον ηλιθιο λόγο, νόμιζα ότι μιλούσες για ρήτρες..
ήθελα να στο γράψω , μήπως μιλά για ρήτρες αναπροσαρμογής, αλλά δεν μου ερχότανε στο μυαλό η λέξη και την έψαχνα, μέχρι που έφυγα ξαφνικά,

τέλος πάντων,
για κάθε KWh χοντρικά η επιβάρυνση είναι

4,7 λεπτά για τις νυχτερινές
και 12,33 λεπτά για τις (άνω των 2000) ημερήσιες

και στο σύνολο 6% ΦΠΑ

ανεξαρτήτως παρόχου και τιμολογίου


Τι; Μλκια έκανα; :headbang: :mad:
Εαρ, πληρώνεις την Πέμπτη
τι; παράγγειλες ηλεκτρικό;
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Σήμερα στις 7:00 απάντησε η ΔΕΗ.
Δεν προλαβαίνουν να αλλάξουν το συμβόλαιο.
Μία μέρα για την αίτηση (σήμερα), αυριο να στείλουν την απάντηση με μέιλ και μεθαύριο να δεχτούν την νέα αίτηση. Άρα χάσαμε.
Μοναδική περίπτωση να προλάβεις είναι στα γραφεία για να καταχωρηθεί ή αίτηση σήμερα.

Μιλάμε πάντα για το Home, το άλλο πρόγραμμα που ξεκινά από 3/12 μια από τα ίδια μου φαίνεται.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μοναδική περίπτωση να προλάβεις είναι στα γραφεία για να καταχωρηθεί ή αίτηση σήμερα.
Σήμερα ή και αύριο λογικά (έως 2/12). Εγώ χθες που κοίταξα είχε αρκετά ραντεβού διαθέσιμα σε κάποια καταστήματα, π.χ. στους Αγ. Αναργύρους που έκλεισα. Δεν θες να δεις μήπως προλάβεις να κλείσεις κι εσύ;

Όχι ότι είχα κι εγώ καμία όρεξη να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ και ειδικά στο συγκεκριμένο, αλλά είναι (πιθανώς) πολλά τα λεφτά Άρη...

Το "πιθανώς" το λέω γιατί εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα προχωρήσουν τα Φ/Β. Αλλά οκ, ας προχωρήσουν γρήγορα και δεν θα στενοχωρηθώ κιόλας.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Σωστά μέχρι αύριο.
Λάρισα είμαι , ενα κατάστημα έχει και ...πάνε καλά οι δουλειές. :)
Ηλεκτρονικά δεν δίνει ραντεβού.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Όχι ότι με επείγει, αλλά έριχνα μια ματιά σε επιλογές για οικιακό φορτιστή χαμηλής ισχύος.
Από πλευράς ηλεκτρικών χαρακτηριστικών είναι σχετικά απλό το τοπίο. Από πλευράς λογισμικού και ευκολιών, έχει κανείς ξεκάθαρη εικόνα / προτίμηση;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Όχι ότι με επείγει, αλλά έριχνα μια ματιά σε επιλογές για οικιακό φορτιστή χαμηλής ισχύος.
Όταν λες "χαμηλής ισχύος" εννοείς κάτι συγκεκριμένο; Ή έναν κλασικό AC φορτιστή σπιτιού; Δηλαδή 7kW σε μονοφασικό και 11 ή 21kW σε τριφασικό;

Από πλευράς λογισμικού και ευκολιών, έχει κανείς ξεκάθαρη εικόνα / προτίμηση;
Αυτό εν πολλοίς εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Εγώ προτίμησα να πάρω έναν φθηνό φορτιστή χωρίς application και λοιπά bells & whistles, έβαλα όμως ένα Sonoff στον πίνακα οπότε μπορώ να τον χειρίζομαι μέσω του smart home. Προς το παρόν δεν τον έχω συνδέσει καν, έχω αρκεστεί στο να περάσω στο Sonoff απλά το ωράριο του νυχτερινού ρεύματος, οπότε ανοίγει μόνο του αυτές τις ώρες. Αν θέλω να φορτίσω εκτός ωραρίου, απλά πατάω τον διακόπτη και ανοίγει ή το ανοίγω από το app της Sonoff.

Πέρα από αυτό, πραγματικά δεν ξέρω τι άλλες ουσιαστικές ευκολίες θα μπορούσε να σου παρέχει ένας φορτιστής.

Τώρα αν στο μέλλον με τα Φ/Β θέλω να κάνω κάτι πολύ πιο περίπλοκο, βλέπουμε. Αν και γενικά προτιμάω να τα κάνω όλα κεντρικά (στο smart home) παρά να εξαρτώμαι από τις δυνατότητες της κάθε συσκευής.
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
έτσι πρέπει να δουλεύουν τα αρκουδίσια αλλά η κατανάλωση του κωσταυτιά είναι υπερβολική ακόμα και για θέρμανση - 100% υπάρχει λάθος/σφάλμα στην διαχείριση ενέργειας.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Όταν λες "χαμηλής ισχύος" εννοείς κάτι συγκεκριμένο; Ή έναν κλασικό AC φορτιστή σπιτιού; Δηλαδή 7kW σε μονοφασικό και 11 ή 21kW σε τριφασικό;



Αυτό εν πολλοίς εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Εγώ προτίμησα να πάρω έναν φθηνό φορτιστή χωρίς application και λοιπά bells & whistles, έβαλα όμως ένα Sonoff στον πίνακα οπότε μπορώ να τον χειρίζομαι μέσω του smart home. Προς το παρόν δεν τον έχω συνδέσει καν, έχω αρκεστεί στο να περάσω στο Sonoff απλά το ωράριο του νυχτερινού ρεύματος, οπότε ανοίγει μόνο του αυτές τις ώρες. Αν θέλω να φορτίσω εκτός ωραρίου, απλά πατάω τον διακόπτη και ανοίγει ή το ανοίγω από το app της Sonoff.

Πέρα από αυτό, πραγματικά δεν ξέρω τι άλλες ουσιαστικές ευκολίες θα μπορούσε να σου παρέχει ένας φορτιστής.

Τώρα αν στο μέλλον με τα Φ/Β θέλω να κάνω κάτι πολύ πιο περίπλοκο, βλέπουμε. Αν και γενικά προτιμάω να τα κάνω όλα κεντρικά (στο smart home) παρά να εξαρτώμαι από τις δυνατότητες της κάθε συσκευής.
Ναι, μέχρι 7kW μονοφασικό εννοώ ή και ακόμα λιγότερο, γιατί τα 7kW στον χώρο που κοιτάω απαιτούν σημαντικές επεμβάσεις στην καλωδίωση - έχω 2 γραμμές 16A, αλλά είναι πολύ δύσκολο να περάσει νέο καλώδιο.
Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή δεν ξέρω τι δυνατότητες έχουν ενσωματωμένες. Χωρίς να με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα, ένα από τα ζητήματα που σκέφτομαι είναι φυσικό ή/και ηλεκτρονικό κλείδωμα - ώστε να μην μπορεί κάποιος που έχει φυσική πρόσβαση να κλέψει ρεύμα. Ή σε όμοια λογική, να μπορείς να καταγράφεις πάνω στον ίδιο φορτιστή διαφορετικές καταναλώσεις πχ όχημα 1/όχημα 2.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top