Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
έτσι πρέπει να δουλεύουν τα αρκουδίσια αλλά η κατανάλωση του κωσταυτιά είναι υπερβολική ακόμα και για θέρμανση - 100% υπάρχει λάθος/σφάλμα στην διαχείριση ενέργειας.
Δεν είναι υπερβολική για ένα μεγάλο σπίτι που θερμαίνεται αποκλειστικά από κλιματιστικά και μάλλον ζεσταίνει και το ΖΝΧ. Ακόμα και αν έχει ηλιακό , με τις συννεφιές εκεί πάνω , θέλει και αντίσταση . Οχι τίποτα υπερβολικά , 50 βαθμούς να έχει στο μπό"ιλερ για ΖΝΧ.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Λοιπόν, ο πολυκαναλος ντιμι παίζει να είναι ο τελευταίος στην Ελλάδα που ενεργοποίησε το online, ελπίζω με τις παλιές τιμές.

Πήρα τηλ στο call center και η μία κοπέλα από το e-bill τμημα μου είπε ότι σταμάτησαν να δέχονται αιτήσεις online με τις παλιές τιμές 26/11 ενώ κάποιος άλλος που μίλησα από τμήμα νέων συνδέσεων μου είπε ότι σταμάτησαν χθες.

Πάντως προλαβαίνετε ακόμη το enter πηγαίνοντας σε κατάστημα που είναι 10% πιο ακριβό από το online.
Ε πως γινεται? Αφου λεει καθαρα στο σάιτ "ενεργοποιηση εως 02/12". Απο 03/12 οι νεοι οροι.
Κατσε μην τη πατησουμε, γιατι ειπα και σε αλλους να το κανουν σημερα.
Μην τους ερθει κανενα 0,17 μετα και με βριζουν
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ε πως γινεται? Αφου λεει καθαρα στο σάιτ "ενεργοποιηση εως 02/12". Απο 03/12 οι νεοι οροι.
Κατσε μην τη πατησουμε, γιατι ειπα και σε αλλους να το κανουν σημερα.
Μην τους ερθει κανενα 0,17 μετα και με βριζουν
Δεν πιστεύω να τους έρθει 0.17 αν καταφέρουν και το ενεργοποίησουν μέχρι αυριο. Μάλλον κλείνουν σιγά σιγά την κανουλα, περιορίζοντας τη δυνατότητα ενεργοποίησης.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
έτσι πρέπει να δουλεύουν τα αρκουδίσια αλλά η κατανάλωση του κωσταυτιά είναι υπερβολική ακόμα και για θέρμανση - 100% υπάρχει λάθος/σφάλμα στην διαχείριση ενέργειας.
Δε νομίζω να είναι λάθος

Εγώ είμαι περίπου στος 900 το μήνα με θέρμανση. 140 τετραγωνικά

6 χ 12k btu και 2 αφυγραντήρες.

3 pc με 1000w psu με περίπου 600w μέση κατανάλωση το κάθε ένα, και του μικρού δουλεύει υπερωρίες.

Βάλε λόγο διδύμων πλυντήριο- στεγνωτήριο- σίδερο και αυτά με υπερωρίες.

Και πολλά άλλα.

Και βάλε και ότι όλες οι λάμπες - spot είναι led οι περισσότερες συσκευές είναι Α με πολλά +

Και λίγο το home cinema.
Γιατι εκλεισες το enter?
Αφού το online ειναι καλύτερο.
Τωρα λογικό είναι να μην μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα. Ούτε εγώ μπορώ. Αλλά είχα πάρει και 100€ έκπτωση τότε.
Μα γιατί έβαλες το enter?
Πήγα το πρωί σε κατάστημα για το online και δεν το έκαναν.

Κανόνισα ραντεβού το απόγευμα για το enter που λήγει αύριο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Η κατανάλωση του Home cinema είναι αστεία , παιδιά μην την υπολογίζετε καν.
Εγώ με 5 τελικούς ΑΒ γύρω στα 1500 έκαστος και ένας μεγαλύτερος στα 2500 , είτε δουλέψει κάθε μέρα είτε όχι , διαφορά στον λογαριασμό σημαντική δεν βλέπω.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η κατανάλωση του Home cinema είναι αστεία , παιδιά μην την υπολογίζετε καν.
Εγώ με 5 τελικούς ΑΒ γύρω στα 1500 έκαστος και ένας μεγαλύτερος στα 2500 , είτε δουλέψει κάθε μέρα είτε όχι , διαφορά στον λογαριασμό σημαντική δεν βλέπω.
Φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακούλι..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Λέγε τώρα @costas EAR, πόσο πάει το χιλιόμετρο σε ευρώ, χωρίς νυχτερινό, και πόσο με νυχτερινό.

Να ξέρω τι αυτοκίνητο θα πάρω
Κοίτα πόσο απλό είναι:

έτσι αν η τιμή της KWh είναι 0,076 (νυχτερινή) στην πράξη είναι (0,076 + 0,047) * 1,06 = 0,13038
Το ev αναλόγως αν το πατάς πολύ ή λίγο, χονδρικά θα σου καταναλώνει 15 έως 20 kWh στα 100 χλμ.

Με συνολικό κόστος νυχτερινού 13 λεπτά την κιλοβατώρα, το κόστος κίνησης με ev είναι 1,95€ τα 100 χλμ έως 2,6€ τα 100χλμ.

Δηλαδή, άμα το πατάς, θα κάψεις μισό ευρώ παραπάνω στα 100 χλμ.

Ξύσταρχίδγιας μεγκασμά.

Εγώ το υπολογίζω με 20kwh/100km για μένα, που φορτίζω πάντα νυχτερινό, άρα μιλάμε για ~2,5€ τα 100χλμ, και επειδή κάνω 2.200χλμ/μηνα, το κόστος κίνησης του μήνα θα είναι 55€ ενώ με το οικονομικό ντιζελάκι έδινα πάνω από 250€ το μήνα...

Η κατανάλωση του Home cinema είναι αστεία
Μπορεί σε σένα.
Σε μένα είναι πελώρια.

Έχω κλιματιστικό στο χώρο, που ζεσταίνει το δωμάτιο με ίδια ταχύτητα με τις πλάτες των ηχείων..

Τα Νιούμαν έχουν ΑΒ ενισχυτές, όλη η πλάτη είναι ψυκτρα, η οποία ζεσταίνεται καλά, παίζουν πάντα δυνατά, οπότε το 50% χονδρικά γίνεται θερμότητα.

Αθροιστικά έχω ενισχυτές συνολικής ισχύος πάνω από 13 κιλοβατ εκεί μέσα..

Εσύ ούτε 3 κιλοβατ ενισχυτικά δε μαζεύεις, και αναλόγως ευαισθησίας ηχείων μπορεί να καταναλώνεις πολύ μικρή ισχύ για την οδήγησή τους. Εγώ τα σκίζω.

Μιλάμε για 17 ηχεία που ζεσταίνουν το χώρο, συν προβολέα, συν τα υπόλοιπα ψιλά, και συνήθως δουλεύει και κλιματιστικό μαζί, που ακόμα και χειμώνα το βάζω στην ψύξη μερικές φορές γιατί ζεσταίνεται ο χώρος από τα μηχανήματα..





ΥΓ.

Επειδή βγάζω πολλά χιλιόμετρα κάθε μήνα, μέσο όρο λίγο πάνω από 2.200χλμ το μήνα, υπολογίζω πως μόνο η καταναλωση του ev θα είναι 400-450kwh το μήνα.

Συμπέρασμα για όσους πάρουν ev :
Βάλτε νυχτερινό. 😎
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Πήγε το έταιρο χάλφ στην ΔΕΗ.
Για το πρόγραμμα που καταργείται αύριο.
Αυτό χωρίς αναπροσαρμογή.
Ναι λέει η υπάλληλος κανένα πρόβλημα.
Δεν φαίνονται καθαρά οι φωτογραφίες από το ρολόι και θα ξαναπάει αύριο το πρωί.
Ραντεβού στις 8:30 για να προλάβουμε.

Μας δουλεύει η ΔΕΗ ή εχουν σταματήσει να δέχονται ανά περιοχές;
Θα δούμε αύριο.
2.200χλμ/μηνα, το κόστος κίνησης του μήνα θα είναι 55€ ενώ με το οικονομικό ντιζελάκι έδινα πάνω από 250€ το μήνα...
Βγάλε 100€ αλλά ναι και πάλι είναι τεράστια διαφορά.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Χωρίς νυχτερινό;
Χοντρικά στα 4,8€ τα 100χλμ.

Με δεδομένο ότι οι υπολογισμοί που έκανε ο @KiriakR στο προηγούμενο μήνυμα (στο ίδιο που βασίστηκε και ο Κώστας για το νυχτερινό) είναι σωστοί, δεν τα τσέκαρα τα νούμερα.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Κοίτα πόσο απλό είναι:



Το ev αναλόγως αν το πατάς πολύ ή λίγο, χονδρικά θα σου καταναλώνει 15 έως 20 kWh στα 100 χλμ.

Με συνολικό κόστος νυχτερινού 13 λεπτά την κιλοβατώρα, το κόστος κίνησης με ev είναι 1,95€ τα 100 χλμ έως 2,6€ τα 100χλμ.

Δηλαδή, άμα το πατάς, θα κάψεις μισό ευρώ παραπάνω στα 100 χλμ.

Ξύσταρχίδγιας μεγκασμά.

Εγώ το υπολογίζω με 20kwh/100km για μένα, που φορτίζω πάντα νυχτερινό, άρα μιλάμε για ~2,5€ τα 100χλμ, και επειδή κάνω 2.200χλμ/μηνα, το κόστος κίνησης του μήνα θα είναι 55€ ενώ με το οικονομικό ντιζελάκι έδινα πάνω από 250€ το μήνα...


Μπορεί σε σένα.
Σε μένα είναι πελώρια.

Έχω κλιματιστικό στο χώρο, που ζεσταίνει το δωμάτιο με ίδια ταχύτητα με τις πλάτες των ηχείων..

Τα Νιούμαν έχουν ΑΒ ενισχυτές, όλη η πλάτη είναι ψυκτρα, η οποία ζεσταίνεται καλά, παίζουν πάντα δυνατά, οπότε το 50% χονδρικά γίνεται θερμότητα.

Αθροιστικά έχω ενισχυτές συνολικής ισχύος πάνω από 13 κιλοβατ εκεί μέσα..

Εσύ ούτε 3 κιλοβατ ενισχυτικά δε μαζεύεις, και αναλόγως ευαισθησίας ηχείων μπορεί να καταναλώνεις πολύ μικρή ισχύ για την οδήγησή τους. Εγώ τα σκίζω.

Μιλάμε για 17 ηχεία που ζεσταίνουν το χώρο, συν προβολέα, συν τα υπόλοιπα ψιλά, και συνήθως δουλεύει και κλιματιστικό μαζί, που ακόμα και χειμώνα το βάζω στην ψύξη μερικές φορές γιατί ζεσταίνεται ο χώρος από τα μηχανήματα..





ΥΓ.

Επειδή βγάζω πολλά χιλιόμετρα κάθε μήνα, μέσο όρο λίγο πάνω από 2.200χλμ το μήνα, υπολογίζω πως μόνο η καταναλωση του ev θα είναι 400-450kwh το μήνα.

Συμπέρασμα για όσους πάρουν ev :
Βάλτε νυχτερινό. 😎
5χ1500 =7500w + 2500= 10kw.
Μέγιστη ισχύς , δεν την τραβάω όλη φυσικά , αλλά αυτά είναι μόνο τα ενισχυτικά μου.
Χωρίς προβολέα , χωρίς προενισχυτές , χωρίς πηγές χωρίς τίποτα άλλο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν μπαίνει επιπλέον χελώνα, την αλλάζουν με ηλεκτρονική.
Ετσι.

Κάνε μια αίτηση, στον δεδδηε νομίζω, θα έρθουν να στην αλλάξουν, συμφέρει έτσι κι αλλιώς να έχεις νυχτερινό, και χωρίς ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

Αν δεν έχεις νυχτερινό, το κόστος κίνησης ηλεκτρικού αυτοκινήτου πρακτικά είναι διπλάσιο, αλλά θα σε ανεβάσει και κλίμακα στο ημερήσιο.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Αίτηση στον Δεδδηε και αν θυμάμαι καλα κάπου στα 50€.
Δεν ασχολείσαι καθόλου.
Εδιτ: Επίσης δεν υπάρχει πλέον η ανάγκη να σου περάσουν ένα καλώδιο από την χελώνα για το νυχτερινό
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το καλώδιο , ουδέτερος το περνούσαν για να υπάρχει οπτική ένδειξη στον πίνακα για την νυχτερινή λειτουργία.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Λοιπόν, ο πολυκαναλος ντιμι παίζει να είναι ο τελευταίος στην Ελλάδα που ενεργοποίησε το online, ελπίζω με τις παλιές τιμές.
Ίσως όχι.

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-01 160346.jpg


Στο δε link Αναλυτικός Τιμοκατάλογος, το pdf αναγράφει τα εξής:

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-01 160735.jpg


Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-01 160745.jpg


Παλιές ή καινούριες τιμές; Με έχετε μπερδέψει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αυτή τη στιγμή, με τη ΔΕΗ Blue να έχει τιμή 45 λεπτά την κιλοβατώρα, και φορτιστές άφθονους, αν δεν έχεις δυνατότητα φόρτισης στο σπίτι, τότε με 20kwh100km υπολογίστε κόστος κίνησης ηλεκτρικού αυτοκινήτου στα 9€/100km.

Το ντιζελάκι μου έκαιγε 5,5l/100km, με κόστος του Ντίζελ στο ~1,5€ βγαίνει 75c πιο φτηνό το Ντίζελ.

Στα ίδια χονδρικά. Με τη διαφορά στο κόστος συντήρησης, πάλι φτηνότερο βγαίνει το ev, ακόμα κι αν φορτίζεις επί πληρωμή.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Είπαμε άλλο οι ρυθμιζόμενες, αυτές υπάρχουν παντού σε όλους τους παρόχους.
Το online δεν έχει αναπροσαρμογής, αυτό μας ενδιαφέρει
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top