Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μια ηλεκτρική σκούπα έχω αλλά δε νομίζω ότι μας βγάζει μέχρι Θεσσαλονίκη.
Προσθέτω ότι έκανα τη διαδικασία για 2 σπίτια σε διαφορετικές περιοχές της Αττικής. Ολοκληρώθηκε κανονικά και στα δύο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Σήμερα η αγορά ρεύματος στη χονδρική ήταν ~28 λεπτά η κιλοβατώρα..

Αυτά θα περάσουν στον καταναλωτή, μέσω της ρήτρας.

Όσα συμβόλαια καταναλωτών δεν έχουν ρήτρες αναπροσαρμογης, βάζουν μέσα τον παροχο.

Βεβαίως θα πέσει η τιμή του ρεύματος στους επόμενους μήνες..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν κόψανε το e-contract είναι υποχρεωτικό να πάτε σε υποκατάστημα, που ως γνωστόν γίνεται της καρακαλτακας....
Έκλεισα σήμερα ραντεβού ηλεκτρονικά για αύριο το πρωί. Άγνωστο τι θα γίνει με την αίτηση και αν θα προλάβω το μειωμένο τιμολόγιο.
Ελπίζω να τα καταφέρω. Αν όχι, θα βάλω τα μεγάλα μέσα (κολλητός συμμαθητής μου είναι ο διευθυντής της νομικής υπηρεσίας της ΔΕΗ) μήπως το ζμπρώξει. :biggrin:
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εγώ έχω το enter σπίτι
Τελικά συμφέρει να το αλλάξω σε online η όχι ?
Δεν έχω ηλεκτρικο αυτοκίνητο...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εγώ έχω το enter σπίτι
Τελικά συμφέρει να το αλλάξω σε online η όχι ?
Δεν έχω ηλεκτρικο αυτοκίνητο...
Συμφέρει, είναι περίπου 10% πιο φθηνό, το οποίο είναι αμελητέο σε χαμηλές καταναλώσεις αλλά πάντως συμφέρει.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εγώ έχω το enter σπίτι
Τελικά συμφέρει να το αλλάξω σε online η όχι ?
Δεν έχω ηλεκτρικο αυτοκίνητο...
Η διαφορά είναι πολύ μικρή, και επειδή βρισκόμαστε ακριβώς στην ενεργοποίηση των νέων τιμολογίων, στη θέση σου θα το άφηνα ως έχει...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Τον Οκτώβριο η volt μεχρέωσε για οικιακό 0,058 €/kWh (μετά έκπτωση συνέπειας) + 0,22 €/kWh περίπου που υπολόγισα τη ρήτρα δια τις κιλοβατώρες μου + ρυθμιζομενες κλπ + 6% ΦΠΑ. Δηλαδή γερά πάνω από 30 λεπτά/kWh..

Δεν θέλω να φανταστώ τι θα λάμβανα για τους επόμενους μήνες με τη χονδρεμπορικη τιμη να έχει ανέβει ήδη πολύ ακόμα και με αυξημένες kWh λόγω ev και θέρμανσης..

Βγάλαμε τη ρήτρα μπαίνοντας στη ΔΕΗ, κάτι είναι κι αυτό.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666



...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Τελικά μέχρι χθες ή μέχρι σήμερα ρε παιδιά; Γιατί είμαι τώρα στη ΔΕΗ και περιμένω (παρά το ραντεβού). Να φύγω αν είναι!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Τελικά μέχρι χθες ή μέχρι σήμερα ρε παιδιά; Γιατί είμαι τώρα στη ΔΕΗ και περιμένω (παρά το ραντεβού). Να φύγω αν είναι!
Ο νέος τιμοκατάλογος ισχύει από 3/12. Θεωρώ ότι έχεις πιθανότητες να πάρεις τον παλιό, έστω με λίγη γκρίνια. Εάν σου υποσχεθούν κάτι, πάρε το εγγράφως ;)
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Οκ κι εγώ, το έκανα, με τον παλιό.

Έδωσα 100€ εγγύηση βέβαια που δεν ξέρω αν θα τα "βγάλω" μέχρι να ενεργοποιηθούν τα Φ/Β. Αλλά οκ, πες κααάποια στιγμή μπορεί να την πάρω πίσω, άρα δεν την βάζω μέσα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πλάκα κάνεις, θα τη βγάλεις σε δύο μήνες! (Και γώ έδωσα εγγύηση 100 ευρώ.)

Άντε, πήγαινε τώρα στο home automation γιατί θέλω τα φώτα σου ;-)
 


Μηνύματα
63
Reaction score
108
Όχι ότι με επείγει, αλλά έριχνα μια ματιά σε επιλογές για οικιακό φορτιστή χαμηλής ισχύος.
Από πλευράς ηλεκτρικών χαρακτηριστικών είναι σχετικά απλό το τοπίο. Από πλευράς λογισμικού και ευκολιών, έχει κανείς ξεκάθαρη εικόνα / προτίμηση;
Μην βιαστείς να αγοράσεις γιατί πέφτουν οι τιμές συνεχώς.

έχει app / webapp που ρυθμίζεις μέγιστη ισχύ πανεύκολα, κλειδώνει με 1 κουμπί και κρατάει στατιστικά.
Επικοινωνία μέσω wifi/BT. Το app είναι όπως και όλα τα "IT" στην αυτοκίνηση, χρόνια πίσω.
Το hardware είναι καλό. Μέσα έχει εκτός απο τα ρελεδάκια και ένα pi. Δεν τσιγκουνεύτηκαν.
Εμένα έχει ένα bug με την μέτρηση kwh, το support άμεσο, πρόθυμο αλλά άσχετο.
Ακόμα το ψάχνουν.

Δες και αυτόν
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Επιστροφή στην ΔΕΗ.
Ελπίζω να προλάβαμε όλοι.
Μπράβο στο μέλος που μας ξύπνησε και το αλλάξαμε.
Ποιος ηταν; Να πούμε και ένα ευχαριστώ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έκλεισα σήμερα ραντεβού ηλεκτρονικά για αύριο το πρωί. Άγνωστο τι θα γίνει με την αίτηση και αν θα προλάβω το μειωμένο τιμολόγιο.
Ελπίζω να τα καταφέρω. Αν όχι, θα βάλω τα μεγάλα μέσα (κολλητός συμμαθητής μου είναι ο διευθυντής της νομικής υπηρεσίας της ΔΕΗ) μήπως το ζμπρώξει. :biggrin:
Εγώ πάλι έπεσα σε "εξυπηρετικότατη" :mad: υπάλληλο, που ούτε τα στοιχεία μου ενημέρωσε σωστά, ούτε μου ενεργοποίησε το e-bill, ούτε -φυσικά- έκανε δεκτή την αίτηση για το myhome online. Και όλα αυτά ενώ έχω πάροχο την ΔΕΗ από το 1991, χωρίς να έχω αλλάξει.

Όμως με ένα τηλεφώνημα το μέσον -τι πρωτότυπο- δούλεψε. Σε 10 λεπτά διορθώθηκαν τα στοιχεία, εγγράφηκα στο e-bill, είχα τυπωμένο το νέο συμβόλαιο στα χέρια μου και όλα αυτά με bonus μια συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

Δυστυχώς, όσο το ευρύτερο δημόσιο βρίσκεται έρμαιο στα χέρια του κάθε υπάλληλου που την έχει δει δικτατορίσκος αντί να εξυπηρετήσει, τίποτα δεν πρόκειται να πάει μπροστά.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Επιστροφή στην ΔΕΗ.
Ελπίζω να προλάβαμε όλοι.
Μπράβο στο μέλος που μας ξύπνησε και το αλλάξαμε.
Ποιος ηταν; Να πούμε και ένα ευχαριστώ
Σωστά, ευχαριστούμε τον @minas για το heads up.

(και τον @costas EAR φυσικά, που στο μυαλό του μας είχε ενημερώσει κι αυτός 😝)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top